Vyliečte si prírodným spôsobom cukrovku typu 2 úplne, prípadne znížte potrebu užívania liekov pri cukrovke typu 1 a minimalizuje jej následky! Zistiť viac

Ako sa každý deň po prebudení motivovať a byť šťastný


Ako sa každý deň po prebudení motivovať a byť šťastný

Je pondelok ráno. Zvoní budík. Aká je prvá myšlienka, ktorá vám zíde na um, keď otvoríte oči?

„Dnes sa mi naozaj nechce ísť do práce“, „Čaká ma taký dlhý deň, to je hrôza“, alebo „Áno! Predo mnou je celkom nový týždeň! Teším sa, koľko sa toho urobí!“

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Nech je vaša odpoveď akákoľvek, položte si túto otázku:

„Kvôli čomu sa cítite nemotivovaní?“

Čo vás núti cítiť sa negatívne alebo pozitívne v očakávaní svojho pondelka? Ako sa motivovať?

Zoznámte sa s Nancy

Mal som kedysi kolegyňu, ktorá sa volala Nancy. Každé ráno prichádzala do práce v rovnaký čas a každý večer odchádzala presne o pol siedmej.

Ani o minútu skôr, ani o minútu neskôr. Považovali ju za nudnú kancelársku krysu, ktorá bola občas ku všetkým nevrlá, a to natoľko, že sa jej ľudia vždy, keď to bolo možné, vyhýbali.

Ponosovala sa na všetko pod slnkom.

Raz ráno som s ňou mal krátky rozhovor na chodbe, kam sme obaja prišli na kávu. Povedala mi, že v spoločnosti pracuje už vyše 20 rokov!

Keď mi to povedala, opýtal som sa, čo ju motivovalo zotrvať tak dlho a jej odpoveď bola prostá: „Neviem. Je to práca, ktorá mi umožňuje platiť účty a je blízko môjho bydliska.“

Nato sa pobrala preč a ja s horúcou kávou som zostal stáť na chodbe sám, neschopný slova.

Ako mohol niekto vyše 20 rokov robiť to isté? A pri všetkých jej ponosách a nevrlom prístupe bolo jasné, že sa jej práca nepáči. Prečo s tým teda nič neurobila?

Dva druhy ľudí

Možno to bol extrémny príklad, som si však istý, že určite poznáte ľudí, ktorí robia celé roky to isté a stagnovať im zrejme nerobí žiadny problém.

Či už to znamená zotrvávať v ich manželstve, zamestnaní alebo osobných snahách, zdá sa, že nenapredovanie k niečomu lepšiemu znášajú celkom dobre.

Na druhej strane som si istý, že poznáte aj jednotlivcov, ktorí sa zameriavajú na to pozitívne, stanovujú si ciele a neustále sa nútia dosahovať niečo viac.

Či už ide o povýšenia v práci, budovanie rodiny, oslavu míľnikov vo svojom manželstve alebo vzťahov, vylepšovanie domov a áut, zakladanie nových firiem, alebo opätovné navštevovanie školy, zdá sa, že títo jednotlivci neustále postupujú k niečomu, čo zlepšuje alebo pozdvihuje ich život.

Aký je teda medzi týmito dvoma kategóriami jednotlivcov rozdiel?

Všetko, čo máte alebo nemáte chuť robiť, smeruje k jednej veci. A tou je motivácia. Ona je tou silou, alebo jej nedostatok, ktorá vás neustále ženie vpred prekonávať výzvy a prekážky k dosiahnutiu vašich cieľov.

Bez motivácie sa vzdáte po niekoľkých neúspešných pokusoch, či dokonca po prvej náročnej výzve, ktorá sa vám postaví do cesty. Alebo, ako v prípade Nancy, len zostanete tam, kde ste: nešťastní, no nerobiac nič pre to, aby ste sa pohli vpred.

Čo je vlastne motivácia?

Či už si to uvedomujete, alebo nie, motivácia je vo vašom živote nesmierna sila; a ak máte vynikať v tom, čo každodenne robíte a skutočne si to užívať, musí byť využitá.

Nanešťastie však slovo motivácia mnohí príliš zovšeobecňujú. Nazdávame sa, že byť alebo nebyť motivovaný je stav bytia, rovnako prostý ako „áno“ alebo „nie“.

Motivácia však nie je vypínač. Motivácia je prúd. Aby ste sa cítili motivovaní, musíte sa ponoriť pod hladinu. Len samotné čítanie motivačných citátov, povzbudzovanie vašich priateľov či dokonca mentora, vám vytvoriť udržateľnú motiváciu nadlho nepomôže.

Motiváciu, ktorú chcete dosiahnuť, si môžete predstaviť ako Slnko (sebestačnú a dlhotrvajúcu), ktoré zabezpečuje sústavný prísun energie pre všetok život na Zemi.

Práve tak ako Slnko, aj váš „motivačný stroj“ má rôzne vrstvy, počínajúc jadrom a postupujúc k povrchu. Povrch je to, čo vidíte, no skutočný proces je poháňaný z jadra; a to je tá najdôležitejšia časť… Dôvod vysvetlím o chvíľu.

Ak dokážete vytvoriť sebestačný motivačný stroj, potom budete schopní nielen nachádzať väčší zmysel a účel vo svojom živote, ale budete tiež schopní užívať si každú minútu toho, čo robíte, takže vám vaše roly a povinnosti nebudú pripadať také nepríjemné. Nebolo by vtedy všetko inak?

Ak dovolíte, pomôžem vám lepšie vysvetliť toto motivačné prúdenie tým, že rozdelím motivačný stroj na 3 časti:

  1. Jadro – cieľ
  2. Podložie – aktivátory
  3. Povrch – potvrdenie

Podľa môjho názoru najlepšie poznáme 2. a 3. vrstvu, lebo s oboma prichádzame často do kontaktu.

Stop Candida

Druhá vrstva: podložie – aktivátory

Druhá vrstva motivačného stroja (známa tiež ako Aktivátory) je v podstate to, čo nesie vaše ciele.

Môžu zosilňovať motivačné jadro, ktoré máte, alebo zrýchľovať vami vytváranú hybnosť. V zásade vytvárajú priaznivé podmienky pre to, aby šlo všetko hladko.

Tretia vrstva: povrch – potvrdenie

Tretia vrstva, známa aj ako Potvrdenie, zahŕňa všetky typy externého poznania, ktoré by vám mohli poskytovať motiváciu. Tá môže prichádzať vo forme úcty či uznania, napríklad komplimentu a pochvaly.

Alebo môže ísť o emocionálnu podporu prostredníctvom povzbudenia, spätnej väzby a konštruktívnej kritiky.

Môže to byť aj spojenie, kedy máte navzájom spoločníkov alebo kamarátov, zdieľajúcich s vami rovnaký cieľ či bremeno.

Je to vo všeobecnosti to, čo vidíte na povrchu pri pohľade na iných ľudí. Vidíte vonkajšie ocenenie, úctu a prejavy uznania, ktorých sa im dostáva.

Najvnútornejšia vrstva: jadro – cieľ

Čo je však najdôležitejšie a skutočnou hnacou silou vášho prúdu motivácie, je najvnútornejšie jadro – váš Cieľ.

Váš cieľ je to, čo odlišuje motivovaných od nemotivovaných, úspešných od neúspešných, šťastných od nešťastných.

Vaším motivačným jadrom je váš Cieľ, ktorý je udržiavaný dvoma vecami: existenciou cieľa pohybom vpred. Keď budú tieto dve veci základom, budete mať zdroj energie, ktorý bude donekonečna živiť vašu motivačnú energiu.

Ako teda tieto dve veci zabezpečíte?

Ako si uchovať svoj cieľ

Mať cieľ je prosté. Stačí si položiť otázku: Prečo?

Prečo sa usilujete o dosiahnutie istého cieľa? Ak je ten dôvod hmlistý či nejasný, potom bude rovnaká aj vaša motivačná energia.

Motivácia vám síce poskytuje energiu niečo robiť, no tá energia musí byť niekam zameraná. Takže bez cieľa nemá vaša energia smer, ktorým by sa mala zamerať.

Mať zmysluplný cieľ ale neznamená, že musíte zmeniť svet či vytvoriť obrovský vplyv na spoločnosť. Tajomstvo zmysluplnej práce je prosté: mala by hodnotou prispievať niečomu alebo niekomu, na čom vám záleží.

Ďalšie v poradí je získanie pohybu vpred. Stručne to znamená, že musíte byť len stále v pohybe. Podobne ako pri snehovej guli, motivácia z dosahovania progresu vytvára hybnosť. Aby ste si ju teda udržali, musíte byť v pohybe.

A dobrou správou je, že váš progres nemusí byť obrovský, aby ste si ho všimli. Rovnako motivujúce môžu byť malé množstvá progresu, keď prichádzajú sústavne.

Podobne ako pri vedení vozidla môžete byť skutočne netrpezliví, keď stojíte úplne na mieste. Netrpezlivosť sa však zmierňuje, keď sa hýbete vpred – aj keby ste sa pohybovali pomaly.

Vytvorenie jednoduchého indikátora progresu, ako sú zoznamy alebo míľniky, je skvelým spôsobom vizualizácie vašich malých (a veľkých) víťazstiev. Nútia váš mozog uvedomiť si ich a uznať ich, čo vám dodáva malé dávky motivačnej energie.

Práve to je dôvod, prečo sú videohry také návykové! Všetky sú plné indikátorov progresu. Hoci je ten progres vyslovene virtuálny, dokážu aktivovať motivačné centrá vo vašom mozgu.

Zistite, čo vás dnes poháňa

Prečo si teda nenájsť dnes čas a nespraviť si rýchlu reflexiu toho, kde práve ste? Vyberte si jeden aspekt svojho života, v ktorom by ste sa radi posunuli ďalej.

Môže ním byť, napríklad, vaše súčasné povolanie. Najprv začnite otázkou prečo. Spíšte si dôvody, prečo v súčasnom zamestnaní ste.

Potom sa zamyslite nad svojím motivačným jadrom: svojím Cieľom. Zapíšte si, čo vám vo vašej práci dáva význam a ktoré veci vám pomôžu posunúť sa v živote vpred.

Keď tieto body máte, je načase spraviť si porovnanie. Pomáha vám vaša súčasná práca dosahovať progres smerom k Cieľu, ktorý ste si zapísali?

Ak áno, potom je to úžasné! Ste na správnej ceste. Keď to tak ale celkom nie je, alebo si teraz uvedomujete, že ste úplne mimo, nerobte paniku. Rozhodne nie je neskoro!

Neboli by sme radi šťastní všetci?

Šťastie nemusí byť len neurčitý pojem či ilúzia, za ktorou sa stále naháňate – a stále nie je na dohľad. Keď nájdete svoju skutočnú motiváciu, budete o krok bližšie k uvedomeniu si svojho šťastia a nachádzaniu zmyslu vo všetkom, čo robíte.

Možno ste vyskúšali mnoho riešení, ktoré vám mali pomôcť zostať motivovaní a zistili ste, že žiadne z nich v skutočnosti nefunguje.

Je to preto, lebo spôsobujú len prírastkové zmeny a trvalá zmena si vyžaduje holistický prístup. Vyžaduje si viac než zameranie sa len na jednu oblasť vášho života alebo zmenu jednej časti vašej rutiny či konania.

Potrebujete vytvoriť zásadnú zmenu; pripadá vám ale ako veľké, neznáme územie, do ktorého sa v tomto bode svojho života nemôžete odvážiť.

Pravdou však je, že posunutie vášho života na vyšší stupeň také komplikované byť nemusí. Ak by ste teda radi spravili prvý krok k získaniu zmyslu svojho života, potom nastal ten správny čas!

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: lifehack.org, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Mat pracu blizko bydliska (a mat tym padom viac casu doma na rodinu), a aj mat pracu aby mal clovek z coho platit ucty nie je hanba a ani zle. Je to pragmaticke myslenie. A vyhori clovek v skoro kazdej praci. Je nieco ine hovorit o zmene na zapade,kde su zvyknuti zmenit radikalne obir aj 3-4 krat za zivot,a nieco ine menit v CZ-SK kde ked clovek nema odpracovane v obore 20 rokov,tak sa s nim nik nebavi. (20 je nadsazka,no takto to funguje) Potom su motivacne clanky jedna vec,ale pre 90% ludi uplne vzdialene od reality.

Pridajte komentár

*