Otlačeniny od vankúša máte na tvári vždy, keď z neho ráno zdvihnete hlavu. Možno vám pripadajú ako niečo banálne, ale v dlhodobom meradle môžu spôsobovať trvalé poškodenie vašej pleti.
Tieto otlačeniny môžu viesť k predčasnému starnutiu vašej pokožky a k vzniku jemných vrások. Keď je vaša tvár každú noc pritlačená k vankúšu, začína sila trenia vankúša na pleť narastať.
Pokožka sa vtedy naťahuje a stláča, čím sa znižuje jej pružnosť a zmenšujú tvárové svaly. Najľahším riešením je zabrániť, aby k tomu dochádzalo. Ako sa ale môžete vyhnúť niečomu, čo robíte v spánku?
Tým, že vykonáte nevyhnutné opatrenia. Otlačeninám z vankúša sa môžete vyhnúť zmenou spôsobu vášho spania a výmenou vankúšovej obliečky.
Saténová vankúšová obliečka
Jeden z najjednoduchších a najlepších spôsobov ako zamedziť vzniku otlačenín od vankúša je nahradiť jeho obliečku saténovou.
Saténová látka je pre pleť skvelá, lebo obmedzuje trenie, vyvíjané na vašu tvár a vankúš, čím zabraňuje vzniku akýchkoľvek otlačenín počas spánku.
Iné látky majú sklon húžvať sa a spôsobovať na tvári viac a hlbších rýh. Hoci sú saténové obliečky drahé, ak máte s otlačeninami problém, skúste do ich kúpy investovať.
Lacnejšou alternatívou je kúpiť si saténovú šatku, ktorú prestriete cez vankúš.
Spanie na chrbte
Je to najlacnejšie, ako sa vyhnúť otlačeninám na tvári. Keď patríte k tým, čo sa v spánku neustále prehadzujú, mohli by ste vyskúšať nejaké preventívne opatrenia, ktoré vám v tom zabránia.
Pomôže vám, keď si pod kolená vložíte vankúš. Dopomôcť k tomu, aby ste nespali na boku, vám tiež môže spanie s dvoma či viacerými vankúšmi.
Nech vám nerobí starosti, že sa v noci vrtíte a obraciate, lebo zmenšený rozsah času, ktorý strávite spánkom na tvári, otlačeniny od vankúša obmedzí.
Ďalšími výhodami spania na chrbte sú minimálna rotácia chrbtice, optimálne rozloženie hmotnosti, odľahčenie spinálnej oblasti a obmedzenie tlaku na tvár.
Ľuďom, ktorí trpia problémami ako je napríklad gastroezofagový reflux, však môže táto poloha spôsobovať isté nepríjemnosti.
Odvracanie tváre z vankúša
Predchádzať otlačeninám tváre sa dá aj tak, že zľahka pootočíte tvár mimo vankúša. Pri spánku si vedľa seba položte telový vankúš a spočiňte na ňom s čo najväčšou časťou hmotnosti svojho tela.
Pomôže vám to oprieť si plece a vytvoriť priestor pre oblasť hrudníka. Cez telový vankúš preložte nohu a pritlačte sa k nemu bedrami.
Táto poloha vám umožní držať v noci hlavu obrátenú a nebude vás bolieť chrbát ani krk. Na tvár nebudete vyvíjať žiadny tlak.
Zdržanie sa pitia alkoholických nápojov
Alkoholické nápoje môžu účinky otlačenín na tvári zvyšovať. Pitie alkoholu môže vyvolávať pocit dehydratovanej pokožky a vedie k ranným opuchom tváre.
Tie môžu spôsobovať, že otlačeniny vyzerajú horšie a vďaka dehydratácii budú dlhšie pretrvávať. Ak teda plánujte piť večer alkoholické nápoje, vypite pred spaním veľa hydratujúcej tekutiny.
Zabránite tak opuchnutiu tváre a obmedzíte prejav otlačenín. Pre zlepšenie krvného obehu si ráno po prebudení pošúchajte tvár ľadom.
Udržiavanie hydratovanej pleti
Vzniku otlačenín zabráni, keď budete pleť udržiavať hydratovanú. Pre upokojenie pokožky a zadržanie vlhkosti používajte pred spaním hydratačný krém s hĺbkovým účinkom.
Nezabudnite tiež vždy na noc použiť krém proti starnutiu, ktorý pomôže obmedziť známky starnutia.
Vitamíny
Užívanie vitamínov udrží vašu pleť mladistvú a pevnú. Vitamíny C, A, E a komplex vitamínov B dokážu pomôcť pri zlepšení zdravotného stavu vašej pleti a zabezpečení jej mladistvého vzhľadu.
Ako prevencia pred vznikom otlačenín na tvári už existujú aj špeciálne vankúše, tie však môžu byť dosť drahé.
Keď patríte k tým, čo nevedia spať inak než na boku, bude pre vás najlepšie investovať do tohto typu vankúšov.
Pre predchádzanie otlačeninám na tvári robte aj preventívne opatrenia, ako sú nanášanie nočného krému proti starnutiu a pitie dostatočného množstva vody.
Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
- Potreba spánku závisí od veku. Zistite aký čas potrebujete a vyhnite sa chorobám srdca, nadváhe či cukrovke
- Ako proti chrápaniu: 10 vecí, čo pomáha prestať v noci chrápať
- Aká je správna spánková poloha pri týchto 9 zdravotných problémoch
- Čo sa deje s vaším telom, keď spíte denne odporúčaných 8 hodín
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Pridajte komentár