Puríny sú dôležité látky, nevyhnutné pre tvorbu aminokyselín, ktoré sú základnými stavebnými látkami ľudského tela.
Nachádzajú sa v mnohých potravinách a v rôznych množstvách. Metabolizujú (rozkladajú sa) na kyselinu močovú, odpadový produkt, ktorý sa zvyčajne vylučuje močom. Keď je však v krvi kyseliny močovej priveľa, môže sa u ľudí vyvinúť stav zvaný hyperurikémia.
Hyperurikémia je predzvesťou dny, čo je reumatické ochorenie, pri ktorom sa z nadbytku kyseliny močovej vytvárajú v mäkkých tkanivách a kĺboch ihlovité kryštáliky.
Hyperurikémia sa môže objaviť vtedy, keď obličky nedostatočne vylučujú kyselinu močovú, ale môže vzniknúť aj z nadmernej konzumácie potravín, bohatých na purín.
Aká je spojitosť medzi purínmi a dnou?
Štúdie skúmajúce vzťah medzi stravou a dnou ukazujú, že väčšiu pravdepodobnosť tohto zdravotného stavu majú ľudia, ktorí konzumujú veľa istých druhov mäsa alebo morských plodov.
Calvin Brown, profesor medicíny na katedre reumatológie Severozápadnej univerzity hovorí, že „jeden zo spôsobov, akým si telo nadobudne priveľa kyseliny močovej, je, keď rozkladá potravu, ktorá je veľmi bohatá na prekurzory kyseliny močovej“.
„V období stredoveku a renesancie mali veľmi bohatí králi a šľachta v značnej obľube konzumáciu vnútorností… a tak boli celkom bežne postihovaní dnou“, vysvetľuje Dr. Brown.
Kvôli zmenám v stravovaní je „dna, spôsobená nadbytkom [jedla], v skutočnosti dosť zriedkavá“.
Liečba dny: ktoré potraviny sú bohaté na puríny?
Ľuďom, ktorým bola diagnostikovaná dna, sa odporúča strava, neobsahujúca nasledovné na purín bohaté potraviny:
1. Morské plody
Hoci sa odporúča, aby zdravá strava obsahovala veľa rýb, ľudia s dnou by si mali byť vedomí toho, že niektoré morské plody môžu v krvi zvyšovať hladinu kyseliny močovej, a tým dnu zhoršovať.
Vysoký obsah purínu: sardely, treska, treska škvrnitá, haring, makrela, slávky, sardinky, hrebenatky, pstruh.
Stredný obsah purínu: krab, homár, ustrice, garnát.
2. Vnútornosti
Hoci už dnes nie sú súčasťou bežnej stravy, pre ľudí s dnou sú najnebezpečnejšie vnútornosti, ako sú pečeň, brzlík a mozog.
3. Mäso
Vysoký obsah purínu majú: slanina, morčacina, teľacina, divina.
Stredný obsah purínu majú: hovädzina, kuracina, kačacina, šunka, bravčovina
4. Zelenina
Štúdie nepreukazujú spojitosť medzi zeleninou s vysokým obsahom purínu a dnou do takej miery ako u purínov zvieracieho pôvodu, čo naznačuje, že úlohu tu hrajú aj iné faktory ako obsah purínu.
Obzvlášť vysoké množstvo purínu však obsahujú niektoré druhy fazule, a preto by sa im možno ľudia s ťažkou dnou budú chcieť možno vyhnúť.
Na purín bohatá zelenina: špargľa, sušená fazuľa (najmä bôb a cícer), huby, hrach, špenát.
Alkohol a puríny
„V tejto dobe sú najobvyklejšou [cestou k dne] isté alkoholické nápoje“, hovorí Brown. K zvýšeným hladinám kyseliny močovej v krvi vedú pivo a tvrdý alkohol (ale nie víno).
Najsilnešie dôkazy sú pre spojitosť s pivom, zrejme preto, že obsahuje najvyššie množstvá purínov, pochádzajúcich z obsiahnutého sladu.
„Ak sa chcete vyhnúť dne, vyhýbajte sa tmavému pivu“, dodáva.
Čo dokáže dosiahnuť strava s nízkym obsahom purínov?
Bolo dokázané, že u zdravých jedincov dokáže bezpurínová diéta znižovať hladinu kyseliny močovej v krvi.
V štúdii, v ktorej sa účastníci podrobili buď diéte s nízkym obsahom purínov, liekom predpisovaným pacientom s dnou, alebo kombinácii oboch, viedla diéta k podobným poklesom hladín kyseliny močovej ako lieky.
Na základe týchto faktorov sa usudzuje, že strava s nízkym obsahom purínov by mohla pomáhať pri zmierňovaní príznakov a zastavení rozvoja dny.
Organizácie ako sú Národný inštitút artritídy a Muskuloskeletálnych a kožných ochorení, odporúčajú vyhýbať sa potravinám s vysokým obsahom purínu, vrátane piva.
Je dôležité tiež poznamenať, že využívanie diéty ako prostriedku na zvládanie hyperurikémie a dny by sa malo robiť len po konzultácii s profesionálom z odboru zdravotníctva.
Nikdy neprestaňte užívať lieky na dnu bez toho, aby ste sa najprv poradili so svojím lekárom.
Zdroj: everydayhealth.com, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Je možné pri bezpurínovej diéte konzumovať držky ?
Skoda, ze jste nezminili dnu v souvislosti s tabletami.Dostala jsem dnu po uzivani leku OLMETEC PLUS na vysoky tlak, ktery jsem brala nekolik let. Vubec me nenanapadlo, ze to muze mit nejakou souvislost. Kazdych pul roku me dna zaskocila a ta posledni byla tak silna, ze jsem se z ni dostavala mnoho tydnu.
Nebudu zde licit podrobnosti kolik jinych prasku na vysoky tlak jsem vyzkousela, ze jsem chodila kazde 3 mesice na vysetreni do nemocnice, ze jsem prodelala odber vzorku ledvin atd. Vypustila jsem prasky, odhlasila od lekare a zacala se lecit sama.
Piju denne minimalne litr ciste filtrovane vody + dalsi caje, mineralky a dzusy. Hovezi a veprove maso jsem odbourala, mame ho tak 1x za ctvrt roku. Kureci maso jen minimalni porce. Zelenina v jakekoliv uprave je skvela. No, a svete div se
uz je tomu temer dva roky a zadna dna se neukazala. Tvrdim, ze voda je zazrak – tepla, studena, s citronem, napul s mineralkou. Voda leci.
Dva týždne každý večer som zjedla štvrtku veľkého melóna. Zdalo sa mi že sa mi robí Dna. Koža sa mi leskne,ako by chcela kosť preraziť. Alkohol nepijem. Hovädzie, bravčové mäso nejem. Môze to mať niečo spoločné s melónom?
Mám hodnotu kys.mocovej 437,20 už mám užívať lieky,či stačí dieťa.Mozem jesť cicer ,cibuľu,papriku