Zbavte sa bolestivej osteoartritídy (artrózy kĺbov) a zregenerujte svoje kĺby pomocou byliniek, stravy a cvičenia! Zistiť viac

Ako si vyrobiť prírodný krém na opaľovanie bez škodlivých prísad


domáci opaľovací krém

Leto je už tu v plnom prúde a s ním aj čas dovoleniek a chvíľ strávených pri vode. S častejším pobytom na slnku však prichádza aj otázka ochrany pokožky pred jej spálením pomocou opaľovacích krémov.

Väčšina komerčne predávaných krémov na opaľovanie obsahujú toxické prísady, ktoré sú známe narúšaním endokrinného a hormonálneho systému.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Ich časté používanie tak pred rakovinou kože nechráni, ale naopak, jej riziko dokonca zvyšuje.

Viaceré štatistiky ukazujú, že od doby, kedy sa začali používať tieto krémy, sa počet nových ochorení na rakovinu zvýšil.

Niekedy ani kúpa takzvaných prírodných krémov nemusí byť tou najlepšiu voľbou. Napriek ich označovaniu za prírodné, môžu aj tie obsahovať rôzne neležané toxické prísady.

Najčastejšie sú nimi parabény, ktoré plnia funkciu konzervantov, ktoré predlžujú životnosť krémov.

Je vystavovanie sa slnku viac prospešné alebo škodlivé?

To samozrejme závisí od miery. Najlepšou voľbou pre Vaše zdravie a dostatočnú tvorbu vitamínu D by bolo každodenné vystavenie sa slnku bez akéhokoľvek krému. Avšak len po obmedzenú dobu tak, aby ste sa trocha opálili, no nie spálili.

Teda namiesto ochrany a ukrývaním sa pred slnkom, oveľa lepšou voľbou je rozumná expozícia. Počas dovoleniek a častého pobytu vonku v prírode, či pri vo vode to však môže byť problém.

Preto vám chceme v tomto článku ponúknuť návod, ako si doma môžete sami vyrobiť prírodný krém na opaľovanie. Krém, o ktorom si budete istý, že neobsahuje žiadne škodlivé látky.

Tento opaľovací krém je samozrejme vhodný aj pre deti, u ktorých je obzvlášť dôležité nevystavovať ich škodlivým chemikáliám. Detský organizmus je na toxické látky oveľa viac citlivejší v porovnaní s dospelými.

Ingrediencie pre výrobu domáceho krému na opaľovanie

Na výrobu nami odporúčaného domáceho opaľovacieho krému budete potrebovať nasledujúce ingrediencie:

Základné zložky

  • 1/2 pohára mandľového, olivovového alebo slnečnicového oleja
  • 1/4 pohára kokosového oleja
  • 1/4 pohára včelieho vosku
  • 2 polievkové lyžice oxidu zinka (oxid zinočnatý – ZnO). Zadovážte si však taký, ktorý nie je v nano-časticiach. Ak by sa tieto vstrebali do pokožky, mohli by tam škodiť. Tiež si dávajte pozor, aby ste prášok pri manipulácii nevdýchli.

Voliteľné prísady

  • 1 čajová lyžička oleja z malinových semienok
  • 1 čajová lyžička oleja z mrkvových semienok
  • 1 čajová lyžička oleja s vitamínom E
  • 2 polievkové lyžice bambuckého masla (Shea butter)
  • Esenciálne oleje, vanilkový extrakt, prípadne iné extrakty podľa vlastnej preferencie

Zopár poznámok k prísadám

Mnohé z vyššie uvedených prísad majú prirodzený ochranný SPF faktor. Keďže sa však jedná o prírodný recept bez štandardizácie a laboratórneho testovania, SPF výsledného krému sa môže líšiť.

Závisieť bude hlavne od pomeru a množstva použitých prísad. Pre názornosť tuto uvedieme približný SPF faktor niektorých prísad:

  • Mandľový olej – SPF okolo 5
  • Kokosový olej – SPF medzi 4 až 6
  • Oxid zinku – SPF 2 až 20, v závislosti od použitého množstva
  • Olej z malinových semienok – SPF medzi 25 až 50
  • Olej z mrkvových semienok – SPF 35 až 40
  • Bambucké maslo (shea butter) – medzi 4 až 6

V prípade, ak by ste napríklad nezohnali oxid zinku alebo kvôli bezpečnosti s nim nechceli zaobchádzať, tak váš domáci krém bude stále poskytovať určitú ochranu pred ultrafialovými lúčmi.

Vtedy odporúčame pridať niektorú zo zložiek s vysokým SPF faktorom, napríklad olej z mrkvových alebo malinových semienok.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Tuto sú orientačné množstvá oxidu zinka pre rôznu silu SPF faktora:

  • pre SPF 2-5: použite 5% oxidu zinka
  • pre SPF 6-11: použite 10% oxidu zinka
  • pre SPF 12-19: použite 15% oxidu zinka
  • pre SPF >20: použite 20% oxidu zinka

Ešte jedna poznámka…

Mnohé recepty na výrobu domácich kozmetických krémov (nielen opaľovacích) zahŕňajú zahrievanie na presnú teplotu kvôli rozpusteniu zložiek a vytvoreniu rovnomernej emulzie.

Tento recept tento problém nemá. Pri jeho výrobe bude síce použité zahrievanie, no s presnou teplotou sa trápiť nemusíte.

Recept výroby prírodného opaľovacieho krému

Tak, úvod máme za sebou, teraz sa môžeme pustiť do samotnej výroby krému. Postupujte nasledovne:

1. Skombinujte a zmiešajte jednotlivé prísady, okrem oxidu zinka v pol litrovom, prípadne aj väčšom džbáne, sklíčku od zaváranín alebo keramickej miske.

2. Nalejte do stredne veľkej panvice zopár centimetrov vody a umiestnite ju na mierne horúci šporák.

3. Prekryte džbán (sklíčko) voľne prikrývkou alebo vrchnákom a umiestnite ho na panvicu s vodou.

4. Ako sa voda zahrieva, prísady sa začínajú roztápať. Občas ich pretrepte alebo zamiešajte. Keď sú všetky prísady kompletne roztopené, pridajte oxid zinku a zamiešajte ho do hmoty krému.

5. Dajte džbán (sklíčko) preč z panvice a prelejte jeho obsah do nádobiek, kde budete krém skladovať. Nedávajte to do nádobiek s pumpičkami po iných krémoch alebo tekutých mydlách, keďže tento krém nepôjde ľahko pumpovať.

6. Počas chladenia v nádobkách krém pár krát premiešajte a uistite sa, že oxid zinka je v ňom dobre rozmiešaný.

7. Používajte krém tak, ako by ste používali bežný opaľovací krém. Ideálne spotrebujte do 6 mesiacov.

Dôležité upozornenia

  • Tento krém je do určitej miery odolný vode, ale nie úplne. Preto ho po pobyte vo vode alebo po silnom potení naneste znova na pokožku.
  • Dávajte si pozor aby ste nevdýchli oxid zinka. Pre istotu použite pri manipulácii rúško na tvár.
  • Tento recept by mal vytvoriť opaľovací krém s SPF faktorom približne 20. Pridaním väčšieho množstva oxidu zinku alebo iných zložiek s vysokým SPF je možné ho zosilniť.
  • Pre vytvorenie tuhšieho krému pridajte viac včelieho vosku, pre jemnejší menej.
  • Na vôňu pridajte kokosový alebo vanilkový extrakt, prípadne esenciálne oleje.
  • Skladujte na chladnom a suchom mieste. Ideálne v chladničke.
  • Odporúča sa krém skladovať v plytkých kelímkoch a natierať rovnako ako telové maslo. Kokosový olej ho však robí tuhším.
  • Ak odoberiete z receptu oxid zinku, krém sa stane výbornou náhradou telového mlieka.

Veríme, že vám tento recept príde počas leta vhod.

Ak predsa len nie ste typy, ktoré by si chceli doma sami vyrábať kozmetiku, dajú sa dnes zohnať v obchodoch už aj netoxické opaľovacie krémy.

Pri ich kúpe si však vždy dajte pozor, či neobsahujú chemické prísady, hlavne konzervačné látky ako napríklad parabény.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Tuto je zopár príkladov takýchto prírodných krémov v BIO kvalite:

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Dobrý deň, chcel by som sa len spýtať ohladom negatívnych účinkov oxidu zinoka na kožu po vystavení slnečnému žiareniu. Či je pravda že táto látka uvoľňuje do tela voľné radikály? ako sa píše napr. v tomto článku: http://news.mst.edu/2012/05/sunscreen_ingredient_may_pose/
    Alebo po slovensky: http://diva.aktuality.sk/clanok/33792/moze-opalovaci-krem-sposobit-rakovinu-koze/?nomobile=1

    • Pokiaľ nie je oxid zinku v nanočasticiach, malo by to byť v poriadku.

      • Sorry, no zinok dokáže byť zdraviu škodlivý i v bežne dodávaných veľkostiach. Stačí byť nedisciplinovaný a nedodržať odporúčané dávky alebo byť naň trošku viac citlivý…
        Naopak, zinok v nanočasticiach (napr. vo forme koloidu) môže byť pre organizmus i prospešný, no jeho zmiešanie s ďalšími prísadami je nezmysel – to by ho určite znehodnotilo.
        Nám raz istá pani, pracujúca s prírodnými olejmi, odporučila na dovolenku iba obyčajný čistý panenský malinový olej, pričom uvádzala SPF približne 30. A pri ňom sme už zostali až dodnes – osvedčil sa nám oveľa viac, než všetky tie umelo namiešané drahé krémy a mlieka s faktorom cez 35, po použití ktorých sme neraz museli i pri opatrnom opaľovaní na silne sčervenelú pokožku dodatočne použiť ešte i Panthenol…

Pridajte komentár

*