Ako si pripraviť levanduľový nápoj tak, aby pomohol zmierniť bolesti hlavy a úzkosť


Ako si pripraviť levanduľový nápoj tak, aby pomohol zmierniť bolesti hlavy a úzkosť

Na celom svete je úzkosť tretím najbežnejším problémom súvisiacim s duševným zdravím. Z času na čas každého rozbolí hlava.

Sú lieky, ktoré môže predpísať lekár a v niektorých extrémnych prípadoch to môže byť účinné. Nezaberá to však každému.

Prírodná liečba osteoartritídy

Existujú prirodzené spôsoby boja proti úzkosti a bolesti hlavy. Najlepším z nich je jednoducho tento levanduľový nápoj.

Levanduľový olej

Ochutiť nápoj levanduľou je skvelý spôsob, ako využiť úžasné liečebné vlastnosti, ktoré táto rastlina má. Levanduľa je úžasná aromatická bylina, ktorá upokojuje zmysly.

Môžete si vybrať, či použijete levanduľový olej alebo levanduľové kvety podľa toho, čo je podľa vás vhodnejšie pre vaše zdravie a na to, aby ste sa dobre cítili.

Čistý levanduľový esenciálny olej je neuveriteľný. Dá sa použiť buď na zlepšenie zdravotného stavu, alebo za účelom oddychu a regenerácie. Levanduľový olej patrí medzi najjemnejšie z esenciálnych olejov.

Zároveň je aj jedným z tých najsilnejších. Preto je tiež obľúbený a veľmi používaný v domácnostiach ako olej na liečenie rôznych neduhov. V domácnostiach sa používa predovšetkým esenciálny olej.

Blahodarné účinky levanduľového oleja

Levanduľový olej má chemicky zložitú štruktúru s viac ako 150 aktívnymi zložkami. To vysvetľuje jeho účinnosť pri riešení mnohých zdravotných problémov.

Levanduľový olej má výnimočné protizápalové, antifungálne, antidepresívne, antiseptické, antibakteriálne, antimikrobiálne, antispazmotické, analgetické, detoxikačné, hypotenzívne a sedatívne vlastnosti a účinky.

Tu je aspoň niekoľko z jeho skvelých vlastností:

  • pôsobí proti zápalom
  • ničí hubové ochorenia
  • potláča depresie
  • má antiseptické, antibakteriálne a antimikrobiálne účinky
  • redukuje kŕče
  • je analgetikom
  • detoxikuje organizmus
  • účinkuje ako hypotonikum, t.j. energeticky povzbudzuje organizmus, neobsahuje toľko minerálov ako isotonické nápoje, ale ľahšie sa vstrebáva a nezaťažuje tráviaci trakt.
  • má sedatívne vlastnosti, upokojuje

Výskumníci z Floridy zistili, že medzi zdraviu prospešné účinky levanduľového oleja patrí  zmierňovanie úzkosti a zníženie tepovej frekvencie študentov, ktorí sa učia na skúšky.

A v nemocničnom prostredí sa preukázalo, že levanduľová aromaterapia znižuje predoperačné ťažkosti. Účinok levanduľovej aromaterapie je efektívnejší než relaxačná masáž alebo samotný, pasívny odpočinok.

Esenciálny olej z levandule má aj liečivé vlastnosti. Bolo dokázané, že znižuje depresiu, eliminuje nespavosť a zmierňuje bolesti, spôsobené fyzickou prácou.

Existujú zatiaľ nepotvrdené skúsenosti o tom, že levanduľový olej pomáha aj tým, ktorí trpia bolesťami hlavy, zotavujú sa po opitosti, majú preťažené dutiny a všeobecne uľavuje od bolesti.

Veľa predchádzajúcich výskumov, ktoré sa snažili potvrdiť účinky levandule, sa zameriavalo na podávanie levandule nádychom, čiže užívanie inhaláciou nosom.

Anxiolytická aktivita vdychovania levandule bola potvrdená niekoľkými malými a stredne veľkými klinickými skúškami.

Aromaterapeutická účinnosť levandule je spôsobená pravdepodobne  psychologickými účinkami vône a efekt sa dostavuje v kombinácii s fyziologickými účinkami prchavých olejov v limbickom systéme.

Tieto utišujúce účinky levanduľového oleja a jednotlivých zložiek môžu byť dôvodom  tradičného používania levandule. Dokázané je v každom prípade to, že vdychovanie levanduľového oleja redukuje úzkosť.

Tento jav bol zmeraný a na Hamiltonovej hodnotiacej stupnici, kde bola potvrdená hodnota na úrovni 51. To je hladina, ktorá môže zlepšovať náladu človeka.

Levanduľová aromaterapia bola klinicky testovaná

Teraz uvedieme niekoľko konkrétnych informácií o klinických pokusoch, ktoré boli vykonané s levanduľovou aromaterapiou a veľmi sa o nich na verejnosti nevie, ani nehovorí.

Vyzerá to tak, že levanduľa má rukolapné liečivé účinky a vedci si to uvedomujú.

Prírodná liečba osteoartritídy

Tu je niekoľko vybraných príkladov klinických skúšok, ktorým bola podrobená levanduľová aromaterapia:

1. Dunn a jeho kolegovia preukázali anxiolytickú aktivitu aromaterapie s použitím levanduľového oleja u pacientov, ktorí boli umiestnení na jednotkách intenzívnej lekárskej starostlivosti (anxiolitický účinok znamená účinok sedatívny, myorelaxačný – uvoľňuje svaly, antikonvulzívny – zmierňuje epileptické záchvaty, kŕče).

Pacienti sa podrobili aspoň jednej aromaterapeutickej expozícii, keď inhalovali jednopercentný levanduľový esenciálny olej.

V prvej liečbe boli zaznamenané významné anxiolytické účinky, hoci druhé a tretie liečenie sa nezdá byť už až také účinné.

2. Alaoui-Ismaili a jeho kolegovia zistili, že vôňa levandule je u subjektov považovaná za veľmi príjemnú a priamo koreluje so zmenami v autonómnom nervovom systéme.

3. Tysoe a jeho kolegovia realizovali analytickú štúdiu účinkov levanduľového oleja, ktorý aplikovali do arómalampy v prostredí, v ktorom pracovali ich zamestnanci. Cieľom bola zmena ich nálady.

Na eliminovanie stresu v nemocničnom prostredí urobili to isté.  Až 85 % testovaných respondentov potvrdilo, že vôňa levandule zlepšuje pracovné prostredie, ak je levanduľový olej použitý v arómalampe (kde je pod nádržkou s olejom umiestnený zapálený horák).

4. Diego so svojimi kolegami preukázali, že ľudia, ktorí vdychovali desaťpercentný levanduľový olej počas troch minút, sa cítili výrazne uvoľnenejšie a ustúpila ich úzkosť, zlepšila sa im nálada a na EEG sa zvýšilo ich alfa skóre (alfa skóre je indikátor bdelosti).

Okrem toho sa u týchto ľudí zvýšila rýchlosť, akou vyriešili matematické úlohy.

5. Spoločnosť Lewith skúmala účinky levanduľovej aromaterapie na depresívnu náladu a úzkosť u ženských pacientiek, ktoré boli liečené na chronickú hemodialýzu.

Účinky aromaterapie sa merali použitím Hamiltonovej hodnotiacej stupnice na depresiu (HAMD) a Hamiltonovej hodnotiacej stupnice na úzkosť (HAMA).

Vôňa levandule významne znížila priemerné skóre HAMA, z čoho sa dá dedukovať možnosť efektívneho liečenia úzkosti u hemodialyzovaných pacientov neinvazívnymi prostriedkami.

6. Levanduľová aromaterapia spojená s masážou alebo bez masáže môže eliminovať aj vnímanie bolesti a potrebu podávania bežných analgetík jak dospelým, tak deťom.

Na to však, aby sa to dalo využívať, je ešte potrebné realizovať prísnejšie kontrolované a riadené štúdie.

Levanduľový nápoj domácej výroby

Ingrediencie

  • 1 šálka surového medu
  • 5 šálok čistej vody
  • 1/4 šálky sušenej levandule, sušenej, organickej lahôdkovej levandule
  • 6 citrónov, olúpaných a odšťavených
  • levanduľové vetvičky na ozdobu

Návod na prípravu

1. Nalejte do polovice panvice vodu, prevarte a odstavte.

2. Pridajte med a sušenú levanduľu, potom to nechajte lúhovať asi 20 minút.

3. Zhrňte celú zmes a prelejte do väčšej nádoby.

4. Pridajte citrónovú šťavu a zvyšnú vodu. Dobre premiešajte.

5. Nechajte vychladiť v chladničke.

Ostatné spôsoby, ako môžete použiť levanduľu proti úzkosti a bolesti hlavy

1. Ak máte suchú pokožku, nakvapkajte si 5 až 6 kvapiek levanduľového esenciálneho oleja do vody, v ktorej sa budete kúpať.

2. Počas pracovného dňa v priestore, v ktorom sa zdržujete, rozptýlite 10 až 12 kvapiek levandule. Prirodzeným spôsobom tak znížite svoju hladinu stresu.

3. Pridajte 2 kvapky levandule do svojho obľúbeného 30 ml organického oleja (napríklad mandľového oleja alebo olivového oleja). Získate tak telový olej, ktorý vám poskytne všetky blahodarné účinky, ktoré má levanduľový olej. Zvláčni to vašu pokožku, uvoľní myseľ, odpudí hmyz a pomôže dobre sa vyspať.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*