Baza je u mňa jeden z najpoužívanejších liekov na chladnejšie mesiace. Sušené plody rastliny Sambucca nigra (Baza čierna) obsahujú prirodzene veľa zložiek na podporu imunity, u ktorých sa konkrétne dokázalo, že pomáhajú rýchlejšie poraziť prechladnutie a chrípku.
Dajú sa použiť na prípravu celého radu liekov. Mojím obľúbeným je jednoduchý bazový sirup.
Baza: prírodný liek na mierne prechladnutie a chrípku?
Rozhodne existuje čas a miesto, kedy treba využiť bežnú medicínu a navštíviť lekárov. Nanešťastie však toho nie je veľa, čo vie konvenčná medicína spraviť s bežným prechladnutím alebo s miernym prípadom chrípky.
Ak ste vy alebo vaše dieťa mali niekedy ťažký prípad prechladnutia alebo chrípky, potom viete, aké vedia byť protivné. Najmä pre mamy je hrozné vidieť svoje deti, ako veľmi im je zle a nebyť schopné to napraviť.
Našťastie, príroda ponúka niektoré lieky, ktoré, keď ich užívate, vedia pomôcť vyhnúť sa menším ochoreniam a skrátiť dobu ich trvania.
Bolo dokázané, že baza čierna (Sambucus nigra) pomáha sa týmto ochoreniam vyhnúť a urýchliť zotavenie u tých, ktorí ich už majú. Zistila som tiež, že zrejme ponúka aj istú úľavu od problémov počas menších ochorení.
Prínosy bazy
Baza prirodzene obsahuje vitamín A, B a C a stimuluje imunitný systém.
Izraelskí vedci zistili, že zložené cukry v baze podporujú imunitný systém pri potláčaní prechladnutia a chrípky. Na základe týchto zložených cukrov vyvinuli niekoľko receptov, u ktorých bolo klinicky dokázané, že pomáhajú zlepšovať všetky druhy prechladnutí/chrípky.
Vlastne, Dr. Madeleine Mumcuogluová z Hadassahského zdravotného centra Hebrejskej univerzity v Izraeli zistila, že baza zneškodňuje enzým, ktorý vírusy využívajú k preniknutiu do zdravých buniek v sliznici nosa a hrdla.
Pri užívaní pred infekciou infekcii zabraňuje. Pri užívaní po infekcii bráni šíreniu vírusu v dýchacom trakte.
Pri klinickom pokuse udávalo 20 % účastníkov štúdie výrazné zlepšenie do 24 hodín, 70% do 48 hodín a 90% udávalo do 3 dní úplné vyliečenie.
Naopak, účastníci užívajúci placebo, potrebovali na zotavenie 6 dní.
Bazový sirup: ako sa jednoducho dostať k benefitom
Bazový sirup poskytuje koncentrované benefity čiernej bazy na podporu imunity v skvelo chutiacej forme.
Môj domáci recept používa doma pripraveý bazový koncentrát, spoločne so zosilňujúcimi rastlinami, ako sú škorica a zázvor a k tomu pre ďalší nárast imunity surový med.
Ak med nepoužívate, alebo ho používať nemôžete, pozrite si pod receptom navrhované náhrady.
Prečo si vyrobiť vlastný?
V prvom rade, ušetríte veľa peňazí!
Niekoľko prírodných bazových sirupov sa dá zohnať v obchodoch so zdravými potravinami alebo online, no zvyčajne v cene okolo okolo 10 Eur za 100 až 200 gramov.
Tento recept pripraví 400 gramov za cenu oveľa nižšiu a tú chuť budú deti milovať! Tiež si ho viete plne upraviť na základe vašich potrieb a uprednostňovaných chutí.
Napriek tomu, keď nie sú k dispozícii sušené plody bazy a ste v tiesni, existujú niektoré skvelé, vopred pripravené bazové šťavy a bazový sirup, ktoré fungujú rovnako dobre (iba viac stoja).
A tiež, ak máte náhodou poruke čerstvé či mrazené plody bazy, stačí len zdvojnásobiť množstvo, uvedené v recepte.
Recept na bazový sirup
Jednoduchý recept na chutný bazový sirup, pripravený zo sušených plodov bazy, medu a korenín na zlepšenie imunity. Dá sa užívať ako liek, alebo na domáce palacinky či vafle.
Liečivá kúra
Doba príprav: 5 minút
Doba varenia: 1 hodina
Celková doba: 1 hodina 20 minút
Množstvo: 2 šálky
Autorka: Katie Wellsová
Ingrediencie:
- 3½ šálky vody
- 2/3 šálky plodov bazy (sušených, alebo 1 plus 1/3 hrnčeka čerstvých či mrazených)
- 2 polievkové lyžice zázvoru (postrúhaného)
- 1 čajová lyžička škorice
- ½ čajovej lyžičky mletých klinčekov
- 1 šálka prírodného medu
Postup:
1. Do stredne veľkého kastróla nalejte vodu a pridajte bazu, zázvor, škoricu a klinčeky.
2. Priveďte k varu a potom prikryte a nechajte bublať asi 45 minút až hodinu, dokým sa množstvo tekutiny nezníži skoro o polovicu.
3. Odstavte z plameňa a nechajte chladnúť, dokým zmes nevychladne natoľko, že sa s ňou dá pracovať.
4. Za použitia lyžice alebo iného plochého náradia plody dôkladne popučte.
5. Cez sitko prelejte do zaváraninového pohára alebo do misy.
6. Použité plody vyhoďte a tekutinu nechajte chladnúť, dokým nebude vlažná.
7. Keď už nie je horúca, pridajte med a dobre premiešajte.
8. Keď je med s bazovou zmesou dobre premiešaný, nalejte sirup do zaváraninového pohára alebo nejakej pollitrovej sklenej fľaše.
9. Tram-ta-da-dá! Práve ste vyrobili domáci bazový sirup! Skladujte ho v chladničke a denne užívajte pre jeho vlastnosti, zlepšujúce imunitu. Niektoré zdroje odporúčajú na zlepšenie imunity užívať ho len cez týždeň a nie cez víkendy.
Poznámky
Elektrický tlakový hrniec: Vložte do hrnca všetky ingrediencie okrem medu, uzavrite vrchnák a manuálne nastavte na 9 minút vysokého tlaku. Vypustite tlak a napätie. Po vychladnutí na izbovú teplotu primiešajte med.
Obvyklá dávka je ½ až 1 čajová lyžička pre deti a ½ až 1 polievková lyžica pre dospelých. Keď už chrípka zaútočila, užívajte normálnu dávku každé 2-3 hodiny, namiesto jedenkrát denne, dokým nepominú príznaky.
Výživová hodnota
Dávka: 1 čajová lyžička
Kalórií: 6 kcal
Sacharidy: 1,7 g
Vláknina: 0,1 g
Cukor: 1,5 g
Dávate prednosť vizuálnej forme?
Tu je moje minútové inštruktážne video:
Ako dlho vydrží bazový sirup v chladničke?
Krátka odpoveď znie, že to záleží na okolnostiach. Ja som zistila, že uloženie hotového sirupu do zaváraninových fliaš ešte zahorúca vytvára vzduchotesný uzáver a umožňuje mu vydržať v chladničke oveľa dlhšie, až niekoľko mesiacov.
Všeobecne platí, že v chladničke vydrží asi dva týždne a ja, keď ho počas tej doby nepoužívam, ho obvykle dávam zmraziť. Malé množstvá tiež môžete dať zmraziť vo forme ľadových kociek a keď potrebujete, v malom množstve rozmraziť.
Keď viete ako, môžete tiež koncentrát bazovej šťavy alebo hotový sirup zakonzervovať, čím veľmi predĺžite trvanlivosť.
Môžem zberať svoje vlastné bazové plody?
Môžete, ba vlastne si ich môžete dokonca pestovať na vlastnom bazovom kríku, dôležité však je uistiť sa, že pestujete tú správnu rastlinu.
Tiež vám pri vyhľadávaní či zbere bazy odporúčam spolupracovať s miestnymi bylinkármi a dať pozor, aby ste zberali len plody (stonky a listy môžu byť nebezpečné).
Odkiaľ je najlepšie si plody bazy objednať?
Nejaký miestny zdroj nemáme, ja si ich preto vždy objednávam hromadne z nejakého zdroja na internete (objednávajte včas, pretože s príchodom jesene sa vždy minú!).
Na čo sa bazový sirup používa?
Naša rodina ho užíva ako preventívny liek, užívaný v množstve ½ až 1 čajovej lyžičky počas vrcholiacej sezóny chrípky a prechladnutí.
Keď nás postihne nejaké menšie ochorenie, dávku zdvoj- až strojnásobíme, dokým sa necítime lepšie.
Jedinečná a komplexná chuť bazy tiež robí tento sirup skvelou prísadou v istých receptoch a ja robím bazové panna cottu tým, že v receptoch nahradím sladidlo bazovým sirupom.
Koľko ho užívať?
Táto otázka patrí vlastne skôr bylinkárovi alebo naturopatovi, ale ja osobne ako dospelá užívam 1 čajovú lyžičku denne a polovicu tej dávky dávam svojim deťom.
Počas choroby túto dávku zdvojnásobím, alebo strojnásobím.
Existuje nejaká náhrada za med v bazovom sirupe?
Niektorí ľudia radšej vôbec nesladia a med sa neodporúča deťom mladším ako 1 – 2 roky. Niektorými jednoduchými náhradami sú:
- Namiesto medu používajte javorový sirup alebo na živiny bohatú melasu.
- Vyhnite sa sladidlu celkom (bazovú šťavu tak bude potrebné skonzumovať oveľa rýchlejšie).
- Pre dospelých vyrobte bazovú tinktúru. Namiesto sladidla zmiešajte koncentrovaný bazový sirup s rovnakou časťou potravinárskeho alkoholu, napríklad s vodkou alebo brandy. Tá očividne nebude pre deti, je však neprisládzanou možnosťou pre dospelých.
Môžem použiť bazové plody v práškovej forme?
Ja používam práškovú bazu vtedy, keď nie sú dostupné celé plody. V tomto recepte však namiesto 2/3 šálky použite približne ½ šálky.
Môžu sa bazové plody použiť opakovane?
Ja ich opätovné použitie neodporúčam. V ideálnom prípade uvoľňuje proces varenia či pučenia z bazových plodov veľa živín.
Existujú tiež nejaké dôkazy, že konzumácia veľkého množstva celých plodov môže byť problematická.
Tento článok po lekárskej stránke overil dr. Scott Soerries, MD, rodinný lekár a lekársky riaditeľ spoločnosti SteadyMD. Ani v tomto prípade nejde o osobnú lekársku radu a odporúčame vám poradiť sa so svojím lekárom.
Zdroj: wellnessmama.com, Spracoval: badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
robím si bazovú šťavu :
-vytlačím – nevarím (neničím Cvitamín )
( za tie roky som sa neotrávil…)
-nepridávam nič ,len opatrne zalejem 96% liehom
(ostane na vrchu a konzervuje minimálne na rok : stačí 1/10 objemu šťavy )
pridávam -okrem iného- do mojich výťažkov zo „zdravošov“ :https://www.prirodneliecivavmede.sk/
Vynikajúci konzervačný proces – zachová sa všetko potrebné.
Vynikajúci článok……už dlho som takú kombináciu liečivých prírodných produktov nečítal……..už tomu chýba len staroegyptská múdrosť …egyptská chrámová medicína na udržanie trvalého stavu pri tejto
terapii…… využitie pyramidálnych energií so stabilizáciou acidobazických metabolických procesov v ľudskom organizme….ale to už je na dlhšiu reč…..vrátane vesmírnej geometrie a úlohy epifýzy
a VNO v týchto procesoch……….ale
základný článok je výborný…vďaka autorovi a redakcii Jozef
Možno forma boja proti koronavírusu na báze systémového znovuzrodzovania funkcie epifýzy
a imunitného systému……ide o „boj na život a na smrť“
//Vesmírne kódy A.Einsteina, J.Šimútha, Saturnový kód,
J.Bekensteina…..atď. + kvantová fyzika,medicína a farmakológia, apiterapia/ …Jozef
Chybí tam podstatná a důležitá informace-otrhat plody ze stopek a jen černé, ne načervenalé!!!
Sterilizovaná šťava vydrží bez problému aj tri roky (sladená!)
a nemusí byť v chladničke, ani mrazená.