Ako správne používať 10 najlepších liečivých rastlín a bylín


Ako používať 10 najlepších liečivých rastlín a bylín

Najpoužívanejšími liečebnými prostriedkami pred príchodom liekov boli tie rastlinné. No a rovnako dobre ako v minulosti vám môžu poslúžiť aj dnes.

Existujú tisícky rastlín a ktorákoľvek z nich môže slúžiť nejakému liečebnému účelu. O niektorých je známe, že sú o niečo lepšie než ostatné a dokážu spoľahlivo priniesť úľavu od mnohých bežných ochorení.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Na tomto mieste sa budeme venovať použitiu a prínosom 10 dôležitých bylín a liečivých rastlín, z ktorých mnohé si môžete pestovať aj sami, aby ste mali istotu, že ich budete mať vždy poruke.

č. 1 — Aloe vera

Aloe vera je sukulent, známy svojimi upokojujúcimi vlastnosťami, najmä na kožné stavy ako sú popáleniny, vyrážky, rezné rany a odreniny, ale aj na vážnejšie kožné stavy ako je psoriáza.

Doma mám stovky rastlín aloe a zberám ich každý deň pre povrchové použitie na koži a tiež na jedenie. Je to jedna z mojich liečivých rastlín.

V jednej štúdii na zvieratách mal etanolový extrakt z gélu aloe vera celkovú antipsoriatickú účinnosť 81,9 %. Jeho schopnosť hojiť rany pramení z dezinfekčných, antimikrobiálnych, antivírusových, antifugálnych, antibiotických a antibakteriálnych vlastností gélu.

Vlastnosti, vzťahujúce sa k aktívnej zložke zvanej glukomannan, tiež pomáhajú urýchľovať hojrenie rán a rast kožných buniek. Ako adaptogén sa gél z aloe vera môže používať aj vnútorne pre pomoc vášmu telu prispôsobiť sa stresu.

Aloe vera obsahuje okolo 75 potenciálne aktívnych zložiek, ako sú lignín, saponíny, kyseliny salicylové a 12 antrachinónov (fenolových zložiek, tradične známych ako laxatíva). Obsahuje tiež kampesterol, β-sitosterol a lupeol a hormóny auxíny a giberelíny, pomáhajúce pri hojení rán s protizápalovým účinkom.

Väčšinu liečivých zložiek obsahuje dužina, a to polysacharidy ako manóza (skvelá na črevné zdravie a podporu imunity), esenciálne aminokyseliny, ktoré vaše telo potrebuje, no nevie si ich vyrobiť, polyfenolové antioxidanty, steroly (cenné aminokyseliny), vitamíny a minerály.

Aj keď si gél z aloe vera môžete zakúpiť vo väčšine obchodov so zdravými potravinami a lekárňach, keď si budete pestovať vlastné, budete mať čerstvé aloe poruke vždy, keď sa porežete, odriete, alebo sa vám zhorší psoriáza.

Dbajte na to, aby ste na liečebné účely vyberali druhy aloe s hrubými, „mäsitými“ listami. Dobrou voľbou a jednou z najobľúbenejších je druh Aloe Barbadensis Miller.

Pri zbere si vyberajte vonkajší, dospelý list a ostrým nožom ho odrežte čo najbližšie pri spodnej časti. Ostne po stranách odstráňte osekaním.

Na vonkajšie použitie – stačí odrezať 2,5 až 5 centimetrov dlhý kúsok, potom ho stredom prerezať , aby sa objavil gél a naniesť priamo na kožu.

Okrem tíšenia popálenín, vrátane tých od slnka, či rezných rán a odrenín, funguje skvele aj ako voda po holení pre mužov. Na spáleniny od slnka je čerstvý gél z aloe tým najúčinnejším liekom, aký poznám a pôsobí aj preventívne.

Na vnútorné použitie – ak sa ho chystáte jesť, môžete na oškrabanie vonkajšej kôry použiť škrabku na zemiaky, potom zoškrabať gél a dať ho do sklenenej nádobky.

Ja ten svoj rád miešam s trochu limetkovej šťavy. Stačí pomiešať v ručnom mixéri a dostanete chutný nápoj z aloe, posilňujúci imunitu.

Hoci je čerstvé aloe vera veľmi bezpečné, nemali by ste ho používať vnútorne ani zvonku, ak ste naň alergickí. Keď si nie ste istí, urobte si na malom kúsku kože test a vyčkajte, či sa neprejavia nejaké známky alergickej reakcie.

č. 2 — Citrónová tráva

Citrónová tráva, rastlina známa svojou charakteristickou citrónovou chuťou a citrusovou arómou, sa tradične používala na liečbu bolestí žalúdka, vysokého krvného tlaku, nádchy, kŕčov, bolesti a vracania.

Medzi prínosy citrónovej trávy, uvádzané v Organic Facts, patria:

„Úľava pri nespavosti, žalúdočných problémoch, poruchách dýchania, horúčke, bolesti, opuchoch a infekciách. Antioxidačné pôsobenie tejto rastliny podporuje imunitný systém a chráni pred zlatým stafylokokom, rezistentným voči antibiotikám.

Pomáha dokonca udržiavať aj optimálne hladiny cholesterolu, zvládať cukrovku 2. typu a prispievať k zdravej koži. Vo veľkej miere sa používa v aromaterapii a pomáha bojovať s únavou, úzkosťou a telesným zápachom.“

Najbežnejšie používanými časťami sú listy a extrahovaný esenciálny olej a v závislosti na forme sa môže používať orálne, aplikovať povrchovo alebo inhalovať (ako aromaterapia) na nasledovné stavy:

1. Rozprášenie niekoľkých kvapiek esenciálneho oleja z citrónovej trávy zmierňuje stres, úzkosť, podráždenosť a nespavosť.

2. Votretie niekoľkých kvapiek esenciálneho oleja (riedeného s iným nosným olejom – olivový, kokosový a podobne) do príslušnej oblasti, alebo rozprášených ako aromaterapeutická liečba vám uvoľní a posilní svalyô zmierni bolesť svalov, menštruačné bolesti a bolesť hlavy.

3. Zmiešanie esenciálneho oleja s 2 polievkovými lyžicami horkej soli (epsomská soľ – síran horečnatý) v lavóri teplej vody dodá energiu unaveným chodidlám – môžete si vytvoriť aj vlastný masážny olej na chodidlá, keď zmiešate zriedený esenciálny olej z citrónovej trávy s nejakým nosným olejom, napríklad kokosovým, a podľa svojich predstáv pridáte ďalšie esenciálne oleje, napríklad mandľový, pelargóniový a santalový.

4. Nanesením malého množstva rozriedeného esenciálneho oleja môžete ošetrovať rezné ranky a škrabance – esenciálny olej z citrónovej trávy má antibiofilmové vlastnosti proti zlatému stafylokokovi a zastavuje v tele rast baktérií.

5. Pitie čaju z citrónovej trávy alebo vody, v ktorej sa máčala lieči gastrointestinálne problémy – olej z citrónovej trávy pôsobí proti vredom, stimuluje trávenie a pomáha regulovať činnosť čriev.

6. Vypitie pohára čaju alebo vody s vylúhovanou citrónovou trávou pred spaním zlepšuje spánok.

7. Povrchová aplikácia riedeného esenciálneho oleja alebo inhalácia vône jeho rozprášením, pitie čaju z citrónovej trávy alebo ňou obohatenej vody zmierňuje bolesti hlavy, bolesť svalov a kĺbov, svalové kŕče a výrony.

8. Pitie čaju z citrónovej trávy alebo ňou obohatenej vody zlepšuje citlivosť na inzulín – citral prítomný v citrónovej tráve preukázal schopnosť regulovať krvnú glukózu a zlepšovať citlivosť na inzulín.

A testy ukazujú, že obsah citralu vo výluhoch a záparoch je rovnaký, ako v čerstvej citrónovej tráve. Čaj je v podstate slabý výluh. Môžete si pripraviť aj vlastný zápar z citrónovej trávy. Základné pokyny nájdete na The Herbal Academy.

Majte však na pamäti, že esenciálny olej z citrónovej trávy, ktorý môže viesť k zníženiu krvnej glukózy, nemusí byť vhodný pre ľudí orálne užívajúcich lieky na cukrovku alebo vysoký krvný tlak.

Pozor si dávajte zvlášť vtedy, keď vám diagnostikovali cukrovku alebo hypoglykémiu, alebo ak týmito stavmi trpí niekto z vašej rodiny.

9. Vmasírovaním niekoľkých kvapiel zriedeného esenciálneho do vlasovej pokožky môžete ošetriť mastné vlasy. Nechajte pôsobiť 15 minút, potom vlasy obvyklým spôsobom opláchnite.

10. Zriedený esenciálny olej so svojimi antifungálnymi a antibakteriálnymi vlastnosťami sa dá použiť ako prírodný deodorant, ktorý prirodzene potláča telesný pach.

č. 3 — Púpava

Púpava obsahuje vitamíny A, B, C a D a môže sa používať ako liek pri horúčke, hnisavých vredoch, hnačke a cukrovke.

Čaj z púpavových listov má diuretické, mierne laxatívne a tráveniu napomáhajúce vlastnosti, zatiaľ čo čaj z púpavových koreňov pomáha pri detoxikácii a dokáže zmierňovať problémy s pečeňou, žlčníkom a prostatou.

Koreň púpavy je aj antireumatický a môže pomáhať rozpúšťať močové kamene. Listy púpavy sa zbierajú zvyčajne na jar, zatiaľ čo korene sa často vyberajú na jeseň alebo v zime, lebo sa v týchto ročných obdobiach považujú za sladšie.

Kďže púpav je všade dosť a nesmierne jednoducho sa pestujú, ľahko si ich môžete nazbierať na čaj s vlastnými čersvými ingredienciami. Alebo si môžete kúpiť čajové vrecúška zo sušených organických púpavových koreňov či listov.

Konzumácia čaju z púpavy sa síce vo všeobecnosti považuje za bezpečnú, môže však spôsobovať alergické reakcie ako svrbenie, vyrážky a nádcha u ľudí, ktorí sú alergickí na ambróziu a ďalšie podobné rastliny, ako sú harmanček, chryzantémy a nechtík.

č. 4 — Šalvia

Šalvia sa v medicíne používa už tisícky rokov a hrdí sa dlhým zoznamom potenciálnych zdravotných prínosov, ako sú:

1. Napomáha tráveniu – kyselina rozmarínová, nachádzajúca sa v šalvii, pôsobí ako protizápalový prostriedok, utišujúci váš žalúdok a predchádzajúci gastrickým kŕčom. Šalvia môže pomôcť pri znižovaní výskytu hnačky a gastritídy.

Štúdie in vitro a na zvieratách potvrdili, že niektoré druhy šalvie obsahujú aktívne zložky, o ktorých bolo dokázané, že zlepšujú kognitívnu činnosť a chránia pred neurodegeneratívnymi ochoreniami, ako sú Alzheimerova choroba a iné druhy demencie.

2. Zlepšuje zdravie kostí – šalvia obsahuje výnimočné množstvo vitamínu K, ktorý spolu s jej vysokým obsahom vápnika prispieva k silným kostiam a zubom.

3. Pomáha zvládať cukrovku – šalvia obsahuje zložky, o ktorých je známe, že pôsobia podobne ako lieky, obvykle predpisované na zvládanie cukrovky.

Zdá sa teda, že reguluje a potláča uvoľňovanie glukózy uloženej vo vašej pečeni, čo uvádza do rovnováhy váš krvný cukor, pomáhajúc predchádzať cukrovke 2. typu, alebo pomáha pri zvládaní už prítomného stavu.

Autori štúdie, publikovanej v časopise British Journal of Nutrition, povedali:

„Jej účinky na hladiny glukózy na lačno… a jej účinky podobné metformínu… naznačujú, že šalvia môže byť užitočná v prevencii 2. typu diabetes mellitus tým, že znižuje hladinu cukru v krvi u ohrozených jednotlivcov.“

4. Prispieva k zdravej koži – vďaka svojim mnohým antioxidačným vlastnostiam je šalvia účinná v boji proti známkam starnutia, ako sú starecké škvrny, jemné ryhy a vrásky.

Tieto antioxidanty chránia pred voľnými radikálmi, známymi poškodzovaním vašich kožných buniek a spôsobujúcimi predčasné starnutie.

Niektorým sa osvedčilo používanie šalvie vo forme tinktúry alebo hojivej povrchovej masti na liečbu kožných stavov, ako sú akné, ekzém a psoriáza.

5. Posilňuje imunitu – vedci naznačujú, že šalvia má antimikrobiálne vlastnosti; keď sa používa vo forme esenciálneho oleja, je účinná v potláčaní rastu baktérií, ako je zlatý stafylokok.

Navyše je šalvia prírodný expektorans a je užitočná pri odstraňovaní hlienu a zmierňovaní kašľa. Keď budete nabudúce prechladnutí, zvážte pridanie kvapky esenciálneho oleja do pohára čaju alebo horúcej vody.

6. Lieči zápal – antioxidačné zložky v šalvii môžu pomáhať pri neutralizácii voľných radikálov a zabraňovať im vytvárať vo vašom tele oxidačný stres.

Šalvia je účinná pri zápaloch, postihujúcich váš mozog, srdce, kĺby, svaly, orgánové systémy a kožu. Na zmiernenie zápalu žujte čerstvé šalviové lístky, pite šalviový čaj, alebo nanášajte šalviovú tinktúru.

7. Zmierňuje bolesti – šalviový esenciálny olej sa dá používať do kúpeľa alebo ako súčasť masážneho oleja na pomoc pre uvoľnenie svalov.

V kombinácii s nosným olejom a nanesený na dolnú časť brucha môže tiež šalviový olej pomáhať tlmiť menštruačné kŕče a bolesť.

č. 5 — Harmanček

Harmanček je jeden z najlepších zdrojov polyfenolu apigenínu, účinného inhibítoru enzýmu na povrchu vašich buniek, zvaného CD38. Hoci je CD38 užitočný pre činnosť vašej imunity, je tiež veľký konzument NAD+, najdôležitejšieho koenzýmu vo vašom tele.

NAD+ potrebujete pre výživu iného enzýmu, zvaného PARP, nápomocného pri oprave poškodenej DNA.

Keď ste pravidelne vystavovaní elektromagnetickým poliam, PARP sa pravidelne aktivuje a spotrebúva NAD+, čo je jeden z dôvodov, prečo ho väčšina z nás má tak málo, odhliadnuc od faktu, že zvykne klesať samotným starnutím.

Pri poklese NAD+ nefunguje PARP a vy si neopravujete poškodenú DNA. Toto je jeden z dôvodov, prečo venujem pozornosť tomu, aby som si udržiaval vysoké hladiny NAD+ a prečo používam harmanček každý večer.

Okrem toho sa v kvetoch harmančeka (rumančeka) nachádzajú prchavé oleje, ktoré sú vraj zodpovedné za väčšinu jeho prospešných vlastností, medzi ktoré patrí schopnosť:

  • Upokojovať nervy, napomáhať celkovému uvoľneniu, zmierňovať stres a zvládať nespavosť
  • Zmierňovať alergie, zápal a infekcie
  • Zmierňovať svalové kŕče
  • Prinášať úľavu pri žalúdočnej nevoľnosti a nadúvaní
  • Zmierňovať žalúdočné potiaže, gastritídu, ulceratívnu kolitídu, divertikulárnu chorobu, Crohnovu chorobu a syndróm dráždivého čreva

Harmanček nesmú užívať ľudia alergickí na sedmokrásky, astry, chryzantémy a nechtíky.

Liečba osteoporózy

O harmančeku je tiež známe, že vzájomne reaguje s niektorými liekmi a látkami, majte sa teda na pozore, ak užívate lieky na zrážanlivosť krvi, antiagregačné lieky, lieky na krvný tlak, cukrovku, sedatíva, lieky rozkladané vašou pečeňou, ako sú statíny a antimykotiká.

č. 6 — Echinacea

Pred objavom antibiotík sa echinacea používala ako všeliek na rôzne infekcie a poranenia, vrátane malárie, šarlachu a syfilisu.

Pôvodní Američania už pred stáročiami používali na liečbu nádchy hlavne echinaceu. Dnes sa bežne používa na:

Podporu imunitného systému – zložky v echinacei môžu pomôcť zlepšiť váš imunitný systém. V štúdii uverejnenej v časopise Integrative Cancer Treatments bolo dokázané, že echinacea pomáha znižovať závažnosť a trvanie prechladnutí, ak sa podáva hneď po objavení sa príznakov.

Ak ale užívate echinaceu niekoľko dní po tom, čo prechladnete, veľký účinok mať nebude.

Boj proti baktériám a vírusom – echinacea obsahuje zložku zvané echinaceín, ktorý môže pomáhať proti bakteriálnym a vírusovým infekciám.

Podľa štúdie vo Pharmaceutical Biology prejavovala echinacea antimikrobiálne vlastnosti a je účinná proti 15 rôznym patogénnym baktériám a dvom patogénnym hubám.

Urýchlenie hojenia rán – pri použití na ranu môže echinacea urýchľovať tvorbu nových kožných buniek, pričom vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam pomáha predchádzať infekcii.

Podľa štúdie v časopise Journal of Ethnopharmacology je zložkou zodpovednou za prínos hojenia rán echinakozid, prítomný v rôznych odrodách kvetu.

Ak sa chcete o tejto cennej rastline a o tom, ako môže prospieť vášmu zdraviu, dozvedieť viac, pozrite si článok s videom „10 Potential Benefits of Echinacea (v angličtine).”

Jeden z najjednoduchších spôsobov k získaniu prínosov echinacey je uvariť si domáci čaj pomalým varením štvrť šálky sušených kvetov echinacei v 1/4 litri prefiltrovanej vody po dobu 15 minút.

č. 7 — Ašvaganda

Ašvaganda (tiež ashwagandha; Withania somnifera – Witania opojná), známa ako univerzálna rastlina a „omladzovací prostriedok“, sa v starovekej ajurvédskej a čínskej medicíne používa už tisíce rokov.

Ide o účinnú adaptogénnu rastlinu, čo znamená, že pomáha vášmu telu zvládať stres a prispôsobiť sa mu vyvažovaním vášho imunitného systému, metabolizmu a hormonálnych systémov.

Ašvaganda má tiež vlastnosti prírodného lieku proti bolesti (analgetika), čo môže pomáhať zvyšovať fyzickú silu a jej omladzovacie účinky môžu pri pravidelnom užívaní prospievať celkovému zdraviu.

Aktívnymi zložkami, ktoré ašvagande dodávajú mnohé jej účinné vlastnosti, sú flavonoidy a ďalšie zlúčeniny.

V jednej štúdii boli bioaktívne withanolidy – prirodzene sa vyskytujúce steroidy – v ašvagande identifikované ako prostriedky, ktoré potláčajú cesty, zodpovedné za niekoľko zápalových ochorení, ako sú artritída, astma, hypertenzia, osteoporóza a rakovina.

Withanolidy v ašvagande majú aj imunomodulačné vlastnosti, opisované sú ako látky, ktoré dokážu buď stimulovať alebo utlmovať váš imunitný systém, aby pomáhal bojovať s infekciami, rakovinou a inými chorobami.

Jeden z alkaloidov v ašvagande, nazývaný somniferín, pomáha podporovať uvoľnenie a hlboký spánok. Štúdia na japonskej univerzite v Tsukube zistila, že dokáže zmierňovať nespavosť a syndróm nepokojných nôh.

Ako adaptogén sa ašvaganda často používa na podporu zdravej adrenálnej činnosti, ktorá môže byť nepriaznivo ovplyvňovaná pretrvávajúcim stresom, či už fyzickým alebo psychologickým.

Výskum ukazuje, že koreň znižuje hladiny kortizolu, obnovuje citlivosť na inzulín a pomáha stabilizovať náladu. Ašvaganda tiež podporuje sexuálne a reprodukčné zdravie u mužov aj žien, môže byť využívaná ako pomoc na zvýšenie vášho libida.

U mužov, ktorých trápi neplodnosť, sa ukázalo, že ašvaganda vyvažuje ich luteinizačný hormón, ktorý vplýva na činnosť reprodukčných orgánov u mužov aj žien.

Bolo dokázané, že u neplodných mužov zlepšuje kvalitu semena, sčasti tým, že potláča reaktívne druhy kyslíka a zlepšuje koncentrácie esenciálnych kovov, ako sú hladiny zinku, železa a medi. Ďalší výskum naznačuje, že ašvaganda zlepšuje kvalitu semena, lebo reguluje dôležité reprodukčné hormóny.

Ašvaganda môže tiež u mužov pomáhať zvyšovať hladiny testosterónu, čo môže mať prospešný účinok na libido a sexuálny výkon.

U inak zdravých žien sa ukázalo, že ašvaganda zlepšuje vzrušenie, lubrikáciu, orgazmus a celkové sexuálne uspokojenie.

Okrerm toho bola dokázané, že schopnosť ašvagandy obnovovať rovnováhu hormónov (konkrétne hormónu štítnej žľazy, estrogénu a progesterónu) zlepšuje syndróm polycystických vaječníkov a zmierňuje symptómy súvisiace s menopauzou.

Ašavaganda má aj protinádorové a krvotvorné (hemopoietické) schopnosti a je prospešná pre kardiopulmonárny, endokrinný a centrálny nervový systém, to všetko len s malou alebo žiadnou súvisiacou toxicitou.

Ašvaganda je kontraindikovaná u tehotných žien (nemali by ju používať), lebo môže vyvolať potrat; u dojčiacich žien, lebo môže mať vplyv na ich dieťa; a u ľudí užívajúcich sedatíva, lebo ašvaganda môže zosilňovať sedatívne účinky.

A tiež, hoci sa ašvaganda zdá byť prospešná pri problémoch so štítnou žľazou, buďte opatrní, ak máte nejakú poruchu štítnej žľazy a poraďte sa so svojím lekárom, lebo možno budete musieť upraviť lieky, ktoré na ňu užívate.

č. 8 – CBD olej a konopný olej

V súčasnosti sa čoraz viac uznávajú liečivé prínosy kanabidiolu (CBD) a teraz vieme, že ľudské telo vytvára endogénne kanabinoidy a že tento endokanabinoidný systém (ECS) hrá dôležitú rolu v ľudskom zdraví tým, že reguluje homeostázu medzi vašimi telovými systémami, ako sú respiračný, tráviaci, imunitný a kardiovaskulárny.

Podľa Projektu CBD existuje presvedčenie, že CBD zlepšuje najmenej 50 stavov, ako sú napríklad:

  • bolesť, záchvaty
  • svalové kŕče
  • žalúdočná nevoľnosť súvisiaca s chemoterapiou
  • poruchy trávenia
  • degeneratívne neurologické poruchy ako skleróza multiplex a Parkinsonova choroba
  • poruchy nálady
  • úzkosť
  • posttraumatická stresová porucha
  • vysoký krvný tlak

CBD je nepsychoaktívny, nenávykový, nevytvára „opojenie“ a má len málo, prípadne žiadne nebezpečné vedľajšie účinky.

V štátoch, kde začalo s bežným používaním CBD, je tiež málo správ o negatívnych sociálnych či zdravotných následkoch. Vlastne sa ukázalo, že CBD má cenné prínosy pre tých, ktorí bojujú so závislosťou na opiátoch.

Tvorba endogénnych kanabinoidov s vekom klesá a podľa klinického výživového poradcu a odborníka na fytokanabinoidy, Carla Germana, nedostatok endokanabinoidov bol zistený u ľudí, ktorí majú migrény, fibromyalgiu, syndróm dráždivého čreva, zápalové a neurologické stavy a celý rad liečbe odolávajúcich stavov.

Štúdia v časopise Translational Psychiatry tiež zistila, že nízke hladiny anandamidu (jedného z enodkanabinoidov, ktoré prirodzene vytvára vaše telo) sú štatisticky pozitívnym indikátorom stresom vyvolanej úzkosti.

Podľa Germana môže byť jednou z vašich najlepších a najzdravších volieb používanie radšej konopného než izolovaného CBD oleja (buď z technickej konopy alebo marihuany).

Dôvodom toho je, že CBD je iba jeden z viac než 100 rôznych fytokanabinoidov nachádzajúcich sa v celej konope a je pravdepodobné, že ich synergické pôsobenie prinesie lepšie výsledky. Ďalším dôvodom je fakt, že Slovensko ostáva poslednou krajinou EÚ, kde je látka CBD ešte stále zakázaná a preto sa čisté CBD oleje predávať zatiaľ nemôžu.

Navyše, podľa Germana len samotný CBD nedokáže plne udržiavať váš telový endokanabinoidný systém. Potrebujete aj ďalšie fytokanabinoidy a terpény, ktoré sa s fytokanabinoidmi vzájomne dopĺňajú. Preto je lepší olej z celej konope.

Ak chcete vedieť viac, pozrite si rozhovor s ním v článku a videu s názvom The endocannabinoid system and the important role it plays in human health (v angličtine).

V minulosti, pred podpísaním nového Farmárskeho zákona, ktorý v USA legalizuje pestovanie konopy, sa pri výrobe na CBD bohatého konopného oleja nemohli používať listy, kvety a puky konopy. Olej sa musel odoberať len zo stonky rastliny – z časti s nižšou koncentráciou.

Po prijatí nového zákona (v USA) sa môžu využívať všetky časti rastliny, čo výrobu uľahčí a stane sa hospodárnejšou, lebo v listoch, kvetoch a pukov sa kanabinoidy nachádzajú vo vyšších koncentráciách.

Zatiaľ či surová nespracovaná rastlina sa dá odšťaviť, spracovanie zmení kanabinoidy na využiteľnejšie formy. Germano ponúka nasledovnú radu:

„[Na jej spracovanie] môžete vziať list, kvet a pupeň. Môžete ich zmiešať a uložiť do chladničky. Po jednom až dvoch dňoch vystavenia teplu, vzduchu, svetlu a vlhkosti sčasti dekarboxyluje a budete z nej mať väčší úžitok… Na zdravý rastlinný nápoj je potrebných asi 30 až 60 gramov [čerstvej rastliny].“

č. 9 — Pestrec mariánsky

Aj keď väčšina ľudí pokladá pestrec mariánsky za otravnú burinu, v skutočnosti má pozoruhodné liečivé prínosy, pre ktoré sa oplatí mať ju nablízku.

Pestrec mariánsky je už stáročia cenený najmä pre svoje protizápalové, antioxidačné a antivírusové vlastnosti.

Vysoko cenená je aj ako pečeňové tonikum, lebo obsahuje veľké množstvo chemickej látky zvanej silymarín. Silymarín je skupina flavonoidov známych tým, že pomáhajú opravovať pečeňové bunky poškodené toxickými látkami.

Ako taký nesmierne zlepšuje celkové fungovanie vašej pečene, s konkrétnymi použitiami vzťahujúcimi sa k cirhóze pečene, chronickému zápalu pečene a k pečeni poškodenej alkoholom a inými opojnými látkami.

Bolo tiež dokázané, že silymarín predchádza tvorbe žlčových kameňov, zlepšuje zdravie prostaty a lieči rakovinu prostaty.

Pod vedením svojho lekára by ste mohli zvážiť pridanie pestreca do svojej stravy, ak riešite v pečeni spočívajúce problémy, ako sú cirhóza, hepatitída, žltačka a nealkoholické stukovatenie pečene.

Silymarín tiež aktivuje AMP-aktivovanú proteín kinázu (AMPK), enzým nachádzajúci sa vnútri vašich buniek, ktorý hrá dôležitú úlohu pri metabolizme, energetickej homeostáze a oprave buniek.

Inhibuje tiež aktiváciu cicavčej cieľovej kinázy rapamycínu (mTOR), ktorá pri chronickej aktivácii môže zvyšovať vaše riziko rakoviny.

Hoci sú všetky časti pestreca jedlé, silymarín sa nachádza len v semenách. V každom prípade, ak nie ste schopní vypestovať si vlastný, veľmi kvalitný a lacný bio pestrec mariánsky sa dá ľahko zohnať vo vašom miestnom obchode so zdravými potravinami.

Uvádzam niekoľko spôsobov začlenenia tejto jedinečnej rastliny do vašej stravy:

Rozdrvený na prášok – s použitím mažiara a tĺka rozdrvte semená pestreca na prášok, ktorý sa dá pridávať do polievok, vysmážaných miešaných a iných jedál.

Šaláty – keďže je celá rastlina jedlá, môžete do šalátov pridať kvety, listy, korene a stonky pestreca, alebo ich začleniť do varených jedál.

Smoothies – na prípravu smoothie pre zdravú pečeň nechajte cez noc napučať v prefiltrovanej vode 2 polievkové lyžice pestrecových semien; na drhý deň ráno dajte do mixéra pestrec (a vodu, v ktorej bol namočený), 1 pohár citrónovej šťavy, tretinu pohára bobúľ kustovnice a 1,5 pohára ľadu a vymiešajte.

Niečo pod zub – hoci majú možno trochu svojskú chuť, semená pestreca mariánskeho sa dajú jesť nasucho, také, aké sú.

Čaj – rozdrvte semená  pestreca alebo listy, prípadne oboje spolu a pripravte slabú čajovú zmes, ktorú môžete zaliať horúcou vodou; pridajte zdravé sladidlo podľa vlastného výberu, aby ste zmiernili trochu horkú chuť, prípadne pridajte čajové vrecko s mätou pre iný pocit chute.

č. 10 — Tulsi

Tulsi, známa tiež ako bazalka posvätná (Ocimum sanctum), je ajurvédska bylina považovaná v Indii za veľmi dôležitú.

Podobne ako ašvaganda je účinným adaptogénom s antibakteriálnymi, antimykotickými, protizápalovými, analgetickými a adaptogénnymi vlastnosťami a okrem nich mnohými ďalšími.

Dnes je k dispozícii veľa produktov z tulsi, ako sú čaj, tabletky, prášok, extrakty a esenciálny tulsiový olej. Okrem mnohých svojich prínosov môže tulsi pomáhať nasledovne:

1. Udržiavať hladiny krvnej glukózy – tulsi má hypoglemické a hypolipidemické účinky, ktoré môžu byť prospešné pre diabetikov.

Jedna štúdia uviedla, že po podaní prášku z listov tulsi došlo u potkanov s cukrovkou k „výraznému zníženiu hladiny cukru v krvi nalačno, kyseliny urónovej, celkových aminokyselín, celkového cholesterolu, triglyceridu, fosfolipidov a celkových lipidov.

2. Zlepšovať imunitu – bolo zistené, že extrakt z listov tulsi má u cicavcov imunoterapeutický potenciál.

Výskumníci uviedli, že „nespracovaný vodný roztok O. sanctum (list) obsahuje niektoré biologicky aktívne látky, ktoré sú povahou antibakteriálne a imunomodulačné.

3. Zmierňovať stres a úzkosť – zložky, nachádzajúce sa v extrakte z listu tulsi, konkrétne ocimarín a ocimumosidy A a B, majú antistresové účinky.

V teste vykonanom na ľudských subjektoch sa zistilo, že rastlinný extrakt môže pomôcť zmierňovať nediferencovanú úzkostnú poruchu.

4. Zlepšovať dentálne zdravie – používanie čaju z tulsi na výplach úst môže byť prospešné pre zdravie vašich zubov.

Jedna štúdia zistila, že bylinný výplach úst z prírodných rastlín ako neem (Azadirachta indica), ďatelinový olej, tulsi a ďalších bol schopný potláčať ústne baktérie ako Actinomyces sp., E. nodatum, P. intermedia a podobne.

5. Zlepšovať kognitívnu činnosť – jedna štúdia zistila, že potkanom s vyvolanou demnciou sa po podávaní extraktu z listu tulsi zlepšili poznávacie schopnosti.

6. Podporovať zdravie pečene – tulsi môže mať hepatoprotektívne účinky a u pokusných potkanov bolo zistené, že pomáha chrániť pred vyvolaným poškodením pečene.

7. Chrániť pred rôznymi druhmi infekcií – tulsi vraj pomáha zmierňovať rôzne bakteriálne infekcie, ako sú infekcia urinárneho traktu, dermálne infekcie spôsobené zlatým stafylokokom a ďalšími baktériami a infekcie respiračného traktu, ako je zápal pľúc.

8. Zmierňovať bolesť – popíjanie čaju z tulsi vám môže pomôcť využiť jeho antipyretické, protizápalové a analgetické vlastnosti.

Jedna štúdia uvádza, že môže byť potenciálnou alternatívou nesteroidných protizápalových liekov (NSAID).

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: articles.mercola.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Zdravím a vážím si toho co mi posíláte, zvláště o bylinkách.
    Co jsem ale zjistila, že u bylinky ALOE – je na prodávaných produktech návod – ale nikde není uvedeno že: ALOE ŘEDÍ KREV.
    Stalo se mi, že kamarádka, dokonce zdravotní sestra – se mi stěžovala, že začala krvácet nepřiměřeně i po malém úrazu. Užívala koupený preparát ALOE. Tak jsem ji to sdělila, a bylo to vyřešeno. Ale myslím, že by to upozornění tam mělo být, co když někdo užívá Wafarin a neví to. Mohlo by se stát neštěstí. Prosím o sdělení a moc děkuji za všechny – Maruš

Pridajte komentár

*