Nech zdvihne ruku ten, koho mama mala v dome vždy sódu bikarbónu. (Každý dvíha obe ruky.) Zatiaľ čo štatistiky sú trochu povrchné, neoficiálny odhad počtu matiek, ktoré obľubujú sódu bikarbónu je okolo 95 %.
(Dobre, to číslo sme len tak strelili. Ale je to pravdepodobne veľmi blízko pravdy!)
Sóda bikarbóna je jednou z tých zázračných látok, ktoré sú schopné poradiť si s každou a akoukoľvek prácou v kuchyni alebo aj mimo nej.
Sóda bikarbóna, jedlá sóda (chemicky hydrogénuhličitan sodný) sa používa už tak dlho. Funguje ako prirodzený domáci prostriedok na rôzne účely.
Len polovica čajovej lyžičky môže uľahčiť alebo vyliečiť akútny prípad pálenia záhy. Potrebujete si vybieliť zuby? Urobte si domácu zubnú pastu zo sódy bikarbóny!
V súčasnosti začínajú ľudia znovu objavovať sódu bikarbónu. Vychvaľujú ju ako „lacný a bezpečný spôsob boja proti autoimunitným ochoreniam“ vrátane artritídy!
Štúdia
Výskumníci z MCG oddelenia fyziológie University Augusta tvrdia, že sóda bikarbóna pomáha podporovať správnu rovnováhu pH v tele.
Teraz na chvíľu zabudneme na vedecké prednášky. Dajme tomu, že stačí, keď budeme vedieť, že „pH“ ukazuje hladiny kyslosti v tele.
Ešte dôležitejšie je to, že odborníci na zdravie a ďalší vedci sa domnievajú, že vyrovnávanie úrovne pH v ľudskom tele je nevyhnutné pre dosiahnutie a udržanie dobrého zdravia. Vrátane udržiavania kontroly nad akýmkoľvek zápalom.
Teraz sa vrátime k vede. Dr. Paul O’Connor, fyziológ a spoluautor mnohých štúdií, tvrdí, že konzumácia hydrogénuhličitanu sodného pomáha normalizovať hodnoty pH v ľudskom tele.
Jedlá sóda tomu napomáha podporou produkcie žalúdočnej kyseliny. Tým zabezpečuje správne trávenie prijatého jedla, a tak sa stáva menej pravdepodobným to, že človek bude trpieť tráviacimi ťažkosťami alebo bolesťami v oblasti žalúdka. A samozrejme, redukuje zápalové procesy.
Okrem toho, že zjemňuje tráviaci proces, čo je kľúčovým aspektom z hľadiska obmedzenia príznakov cukrovky, konzumácia sódy bikarbóny vyvíja svoj účinok aj na slezine.
V nej totiž slúži ako určitý druh vyrovnávacej pamäte. Dr. O’Connor hovorí, že „s úplnou určitosťou to je tak, že pitie roztoku sódy bikarbóny ovplyvňuje slezinu. Poľa nášho názoru sa to uskutočňuje prostredníctvom buniek.“
Na overenie stupňa účinnosti týchto zdraviu prospešných charakteristík, Dr. O’Connor realizoval experiment, do ktorého boli zapojené potkany, ale aj ľudia.
(Potkany sú používané v mnohých lekárskych pokusoch, pretože na genetickej a biologickej úrovni, ale rovnako aj z hľadiska správania, ich charakteristiky v určitých aspektoch zrejme pripomínajú vlastnosti ľudí. Nuž, kto vie?)
O’Connor a jeho tím podával roztok jedlej sódy a vody každej skúmanej skupine po dobu dvoch týždňov. Po uplynutí tohto času a vykonaní série testov našli vedci zmenu v imunitných bunkách testovaných subjektov.
Konkrétne hydrogénuhličitan sodný spôsobil, že imunitné bunky potlačili zápalové reakcie. To sa vyskytlo ako v bunkách potkanov, tak aj v bunkách ľudí, ktorí mali v čase pred týmto experimentom zápalové problémy.
Ako funguje sóda bikarbóna
Štúdia Dr. O’Connora jasne demonštruje silné protizápalové vlastnosti sódy bikarbóny. Robí to dvomi spôsobmi. Po prvé, je jasné, že bikarbonát sodný povzbudzuje stabilnú produkciu žalúdočnej kyseliny, ktorá je nevyhnutná pre správne trávenie potravy.
Schopnosť ľudského organizmu tráviť potraviny a absorbovať živiny je rozhodujúca pre udržanie zápalu pod kontrolou.
Po druhé, sóda bikarbóna pôsobí na žalúdok aj na slezinu. Slezina je súčasťou imunitného systému, preto vďaka pôsobeniu sódy bikarbóny dochádza k upokojeniu imunitnej odozvy, ako aj k posilneniu protizápalovej reakcie – ak sú zabezpečené správne podmienky.
Bunky žalúdka a sleziny vykonávajú dve funkcie. To znamená, že imunitný systém nie je napadnutý, a preto zároveň „vypína“ už aktivované zápalové markery.
Myšlienka na záver
Michelle Neilly, špecialistka na výživu o tom hovorí nasledovné: „Aj keď neexistuje žiaden „všetko-opravujúci zázrak“, ktorý všetko vylieči, určite existuje dôvod, prečo domáce, doma pripravované liečivá, ako napríklad jablčný ocot a sóda bikarbóna, boli prítomné v domácnostiach po celé veky. Mohlo by to naozaj pomôcť… pacientom so zápalom.“
Presvedčili sme vás? Sóda bikarbóna sa ukazuje ako účinná alternatívna liečba artritídy. Ako už bolo spomenuté, poškodený imunitný systém a príznaky rýchlo postupujúceho zápalu vyvolávajú artritickú bolesť.
Berúc do úvahy relatívne nízku cenu, za ktorú sa dá kúpiť sóda bikarbóna, nič nestratíte tým, keď jej dáte šancu. Môžete len získať. Najmä v porovnaní s liekmi proti artritíde, ktoré sú na predpis, si sóda bikarbóna zaslúži, aby ste ju aspoň vyskúšali.
Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
- Sóda bikarbóna: Lacný a bezpečný spôsob na autoimunitné ochorenia
- Pochybovali ste? Vedecky podložené zdravotné prínosy sódy bikarbóny. Lieči autoimunitné ochorenia, artritídu a ďaleko viac
- Ako stimulovať blúdivý nerv pre úľavu od zápalov, depresie či migrén
- Táto žena si natierala sódu bikarbónu na chodidlá 2 krát týždenne. Výsledok je ohromujúci
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Ja to neviem…
Zuzana. v jednej knihe od ruského lekára som čítala, že treba užívať najprv 1/4 čajovej lyžičky 2x denne nalačno, najlepšie ráno a večer, 20-30 minút pred jedlom, zaliatu 70-80° vodou. Vypiť, keď vychladne na teplotu asi 45-50°. Ďalší deň 1/3 čajovej lyžičky, po dvoch až troch dňoch 1/2, za ďalšie 2-3 dni 1 zarovnanú čajovú lyžičku a až potom vrchovatú. Piť sódu ale len nalačno. Snáď to niekomu pomôže.
Ale ako dlho sa môže používať? Počula som, že nie dlhšie ako dva týždne.
Na pálenie žahy, používam pohár vody do ktorého dám cca pol ČL citrodeko, alebo ocot, a pridám ČL sódy bicarbóny. Tento perlivý nápoj sa na Zemplíne vola žimnovre. To ma naučila od mladosti moja nebohá stará mama, a ja už mám na 84.