Ako veľmi človek osprostel


Ako veľmi človek osprostel

alebo, žijeme v takom extréme a blude, že zdravé považujeme za extreme

alebo, PREČO rakovina bude ako chrípka, všade?

Prírodná liečba osteoartritídy

 

Možno sa mnohým názov članku zdá trochu drsný, ale nedá sa z neho ubrať čo i len bodka. Zamyslite sa, ako ďaleko sa človek, vraj tvor rozumný, dostal v stravovaní, ináč povedané, ako veľmi v stravovaní zblúdil.

Porovnajme si stravovanie zvierat a človeka rozumného.

Cicavce (stále mám na mysli tie v prírode, neuväznené človekom), nepijú po dobe kojenia mlieko a ani by im na um nezišlo piť mlieko iného cicavca, a už vôbec nie piť ho po celý život. Napriek tomu, cicavce, ako napríklad niekoľkotonové slony netrpia nedostatkom vápnika. Majú ho dostatok zo zelenej trávy. Človek, vraj jediný tvor rozumný, je jediným cicavcom, ktorý pije mlieko po celý život (avšak nie všetko ľudstvo, len tá civilizovanejšia (industriálnejšia a kapitalistickejšia časť, ktorá sa rozhodla na kravskom mlieku zarábat miliardy) a k tomu mlieko iného cicavca, totálne inej štruktúry, ktorá je ľudskému telu cudzia. A taktiež je človek jediným cicavcom, korý trpi chorobami pohybového aparátu, ako sú hlavne osteoporózy a artritídy.

Cicavce v prírode nepijú po dobe kojenia nič ine ako len vodu a nič len vodu. Napriek tomu su zdravé a netrpia nedostatkom živín. Skúste svojho psa mesiac napájať malinovkami, čajmi, kávou, pivom, mliekom, kakaom a nedožije sa možno ani konca toho mesiaca. Človek zašiel tak ďaleko, že čoraz viac považuje všetky tieto bludné nápoje za bežné  a nevyhnutné a čistú vodu za nápoj chudobných alebo hlúpych a hanbí sa ju ponuknúť milovaným blízkym pri návštevách.

Cicavce v prírode nežerú varenú stravu. Sme jediní, ktorí varením, pečením, pražením, zaparovaním, mrazením a pod. na smrť ničíme enzýmy, vitamíny, minerály, antioxidanty a iné. A sme preto jediný cicavec, ktorý trpí toľkými degenerativnými metabolickými chorobami, od srdcových, až po rakovinové ochorenia. Aj napriek tomu tvrdohlavo považujeme varenú stravu sa niečo nevyhnutné a zdravé a odsudzujeme a vysmievame sa tým, ktorí si volia nevarenú stravu a označujeme ich za bláznov a extrémistov. Fakt je ten, že imunita človeka považuje varenú stravu za cudzie teleso. Dôkazom je tráviaca leukocytóza, kedy sa po konzumácii vareného jedla výrazne zvyšuje počet bielych krviniek – znak toho, že sa imunita bráni. Táto tráviaca leukocytóza nastáva len po varenom alebo inak spracovanom jedle, nikdy však po surovom jedle, takom, ako narástlo v prírode.

Všetky ostatné cicavce majú jednoduchú (delenú?) a predsa výživovo vyváženú stravu. Človek sa hlúpučko teší miliónom rôzných produktov v supermarketoch, na ktoré navyše míňa tisíce a aj napriek tomu plače nad šíriacími sa chorobami v dôsledku výživovej nedostatočnosti. (Zamysleli ste sa nad paradoxom, ze po oboch svetových vojnách, keď svet trpel akútnym nedostatkom potravín, boli ľudia najzdravšií? Či to nie je znak toho, že človeku na prežitie a dobré zdravie stačí málo jedla?)

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zvieratám, určeným pre komerčné účely (na mäso, vajcia a pod.) chovatelia podávajú (okrem preventívnych antibiotík) masívne dávky vitamínov a minerálov a inej výživy, keďže je ekonomické, aby neochoreli na degeneratívne a iné ochorenia a vyprodukovali tak zisk. Naproti tomu, ak pacient-človek prijíma výživové doplnky, často sa vystavuje výsmechu svojho spolutvora lekára a presviedčaniu, že chémia je jediná rozumná vec. Po odmietnutí je pacient považovaný za extrémistu a často čelí odmietaniu, výsmechu, nátlakom, baa ž vyhrážkam zo strany medicínskej ortodoxie. (Všimnite si paradox – často sa hovorí o veľmi drahých liečbach a ako sú finančne náročne pre zdravotníctvo. Avšak, ak pacient drahú liečbu odmietne, často čelí až chorobnej zlosti lekára, ktorý ma za takúto liečbu incentíva v podobe okrem iného aj bodov).

Cicavce v prírode nie sú vystavené chemickým liekom a už vôbec nie toxickým vakcínam. A aj napriek tomu, že sú vystavené nedmernému chladu, neošetrenej vode, neumytej potrave a pod., neporovnateľne menej trpia infekčnými ochoreniami. Človek má vakcíny, chemické lieky, chlorovanú vodu, teplo a aj napriek tomu má aj viac chorôb, takých, ktoré sú u zvierat zriedkavosťou.

Cicavce sa takmer stale pohybujú. Ľudia takmer stále sedia.

Okrem týchto spomenutých príkladov a toho, že aj napriek tomu, že sa považujeme za tvora rozumného, stále viac a viac prichádzame o rozum, je ešte mnoho iných vecí, ktoré nás líšia od cicavcov, na čo sme hrdí, neuvedomujúc si neopodstatnenosť tejto pýchy.

Nemôžem sa preto zdržať výroku o tom, ako človek, tvor rozumný, veľmi osprostel. Všetky škodlivé bludy a ohromné výkyvy od normálu (rozumej: prirodzené stravovanie) považuje za úplne bežné, potrebné, neodmysliteľné a zdravé. Naproti tomu, prirodzené nespracované plody a čistú vodu, to, čo tvorí základ a zabezpečuje zdravie všetkých ostatných cicavcov a čo by malo byť samozrejmosťou aj pre človeka, považuje za niečo podradné, hlúpe, s výsmechom poukazujúc na tých, ktorí sa v pokuse o prinávratenie zdravia priklonili späť k základom stravovania.

Zbohom vysoký krvný tlak

Bezohľadu na mienku čitateľa po prečítaní týchto riadkov a potencionálnemu pohoršeniu vás môžem sebavedome a s istotou ubezpečiť, že ak sa človek rozumný zo svojej nerozumnosti nespamätá a nenávrati sa aspoň čiastočne k základom stravovania, stretne sa zo svojou skazou v podobe ešte viac zdevastovaného zdravia, akého sme svedkami už teraz. A nepomôžu nám ani najlepší lekári zo svojími zázračnými liekmi za milióny dolárov, keďže je to samotná medicína, ktorá nás vedie po ceste do záhuby odvtedy, ako sa odklonila od slov Hippokrata: “Nech jedlo je vašim liekom a liek vaším jedlom” a uprednostnila finančný zisk v podobe nebezpečnnej chémie.

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Aneta Kocisova

    Milujem tento clanok, absolutne suhlasim s kazdym jednym bodom, ja sama som sa stala vegankou a ked mozem jem surovu zeleninu, velmi by som sa chcela stat „rawistkou “ a skladam obdiv k ludom, ktori to robia. Podla mna su enzymy najdolezitejsie k nasmu zivotu, tak preco ich nicit varenim. Ale moje slova mozem zdelit len mojej mame, kedze kazdy ma ma za blazna. Presne stale premyslam nad patologickou leukocytozou a o vareni. Drzim palce, dufam, ze takychto ludi ako sme my sa nazbiera viac a konecne si ludstvo uvedomi kam speje.
    Zijem v zahranici a tu su ludia uplne primitivni, leju do seba litre mlieka.

  2. Užasný článok – 100% suhlasim 🙂 a má moju podporu. Som za RAW-FOOD 🙂

    Ešte by som dodala, že ked majitelia začnu svojim domácim milacikom dávať varenú stravu – tak aj tieto zvieratka zacnu mať typické civilizačné choroby ako ludia.

  3. Uplne super clanok, tak je, clovek sa povazuje za tvora vyspeleho a rozumneho, pravda je ale taka, ze zvierata jednaju rozumnejsie ako clovek!

  4. Po prečítaní tohto článku som zostala pohoršená.
    V prvom rade by som rada poukázala na skutočnosť, že vážnosť Vášho príspevku je mizivá. Využívanie citovo zafarbených slov, množstvo gramatických chýb, či minimálna objektívnosť, ma nútia neprikladať mu žiadnu dôležitosť.
    No napriek tomu, ma zaskočilo Vaše neustále porovnávanie zvierat s človekom. Je, myslím, každému úplne jasné, že stavba organizmu, či tráviaceho systému zvieraťa, je úplne iná než tá ľudská.
    Ešte väčším nezmyslom je preto porovnávanie bylinožravca s človekom – všežravcom.
    Prvá aj druhá svetová vojna zanechala na ľuďoch ničivé následky. Ľudia zomierali a boli strýznení hladom a je priam neuveriteľné, že ste si ako príklad vzali práve takúto udalosť. Že boli zdravší? No možno tých pár, ktorí prežili.
    Ďalej tvrdíte, že človek by mal jesť iba nevarenú stravu. Dovoľte mi podotknúť, že práve varením, resp. pečením, sa jedlo zbavuje, ako niektorých vitamínov, tak aj baktérií a toxických látok.Veľmi by ma zaujímalo, akú stravu máte Vy. Jete surovú ryžu, či surové zemiaky? Alebo Váš jedálny lístok zahŕňa len zeleninu, ktorá obsahuje druh nestráviteľnej celulózy?
    Ďalší článok by sa teda mohol zaoberať Vašimi tráviacimi a metabolickými problémami. A tiež tým, ako nahrádzate potrebné vitamíny z mlieka inými produktami.
    Vopred ďakujem za Vašu odpoveď.

Pridajte komentár

*