Vyliečte si prírodným spôsobom cukrovku typu 2 úplne, prípadne znížte potrebu užívania liekov pri cukrovke typu 1 a minimalizuje jej následky! Zistiť viac

Ako vykonať jarné upratovanie bez toxických čistiacich prostriedkov


jarne upratovanie bez chemikalii

Jar už dorazila v plnom prúde a s teplejším počasím je vhodný čas na starý známy rituál jarného upratovania.

V tomto článku sa bližšie zameráme práve na upratovanie domu či bytu, keďže toto je práve tá oblasť, v ktorej mnohí používajú zbytočne veľa rôznych chemikálií.

Stop Candida

Typická domácnosť obsahuje niekoľko litrov toxických látok v podobe čistiacich prostriedkov. Paradoxne, prostriedky určené na očistu tak predstavujú primárny zdroj vnútorného znečistenia domácností. A ešte na dôvažok, k ich vystavovaniu sa dochádza na pravidelnej báze.

Dokonca aj takzvané „zelené“ alternatívy neraz obsahujú nebezpečné látky. Je to smutné, no označenia „zelené“ alebo „prírodne“ sú dnes už len marketingovými termínmi a nie nutne znamenajú bezpečnosť.

Dokonca, ani mnohé ingrediencie týchto čistiacich prostriedkov sa nemusia uvádzať na obale. To robí situáciu o to zložitejšiu, keďže je ťažké sa potom oboznámiť, ktorým látkam ste vystavený.

Výrobcovia chemického priemyslu úspešne lobovali vlády, aby boli z tejto povinnosti vyňatí.

Odôvodňujú to potrebou ochrany obchodného tajomstva, pokiaľ sa jedná o látky, ktoré robia práve ten ich výrobok jedinečným. Neprekvapuje však, že mnohé z takto opomenutých látok sú toxické.

Ktoré čistiace prísady sú najnebezpečnejšie?

Prvou skupinou vyvolávajúcou obavy sú chemikálie považované za známe, prípadne potenciálne karcinogénny. Do druhej skupiny patria látky narúšajúce endokrinný alebo hormonálny systém. Obe z týchto skupín by vás mali znepokojovať v prípade, ak máte doma malé deti.

Mnohé z bežných domácich čistiacich prostriedkov, ako prášky na pranie a čističe v sprejoch, pri kontakte s pokožkou alebo po vdýchnutí prenikajú priamo do krvného obehu. Tým obchádzajú orgány ako pečeň či obličky, ktoré by ich za bežných okolností odfiltrovali.

Dokonca, čo i len jediná aplikácia takýchto čistiacich prostriedkov dokáže zamoriť domáci vzduch nebezpečnými hladinami chemikálií na celé hodiny.

Amoniak je asi najznámejším príkladom. Ten vie učiniť vaše domáce prostredie neobývateľným na niekoľko hodín po jeho aplikácii. Je extrémne iritujúcim pre pokožku, oči, pľúca a vie byť i smrteľným pri zmiešaní s inými chemikáliami.

Zapamätajte si, že amoniak sa nikdy nesmie zmiešať s akýmkoľvek produktom obsahujúcim bielidlá. Zmiešanie amoniaku a bielidla vytvorí extrémne toxické výpary schopné vás i omráčiť. Nejeden človek už musel po takejto chybe vystrčiť hlavu von oknom a lapať po dychu.

V nasledujúcom odstavci uvádzame zopár ďalších nebezpečných chemikálii nachádzajúcich sa v čistiacich prostriedkoch, pracích práškoch a dokonca i v nejednom tzv. „zelenom“ prostriedku:

  • Výpary glukolu – široko používané vo farbách, parfumoch, mydlách, kozmetike a dokonca i potravinách. Spôsobujú únavu, letargiu, podráždenosť a neraz i možné poškodenie pečene a obličiek.
  • Fosfáty – výrobcovia odstránili používanie fosfátov z pracích práškoch, avšak nie z detergentov pre čistenie riadu. Spôsobujú rozsiahle škody na životnom prostredí.
  • Nestabilné organické zlúčeniny – vrátane 1,4 dichlórbenzénu. Spôsobuje podráždenie nosa a hrdla, malátnosť a astmu.
  • Ftaláty – pridávané do umelých hmôt na ich zmäkčenie. Spôsobujú poškodenia reprodukčných orgánov, endokrinného systému, rakovinu a iné poškodenia orgánov.
  • Nonyl fenol etoxylát (NPEs) – bežne používaná prísada v práškoch na pranie a univerzálnych čistiacich prostriedkoch. V Európe je síce zakázaný, no nezaškodí sa uistiť, či sa náhodou nenachádza v nejakých výrobkoch importovaných zo štátov mimo Európy. Spôsobuje napríklad transformáciu rýb samčekov na samičky.
  • Ropné rozpúšťadlá – používajú sa v prostriedkoch na čistenie podláh. Spôsobujú poškodenie bunkových membrán.
  • Parfumy – bežne pridávanou látkou sú pižmá. Spôsobujú bolesti hlavy, problémy s dutinami a astmu.
  • Formaldehyd – nachádza sa v sprejoch a osviežovačoch vzduchu. Je to podozrivý karcinogén.
  • Butyl cellosolve – nachádza sa v mnohých univerzálnych čistiacich prostriedkoch na umývanie okien. Spôsobuje poškodenie obličiek, kostnej drene, pečene a nervového systému.
  • Chlór – spôsobuje podráždenie pokožky, očí a pľúc.
  • Etanol amíny – podobne ako chlór, irituje pokožku, oči a pľúca
  • Sodium Lauryl Sulfát – nachádza sa vo väčšine šampónoch a vlastne vo všetkých prostriedkoch osobnej hygieny, zubných pastách i technických čistiacich prostriedkoch. Je zodpovedný za penenie a samotné čistenie. Dráždi však pokožku, oči a je potenciálnym karcinogénom.

Ako vykonať čistenie a upratovanie bez toxických chemikálii

Bežné prostriedky nachádzajúce sa v takmer každej domácnosti ako sóda alebo ocot majú rovnako dobré čistiace vlastnosti, ako ich toxický kolegovia.

Je síce pravdou, že v niektorých prípadoch ich musíte použiť vo väčšom množstve, prípadne dôslednejšie aplikovať, no ich zdravotné prínosy za to stoja.

V niektorých prípadoch môžete ostať šokovaný, že tak jednoduché prípravky sú dokonca lepšie účinné.

Tuto vám ponúkame 12 látok, ktoré sa vám umožnia pripraviť si širokú paletu vlastných prírodných a netoxických čistiacich produktov. Ich použitie môže byť buď jednotlivo alebo v kombinácii.

Napríklad, ocot skombinovaný s peroxidom vodíka je extrémne účinný na dezinfekciu.

Na a tu je tých sľúbených 12 látok:

  1. Prášok na pečenie
  2. Citrónová šťava
  3. Olivový olej
  4. Organické esenciálne oleje
  5. Kokosový olej
  6. Vodka
  7. Biely ocot
  8. Peroxid vodíka
  9. Tekuté kastílske mydlo
  10. Miska na miešanie cesta, prípadne vedro
  11. Fľaštičky so sprejom
  12. Textílie z mikrovlákien

Prášok na pečenie – starodávny čistiaci šampión

Jednoduchý a čistý prášok do pečiva dokáže u vás doma hravo nahradiť nebezpečné komerčné čistiace prostriedky. Nasleduje päť príkladov jeho použitia:

  1. Čistenie kovu a porcelánu bez škrabancov
  2. Čistenie rúry na pečenie. Jednoducho posypte rúru približne jedným pohárom prášku na pečenie. Naneste naň dostatok vody, aby sa vytvorila hrubá pasta. Nechajte to noc postáť. Nasledujúce ráno mastné nečistoty povolia a bude ich pomerne ľahké zotrieť. Keď vyčistite hrubé nečistoty, navlhčite špongiu tekutým mydlom a zotrite z rúry všetko, čo v nej ešte zostalo.
  3. Spriechodnenie vodovodného odtoku. Nasypte 1/2 pohára prášku na pečenie do odtoku. Potom pomaly nalejte 1/2 až 1 pohára octu. Prikryte odtok a nechajte pôsobiť 15 minút. V prípade, ak začne bublať ako sopka, znamená to, že všetko funguje podľa plánu. No a nakoniec to zalejte pár litrami vriacej vody.
  4. Deodorizácia kobercov. Posypte koberce práškom do pečiva. Vyčkajte aspoň 15 minút a potom koberce povysávajte.
  5. Vyčistenie striebra. Prevarte asi pol deci vody v plytkej panvici s jednou čajovou lyžičkou soli, jednou čajovou lyžičkou prášku na pečenie a na spodok položte hliníkový alobal. Na to položte vaše striebro tak, aby bolo úplne ponorené. Povarte 2 až 3 minúty. Vyberte striebro a zotrite z neho pomocou bavlnenej látky všetky nečistoty.

Zopár ďalších čistiacich receptov

Odporúčame vám tento článok si vytlačiť alebo dať do obľúbených položiek vo vašom internetovom vyhľadávači. Takto sa k nemu ľahko v budúcnosti vrátite, ak budete potrebovať niektorý z uvedených receptov.

Kúpeľňa

Deodorizácia toalety

Do záchodovej misy nasypte 1/2 pohára prášku na pečenie, asi 10 kvapiek Tea Tree esenciálneho oleja a 1/4 pohára octu. Vyčistite toaletu s kefou.

Vaňa alebo sprcha

Bojujte s plesňou tak, že nastriekate ocot priamo na plochu. Nechajte to postáť 30 minút. V prípade potreby zotrite so špongiou a opláchnite s teplou vodou.

Pre ťažšie prípady zmiešajte prášok do pečiva s malým množstvom tekutého kastílskeho mydla. Pretrite a opláchnite.

Mydlové usadeniny je možné vyčistiť s malým množstvom kokosového oleja na vlhkej utierke. Nastriekajte plochu s bielym octom a osušte utierkou čo nepúšťa vlákna.

Antibakteriálna dezinfekcia

Kúpeľne sú živnou pôdou pre množenie sa všelijakých baktérii. Avšak dezinfekčné prostriedky obsahujúce triclosan (inak sa bežne nachádza aj v niektorých zubných pastách a ústnych vodách) narobia viac škôd ako úžitku.

Prírodná liečba osteoartritídy

Pre podomácky vyrobené antibakteriálne činidlo zmixujte 2 poháre vody s 3 polievkovými lyžicami kastílskeho mydla a 20 až 30 kvapkami Tea Tree oleja. Nasprejujte to na čistenú plochu (ako napríklad na toaletnú dosku alebo umývadlo). Následne to zotrite handričkou alebo utierkou.

Kuchyňa

Univerzálny čistiaci prostriedok na kuchynský dres

Zmixujte rovnaké množstvo octu a vody. Nasprejujte a zotrite.

Pre kuchynské linky z kameňa použite namiesto octu technický alkohol alebo vodku s vodou. To preto, lebo kyslosť dokáže poškodiť niektoré druhy kamenných povrchov ako napríklad mramor alebo granit.

Čistenie dosák na krájanie (drevené alebo plastové)

Prekrojte citrón na polovicu a potrite nim predmetnú dosku. Nechajte pôsobiť 10 minút a potom dosku opláchnite.

Môžete tiež použiť kokosový olej. Okrem toho tým vašu drevenú dosku na krájanie aj ošetríte. Aplikujte to vždy, keď drevo začína vyzerať suché.

Domáci čistiaci prostriedok na riad

Zmiešajte rovnaké množstvo vody a tekutého kastílskeho mydla. K tomu pridajte dve čajové lyžičky citrónovej šťavy (do mixu jedného pohára vody a jedného pohára tekutého mydla). Skladujte v sklenenej nádobe.

Uvedený mix nalejte do priehradky určenej na detergent vo vašej umývačke riadu. Do priehradky určenej pre prípravok na oplachovanie nalejte ocot.

Pranie

Domáci prací prášok

Doma vyrobený prací prášok je možné vyrobiť z týchto 5 ingrediencií: glycerínové mydlo, pracia sóda, prášok na pečenie, kyselina citrónová a hrubá soľ.

Podrobný návod je uvedený v tomto článku (anglicky).

Domáca aviváž

Pridajte 20 až 30 kvapiek esenciálneho oleja do džbána bieleho octu. Pridajte 1/3 pohára do každého prania (pred použitím potraste).

Netoxický osviežovač prádla (do sušičky)

Naplňte bavlnený sáčok sušenými bylinami podľa vlastného výberu a požite ich v sušičke prádla namiesto komerčne predávaných osviežovačov.

Druhou možnosťou je pokvapkať handričku (ktorá nepúšťa vlákna) pár kvapkami esenciálneho oleja a pridať ju spolu s prádlom do sušičky.

Samozrejme, sáčok aj handričku je možné opätovne použiť. Stačí ak vymeníte nové sušené kvety, prípadne znova handričku pokvapkáte esenciálnym olejom.

Univerzálne čistiace prostriedky

Netoxický prostriedok na keramickú dlažbu

Pre prípravu prostriedku na dlažbu zmiešajte jeden diel bieleho octu s dvoma dielmi vlažnej vody vo vedre. Umyte dlážku ako obvykle použitím mopu alebo handry. Podlahu nie je nutné následne znova oplachovať.

Upozornenie: Nepoužívajte ocot na drevené podlahy!

Univerzálny čistiaci prostriedok na okná a zrkadlá

Zmiešajte jeden diel bieleho octu so 4 dielmi vody. Pridajte citrónovú šťavu pre spríjemnenie pachu. Citrón okrem toho zosilní silu na odstraňovanie mastnoty.

Nastriekajte na okná alebo zrkadlo a pretrite so špongiou alebo handrou.

Prípravok na leštenie nábytku

Skombinujte 1/4 pohára octu s 3/4 pohára olivového oleja. Naneste na nábytok za použitia mäkkej handričky nepúšťajúcej vlákna a následne zotrite.

Pre drevený nábytok zmixujte 1/4 pohára citrónovej šťavy s 1/2 pohára olivového oleja a nasledujte rovnaký postup ako v predchádzajúcom príklade. Prípadne môžete použiť len čistý kokosový olej.

Vo všetkých prípadoch však zmes najprv vyskúšajte na malej ploche nábytku.

9 spôsobov ako vám kokosový olej pomôže sfešniť váš domov

Kokosový olej je extrémne užitočný domáci pomocník, ktorý dokáže nahradiť množstvo komerčne používaných prostriedkov. Je ho možné využiť na čistenie, dezinfekciu a úpravu drevených povrchov napríklad krájacích dosiek alebo nábytku, ako už bolo spomenuté vyššie.

Okrom toho je ho možné použiť aj na množstvo ďalších úloh typicky spojených s používaním toxických a drahších alternatív.

Kokosový olej tiež dokáže nahradiť veľa, ak nie väčšinu, kozmetických prípravkov. Pre viac informácii na danú tému pozrite si článok v angličtine 101 spôsobov použitia kokosového oleja.

Na tomto mieste uvedieme zopár príkladov použitia tohto fantastického oleja, ktorý má okrem už spomínaných hydratačných a ochranných vlastností na množstvo rôznych materiálov (drevo, koža a kovy) aj prírodné antibakteriálne a protivirálne účinky.

  1. Leštenie kovov. Nezabudnite najprv otestovať na malej ploche.
  2. Zvlhčenie a zjemnenie výrobkov z kože podobne, ako klasické kožené kondicionéry.
  3. Ošetrenie zliatinových hrncov a panvíc namiesto sadla alebo kukuričného oleja.
  4. Mazanie pántov a iných vŕzgajúcich spojov v domácnosti.
  5. Čistenie rúk a štetcov kokosovým olejom po použití olejových farieb namiesto liehu.
  6. Vyčistenie a ošetrenie plastového interiéru áut. Naneste malé množstvo oleja na handričke, nadbytočný olej zotrite.
  7. Vyčistenie a pridanie lesku bytovým rastlinám nanesením malého množstva kokosového oleja na listy.
  8. Odstránenie prilepených žuvačiek z akéhokoľvek materiálu, vrátane kobercov a vlasov

Vykročenie k jari – čisté a netoxické

Nedajte sa oklamať takzvaným „zeleným“ marketingom alebo prísadami, ktoré nie sú zámerne na obale uvedené. Toxické chemikálie uvedené v tomto článku sa nachádzajú vo veľkom množstve čistiacich prostriedkov a predstavujú významné zdravotné riziko.

Začína sa to prejavovať narastajúcim počtom ochorení ako rakovina, neplodnosť či ťažkosti s reprodukciou, explózia neurologických ochorení, hyperaktivita a autizmus u detí.

Mnohí tvrdia, že príčiny týchto chorôb sú environmentálne, pričom sú podozrievané práve prísady nachádzajúce sa v čistiacich prípravkoch.

Našťastie, ako vidíte, vôbec tu nie je nedostatok bezpečných alternatív. A okrem toho, tieto zdravšie prostriedky vás v peňažnom vyjadrení budú stáť len zlomok v porovnaní s komerčne predávanými produktmi.

Zbohom vysoký krvný tlak

Zdroj: mercola.com

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Ten prášok na pečenie nie je celkom košer!!! Obsahuje totiž oxidy hlinika.
    Nemyslite že je vhodnejšia sodabikarbona (hydrogenuhličitan sodný) ?
    A je aj nepomerne lacnejší.

    • Zdá sa mi, že v súčasnosti sa už hliník do práškov na pečenie nepoužíva. Treba pozrieť zloženie. Aj keby obsahoval, tak pri jeho použití na čistenie by to malo byť jedno. Ale inak máte pravdu, môžete ho nahradiť aj sódou bikarbónou.

  2. Pri jednom upratovaní som narazil na klienta, ktorý nám zakázal použiť akékoľvek chemické prostriedky. Váš článok nám vtedy dosť pomohol sa zorientovať v možnostiach a nemuseli sme viaceré rady „starých materí“ skúšať, že čo bude fungovať a čo nie 🙂

Pridajte komentár

*