Citróny sú, čo sa týka využitia, dosť univerzálne a existuje mnoho spôsobov ako môžu byť zdraviu prospešné. Už odpradávna sa využívali na rôzne medicínske účely.
V Číne a Indii sa kultivovali vyše 2 500 rokov. Citróny majú široké využitie v kulinárskom svete, v jedlách i nápojoch a tiež bývajú súčasťou rôznych čistiacich prostriedkov.
Dnes by som sa s vami ale rád podelil o pár spôsobov, ako si použitím citrónu môžete dopomôcť k lepšiemu zdraviu. Je ich naozaj veľa, no pozrime sa aspoň na 10 z nich.
1. Zlepšenie hyperpigmentácie pleti
Kyselina citrónová obsiahnutá v citróne má zosvetľujúci efekt. Na prípravu masky budete potrebovať po 1 čajovej lyžičke citrónovej šťavy, bieleho jogurtu a medu.
Aplikujte na tvár raz denne približne na 20 minút.
Ide o pomalý a dlhodobý proces, takže to chvíľku potrvá kým uvidíte výsledky. Buďte však opatrní. Keď používate na tvár výťažok z citróna, použite i krém na opaľovanie (bio bez škodlivých chemikálií) a snažte sa netráviť priveľa času na slnku.
Citrón spôsobí, že vaša pokožka bude po aplikácii masky citlivejšia na slnko.
2. Liečenie akné a jazvičiek po akné
Citróny majú antibakteriálne vlastnosti pretože je pre ne typické nízke pH. Vďaka tomu, podľa niektorých zdrojov, dokážu ničiť baktérie zapríčiňujúce akné a tiež pomáhajú zjemňovať jazvy po akné.
Pre dosiahnutie najlepších výsledkov užívajte vždy čistú neriedenú šťavu z citróna.
Neriedená citrónová šťava vysušuje pokožku, preto nezabúdajte potom použiť aj hydratačný krém na tvár.
3. Potlačenie prechladnutia a bolesti hrdla
Citróny sú bohaté na vitamín C čo zlepšuje imunitný systém a urýchľuje liečbu ochorenia.
Pridajte citrón a med do čaju a potlačte tak príznaky nádchy a bolesti hrdla. Keď cítite, že ste prechladení, urobte tak 3-4 krát denne.
4. Odstránenie lupín
Jogurt a citrón – dve ingrediencie, z ktorých si za pár minút urobíte skvelú masku na vlasy, ktorá vám pomôže zbaviť sa lupín.
Pridajte ešte trochu medu alebo pár kvapiek rastlinného oleja (napríklad mandľového) aby ste predišli vysušeniu vlasov.
Stačí len dobre namočiť vlasy, vmasírovať masku do pokožky hlavy, nechať pôsobiť 10 -15 minút a zmyť. Masku je dobré opakovať 2-3 krát v týždni.
5. Uvoľnenie zápchy a zlepšenie trávenia
Hneď ráno si dajte pohár teplej vody s čerstvou šťavou z polovice citróna na podporu trávenia.
Citrón pomáha uvoľniť črevá a tým pádom funguje aj ako prevencia zápchy.
6. Zmiernenie reakcie po uštipnutí hmyzom
Kyselina citrónová dokáže pomôcť pri uhryznutí či bodnutí hmyzom a výborne tlmí svrbenie, ktoré nás pri bodnutí trápi asi najviac.
Aplikujte dostatočné množstvo citrónovej šťavy na miesto bodnutia tak, aby bolo úplne pokryté. Môže to zo začiatku trochu štípať, no citrón urýchli proces hojenia a pôsobí protizápalovo.
7. Bielenie zubov
Zmiešajte šťavu z približne ¼ citróna a pridajte jablkový ocot. Zubnú kefku namočte do vzniknutej zmesi a naneste na zuby.
Poriadne, ale jemne čistite zuby. Takto zo zubov odstránite víno, kávu aj nikotínové škvrny.
Majte prosím ale na pamäti, že kyselina citrónová môže poškodiť zubnú sklovinu, preto túto procedúru opakujte raz, maximálne dvakrát, za týždeň.
8. Citróny a cukrovka
Zaradenie citrónov a iných kyslých potravín do jedálnička vám môže pomôcť regulovať hladinu glukózy v krvi pri cukrovke.
Ak k jedlu pridáte napríklad citrón, ten zapríčiní zníženie glykemického indexu, pretože kyselina citrónová spomaľuje trávenie a drží tak hladinu glukózy v krvi vyrovnanú.
Vysoký obsah rozpustnej vlákniny a vitamínu C sú tiež dva neoddeliteľné rínosy, ktoré diabetikom toto kyslé ovocie ponúka.
9. Liečba obličkových kameňov
U ľudí trpiacich tvorbou obličkových kameňov je možné znížiť ich obnovu pitím veľkého množstva vody. Tá totiž slúži aj ako prevencia tvorby nových vápníkových oxalátových kameňov.
Voda spôsobí, že oxalát vápenatý sa rozpustí a tak sa zabráni formovaniu kryštálikov.
Keďže citrónová šťava tiež dokáže pomôcť proti obličkovým kameňom, pridajte si ju z času na čas do vody.
10. Posilnenie a zosvetlenie nechtov
V prvom rade je potrebné odlakovať a poriadne očistiť nechty. Potom ich namočte na pár minút do citrónovej šťavy a umyte čistou vodou.
Následne, aby ste nemali suchú pokožku, použite hydratačný krém na ruky (opäť, najlepšie v bio kvalite a bez škodlivých chemikálií).
Ako si dobre vybrať a správne uskladniť citróny
1. Vyberte si vždy pekne žlté, dobre dozreté citróny. Tie obsahujú najviac antioxidantov. Ak má citrón jemne zelený nádych znamená to, že ešte nie je dozretý.
2. Vyberajte si citróny, ktoré sú na svoju veľkosť pomerne ťažké, čo znamená, že budú mať tenkú šupku a viac dužiny a šťavy.
Šupka dobre dozretého citrónu by mala mať jemnú textúru, bez zárezov, mäkkých škvrnitých miest či svetlej farby.
3. Citróny vydržia pri izbovej teplote, mimo priameho slnečného žiarenia, čerstvé približne týždeň. Môžete ich uskladniť aj v chladničke, kde vám vydržia aj 4 týždne.
4. Odložiť na neskôr si môžete aj citrónovú šťavu. Najlepšie je dať čerstvo vytlačenú citrónovú šťavu do nádoby na ľad a zamraziť. V prípade neskoršej potreby máte k dispozícii citrónové ľadové kocky.
Citrón je dobrým pomocníkom nie len pre váš tráviaci trakt ale aj pre pečeň. Podporuje tvorbu žlče, čo umožňuje pečeni vyplaviť z tela všetky toxíny omnoho jednoduchšie.
Zdroj: Badatel.net
Súvisiace články
- Pite citrónovú šťavu namiesto užívania tabletiek, ak máte jeden z týchto 12 problémov
- Táto maska na tvár napína pokožku lepšie ako botox: Budete vyzerať o 10 rokov mladší
- Rozkrojte citróny a nechajte ich cez noc v spálni. Tu je dôvod prečo
- Skombinujte tieto 3 suroviny a vyliečte angínu, žlčník a ďalších 7 ochorení
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Kde také citróny zobrať. Čo som kedysi dopestoval asi 6 kusov, tie boli také
Citrony su dobre na chudnutie.Je to osvecene
Správny citrón sa nedá kúpiť. Iba doma dopestovaný je krásne vyfarbený s hladkou tenkou šupkou, plný šťavy.
Ano, citróny v krámě jsou nedozrále, prakticky bez vitamínů.
Patří mezi neklimakterické ovoce, tj. utržené nedozrálé, nedozraje, maximálně hnije.
Prvé info o tom jsem poprvé získal zde:
http://life.ihned.cz/c1-57889530-nezrale-ovoce-v-obchodech-ktere-ma-sanci-dojit-a-ktere-zustane-kysele
No, ten článek je nyní pouze pro předplatitele. Tenkrát, když jsem si ho stáhnul, nebyl.
Klimakterické OZ, které pokud není podtržené, dozraje:
jablka, hrušky, švestky, meruňky, broskve, nektarinky, banány, kiwi, mango, papaya, kaki, cukrový meloun…… a také rajčata.
Neklimakterické OZ, které nedozraje, max. hnije:
třešně, jahody, maliny, ostružiny, hroznové víno, vodní meloun, všechny citrusy, ananas, liči, granátové jablko…. a také okurky, papriky, tykve a lilky.