Zbavte sa bolestivej osteoartritídy (artrózy kĺbov) a zregenerujte svoje kĺby pomocou byliniek, stravy a cvičenia! Zistiť viac

Za únavu, cukrovku aj choré srdce môže prekyslenie. Takto ho odstránite


ako odstrániť prekyslenie

Dosiahnutie zásaditosti v organizme sa stalo v poslednom čase veľmi populárnou témou a je na to samozrejme veľmi dobrý dôvod.

Ak ste dávali na hodinách chémie pozor, možno si spomeniete na to, aký je rozdiel medzi kyselinou a zásadou alebo dokonca i na definíciu hodnoty pH.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Hodnoty pH určujú kyslosť, alebo zásaditosť vybranej látky. Škála pH má číselné rozpätie 0 až 14, pričom nižšie hodnoty sa považujú za kyslé a vyššie za zásadité.

Neutrálna hladina, teda ani kyslá ani zásaditá, sa na škále nachádza v blízkosti hodnoty 7.

Prečo je hodnota pH vlastne dôležitá?

Vedci už potvrdili, že kyslé prostredie sa spája s rýchlejším vývojom rakoviny v tele. Štúdie tiež ukázali, že prekyslený organizmus je viac náchylný na ochorenia ako artritída, rakovina a srdcovocievne choroby.

Navyše, ľudia u ktorých nie je hladina pH vyrovnaná, nedokážu využiť všetko čo im zdravá strava ponúka.To v konečnom dôsledku vedie napríklad aj k vyčerpanosti.

Mnoho štúdií už upozorňovalo aj na to, že ak máte kyslé pH, zvyšuje sa tým riziko nasledovných ochorení:

  • cukrovka typu 2
  • srdcovocievne ochorenia
  • obezita
  • chronická únava
  • rakovina

Zásadité hodnoty pH sa naopak spájajú so zlepšením pamäte, znížením bolestínižšieho rizika vysokého krvného tlakumozgovej príhody.

Hladiny pH majú vplyv i na zdravie kostí. Vedci tvrdia, že zásadotvorné potraviny môžu dokonca zlepšiť hustotu kostí.

Čo spôsobuje nerovnováhu pH?

Pozreli ste sa už niekedy na to, aké množstvo chemikálií konzumujete?

Látky ako aspartám, fosfor, kofeín či mnohé ďalšie, ktoré nájdete na etiketách potravín, hlavne v sladkých limonádach, spôsobujú prekyslenie organizmu.

Deň čo deň doslova bombardujeme svoje telá jedmi.

Oblečenie, čo nosíme, uteráky, ktorými sa utierame, chemikálie na čistenie podláh, riadu a našich príbytkov – sme v tom „namočení“ až po uši.

Najväčším vinníkom je však aj tak naša strava. Napchávame sa fast foodmi, rafinovanými cukrami, živočíšnymi produktmi a spracovanými potravinami.

To isté platí napríklad o sedavom spôsobe života.

Teraz budete možno trošku prekvapení, ale aj priveľa cvičenia a najmä kardio, môže viesť k poklesu hladiny pH, keďže to prispieva k zvýšeniu stresu v organizme.

Naše telo sa v prvom rade snaží vyvažovať pH a vrátiť hladiny na optimálnu úroveň. Takto to však nemôže fungovať donekonečna a skôr či neskôr začne kyslé prostredie privolávať rôzne typy ochorení.

Testovanie hladiny pH

Na testovanie použijete prúžky, ktoré zakúpite na Slovensku TU (v Česku TU) a testovať môžete buď moč alebo sliny.

Sliny

Pred čistením zubov, je potrebné nazbierať v ústach sliny a prehltnúť.

Potom to ešte raz zopakovať a vypľuvnúť priamo na testovací prúžok. Tento proces zaručí, že vzorka slín bude čistá.

Testovací prúžok by mal ukázať hladinu pH medzi 6,5 až 7.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Moč

Na testovanie sa odporúča použiť vzorku prvého ranného moču, do ktorého namočíte testovací prúžok.

Hladina pH by sa mala nachádzať medzi 7,2 a 7,4.

Ako dostať hladinu pH do normálu?

Nasleduje 5 tipov pre optimalizáciu hladiny pH.

1. Adekvátny príjem horčíka

Väčšina lekárov sa zhodne na tom, že takmer väčšina populácie trpí chronickým nedostatkom tohto dôležitého minerálu.

Horčík je obzvlášť nevyhnutný pre ženy, pretože pomáha telu spracovávať kalcium a tak chráni pred osteoporózou. Je tiež jedným z hlavných činiteľov ovplyvňujúcich vyrovnávaciu schopnosť organizmu regulujúcu hladinu pH.

Tak isto dodáva telu okamžitú energiu. Ako výživový doplnok v tekutej forme, často obohatený aj o kalcium, je skvelým doplnením stravy.

Medzi potraviny bohaté na horčík patria avokádo, mandle, kešu oriešky a špenát.

2. Obmedzenie cukru

Okrem toho, že cukor je jedna z najkyslejších potravín aké konzumujeme, oslabuje našu imunitu a rovnako aj schopnosť udržať si požadovanú váhu.

Ak nahradíte biely cukor viac zásaditými sladidlami, napríklad stéviou, zaregistrujete okamžité zmeny.

Tie sa budú týkať nie len vyrovnania hladiny pH, ale aj ustálenia hladiny cukru v krvi.

3. Pridanie enzýmov do stravy

Ak je organizmus prekyslený, dokáže spôsobiť poriadny zmätok u tráviacich enzýmoch v tenkom čreve. Oslabí sa tým schopnosť nášho tela spracovať potraviny a získavať z nich všetky živiny.

To môže viesť k poruchám metabolizmu, priberaniu na váhe a cukrovke.

Opätovným zaradením enzýmov do stravovania, najmä bielkoviny štiepiacehobromeleinu (z ananásu) a papainu (z papáje), vytvoríte vo svojom organizme ideálne prostredie pre zásadité ovocie a zeleninu.

Tie potom dokážu robiťv našom tele zázraky.

4. Pitie vody s citrónom

Citrón je to najzásaditejšie ovocie, aké máte k dispozícii (je síce kyslé, no keď zreaguje s tráviacimi enzýmami, mení sa na zásadité).

Voda je zasa absolútny základ pre potlačenie vedľajších účinkov kyslého kofeínu, sladkých nápojov a čajov. Pomáha tiež prečistiť obličky.

Ak začnete deň pohárom vody s citrónom a budete i počas dňa jej piť dostatok, poskytnete svojmu telu vhodné zásadité prostredie.

5. Nahradenie mäsa zeleninou

Väčšina typov mäsa je dobrá pre vyrovnaný stav nášho tela, pretože mäso obsahuje zinok a draslík. Tieto dve látky pomáhajú nášmu telu udržiavať získané minerály.

Zároveň je však mäso aj kyslé a mnohí z nás ho jedia viac, ako je potrebné. Nechajte ho preto na mieste, ktoré mu patrí: pre doplnenie k zásaditému ovociu, zelenine a celozrnným výrobkom.

Aj keď nie všetky druhy zeleniny sú zásadité, väčšina z nich je. Pripnutie si zoznamu kyslých a zásaditých potravín, napríklad na chladničku, vám isto pomôže pri plánovaní jedál a nakupovaní.

Pamätajte, že hladina pH, ktorá je pre danú potravinu prirodzená, nemusí mať rovnaký vplyv aj na naše telo.

Zároveň by ste nemali zabúdať ani na stres – snažte sa ho obmedziť! Kvalitný spánok, cvičenie a relaxácia dokážu urobiť s našim telom i duchom úplne zázraky.

Prírodná liečba osteoartritídy

Zdroj: How To Balance Your pH Levels and Find Out if You are Too Acidic

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Je zauzivanym nezmyslom, ze kava je kysla. Toboz kofein nema vobec nic spolocne s prekyslovanim, to je uz uplny blud.
    Kava sposobuje podrazdenie zaludka a tym padom podpori vylucovanie kyseliny zaludocnej a z toho dovodu sposobi podrazdenie u niektorych ludi.
    Kava obsahuje cely rad latok s roznym ucinkom a najdrazdivejsia je zalievana kava, ktora obsahuje vela trieslovin. Malicke presso s kratkou dobou vyluhovania naopak ziadne poskodenie zaludka nesposobi, ani neprekysluje.

  2. majka-z-gurunu

    Jonatan,
    káva nieje „kyslá“.Kyslou ju robí cukor. Cistá mletá zrnkova NESKODI na žaludok,.Podráždenie spôsobuje opäť sladenie kávy, alebo rozpustné kávy. Ludia nepriznaju kolko kav denne vypiju ani kolko si sladia ..Nalačno je káva katastrofa pre organizmus.(bez ranajok) .
    K článku mam jedno upozornenie: ovocie nieje alkalické.Je brané ako cukornatá potravina-kyslotvorná ,hoci je cukor prírodný. Ani onko-pacientom nieje odporúčane jesť ovocie po chemo na pozbieranie sa z ožiarov a chemo. Ovocie sa nemá ani pridávat do smoothy ak ho chceme zdravým smoothy nazvať , nie „kokteilom“

  3. Káva je v skutku zaujimavá. Na tráviaci trakt nie je príliš vhodná vzhľadom na jej dráždivé pôsobenie a nepriaznivý vplyv na stav žalúdočnej sliznice (obzvlášť opatrný treba byť pri žalúdočných vredoch), no zase na druhej strane kvalitná káva je cenným zdrojom antioxidantov prospešných pre zdravie. Ako takmer nikde, aj tu platí, že nič nie je čierno-biele.

Pridajte komentár

*