Zbavte sa bolestivej osteoartritídy (artrózy kĺbov) a zregenerujte svoje kĺby pomocou byliniek, stravy a cvičenia! Zistiť viac

Ako zistiť, či máte syndróm nepokojných nôh vyžadujúci si návštevu lekára


Ako zistiť, či máte syndróm nepokojných nôh a kedy navštíviť lekára

Ak ste niekedy mali v nohách zvláštne pocity, ktoré vám v noci vyslovene nedajú spať, možno je načase zistiť, či nemáte syndróm nepokojných nôh.

Okrem toho, že je veľmi nepríjemný, je aj pomerne bežný a postihuje až 15 % svetovej populácie. Overte si, či ste niekedy vo svojich nohách nezažívali nasledujúce varovné príznaky, ktoré vám nikdy nedoprajú odpočinku.

Prírodná liečba osteoartritídy

Zistite, ako sa starať o svoje zdravie a monitorovať, či nemáte nejaké symptómy, ktoré by mohli naznačovať, že máte syndróm nepokojných nôh.

Na konci článku nájdete aj bonus.

1. V nohách pociťujete mravčenie a svrbenie

K zvláštnemu pocitu svrbenia a mravčenia dochádza hlboko v nohách. Môžete ho tiež pociťovať v rukách, ba dokonca aj v hlave.

Zvyčajne postihuje obe strany tela, ale niekedy majú ľudia zvláštne pocity len na jednej strane. Tento symptóm sa môže vekom aj zhoršovať.

2. V nohách pociťujete ťahanie a pulzovanie

Okrem svrbenia môžete v nohách a rukách pociťovať aj pocity ako sú ťahanie, pulzovanie a zníženú citlivosť.

Niektorí ľudia sa nazdávajú, že to môže byť spôsobené intenzívnym tréningom, nepríjemný pocit však pretrváva a vy z neho začínate byť v priebehu dňa čoraz nervóznejší.

3. Pri odpočinku pociťujete vnútorný nepokoj

Všetky tieto vyššie opísané zvláštne pocity sa u vás obvykle objavujú pri odpočinku, keď ste v pokoji. V podstate preto sa tento syndróm nazýva syndrómom „nepokojných“ nôh.

Môžete, napríklad, absolvovať dlhú cestu pešo do práce, potom musíte sedieť pred počítačom a vtedy sa začnú tie znervózňujúce pocity.

4. Pociťujete nutkanie hýbať sa

Keď máte syndróm nepokojných nôh, môžu sa noci stať nočnou morou.

Idete si ľahnúť a cítite sa unavení a ospalí, no len čo si ľahnete, zmocní sa vás nepokoj. Pri všetkom tom svrbení a mravčení rastie aj nutkanie hýbať sa.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Cítite, že toto nutkanie nie je len vo vašich nohách, ale aj v pažiach.

5. Úľavu vám prináša pohyb

Keď pocítite nutkanie hýbať sa, snažíte sa nesedieť ani neležať. Možno máte chuť postaviť sa a trochu sa poprechádzať.

Po tomto pohybe zvyčajne cítite okamžitú úľavu, no tá je len dočasná.

Ľudia so syndrómom nepokojných nôh chodia často cvičiť, dokonca aj po ťažkom dni, venujúc sa veciam ako sú beh, strečing, bicyklovanie či joga.

6. Všímate si, že symptómy sa večer zhoršujú

Počas dňa, keď ste v práci, alebo sa venujete nejakej inej aktivite, sa cítite úplne v poriadku. 

No len čo prídete večer domov a snažíte sa relaxovať, môžete začať pociťovať okamžitú bolesť.

Nepríjemné pocity môžete zažívať aj počas dňa, keď sedíte, no večer a začiatkom noci ich môžete začať pociťovať ako neznesiteľné.

7. Nemôžete spať a v noci sa prehadzujete a prevaľujete

Syndróm nepokojných nôh môže spôsobovať nespavosť, pretože sa vám s ním ťažko zaspáva a v posteli sa stále prehadzujete a prevaľujete.

Kvôli tomuto ochoreniu môžu byť ľudia veľmi ospalí, mať málo energie, ľahko sa podráždiť a byť deprimovaní.

Okrem toho tiež mnohí počas spánku zažívajú zášklby končatín.

Bonus: Ako zmierniť syndróm nepokojných nôh

Toto je niekoľko vecí, ktoré môžete robiť pre minimalizovanie nepríjemných pocitov, súvisiacich so syndrómom nepokojných nôh:

  1. Dodržujte pravidelný spánkový rozvrh.
  2. Večer si pomasírujte a ponaťahujte svaly na nohách.
  3. Každý deň cvičte. Môže to byť aj chôdza alebo joga.
  4. Tesne pred spaním sa ponorte do horúceho kúpeľa.
  5. Meditujte.

Záver

Domnievate sa, že máte niektorý z týchto symtómov? Všimli ste si niekedy, že vaše nohy nikdy neodpočívajú?

Podeľte sa s nami, prosím, o svoje skúsenosti.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: brightside.me, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Jozef Hríň

    Keď ma to v noci chytí, tak si dám pod paplón vo výške pásu zabalené toaletné mydlo a šklbanie je preč. Mne to už roky funguje, skúste.

  2. Dobrý den. Mohli byste mi poradit s nespavostí???
    Už jsem vyzkoušela kde co.
    Dekuji

    • Skúste meditáciu pred spaním. Prípadne si prečítajte naše články, ktoré sa venujú spánku: https://www.badatel.net/tag/spanok/

    • Mě dost pomohl l-tryptofan, brala jsem každý den, lépe brát na prázdný žaludek, brát i hořčík a vitamíny B, protože to vše tělo potřebuje k výrobě serotoninu. Může se brát i během dne. Zvyšuje množství serotoninu a melatoninu v mozku. Také slabší antidepresiva pomůžou.

    • To chce zmenu celého stravovacieho, ale aj denného režimu. A niekoľko hodín pred spaním už radšej menej telesného pohybu, žiaden alkohol ani kofeín či teín + jesť už iba zelenú (najlepšie listovú) zeleninu.

  3. Peter Michalík

    Mne na tento syndróm nepokoj. nôh pomáhajú bunkové soli z bratislavskej lekárne na Riazanskej ul.

  4. Mne to začalo v tehotenstve. Pomohlo mi železo

  5. Renata Kaiserova

    jsem výtvarnice a žiju už od roku 1992 s polyneuropatií ke které se bohužel pojí syndrom neklidných nohou ,ale bohužel nesnáším horkou vodu na tělo a na nohy v žádném případě , naučila jsem se usnout i s bolestmi přes polovinu prášku na spaní Zolpidem Melan , ten používám před rituálním dechovým cvičení v leže. Na pravém boku se dlouze na 6 vteřin nadechnu -na 6 vteřin vydechuji celkem 6x a poté v duchu pocítám do 20 a držím nádech , prudce vydechnu a do pár vteřin usnu s polštářkem mezi koleny kvůli artróze .

  6. Trpím už tým roky (20), nepomáhalo ani zvýšený prísun horčíku, v žiadnom prípade teplý kúpeľ, lekárka navrhovala Detralex a rôzne „ukľudňováky“ s tým , že môžem byť neskôr závislý – takže som to ani neskúšal, vyšetrenie u neurológa neprinieslo nič. Napichával my svaly – lýtka ihlami, zisťoval nejakú reakciu svalov na el.podnety – s vyhodnotením , že on nič nevidí. Čo mi fakt 100 % zaberá je obyčajná studená – dobre chladná voda, s ktorou si nohy riadne vysprchujem. Najčastejšie prejavy sú u mňa buď pri dlhej ceste v aute (na dovolenku) – ako spolu sediaci, vtedy človek musí zastať a rozhýbať to drepy, chôdza, poskoky a tak pod. Často je to po tréningu – behu resp. cvičení večer. Po osprchovaní teplou vodou to príde tak za ca.2-3 hodiny alebo počas spánku v noci. Totálny nepokoj, nohy neviem kde dať (niekedy aj ruka, ale tú viem d.facto fixovať, že si ju priľahnem hlavou s vankúšom) , vtedy nasleduje sprcha. V kúpelni, často aj o 2 ráno, osprchujem postupne nohy studenou ( čím chladnejšia tým lepšie) vodou postupne členky ľavú pravú nohu striedavo, lýtka ( je to fakt šok) a prechádzam postupne na kolená z vonkajšej strany do ca.pol stehna a taktiež z vnútornej v zhybe kolena. Sedím pritom na kraji vane a striedavou ľavú pravú nohu oplachujem. Procedúra trvá tak ca.do 3 minút – dá sa to vydržať, lebo viem že príde úľava. Nohy v žiadnom prípade neutieram resp. len veľmi málo. A tak idem spať ďalej. Napätie v nohách t.j. pocit kopania a nekľudu trvá ešte tak max.1 minútu-2 a potom prichádza úľava, že sa normálne vyspím. Toto mi fakt zaberá a nie som závislý na žiadnych liekoch. Keď som to svojho času takto popísal lekárke, tak sa vôbec nesnažila to nejako komentovať – asi jej to bolo jedno. Nehľadala nejaký fyzik. princíp resp. podstatu, čím by sa to dalo vysvetliť. Ja si to vysvetľujem tak , že sa cievy resp. žilový systém vo vnútri svalov zmrští, prebehne lepšia cirkulácia krvi v svaloch, uvoľní sa nejaké napätie, ktoré tam vzniklo a systém sa reštartuje do normálu. Myslel som si, že som v tom sám, ale keď som o tom hovoril s viacerými ľuďmi zo svojho okolia, tak zrazu som bol prekvapený, koľkí majú podobné, ak nie rovnaké prejavy. Poradil som im toto. Niektorí to aplikovali – celkom úspešne. Ak je niekto zimomravý
    , že zo studenými nebude môcť zaspať ( asi skôr ženy) treba to skúsiť tiež, za to nič nedáte – ak vám to pomôže zbaviť sa toho nekľudu tak to stojí za to, bude ma to len tešiť, že som niekomu dal dobrú radu.

    • Ďakujem! Vyskúšam vašu metódu. Ja to mám takmer výlučne v tehotenstve, pozná to veľa tehotných žien, sama to zažívam tretíkrát bez rozdielu. Naozaj nepomáha ani užívať magnézium, ani masírovať Mg sprejom a tiež sa mi zdalo, že po teplom kúpeli je to ešte horšie. Osobne to pripisujem únave, ale ktovie. Želám všetko dobré!

  7. Ilsa Vobořilová

    Mně byla zjištěna neuropatie ale to mravenčení a neklidných nohou mám delší čas.Denně se sprchují ráno studenou vodou včetně celého těla .Skusím to večer hlavně nohy.Mám i křečové žíly.Tak nevím,Detralex nepomáhal.Domnívám se,že na to má vliv i psychika.

Pridajte komentár

*