Zbavte sa bolestivej osteoartritídy (artrózy kĺbov) a zregenerujte svoje kĺby pomocou byliniek, stravy a cvičenia! Zistiť viac

Aký syr je najzdravší? Je lepší jogurt či kefír? Tu sa to dozviete


Plnotučný syr má mnoho zdravotných prínosov vrátane úbytku na váhe

Nahradzovanie nasýtených tukov za pridané cukry a trans tuky v našej strave je jednou z najhorších zmien životného štýlu, ktorá sa vyskytuje v modernej histórii.

Teraz už vieme, že presne to je receptom na obezitu, srdcové choroby, rakovinu a iné chronické ochorenia.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Mnohé z týchto ochorení sa teraz objavujú u detí, ktoré sú vystavené konzumácii uvedených náhrad, dokonca ešte pred narodením, prostredníctvom stravy svojich matiek.

Kedy už cukor v strave začína škodiť

Väčšina výskumov ukazuje, že keď raz dosiahnete 18% svojich denných kalórií z pridaného cukru, dochádza k 200% nárastu metabolického poškodenia, ktoré podporuje prediabetes, čiže porušenie glukózovej tolerancie tela a postupný rozvoj cukrovky.

Našťastie odporúčanie na používanie a konzumovanie nízkotučných výrobkov začína konečne, i keď pomaly, strácať na svojej sile. To doteraz prekvitalo ako výsledok nedokonalej vedy spájajúcej srdcové ochorenia s nasýtenými tukmi a potlačenie výskumu, ktorý poukazoval na to, že za to treba obviňovať cukor.

I keď to nie je ešte celkom ideálne, Stravovacie usmernenia z roku 2015 (2015 Dietary Guidelines for Americans) uznávajú, že zníženie CELKOVÉHO príjmu tukov nemá žiaden vplyv na obezitu alebo na riziko vzniku srdcových chorôb.

Namiesto toho tieto usmernenia oprávnene upozorňujú na to, že cukor a rafinované obilniny sú primárnymi vinníkmi stojacimi za vznikom spomínaných chorôb.

Žiaľ, usmernenia sa míňajú účinkom, a to aj napriek tomu, že naznačujú až 10% vrchný limit pre nasýtené tuky.

Škodlivé tuky nachádzajúce sa vo vyprážaných a smažených potravinách sú ďalším faktorom, spôsobujúcim prudký nárast miery výskytu ochorení. Smažené jedlá sú osobitne škodlivé pre vaše srdce a kardiovaskulárne zdravie, pretože zvyšujú riziko toho, že vám zlyhá srdce.

Medzičasom výskum dôsledne preukázal, že diéty s nízkym obsahom tukov nezabraňujú vzniku srdcových chorôb.

V skutočnosti sú to trans tuky a zoxidovaný cholesterol, nie nasýtený tuk a zdravý potravinový cholesterol, ktoré upchávajú vaše tepny.

Výskum oslobodzuje plnotučný syr spod viny

Syr bol dlhodobo démonizovaný za svoj obsah nasýtených tukov, ale po tom, čo boli mýty o nasýtených tukoch podrobené overovaniu, môže táto potravina čoskoro zažiť svoju renesanciu.

Mnohé zo súčasných štúdií o vplyve syrov na zdravie dospeli k oslobodzujúcim záverom. Ako uviedla minulý rok Joanna Maricato, analytička spoločnosti New Nutrition Business:

„V minulosti boli štúdie zamerané na analýzu jednotlivých živín a ich účinkov na telo. Teraz je viditeľná vzrastajúca tendencia pozerať sa na potraviny a skupiny potravín ako na celok…

Dôsledkom toho je, že sa objavujú úžasné výsledky zo štúdií o mliečnych výrobkoch a najmä o syroch, dokazujúc, že kombinácia živín v syre má mnoho sľubných prínosov pre zdravie, ktoré v minulosti nikdy neboli brané do úvahy.“

V poslednej dobe dánsky výskumný tím dospel k záveru, že konzumácia plnotučného syra pomáha zlepšiť vaše zdravie tak, že zvyšuje cholesterol s vysokou hustotou lipoproteínov (HDL), teda ten dobrý cholesterol.

Vyššie hladiny HDL sú považované za ochranné látky proti metabolickým ochoreniam a srdcovým chorobám.

Do 12 týždňov trvajúcej štúdie, zameranej na skúmanie biologických účinkov plnotučného syra, bolo zaradených takmer 140 dospelých osôb. Tieto osoby boli rozdelené do troch skupín.

Prvým dvom skupinám bolo povedané, aby každý deň zjedli buď 80 gramov plnotučného syra alebo polotučného syra. Tretia skupina jedla každý deň 90 gramov chleba a džem, ale žiaden syr.

U žiadnej zo skupín neboli zaznamenané výrazné zmeny v ich cholesterole s nízkou hustotou lipoproteínov (LDL), ale u skupiny s plnotučným syrom sa zvýšilo ich HDL.

Ďalšie štúdie podporujúce konzumáciu plnotučného syra

Ďalší aktuálny výskum ukázal, že konzumácia syra pomáha predchádzať steatóze pečene a zlepšuje hladiny triglyceridov a cholesterolu.

To sú parametre, ktoré sa používajú na meranie rizika kardiovaskulárnych ochorení. Štúdiami sa takisto zistilo, že plnotučný syr môže byť užitočný pri udržiavaní telesnej hmotnosti.

V štúdii uverejnenej minulý rok výskumníci napríklad zistili, že syr pomáha zrýchľovať proces metabolizmu, čím znižuje riziko obezity.

Ľudia, ktorí pravidelne konzumovali syr alebo mliečne výrobky mali v porovnaní s tými, ktorí z mliečnych výrobkov konzumovali jedine maslo, vyššie hladiny kyseliny maslovej, mastnej kyseliny s krátkym reťazcom, spájanej s nižšími hladinami cholesterolu, vyšším metabolizmom a nižším rizikom vzniku obezity.

Osobitne syr Roquefort bol spájaný s kardiovaskulárnym zdravím a zvýšenou dlhovekosťou, čo súvisí s jeho protizápalovými vlastnosťami.

Syr, obzvlášť, keď je vyrobený z mlieka od zvierat pasených na tráve, je tiež vynikajúcim zdrojom niekoľkých živín, ktoré sú dôležité pre zdravie. Sem patria aj:

  • vysoko kvalitné bielkoviny a aminokyseliny
  • vysoko kvalitné nasýtené tuky a omega-3 tuky
  • vitamíny a minerály vrátane vápnika, zinku, fosforu, vitamínov A, D, B2 (riboflavín) a B12
  • vitamín K2 (najvyššie množstvá možno nájsť v syroch Gouda, Brie, Eidam, ale aj v iných syroch, ako sú Čedar, Colby, tvrdé kozie syry, Swiss a Gruyere sa nachádza síce menšia, ale významná hladina vitamínu K2)
  • CLA (konjugovaná kyselina linolová), silný protirakovinový bojovník a posilňovač metabolizmu

Jedzte PRAVÝ syr

I keď máte laktózovú intoleranciu existujú mnohé syry, ktoré budete pravdepodobne znášať, pretože väčšina laktózy je z nich odstránená ešte počas výroby syru. Je veľký rozdiel medzi prírodným syrom a spracovanými „syrovými potravinami“.

Prírodný syr je jednoduchý fermentovaný mliečny výrobok vyrobený len z niekoľkých základných prísad, medzi ktoré patrí mlieko, štartovacia kultúra, soľ a enzým nazývaný syridlo. Soľ je rozhodujúca prísada pre chuť, dozrievanie a konzerváciu.

Prírodný syr spoznáte podľa štítku, ktorý uvádza názov odrody syra, ako napríklad „syr čedar“, „syr modrý“ alebo „brie“. Prírodný syr si vyžaduje aj chladenie.

Spracované syry sú typicky pasterizované a inak riedené rôznymi prísadami, ktoré znižujú ich nutričnú hodnotu.

Označuje sa to na štítku slovom „pasterizované“. Dlhší zoznam zložiek je ďalším spôsobom, ako odlíšiť spracovaný syr od toho prírodného.

Syr Velveeta je jedným z takýchto príkladov, ktorý obsahuje prísady, ako sú fosforečnan sodný, citrát sodný a rôzne farbivá.

Posledným poznávacím znamením je to, že väčšina spracovaných syrov nevyžaduje chladenie. Takže, nech už to je Velveeta, syr Whiz, tekutý syr v tubách alebo vo flakónoch, sprejové syry alebo nejaký iný podvod, NEJDE o pravé, skutočné, prírodné syry a nemajú žiadnu skutočnú hodnotu.

Surový syr z mlieka zvierat, ktoré sa pasú na pasienkoch je najlepší

Ak chcete urobiť prírodný syr ešte skutočnejším a dostať ho o krok ďalej, rozhodnite sa pre syr vyrobený zo surového mlieka zvieraťa, ktoré sa páslo na trávnatom povrchu (čiže mlieko od kráv, ktoré boli pasené na tráve a nie mlieko od kráv kŕmených zrnom či mlieko zvierat kŕmených sójou upravenou na výkrm).

Pre kravy je biologicky vhodnou stravou tráva. 90% štandardných syrov, ktoré sú produkované na predaj do obchodov s potravinami je však vyrobených z mlieka kráv, ktoré boli chované prostredníctvom systémov koncentrovaného kŕmenia zvierat (CAFO) a takéto mlieko potom musí byť pasterizované prv, než bude zapracované do syru.

CAFO mlieko, ktoré je získané zo zvierat chovaných systémami koncentrovaného kŕmenia nemôže byť bezpečne konzumované bez toho, aby sa nepasterizovalo.

Dôvodom je to, že v prípade takéhoto mlieka je zvýšená pravdepodobnosť jeho kontaminácie škodlivými baktériami, ktoré sa v prevažujúcej miere vyskytujú v týchto preplnených, nehygienických kravínoch.

Surový syr má nielenže sýtejšiu príchuť než syr vyrobený z pasterizovaného mlieka (lebo teplo ničí enzýmy a dobré baktérie, ktoré dodávajú syru príchuť), ale mliečne výrobky vyrobené z mlieka zvierat pasených na tráve sú tiež výživovo vynikajúce:

1. Syr vyrobený z mlieka od kráv pasených na tráve má ideálny pomer omega-6 tuku k omega-3 tuku v hodnote 2 ku 1.

Naproti tomu, pomer omega-6 tuku k omega-3 tuku v mlieku zvierat kŕmených obilninami je silne prevažovaný v prospech omega-6 tukov (25 na 1).

Mlieko od zvierat pasených na tráve pôsobí proti zápalu vo vašom tele, zatiaľ čo mlieko zo zvierat kŕmených obilninami k vzniku zápalu v tele ešte prispieva.

Mlieko od kráv pasených na tráve obsahuje tri až päťkrát viac CLA ako mlieko z kráv kŕmených obilninami. Syr z mlieka od kráv pasených na tráve preto bude obsahovať oveľa vyššie množstvo tejto silnej protirakovinovej zlúčeniny.

Keďže surový syr nie je pasterizovaný, prirodzené enzýmy sa v mlieku zachovávajú, čím sa zvyšuje jeho nutričná sila.

2. Syr z mlieka od kráv pasených na tráve je výrazne bohatší na vápnik, horčík, betakarotén a vitamíny A, C, D a E.

Zbohom vysoký krvný tlak

3. Organický syr z mlieka od kráv pasených na tráve neobsahuje antibiotiká ani rastové hormóny.

Plnotučné mliečne výrobky sa spájajú s nižším rizikom cukrovky

Iné druhy plnotučných mliečnych výrobkov (a ideálne surových, čiže nepasterizovaných), akými sú mlieko a jogurt, majú tiež oveľa väčšie prínosy pre zdravie ako ich nízkotučné náprotivky.

Medzi tieto prínosy patrí nižšie riziko vzniku obezity a cukrovky. Ako uviedol Verejnoprávny rozhlas USA (National Public Radio):

Mliečne tuky nachádzajúce sa v mlieku, jogurte a syre môžu pomôcť pri ochrane pred cukrovkou typu 2. Výskumu, ktorý bol publikovaný v časopise Circulation, sa zúčastnilo 3 333 dospelých osôb.

Počnúc koncom osemdesiatych rokov výskumníci odobrali od účastníkov krvné vzorky a merali cirkulujúcu hladinu biomarkerov mliečneho tuku v krvi.

V priebehu nasledujúcich dvoch desaťročí výskumníci sledovali, u koho z účastníkov sa vyvinula cukrovka.

Ako hovorí Dr. Dariush Mozaffarian, dekan Friedmanovej školy výživovej vedy a politiky na Tufts University, ktorý je aj autorom štúdie: „U ľudí, ktorí mali najviac mliečnych tukov vo svojej strave, bolo o 50% nižšie riziko vzniku cukrovky v porovnaní s ľuďmi, ktorí konzumovali najmenej mliečneho tuku.“ 

Pokyny týkajúce sa stravy sú úplne mylné pokiaľ ide o mliečne a nasýtené tuky

Najnovšie Pokyny týkajúce sa potravín, žiaľ, stále odporúčajú používať nízkotučné mlieko a nízkotučné mliečne výrobky v neprospech ich plnotučných verzií.

Výsledkom je to, že školské obedové programy poskytujú len odtučnené mlieko alebo čokoládové mlieko. Čokoládové mlieko je ešte dokonca horšie ako obyčajné mlieko, pretože je preplnené cukrami.

Mozaffarianov výskum je len jedným z mnohých, ktoré ukazujú, že plnotučné mliečne výrobky si zasluhujú oveľa viac pozornosti.

V skutočnosti tak, ako to uviedol Mozaffarian: „Neexistujú žiadne dôkazy o tom, že ľudia, ktorí jedia nízkotučné mliečne výrobky, konajú správnejšie než ľudia, ktorí jedia plnotučné mliečne výrobky.“

Toto je typický príklad toho, ako môžu odporúčania verejných štátnych úradov spôsobiť škodu jednej celej generácii tým, že sa mýlia. Pokyny tiež odporúčajú držať sa nízkotučných a beztukových mliečnych výrobkov, ak sa snažíte schudnúť, čo ja považujem za vážnu chybu.

Odporúčania na konzumovanie nízkotučných potravín spôsobia pravdepodobne oveľa viac škody než úžitku, ale môže to byť kontraproduktívne najmä pri snahách o chudnutie.

V skutočnosti sa hromadia dôkazy, ktoré ukazujú, že diéty s vysokým obsahom tuku a nízkym obsahom čistých sacharidov môžu byť mimoriadne účinné pri snahách o stratu hmotnosti.

Nasýtené tuky sú nielenže nevyhnutné pre správne fungovanie buniek a hormónov, ale zároveň sú koncentrovaným zdrojom energie, ktorú prijímate stravou.

Kombinácia plnotučného jedla s jedlom, ktoré má nízky obsah čistých sacharidov je preto práve tou ideálnou.

Je to spôsobené tým, že keď znížite prijaté množstvo čistých sacharidov (celkové množstvo sacharidov mínus vláknina), vo všeobecnosti musíte túto stratenú energiu nahradiť zvýšeným príjmov tukov.

Kľúčovým momentom je vyhnúť sa čo najviac cukrom a uistiť sa, že jete ten správny druh tukov, pretože nie všetky sú rovnaké. Okrem surového syra, vyrobeného z mlieka od kráv pasených na tráve, sú aj iné zdroje zdravých tukov.

Medzi ne patria olivy a panenský olivový olej (na prípravu studených jedál), kokosový olej na varenie a pečenie, surové maslo z mlieka od kráv pasených na tráve, surové orechy ako vlašské, makadamové či pekanové, žĺtka z vajec sliepok žijúcich v organickom (bio) prírodnom prostredí, avokádo, mäso od zvierat pasených na tráve, MCT kokosový olej a surové kakao.

Vyhýbajte sa spracovaným rastlinným olejom a margarínovým nátierkam.

Kedy obmedziť spotrebu mlieka

Surové mlieko od pasených kráv, ktoré sa živia trávou, obsahuje prospešné baktérie, ktoré podporujú imunitný systém a môžu pomáhať zmierňovať alergie.

Toto mlieko nemá žiadnu spojitosť so zdravotnými problémami, ktoré súvisia s konzumáciou pasterizovaného mlieka, medzi ktoré sa radí reumatoidná artritída, kožné vyrážky, hnačka a kŕče.

Kým však surové mlieko pasených kráv je vašou najlepšou voľbou v prípade, ak zvyknete piť mlieko, nezabúdajte na to, že má vysoký obsah prírodného cukru (laktózy), takže konzumáciou mlieka môžete rýchlo skončiť na vysokej hladine čistých sacharidov, a to aj napriek tomu, že je úplne surové.

Mäso a syr sú z tohoto hľadiska oveľa lepšie ako mlieko, pretože obsahujú menej laktózy a viac zdravých tukov.

Ak máte kazeínovú intoleranciu (mliečna bielkovina), môžu u vás nastať problémy aj vtedy, keď budete piť surové mlieko. Navyše vo svojom mozgu máte z mlieka odvodené opioidné receptory a kazeín mliečneho proteínu obsahuje prírodné opiáty nazývané kazomorfíny.

To je dôvodom toho, prečo sa môžete stať „citlivými“ na mliečne výrobky, akými je mlieko a syr.

Existujú dôkazy, ktoré naznačujú, že neustálym stimulovaním týchto opiátových receptorov, i keď prítomnosť opiátov je úplne prirodzená, môžete potenciálne narušiť imunitnú funkciu.

Dr. Thomas Cowan, rodinný lekár a zakladajúci člen predstavenstva Weston A. Price Foundation (WAPF), o tom nie tak dávno hovoril v jednom rozhovore.

Takže, ak sa snažíte schudnúť, udržať si nutričnú ketózu alebo máte problémy s imunitou, mohlo by byť rozumné obmedziť objem mlieka, ktoré pijete.

Jogurt verzus kefír

Jogurt aj kefír sú vyrobené z fermentovaného mlieka, čo z nich robí dobrý zdroj prospešných baktérií, ktoré podporujú zdravie čriev.

Primárnym výživovým rozdielom medzi jogurtom a kefírom je množstvo a druhy baktérií, ktoré poskytujú. Kefír obsahuje rozmanitejšie množstvo mikróbov, ale aj ich väčší obsah.

Je v ňom až trojnásobok počtu druhov a až 40-násobok celkového množstva užitočných organizmov, ktoré sa už typicky nachádzajú v jogurte.

Pokiaľ ide o konzistenciu, jogurt má svoju typickú hustotu a je krémový, kým kefír má konzistenciu ako husté mlieko (kefír pijete a nekonzumujete ho lyžičkou).

Kefír je aj kyslejší ako jogurt. Ten zvykne byť sladší, dokonca aj bez pridania cukru. Rovnako, ako to je aj s ostatnými mliečnymi výrobkami, základom je to, čím vlastne mlieko je a to z hľadiska svojich nutričných benefitov.

Vašou najlepšou voľbou bude jogurt alebo kefír, vyrobený z mlieka od kráv pasených na tráve. Pravdou je aj to, že väčšina komerčných jogurtov sa viac podobá na sladký dezert, než na zdravú potravinu.

Spotrebiteľ, maj sa na pozore: väčšina komerčných jogurtov je vzdialená od toho, čo je zdravé

Inštitút Cornucopia venoval dva roky skúmaniu jogurtového priemyslu a vypracoval Sprievodcu pre kupujúcich a rebríček, v ktorom sa uvádzajú najlepšie a najhoršie medzi komerčnými značkami.

Okrem pridaného cukru, typicky vo forme vysoko-fruktózového kukuričného sirupu (HFCS), väčšina komerčných jogurtov obsahuje aj umelé farbivá, príchute a prísady, z ktorých všetky môžu poškodzovať zdraviu prospešné mikróby, čím vyživujú choroboplodné mikroorganizmy vo vašich vnútornostiach.

Prakticky všetky komerčne dostupné jogurty používajú aj pasterizované mlieko (zahriatie na vysokú teplotu) pred tým, než sa opätovne ohreje už k samotnej výrobe vlastného jogurtu.

Toto dvojité zohrievanie spôsobuje samo o sebe určité kvalitatívne ujmy. Jogurty, ktoré sa umiestnili na najvrchnejších priečkach kvality sú vo všeobecnosti pasterizované v kadiach, v sudoch, pri relatívne nízkych teplotách a sú vyrábané hlavne zo surového mlieka, nie z predtým už pasterizovaného mlieka.

Aj keď nie sú také ideálne ako jogurty vyrobené u seba doma zo surového mlieka (kde nie je do procesu zahrnuté ohrievanie), určite sú lepšie ako väčšina komerčných jogurtov.

Správa venovala pozornosť aj kampani potravinárskeho priemyslu na označovanie potravín „Živé a aktívne kultúry“, ktorá má pomôcť spotrebiteľom vybrať si výrobky s vysokým obsahom zdravých probiotík.

Na posúdenie probiotického obsahu Cornucopia testoval jogurt zakúpený priamo v obchodoch s potravinami, nedodržiavajúc tým priemyselnú prax testovania úrovní v továrni.

Ako sa ukazuje, mnohé značky označené štítkom „Živé a aktívne kultúry“ obsahujú NIŽŠIE hladiny probiotík než organické (bio) značky.

Vašou najlepšou voľbou, pokiaľ ide o jogurt a kefír, je vyrobiť si vlastnú štartovaciu kultúru a mať k dispozícii surové mlieko od kráv pasených na tráve.

Odkaz, ktorú si zapamätajte: Plnotučné potraviny, ktoré sú minimálnym spôsobom spracované, sú pre vás najprospešnejšie

Zamerať svoju stravu na surové, ideálne by bolo, aby to boli organické potraviny a nie na spracované jedlo, je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako sa dostať zo stravovacej pasce, ktorú predstavuje nadbytočné množstvo cukru/fruktózy, škodlivé trans tuky, geneticky modifikované organizmy (GMO) a iné škodlivé prísady.

Získate tým množstvo zdraviu prospešných živín. Zvyšok je záležitosťou ladenia pomerov tuku, čistých sacharidov a bielkovín tak, aby boli v súlade s vašou individuálnou situáciou.

Pamätajte si, že rovnako ako fruktóza, aj trans tuky majú rušivý vplyv na inzulínové receptory, čím pre vás zvyšujú riziko vzniku cukrovky a súvisiacich zdravotných problémov.

Zdravé nasýtené tuky NEMAJÚ tento účinok. Pre dosiahnutie optimálneho zdravotného stavu môžete potrebovať získať 50 až 80% zo svojho denného kalorického príjmu vo forme zdravých tukov.

Plnotučný syr, jogurt alebo kefír a surové mlieko získané od kráv pasených na organickej tráve, to všetko obsahuje zdravé tuky, vrátane zdraviu prospešných mikróbov, ktoré podporujú zdravý stav črevného systému a silne funkčnú imunitu.

Prírodná liečba osteoartritídy

Zdroj: mercola.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Kravy pasene na “ organickej trave“ – to je aká? Pozname aj “ anorganicku travu“? To je pre mňa novota- ešte som o takej nepočul. Viete to aj nejak rozumne objasniť?
    Dakujem.

    • Ide o trávu, ktorá nebola striekaná pesticídmi, umelými hnojivami a neboli na nej použité iné chemikálie.

Pridajte komentár

*