Bolo zistené, že pôdne mikróby majú na mozog podobné účinky ako Prozac, no bez negatívnych vedľajších účinkov a potenciálu chemickej závislosti a problémov s odvykaním.
Ukazuje sa teda, že ísť do záhrady a zašpiniť sa je vďaka jedinečným mikróbom v zdravej organickej pôde prírodným antidepresívom.
Čo objavili vedci
Veda teraz potvrdila to, o čom záhradníci a farmári hovoria asi tisíc rokov. Pocit, že vaša záhrada či farma sú vaším šťastným miestom, nie je vôbec náhodný!
Bolo zistené, že pôdny mikrób mycobacterium vaccae má na neuróny v mozgu podobný účinok, aký dokážu poskytnúť lieky ako antidepresívum Prozac, no bez vedľajších účinkov.
Funguje to tak, že „šťastné“ mikróby v pôde spôsobujú zvýšenie hladiny prospešných cytokínov, čo následne vedie k tvorbe väčšieho množstva sérotonínu.
Táto baktéria sa nachádza v zdravej pôde a keď s ňou ľudia prichádzajú do styku, stimuluje mikrób tvorbu sérotonínu.
Vďaka sérotonínu sa potom cítime uvoľnenejší a šťastnejší.
Naopak, nedostatok tohto hormónu šťastia sa dáva do súvisu s depresiou, úzkosťou, obsedantno-kompulzívnou poruchou a bipolárnymi poruchami
Niektoré štúdie u pacientov s rakovinou preukázali pri podávaní mycobacterium vaccae lepšiu kvalitu života pacientov a menej stresu.
Vedci testovali mikrób na potkanoch prostredníctvom zaočkovania aj orálneho požitia a výsledky porovnali s kontrolnou skupinou. Zistili pozoruhodné prínosy, ktorými boli kognitívne schopnosti, nižší stres a lepšia koncentrácia, trvajúce 3 týždne.
Antidepresívne mikróby mycobacterium v pôde skúmajú aj kvôli zlepšovaniu kognitívnych funkcií, Crohnovej choroby a dokonca aj reumatoidnej artritídy.
Ako sa táto baktéria dostáva do ľudského tela
Farmári a záhradníci prichádzajú s touto baktériou do kontaktu kožou, vdychovaním a cez malé ranky alebo iné cesty infekcie sa im dostáva aj do krvného riečiska.
Takže hoci fyzická práca v záhrade môže znižovať stres a zlepšovať náladu aj sama osebe.
Je fascinujúce vedieť, že rozpoloženie šťastného záhradníka má oporu aj vo vede.
Keďže baktéria mycobacterium vaccae nemá žiadne nepriaznivé zdravotné účinky a viete ňou toľko získať, môžete rovno aj niečo pestovať.
Ako bonus si vypestujete čerstvé, miestne potraviny, alebo aspoň niečo pekné, čo môžete voňať a na čo sa môžete pozerať, ak dávate prednosť kvetom a ďalším ozdobným rastlinám.
Ocenia to dokonca aj včely a ďalší opeľovači!
Použitá literatúra
“Identification of an Immune-Responsive Mesolimbocortical Serotonergic System: Potential Role in Regulation of Emotional Behavior” Christopher Lowry a kol., uverejnené online 28. marca 2007 v Neuroscience.
Mind & Brain/Depression and Happiness – Raw Data “Is Dirt the New Prozac?” Josie Glausiuszová, časopis Discover, júl 2007
Zdroj: realfarmacy.com, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Dobrý článok……uvedený pozitívny efekt práce v záhrade môžete zvýšiť
občasným posedením chrbtom k stromu, ktorý „Vás osloví“ ….,terapia živou
prírodou na báze kognitívne biologie a kvantovej mechaniky robí zázraky,
môžem to potvrdiť vlastnými skúsenosťami…Jozef
Príroda je geniálna…iba človek to stále nie a nie pochopiť.
…príroda je ozaj geniálna….no ak človek napr. býva v meste, je celý deň v práci, tak si jej moc neužije :-(….ale treba si jednoducho nájsť na to čas….. už viem, čo urobím túto sobotu – pôjdem do prírody ! :-)………
Želám všetkým ,,slobodne zmýšľajúciom“ pekný večer :-)……………