Aromaterapia a zdravie: 7 vôní, ktoré Vám pomôžu zvládať stres


Aromaterapia a zdravie: 7 vôní, ktoré Vám pomôžu zvládať stres

Čuch je najhlavnejším zmyslom, ktorý vykazuje prekvapivý vplyv nad vašimi myšlienkami, emóciami, náladou, pamäťou a správaním.

Vône sú vnímané oveľa skôr ako slová. Preto je takmer nemožné popísať ich slovami.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Čuch sa od ostatných zmyslov výrazne líši. Dokonca je v mozgu spracovávaný aj úplne inými kanálmi.

Pre ostatné zmyslové pocity, akými sú zvuk alebo vizuálne obrazy, sú nervové signály vedené do vášho talamusu. Ten si môžete predstaviť ako veľký panel s vypínačmi v hlave. Odtiaľto sa údaje presúvajú do primárnych zmyslových centier.

U vôní je to však iné…

Predtým, než sa dostanú do talamusu, najprv precestujú iné regióny v mozgu, napríklad miesta kontrolujúce pamäť a emócie. To znamená, že pri čuchu dochádza k množstvu nervových procesov ešte pred ich samotným uvedomením si.

Z tohto dôvodu majú vône silný vplyv na to, ako rozmýšľate, cítite alebo ako sa správate.

Aromaterapia vám dovoľuje zachytiť čuchovú moc rastlín pri liečbe, prípadne zosilniť váš stav pohody, ak ste zdraví.

Esenciálne oleje obsahujú biologicky aktívne molekuly v koncentrovanom stave, preto dokážu poskytnúť terapeutický účinok už v pomerne malých množstvách.

Aby ste ma teraz správne chápali. Týmto mám na mysli pravé esenciálne oleje z rastlín, nie syntetické vône a parfumy, ktoré dokážu byť toxické a často obsahujú prímesi spôsobujúce alergie.

Aromaterapia bola používaná už pri morových epidémiách

Používanie vôní tu existuje tisícky rokov, hoci tradície a metodológie sa s časom menili. Podľa historických análov bol proces extrakcie a uchovávania kvetových esencií s použitím alkoholu objavený Avicennou.

Avicenna bol arabským alchymistom a lekárom, ktorý na to náhodou narazil, keď sa snažil pre islam „izolovať dušu svätej ruže“. V dobe pred ním parfumy pozostávali len zo živice, gumy a masti.

V 17. a 18. storočí lekári podporovali terapeutické používanie vôní, vrátane Hippokrata, Galena a Titusa Statiliusa Crita. Dokonca sa aplikovali aj pri morových epidémiách.

Až približne v 19. storočí došlo k diskreditácii medicínskeho využitia aromaterapie vedcami, ktorí uprednostňovali syntetické lieky. Našťastie, dnes aromaterapia zažíva silný návrat a postupne si získava miesto aj v konvenčnej medicíne.

Ako esenciálne oleje dokážu pomôcť s viacerými ochoreniami

Existuje veľké množstvo spôsobov použitia aromaterapie a esenciálnych olejov. Výskum ukazuje, že obzvlášť sľubné je ich aplikácia na tieto oblasti:

  • zvládanie stresu
  • stabilizáciu nálady
  • zlepšenie spánku
  • zníženie bolesti
  • zmiernenie nevoľnosti
  • zlepšenie pamäte
  • zvýšenie hladiny energie

Dôležitým elementom aromaterapie je synergia. Preto používanie kombinácií esenciálnych olejov často vytvorí oveľa silnejší efekt oproti použitiu len jedného druhu oleja.

Pri skúsenom aromaterapeutovi sú možnosti takmer neobmedzené.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Aby ste získali aspoň približnú predstavu o širokých možnostiach aromaterapie, tabuľka nižšie zobrazuje terapeutické použitia esenciálnych olejov pre pár najčastejších zdravotných problémov.

Ako môžete vidieť, niektoré oleje sú naozaj takmer univerzálne účinné na viacero zdravotných problémov súčasne, napríklad taká levanduľa alebo mäta pieporná.

Zdravotný problém
Vhodné esenciálne oleje
streslevanduľa, citrón, bergamot, mäta pieporná, vetiver, borovica, ylang ylang
nespavosťlevanduľa, harmanček, jazmín, benzoín, nerol, ruža, santal, sladká majoránka, ylang ylang (citrón vás môže zobudiť)
úzkosťlevanduľa, bergamot, ruža, šalvia muškátová, citrón, rímsky harmanček, pomaranč, santal, ružou napustené pelargónie, borovica
depresívna náladamäta pieporná, harmanček, levanduľa, jazmín
bolesťlevanduľa, harmanček, šalvia muškátová, borievka (jalovec), eukalyptus, rozmarín, mäta pieporná, levanduľa, zelené jablko (obzvlášť na migrény)
nevoľnosť a zvracaniemäta pieporná, zázvor, citrón, pomaranč, kôpor, fenikel, harmanček, šalvia muškátová, levanduľa
pamäť a pozornosťŠalvia, mäta pieporná, škorica
málo energieČierne korenie, kardamóm, škorica, klinček, angelika lesná, jazmín, čajovník, rozmarín, šalvia

Veda ukrytá za vôňami

Prečo ten rybí zápach na pláži v jednom človeku vyvoláva nevoľnosť a v inom pocit šťastia a blaženosti?

Za tieto rozdiely sú zodpovedné rozdielne nervové prepojenia v čuchových centrách mozgu. Čuchové vnemy sú totiž v našej pamäti spojené s nespočetnými spomienkami a asociáciami.

Naše čuchové receptory sú priamo spojené s limbickým systémom, teda najstarším a najprimitívnejšou časťou mozgu spájanou s emóciami.

Čuchové vnemy sú zasielané do kortexu, kde nastáva kognitívne rozpoznávanie, ale až po tom, keď najprv prejdú najhlbšími zákutiami nášho mozgu.

Takže v čase, keď správne zaradíme nejakú vôňu, napríklad vanilku, čuchový vnem už medzičasom aktivoval limbický systém, ktorý spustil hlboko zakorenené emocionálne odozvy.

Niekoľko štúdii zistilo, že učenie vôní začína ešte pred narodením. Plod zachytí molekuly chute a čuchu z plodovej vody, do ktorej prenikli zo stravy matky.

V jednej štúdii boli monitorované ženy počas tehotenstva, ktoré prijímali špecifické vône, napríklad cesnak, alkohol či cigaretový dym. Ukázalo sa, že ich deti neskôr preferovali presne tie isté druhy vôní v porovnaní s deťmi, ktoré im počas tehotenstva vystavené neboli.

Po narodení deti nájdu bradavky prsníka matky podľa čuchu. Kojenie tiež ovplyvňuje preferenciu vôní. Deti si priradia pachy zachytené počas kojenia a priradia si ich k matke a komfortu jej náručia.

Podľa štúdie deti dokonca dokážu vycítiť aj matkin strach a nebezpečenstvá sveta už niekoľko dní po narodení. Keď matka zažíva stres, jej telo uvoľňuje pachy. Tie jej dieťa zaznamenáva a reaguje na nich.

Máme oveľa lepší čuch ako sme si mysleli

Až do 20. rokov 19. storočia si vedci mysleli, že ľudia sú schopní rozoznávať približne 10 tisíc druhov vôní. Avšak novšie štúdie publikované v časopise Science odhalili iný obraz, ktorý je úplne mimo hraníc dovtedajších odhadov.

Podľa prvej empirickej štúdie vykonanej výskumníkmi z Rockefellerovej univerzity sú ľudia schopní rozlíšiť viac ako bilión čuchových stimulov. Tí, čuchom najmenej obdarení, vedia zachytiť okolo 80 miliónov pachov, avšak super-očuchávaci ich dokážu rozoznať až tisíc biliónov.

Tieto zistenia vysvetľujú, prečo sú ľudia schopní zachytiť dokonca aj pachy signalizujúce strach, vek a pohlavie. Áno, presne tak, štúdie ukazujú, že ste schopní identifikovať aj vek a pohlavie iného človeka jednoducho podľa toho, ako voňajú.

Matka dokáže podľa pachu odlíšiť aj iných novorodencov, než jej vlastné dieťa.

Pachy dokážu zmeniť nervový systém

Vône a pachy dokonca vedia modifikovať biochémiu vášho nervového systému. Japonská štúdia zistila, že inhalovanie esenciálnych olejov moduluje aktivitu nervového systému.

Niektoré oleje stimulujú, iné zas upokojujú. Príklady:

  • oleje z čierneho korenia, feniklu a grapefruitu spôsobili 1.5 až 2.5 násobné zvýšenie nervovej aktivity (merané zvýšeným systolickým krvným tlakom)
  • oleje z ruže a z pačuli zvýšili nervovú aktivitu o 40 percent
  • olej z mäty piepornej 1.7 násobne zvýšil koncentráciu adrenalínu v krvnej plazme, kým olej z ruže znížil adrenalín o 30 percent
  • inhalácia levanduľového a rozmarínového oleja znížila hladiny kortizolu

Ako sme už skôr uviedli, vône hrajú dôležitú úlohu pri pamäti a špeciálne pri emočnej pamäti.

Čuchové vnemy sú vedené cez mandle a hipokampus (ktorý spracováva emócie), ale obchádzajú vyššie miesta vo vašom mozgu zodpovedné napríklad za myslenie.

To vypovedá o tom, že aromaterapia môže byť teoreticky vhodná aj pre ľudí trpiacich duševnými chorobami, aj keď výskum v tejto oblasti priniesol zatiaľ zmiešané výsledky.

Prírodná liečba osteoartritídy

Zdroj: mercola.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Ďakujem za vynikajúci článok. Práve riešim nízku hladinu energie u môjho 10-ročného syna, a to hlavne ráno pri vstávaní. Tiež má problémy s koncetnráciou a vôbec motiváciou v učení. Boli sme u psychologičky na testoch pozornosti, ale výsledok bol, že pozornosť má výbornú a je nadpriemerne inteligentný. To však nevidno na jeho výsledkoch v škole. Dokonca sme zmenili aj školu, čo ho zo začiatku dosť motivovalo, no znovu akoby upadol do starých koľají. Myslíte, že by mu mohla pomôcť aromaterapia? Ak áno, viete mi aj poradiť, čo? Ďakujem

    • To je ťažké povedať na daľku, keďže nepoznáme príčinu stavu vášho syna. Aromaterapia je neškodná, za vyskúšanie nič nedáte, ani nič nepokazíte.

  2. Elena Kruzlikova

    Mozte ,mu vyskusat davat Omega 3 ,Nutrilite. je prirodna ,bez bocnych ucinkov u deti sa zvysuje sustredenost v skole.

Pridajte komentár

*