Zbavte sa candidy (kvasinkovej infekcie) spôsobujúcej únavu, depresie, ekzémy, migrénu či nadváhu. A to celkom prírodne a bez škodlivých antibiotík! Zistiť viac

Aspartám: 5 prekvapivých faktov o najpoužívanejšom umelom sladidle


aspartam

Kontroverzia obkolesujúca najpoužívanejšie umelé sladidlo na svete – aspartám (E951), pokračuje aj vyše 30 rokov po jeho zavedení na trh.

Samotný povoľovací proces ohľadne jeho bezpečnosti bol robený veľmi narýchlo a napokon schválený, napriek dobre zdokumentovaným vážnym negatívnym účinkom na zdravie človeka.

Liečba osteoporózy

Mnohí ľudia do dnešných čias nepoznajú túto históriu aspartámu a to sa ani nezmieňujeme o tom, ako sa vyrába alebo, ako ničivá je jeho konzumácia na ľudský mozog.

Pritom sa v súčasnosti pridáva už takmer do všetkého. Kedysi to boli len malé sáčiky v podobe náhrady cukru do kávy. Dnes sa aspartám nachádza v:

  • takmer všetkých žuvačkách
  • mnohých cukríkoch pre deti
  • diétnych limonádach (light, zero, bez cukru a podobne)
  • mnohých bežných nápojoch a džúsoch (najčastejšie sú to zmesi cukru a viacerých umelých sladidiel)
  • diétnych potravinách
  • dokonca v liekoch, aj tých pre deti
  • ďalších spracovaných potravinách

Ak sa v súčasnosti chcete aspartámu vyhnúť, musíte naozaj čítať zloženie už na každom výrobku.

Pre mnohých je aspartám len ďalšou schválenou potravinovou prísadou, ktorá musí byť bezpečná, lebo veď inak by ju úrady nepovolili.

Avšak pravda o aspartáme je oveľa zlovestnejšia.

Mnoho o jeho schvaľovacom procese a účinkoch na človeka však ostáva pred verejnosťou utajované kvôli korupcii vládnych úradníkov silnými záujmovými skupinami chemického a farmaceutického priemyslu.

Poďme sa teraz bližšie pozrieť na fakty o tomto nebezpečnom sladidle.

1) Aspartám sa v tele metabolizuje na rakovinotvorný formaldehyd

Aspartám je zložený z troch toxických chemikálii. Po jeho rozpade v tele na tieto 3 zložky sa ich synergický toxický efekt znásobuje.

Dokonca, aj samostatne sú tieto 3 látky, z ktorých pozostáva, veľmi toxické. Ide o kyselinu asparágovú, fenylalanín a metanol.

Obzvlášť toxický je voľný metanol, ktorý sa najprv premieňa na formaldehyd a neskôr na kyselinu mravčiu.

Na rozdiel od metanolu, ktorý sa občas vyskytuje v alkoholických nápojoch či v niektorom ovocí a zelenine, metanol z aspartámu nie je sprevádzaný etanolom, ktorý chráni pred otravou z metanolu.

Metanol balzamuje živé tkanivá a poškodzuje DNA buniek. Môže tiež vyvolávať lymfómy, leukémiu a ďalšie formy rakoviny.

2) Aspartám spôsobuje obezitu a metabolický syndróm

Umelé sladidlá sú považované za bezpečnú náhradu cukru, ktorý je pri zvýšenej konzumácii príčinou priberania a metabolických porúch ako sú cukrovka.

Liečba osteoporózy

Mnohé štúdie však zistili, že chemikálie podobné aspartámu škodia dokonca ešte viac, pretože podporujú priberanie spôsobmi, ktoré priamo nesúvisia s kalóriami.

Štúdia publikovaná v denníku Appetite (Chuť) v roku 2013 zistila, že v porovnaní so sacharózou (forma cukru) je aspartám, čo sa týka priberania, oveľa horší.

Podobný výskum publikovaný v Yalskom žurnále biológie a medicíny zistil, že aspartám mení telesnú produkciu hormónov, zvyšuje chuť do jedla a žiadostivosť po cukre.

3) Reaganom menovaný úradník pomohol schváliť aspartám napriek dôkazom o jeho toxicite

Verte tomu, či nie, no aspartám bol objavený náhodne pri vývoji lieku na žalúdočné vredy jednou farmaceutickou firmou (G.D. Searle), ktorú neskôr kúpila neslávne známa firma Monsanto, v roku 1985.

Keď výskumníci zistili, že nová chemikália má sladkú chuť, požiadala firma G.D . Searle úrady o jej schválenie ako náhrady cukru.

Avšak už skoré testy bezpečnosti ukázali, že aspartám vyvolával u opíc záchvaty a dokonca i smrť. Tieto informácie boli pred schvaľovacími orgánmi zatajené.

Keď vedci pracujúci pre vládu zistili, že aspartám nie je bezpečný, firma G.D. Searle urobila strategický ťah. Počkala si na vymenovanie nového vedenia regulačného úradu FDA dosadené Reaganovou vládou, ktorá potom pretlačila schválenie.

Aspartám sa tak dostal na trh na základe korupcie a dnes sa nachádza už vo vyše 9000 produktoch určených pre konzumáciu.

4) Aspartám sa vyrába z fekálií geneticky modifikovaných baktérií E.coli

Ďalším znepokojujúcim faktom o aspartáme je, že sa vyrába z výkalov geneticky modifikovaných baktérií E.coli.

Podobne ako pri fermentácii, baktérie E.coli sú modifikované tým spôsobom, že začnú produkovať neprirodzene veľké množstvo špeciálneho enzýmu, ktorý, ako vedľajší produkt, produkuje fenylalanín potrebný pre výrobu aspartámu.

5) Aspartám prechádza mozgovo-krvnou bariérou a potenciálne vyvoláva nezvratné poškodenie mozgu

Aspartám je zložený z približne 40% kyseliny asparágovej, voľnej aminokyseliny, ktorá má schopnosť prechádzať cez mozgovo-krvnú bariéru.

Pri nadmernej konzumácii aspartámu začne byť mozog bombardovaný veľkým množstvom vápnika. Výsledkom je potom poškodenie neurónov a dokonca aj ich smrť, čo môže vážne poškodiť mozog.

V extrémnych prípadoch vystavenie kyseline asparágovej môže spôsobovať neurologické ochorenia ako sú epileptické záchvaty, Alzheimerová choroba či demencia. Aspartám je totiž známy „excitotoxín“, ktorý príliš stimuluje mozog.

Okrem toho pôsobí aj ako narúšač endokrinného systému, čo potom vedie k nerovnováham v produkcii viacerých pre telo dôležitých hormónov.

Zbohom vysoký krvný tlak

Zdroj: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. jabadabadu

    Bohuzial to vsetko pravda, aspartam je horsi ako vodka, smutne je to ze nikto nezakaze pridavania toho k jedlu

  2. terezkaterka

    Dnes je taká doba, že prvoradé sú zisky a až potom je človek. Ľudia sú už aj tak hlúpe ovce a je im to jedno.

  3. Dpbry den,

    Dekuji za clanek. Pro informaci pro dalsi jeho ctenare se aspartam jmenuje take:

    New Sweet.

    Nekdy nebyva zadny ze tri (dvou Vami) sdelovanych nazvu zminen, ale na napoji (napr. Fanta) je napsano, ze jej nesmi pit lide trpici na fenylurii.
    Hezky den!

  4. terezkaterka

    Na inej stránke sa píše, že cyklamáty, používajú sa , ako sladidlo sú zakázané, ale aj na Coca Cole je napísaný obsah cyklamát sodný i aspartám. Veselo nás trovia a vládam to nevadí. Hocikto povie to je vývoj, dnešná doba. Prečo nám nezáleží na tom, čo konzumujeme. Asi je pravda o tom víruse, čo píšu, že ho má v sebe už asi polovica ľudí. Tento vírus údajne spôsobuje osprostievanie.

    • Áno, máš pravdu. Asi vážne osprostievame … Dnes som sa v kauflande prihovoril dvom babám ( asi 15 – 16 r. ), ktoré si išli kúpiť žuvačky. Cítil som, mal som nutnosť ich na to upozorniť, čo tie žuvačky obsahujú. Vysvetlil som im, aby ich nekupovali, pretože obsahujú nebezpečný ASPARTÁM. Pozreli najprv na seba, potom na mňa, ako na úchyla … Vtedy mi došlo, že o tom nemajú ani len páru. Že im takéto niečo, o nebezpečenstve žuť žuvačky nikto, nikdy nepovedal. Ani rodičia a ani učitelia im žiadnu prednášku o umelých sladidlách neurobil. A v duchu si asi mysleli, že čo to vlastne vravím ( trepem za nezmysli ) Veď čo je v obchode nemôže byť predsa škodlivé. Ale verím, že im to nedá … A aspoň jedna z nich si to na google nájde a prečíta si o úžasnom sladidle viac. A snáď to potom povie ďalšej a ďalšej kamarátke – kamarátovi, že sa skrytému aspartámu ( a nielen v žuvačkách ) treba vyhýbať …

Pridajte komentár

*