Ako prírodne znížiť cholesterol, vyčistiť upchaté cievy a predísť infarktu či mŕtvici? Viac info tu

Bežné lieky na predpis sa spájajú so zvýšeným rizikom demencie. To hovoria štúdie


Bežné lieky na predpis sa spájajú so zvýšeným rizikom demencie. To hovoria štúdie

Priali by sme si, aby to tak nebolo, ale, žiaľ, strata pamäti je horúcou témou. Ľudia prichádzajú  s nespočetným množstvom otázok o ochoreniach mozgu, akými sú Alzheimerova choroba a demencia.

Čo tieto choroby vlastne spôsobuje? Bude ich vôbec možné niekedy vyliečiť? Existujú nejaké prírodné preventívne metódy, ktoré sú schopné tomu zabrániť? Ako zvyšujú riziko vzniku takýchto ochorení lieky, ktoré práve teraz užívam?

Zbohom vysoký krvný tlak

Skutočnosť je taká, že mnohé z liekov, ktoré sú na lekársky predpis, spôsobujú stratu pamäte!  Dúfame, že sa nám podarí odpovedať na tieto a ďalšie otázky, ktorými sa tu budeme zaoberať.

Takže, ak sa vy alebo niekto vám blízky týchto chorôb obávate, alebo ak už v súčasnosti čelíte tomuto problému, zostaňte s nami a, prosím, čítajte ďalej…

Vyskytuje sa Alzheimerova choroba v populácii bežne?

Väčšina ľudí spája Alzheimerovu chorobu so stratou pamäti, jedným z prvých a najčastejších príznakov tejto choroby. Vo väčšine prípadov a v súčasnosti sa táto progresívna a nezvratná choroba začína objavovať u ľudí po dosiahnutí 60. roku života a ovplyvňuje ich život.

Existuje však veľa faktorov, ktoré prispievajú k tomu, že sa táto choroba začne u niektorej osoby vyvíjať. Rozhodujúce sú gény, strava, zvyky a životný štýl, ale aj ostatné faktory.

Podľa Alzheimers.net v súčasnosti žije na svete 44 miliónov ľudí, ktorí majú Alzheimerovu chorobu alebo súvisiacu demenciu a z toho je približne 5,7 miliónov Američanov.

Úrady verejného zdravotníctva v USA predpokladajú, že tento počet sa do roku 2050 zvýši na 16 miliónov ľudí.

A keďže Alzheimerova choroba je šiestou najčastejšou príčinou úmrtí v rozvinutých krajinách Západu, a zároveň patrí medzi hlavných 10 chorôb, ktoré sa nedajú vyliečiť, ktorým sa nedá zabrániť ani ich spomaliť, vyžaduje si to mimoriadnu pozornosť.

10 včasných varovných znakov a príznakov Alzheimerovej choroby

Ako to naznačuje Asociácia pre Alzheimerovu chorobu, medzi príznaky môže patriť:

  • strata pamäte
  • neschopnosť plánovať veci a riešiť problémy
  • obtiažnosť pri plnení jednoduchých úloh
  • zmätok vo vnímaní času, dátumov a miest
  • neschopnosť porozumieť priestorovým vzťahom a vizuálnym podnetom
  • generovanie nových problémov vtedy, keď je potrebné rozprávať alebo písať
  • zabúdanie toho, kde človek položil veci a neschopnosť zopakovať postupnosť krokov
  • čoraz slabší úsudok
  • čoraz menej socializácie a spoločenského styku
  • netypické zmeny nálady a osobnosti

A čo demencia?

Nie je to až tak veľmi odlišné od Alzheimerovej choroby, ale nie je to to isté.

Najbežnejšou formou demencie je všeobecná demencia, ktorá má takisto charakter progresívneho syndrómu, ktorý poškodzuje kognitívne funkcie, teda schopnosť myslieť, dedukovať, pamätať si a vhodne sa správať (ak vôbec, a to môže byť naozaj nepríjemné).

Mnohé zo symptómov sa prekrývajú so symptómami Alzheimerovej choroby.

Každým rokom pribudne 10 miliónov nových prípadov ľudí postihnutých demenciou, čo sumárne v súčasnosti predstavuje približne 50 miliónov ľudí, ktorí s tým žijú…

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie toto je údaj, na základe ktorého sa dá predpokladať, že do roku 2030 počet ľudí s demenciou dosiahne 82 miliónov a snáď až 152 miliónov.

Hoci sú tieto čísla alarmujúce, existuje mnoho spôsobov, ako zredukovať riziko rozvoja Alzheimerovej choroby alebo iných foriem demencie, prirodzeným spôsobom.

Neexistuje však absolútna možnosť na to, aby sa podarilo udržať počet prípadov demencie na minime. Netreba totiž zabudnúť na to, že veľmi veľa ľudí užíva rôzne lieky, ako na predpis, tak aj bez neho (nekontrolovane, zo zvyku a podobne).

To je v podstate ten najdôležitejší faktor, ktorý môže enormne zvýšiť pravdepodobnosť toho, že sa do toho dostanú…

Bežné lieky, ako napríklad Benadryl, sa spájajú so zvýšeným rizikom vzniku demencie

V marci 2015 publikovali výskumníci výhľadovú kohortovú štúdiu v časopise JAMA Interné lekárstvo, s názvom „Kumulatívne použitie silnej anticholinergiky a incidentov demencie“ (anticholinergiká sú látky využívané v medicíne, napríklad na terapiu hyperaktívneho močového mechúra).

Univerzita vo Washingtone a Systém zdravotnej starostlivosti v Seattle a jeho Skupina zdravia, uskutočnili dlhodobú štúdiu, ktorou sledovali 3 344 mužov a žien vo veku 65 rokov a viac. V čase, keď sa štúdia začala, žiaden z účastníkov nemal demenciu.

Tím analyzoval históriu užívania liekov za posledných desať rokov u každého z účastníkov. Analyzovalo sa aj to, či účastníci užívali aj iné lieky (voľnopredajné).

V priebehu 7-ročnej časovej osi každé dva roky kontrolovali zdravotný stav všetkých účastníkov. Počas týchto siedmich rokov sa demencia vyvinula u 797 účastníkov, z čoho u 637 sa vyvinula Alzheimerova choroba.

Vedci sa v prípade uvedených 797 jedincov pozreli spätne na to, čo títo ľudia užívali a zaujímavé je to, že ako hlavným podozrivým sú anticholinergné lieky.

Z tejto skupiny liekov najviac postihnutých osôb užívalo dlhodobo tricyklické antidepresíva, antihistaminiká prvej generácie a antimuskariniká na liečbu močového mechúra.

Ľudia, ktorí užívali tieto lieky aspoň tri roky, mali o 54 % vyššiu pravdepodobnosť toho, že sa u nich vyvinie demencia.

Čo sú anticholinergiká?

Tieto typy liekov sú spravidla predpisované na liečbu problémov, akými sú inkontinencia moču, Parkinsonova choroba a chronická obštrukčná pľúcna porucha (COPD).

Hlavným účelom anticholinergných liekov je blokovanie funkčnosti a účinkov acetylcholínu. Ten je neurotransmiterom, ktorý spôsobuje kontrakciu svalov, aktivuje reakciu na bolesť a reguluje endokrinné a REM funkcie spánku (REM znamená rýchle pohyby očí a je to pokojová fáza spánku).

Všetko toto je len prirodzená realita života. Ako starneme, schopnosť našich buniek produkovať acetylcholín klesá. Keďže mozog v skutočnosti obsahuje veľa buniek produkujúcich acetylcholín, blokovanie jeho účinkov môže starším ľuďom spôsobiť dvojnásobnú pohromu.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Podľa dnešných znalostí sa zdá, že ak si chcete udržať jasnú hlavu a čo najvýkonnejšie fungovanie mozgu, mali by ste si svoj život zariadiť tak, aby ste nemuseli používať anticholinergné lieky.

Tak by to bolo ideálne. Čo však treba uznať, je to, že máloktorý z liekov tejto skupiny negatívne zasahoval do kognitívnych funkcií.

Preto prosím, poraďte sa so svojím lekárom, ak uvažujete o tom, že prestanete užívať akékoľvek predpísané lieky.

Spozorovali ste, že strácate pamäť? Nemusí to byť Alzheimerova choroba

Existujú aj reverzibilné demencie, ktoré sú síce znepokojujúce, ale ľudia sa z nich môžu vyliečiť a dokonca ich aj prekonať. Niektoré z týchto problémov vás môžu prekvapiť:

1. Delírium

Aj keď sa tento stav zdá byť podobný demencii, duševné zmeny, ku ktorým dochádza v delíriu, sa udejú v priebehu niekoľkých dní a nie postupne v priebehu mesiacov alebo rokov.

Ďalším kľúčovým rozdielom medzi týmito dvoma problémami je to, že keď máte demenciu, stále ste pri vedomí. Ak ste v delíriu, nie ste pri vedomí.

2. Depresia

Ľudia s depresiou pravdepodobne zažili chvíle zábudlivosti a dezorientácie. Jednoduchý spôsob, ako rozpoznať rozdiel medzi depresiou a demenciou, spočíva v časovej línii…

Depresívni ľudia sa najprv dostanú do depresie a neskôr sa u nich prejavia príznaky súvisiace so stratou pamäte.

Ľudia s demenciou sa dostávajú do depresie v dôsledku svojej klesajúcej kognitívnej funkcie.

3. Nedostatok vitamínu B12

Nedostatok vitamínu B12 je mimoriadne závažným nedostatkom, ktorý môže viesť k pernicióznej anémii. Je to zriedkavý stav, ktorý je spojený so zmätkom, spomalenosťou, apatiou a podráždenosťou.

Ak máte podozrenie, že sa vás to týka, čo najskôr navštívte svojho lekára, aby sa zistilo, či je vaše telo schopné absorbovať aj vitamín B12.

4. Choroba štítnej žľazy

U ľudí, ktorí trpia hypotyreózou (znížená funkčnosť štítnej žľazy) sa pravdepodobne prejavia aj symptómy podobné demencii.

Jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť, je to, že si dáte urobiť krvný test na hormóny štítnej žľazy. Po tom to už bude v rukách lekárov.

5. Alkoholizmus

Alkoholici môžu trpieť záchvatmi zmätenosti a amnézie, ktoré sa môžu podobať symptómom, aké sa objavujú u osôb s Alzheimerovou chorobou.

Aj keď alkoholizmus môže zhoršiť schopnosť pamätať si a orientovať sa, abstinencia a prekonanie závislosti môže pomôcť zvrátiť demenciu.

Myslíte, že máte problém s pamäťou? Toto je to, čo by ste mali robiť

Nie všetky problémy s pamäťou alebo okamihy, keď si človek nepamätá, znamenajú, že máte demenciu! To samo o sebe by vám malo poskytnúť úľavu.

Ale ak vy ste ten, u koho sa začína zabúdanie stávať problémom, alebo ak viete o niekom, o kom si myslíte, že začína mať problém s pamäťou, mali by ste vyskúšať niekoľko vecí, o ktorých vám tu povieme.

Po prvé, dohodnite si stretnutie so svojím lekárom a okamžite mu porozprávajte o svojich problémoch. Bez ohľadu na to, či sa s lekárom zhodnete alebo nie, on je vaším najlepším zdrojom liečenia a môže vás nasmerovať k vyriešeniu problému.

Po druhé, dajte si urobiť krvné testy, aby ste nadobudli istotu, že vaše symptómy podobné demencii nie sú spôsobené hormonálnymi poruchami alebo nedostatkom výživy, napríklad vitamínu B12.

Zdrojom vášho problému môžu byť aj niektoré lieky, ktoré vám boli predpísané a tie môžu spôsobovať vaše kognitívne výpadky.

V takom prípade jednoducho požiadajte svojho lekára, aby vám podrobne vysvetlil informácie, ktoré sú uvedené na príbalovom letáku lieku, ktorý užívate.

Po tretie, preskúmajte svoje stravovacie návyky a životný štýl. Mohlo by to znamenať nevyhnutnosť vylúčenia cukrov zo stravy, konzumáciu zdravých tukov a zaradenie pravidelného fyzického pohybu do denného režimu.

Vykonanie takýchto zásadných zmien v zabehnutom životnom štýle nemusí byť vôbec ľahké, ale ideálnejší čas, kedy s tým začať, je práve teraz, nie zajtra.

Existuje overený a funkčný plán prevencie pred Alzheimerovou chorobou, ktorý pozostáva z 8 krokov a pomôže vám predísť strate pamäte ešte skôr, než k nej dôjde.

Po štvrté, pokúste sa do svojej každodennej stravy začleniť prírodné doplnky. Tie môžu obsahovať rastlinné liečivá, ktorých účinky sú vedecky dokázané.

Máme na mysli ashwagandhu, kurkumu, gingko biloba a/alebo kokosový olej!

To bolo veľa informácií…

Dúfame, že sa nám podarilo zodpovedať všetky otázky. Demencia je strašná a nevyliečiteľná porucha, ktorá môže postihnúť kohokoľvek, vedca, lekára, ale aj vás.

Vzhľadom na každoročný nárast počtu prípadov, musíme urobiť všetko pre to, aby sme si uchovali a ochraňovali zdravý mozog.

Ak všetci kompetentní splnia to, čo je ich úlohou, možno budeme môcť udržať tento srdcervúci zdravotný problém pod kontrolou.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Štefan Haviar

    K zlepšeniu pamati konzumujem denne orechy a skutočne pociťujem zlepšenie. Vzhľadom k nezdravému chrupu užívam pomleté orechy, niekoľko lyžíc denne.

Pridajte komentár

*