Znížite si za 28 dní vysoký krvný tlak prírodnou cestou, bez užívania škodlivých liekov na predpis a natrvalo! Zistiť viac

Boh nám dal červenú repu, aby sme boli zdraví. Čo na to hovorí moderný výskum?


Posilnite sa pomocou červenej repy

Objavila sa nová štúdia, ktorá dáva nádej tým, ktorí celý život vnímajú samého seba menejcenným.

A je prekvapujúce, že liek na túto menejcennosť  sa nachádza vo vašej záhrade.

Zbohom vysoký krvný tlak

Štúdia, ktorú nedávno realizovala Washingtonská škola medicíny v St. Louis je jedným z tých niekoľkých univerzitných pokusov, ktoré odhaľujú, že malé množstvo cviklovej šťavy je všetko, čo potrebujete na posilnenie vášho výkonu, výdrže a zdravia.

Výskumníci našli deväť subjektov, ktorým zlyhalo srdce a u ktorých boli zaznamenané typické symptómy, akými sú úbytok sily kostrových svalov, znížená schopnosť cvičenia a dokonca aj dôkaz o tom, že  kvalita ich života nestála za nič.

Každý jeden jednotlivec zaznamenal v  dôsledku konzumácie cviklovej šťavy merateľné zlepšenia.

Pacientom bolo podávaných 140 mililitrov koncentrovanej cviklovej šťavy denne.

Následne sa pristúpilo k testovaniu, pri ktorom sa zistil takmer okamžitý nárast svalovej hmoty v priemere o 13%. Štúdia bola publikovaná v časopise Circulation: Heart Failure v septembri 2015.

Jeden zo spoluautorov štúdie, Andrew Coggan, odborný asistent rádiológie, tvrdí, že ide o taký typ zosilnenia, ktorý by mohol človek získať len vďaka niekoľko mesačného ťažkému silovému tréningu.

Štúdia odhalila, že zdroj tohto impozantného rozdielu, pochádza z oxidu dusnatého nachádzajúceho sa v cviklovej šťave.

Bol to špenát, po ktorom siahal Pepek námorník, alebo to bola cviklová šťava?

Jednou z najdôležitejších výhod, ktorú srdcu ponúka cviklová šťava je to, že jej zlúčeniny uvoľňujú upchaté krvné cievy u pacientov.

Podmienkou je ale to, že  daný jednotlivec musí byť v kľude. Stav v kľude zabraňuje tomu, aby sa naše srdiečko tak povediac neprepracovalo. Tento fakt ma prelomový význam aj pre diabetikov.

Vedci sa domnievajú, že podobná liečba by mohla byť užitočná pri znižovaní krvného tlaku.

Keď sa robili testy na jedincoch so zlyhaním srdca, vedci sa sústredili najmä na kolenné svaly, ako sa mení ich sila za účelom dosiahnutia vyššieho výkonu a rýchlosti.

Pre športovcov, akými sú bežci, šprintéri alebo gymnasti je táto skutočnosť kľúčová.

Táto ľahko dosiahnuteľná sila, je žiadaná aj bežnými ľuďmi, ktorí chcú stúpať po schodoch, premiestňovať nábytok alebo jednoducho len vstať z toalety. Čo je úkon, ktorý keď nevedia vykonať,  vyústi do situácie, že sa ocitnú v domovoch dôchodcov.

Ďalšie štúdie boli zamerané na 12 zdravých ľudí;  iná štúdia sa zasa sústredila na 13 výkonných vysokoškolských športovcov.

Jednotlivci v obidvoch testovacích skupinách preukázali značné zlepšenie svojej výdrže, odolnosti  a výkonnosti  dve hodiny po tom, ako vypili kokteil z cvikli.

Je prirodzené, že vedci, ktorí sledovali doslova moc cvikly, sledovali aj iné prínosy pre jednotlivcov, pre ktorých môže byť šťava z cvikly užitočnou.

Ďalšia štúdia zistila, že cviklová šťava alebo aj iné potraviny s vysokou koncentráciou oxidu dusnatého, by mohli pomôcť posilňovať krvný obeh u dospelých, pretože „ preukázateľne cvikla znižuje krvný tlak a pozitívne ovplyvňuje  reakcie tela na cvičenie.“

Červená repa– je to najlepšie pre vaše zdravie!

Je toho veľa, čo by sa dalo povedať o cvikle, červenej repe, zelenine, ktorú je také jednoduché dopestovať v záhrade.

Je to zelenina, ktorá je fialovo-červená, vo vnútri aj zvonka. Varená a poliata maslom a s trochou soli je skutočnou lahôdkou. Ďalšou obľúbenou metódou úpravy je zaváranie.

Cviklu je možné aj strúhať a pridávať do šalátov, alebo ju nakrájať na kocky a pridávať na ochutenie zeleninových polievok (hoci výsledkom môže byť červené zafarbenie).

Cvikla obsahuje množstvo zdraviu prospešných látok. Živiny obsiahnuté v cvikle majú protizápalové účinky, znižujú krvný tlak a detoxikujú organizmus, navyše majú vysoký obsah vitamínu C, ktorý má protiinfenkčné účinky.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Cvikla sa úspešne používa aj v boji proti rakovine.  Predovšetkým proti rakovine pankreasu, rakovine prsníka a rakovine prostaty.

Kyselina listová, ktorá je obsiahnutá v cvikle, sa nachádza aj v špargli, špenáte, ibišteku, fazuli a inej zelenine,  znižuje riziko výskytu mŕtvice.

A to sme stále len na začiatku.

Koreňové zeleniny sú pre nás tiež dobré

Okrem koreňa červenej repy, aj jej zelené časti ponúkajú množstvo vitamínov a minerálov. Sú skvelým zdrojom vlákniny.

17% vašej dennej potreby presne v jednom pohári. A k tomu ešte vitamín B6, horčík, draslík, meď, mangán a antioxidanty.

Neuveriteľné množstvo vitamínu K je v zelených častiach repy. Cvikla  obsahuje látky, ktoré zvyšujú zrážanlivosť krvi.

Cvikla pôsobí proti starnutiu, opravuje poškodené DNA, pomáha ochraňovať pred osteoporózou, spolupracuje s vápnikom na posilnení kostí a zohráva úlohu tiež v boji proti Alzheimerovej chorobe, čo vyskúmali dánski vedci pri užívaní cvikli po dobu 3 mesiacov.

Zelené časti cvikly obsahujú viac železa než špenát a majú vyššiu nutričnú hodnotu ako samotná zelenina.

Všetko to je to len o molekulách

Vedci od začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia skúmali reakciu svalov na šťavu z červenej repy.

V skutočnosti ale športovci už  niekoľko rokov, ak nie dokonca aj dlhšie, pijú cviklovú šťavu pred tréningmi na to, aby si zvýšili prietok krvi a zvýšili svoju výkonnosť.

Červená repa bola slávna už ďaleko predtým, vďaka svojim enormným koncentráciám beta-karoténu.

To, čo jej dáva tento druh moci, nie v zmysle ovládania niekoho, alebo niečoho, spočíva v dusičnanoch, zistených aj v ich tmavých, listových častiach a iných listových zeleninách, medzi ktoré patrí aj špenát.

Je to presne tá molekula, ktorá slabým svalom účinne dáva silu.

Zo štúdie spoločnosti Exeter, ktorá bola publikovaná v článku Runner’s World, vyplynuli dôležité výstupy.

Prvým poznatkom je to, že je lepšie piť viac šťavy z červenej repy a druhým je zistenie, že vrchol výdrže u športovcov (alebo kohokoľvek iného) nastáva dve až tri hodiny po ich požití.

Východiskové alebo normálne hladiny energie sa obnovia približne po 12 hodinách.

Systolický krvný tlak klesá exponenciálne tým viac, čím viac šťavy sledované subjekty prijímali;

Na účely ďalšieho testovania boli stanovené tri množstvá: 70 ml, 140 ml a 280 ml (čo je o niečo viac ako 1 čajová šálka). A výsledok?

„Množstvo kyslíka potrebného na udržanie danej hladiny mierneho cvičenia sa znížilo po užití cviklovej šťavy. Inými slovami, menej energie bolo potrebnej na udržanie cyklu v rovnakom tempe.

Najlepšie výsledky sa dosiahli z najvyššej dávky, ktorá znížila spotrebu kyslíka o približne 3%. Testy boli vykonané po uplynutí 2,5 hodiny po požití repnej šťavy, lebo ako sa zdá, vtedy sa dosahuje najvyššia hladina dusitanov.“

Dostať sa ku „koreňu“ sily

Niekoľkí zo svetových výrobcov našli spôsob, ako skvapalniť korene červenej repy a ako skoncentrovať dusičnan do doslova „striel“ so šťavou z červenej repy.

„Vzhľadom na zvýšenú pozornosť médií upriamených na super zeleninu a jej vnímané blahodarné účinky na výdrž a vytrvalosť, sa šťava z červenej repy medzi športovcami všetkých úrovní stala módnym hitom.“

Pijú ju v skutku všetci vrcholoví športovci, o ktorých ste už počuli.

A popularita šťavy z červenej repy rastie úmerne s tým, ako široká verejnosť reaguje na trh, ktorý teraz ponúka veľa možností voľby produktov zameraných konkrétne pre športovcov.

Zbohom vysoký krvný tlak

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. A ako tu cervenu repu pripravit? Varit? Surovo do smothie spolu koren a listy? Da sa to tak?

  2. Tak toto nám teda lekári nepovedia.

    Kde môže človek, ktorý nemá záhradu, zohnať listy a korene z cvikli?

    • Koreň cvikle je predsa tá buľvička. Chvostík sa nekonzumuje. Stačí si kúpiť cviklu v ktoromkoľvek zelovoci, v supermarkete. Cvikla s listami na trhu počas sezóny.

  3. Ďakujem za rozsiahly článok o cvikle, hoci nie celkom je jasné čo to má spoločné s pocitom menejcennosti…nikde nie je uvedené že zvyšuje sebavedomie, len celkový pocit plnohodnotného života, pohody. Cvikla je najlepšia surová, či už postrúhaná v šaláte, alebo v smoothie, alebo najlepšia cviklová šťava, ktorá je človeku najskôr a najlepšie zužitkovateľná. Rozhodne nepridávať soľ, ani cukor. Najlepšie piť pred raňajkami, alebo aj počas dňa, ale stále pred jedlom.

    • Keď som chodila na TČM na celkovú očistu organizmu pod dohľadom lekára, kde sa strava skladala prevažne zo surovej zeleniny, t. j. šalátov, na obed mierne uvarenej, resp. upravenej na pare, tak mi bolo odporučené ešte piť šťavy zo zeleniny dvakrát denne, pred obedom ako desiata a niekedy medzi obedom a večerou. Šťavy som si mala riediť s vodou 1:1. Čiže 2 dl doobeda a 2 dl poobede, spolu čistej šťavy 4 dl, s vodou 8 dl. Vypiť po odšťavení čerstvé do 20 min.

      Tak som pila 4x do týždňa cviklu, zbytok zeler, petržlen, mrkvu. Vždy jeden druh.
      Musím upozorniť na cviklu v tom zmysle, že niekomu veľmi rýchlo dokáže znížiť krvný tlak už počas pitia, tak kto ho má nízky, nech začne s menšími množstvami a popíja ju pomaly. Moja dcéra na ňu takto reagovala, ja nie.
      Môžem vám povedať, že moja pleť sa po čase vypla, bola vyživená, a to sebavedomie okrem zníženia hmotnosti naozaj logicky prišlo.

      Musím ešte dodať, aby neprišlo k nežiadúcemu omylu, že po celý rok som nejedla mäso, iba na mäkko uvarené bio vajíčko na obed, na raňajky a večeru 1 dl bio kozieho jogurtu s pomletými ľanovými semienkami a čerstvým ľanovým olejom, pár mandľami, čiže zmixovanú zmes na kašičku. Chuť výborná. Množstvo všetkého stanovil lekár, pretože sa odvíja od hmotnosti človeka.
      K tomu ešte ráno 1 čl pravého medu, neskôr sa zaradili strukoviny. Teda žiadny cukor, múka, mäso.
      Stálo to zato, mala som vyšší vek, nepociťovala som nikdy hlad, raňajky a večera boli sýte už svojim zložením, išlo v podstate v tomto zmysle o diétu Dr. Budwig, nájdete na nete.
      Zdravotný stav sa mi upravil, psychicky som sa cítila viac ako výborne.

      Ja som ponúkla iba príklad a svoju skúsenosť. Kto by chcel skúsiť túto diétu, odporúčam aspoň prvú konzultáciu absolvovať u lekára, pretože sa neskôr pridala Spirulina, makový olej, a pod.
      Počas liečby, pretože bola, som si u internistu kontrolovala krvný obraz, do šiestich týždňov sa mi upravil cholesterol, znížil tlak, po polroku som sa zbavila jedného lieku z dvoch na vysoký tlak.

      Nedám na cviklu dopustiť, v sezóne ju na trhu dostať aj s listami, ktoré sa dajú trochu pokrájať a mierne upraviť na panvici. Alebo si zožeňte pestovateľa, ev. skúste Keď som chodila na TČM na celkovú očistu organizmu pod dohľadom lekára, kde sa strava skladala prevažne zo surovej zeleniny, t. j. šalátov, na obed mierne uvarenej, resp. upravenej na pare, tak mi bolo odporučené ešte piť šťavy zo zeleniny dvakrát denne, pred obedom ako desiatu a niekedy medzi obedom a večerou. Šťavy som si mala riediť s vodou 1:1. Čiže 2 dl doobeda a 2 dl poobede, spolu čistej šťavy 4 dl, s vodou 8 dl. Vypiť po odšťavení čerstvé do 20 min.
      Tak som pila 4x do týždňa cviklu, zbytok zeler, petržlen, mrkvu. Vždy jeden druh.
      Musím upozorniť na cviklu v tom zmysle, že niekomu veľmi rýchlo dokáže znížiť krvný tlak už počas pitia, tak kto ho má nízky, nech začne s menšími množstvami a popíja ju pomaly. Moja dcéra na ňu takto reagovala, ja nie.
      Môžem vám povedať, že moja pleť sa po čase vypla, bola vyživená, a to sebavedomie okrem zníženia hmotnosti naozaj logicky prišlo.

      Musím ešte dodať, aby neprišlo k nežiadúcemu omylu, že po celý rok som nejedla mäso, iba na mäkko uvarené bio vajíčko na obed, na raňajky a večeru 1 dl bio kozieho jogurtu s pomletými ľanovými semienkami a čerstvým ľanovým olejom, pár mandľami, čiže zmixovanú zmes na kašičku. Chuť výborná. Množstvo všetkého stanovil lekár, pretože sa odvíja od hmotnosti človeka.
      K tomu ešte ráno 1 čl pravého medu, neskôr sa zaradili strukoviny. Teda žiadny cukor, múka, mäso.
      Stálo to zato, mala som vyšší vek, nepociťovala som nikdy hlad, raňajky a večera boli sýte už svojim zložením, išlo v podstate v tomto zmysle o diétu Dr. Budwig, nájdete na nete.
      Zdravotný stav sa mi upravil, psychicky som sa cítila viac ako výborne.

      Ja som ponúkla iba príklad a svoju skúsenosť. Kto by chcel skúsiť túto diétu, odporúčam aspoň prvú konzultáciu absolvovať u lekára, pretože sa neskôr pridala Spirulina, makový olej, a pod.
      Počas liečby, pretože bola, som si u internistu kontrolovala krvný obraz, do šiestich týždňov sa mi upravil cholesterol, znížil tlak, po polroku som sa zbavila jedného lieku z dvoch na vysoký tlak.
      Nedám na cviklu dopustiť, v sezóne ju na trhu dostať aj s listami, ktoré sa dajú trochu pokrájať a mierne upraviť na panvici. Alebo si zožeňte pestovateľa, ev. skúste http://www.svetbedniciek.sk/farmarske/potraviny‎.

      Neviem, či by sa dala pestovať na balkóne, preverte si, ale začala som pestovať na záhrade mangold, vyhovuje mi viac ako šalát, má veľa chlorofylu, údajne je to najzásaditejšia zelenina u nás, je známa v celej Európe okrem Slovenska, neviem prečo je tomu tak. Ešte je čas ho vysiať, vyrástol by aj v hrantíkoch na balkóne podľa mňa, nenáročná rastlina, vydrží do mrazov. Je buď iba zelený, alebo aj s farebnými stopkami. Bezúdržbová rastlina. Listy dlhé 40 cm. Stačí ich odtrhávať podľa spotreby.
      https://www.google.sk/search?q=mangold+pestovanie&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi1p92Ax-XaAhXFzxQKHXCrAqUQ_AUICigB&biw=1396&bih=668#imgrc=EsuWSJGRJ8Iz0M:

      https://www.google.sk/search?q=mangold+pestovanie&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi1p92Ax-XaAhXFzxQKHXCrAqUQ_AUICigB&biw=1396&bih=668#imgrc=EsuWSJGRJ8Iz0M:

Pridajte komentár

*