Ako prírodne vyliečiť osteoporózu, spevniť kosti a predísť zlomeninám? Viac info tu

Candida albicans: Ako vplýva na naše zdravie a ako s ňou ľahko zatočíte


Candida albicans: Ako vplýva na naše zdravie a ako s ňou ľahko zatočíte

Ak váš zdravotný stav nie je úplne ideálny, môže byť na príčine aj Candida albicans. Hrozbami, ktoré pre nás predstavuje, sa už dlhšie zaoberá Dr. Leon Chaitow, známy britský naturopat a osteopat.

Napísal knihu Candida albicans: Prírodná liečba kvasinkovej infekcie, kde okrem iného ponúka účinné riešenia, ako sa Candidy zbaviť.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Chaitow vyštudoval lekárstvo vo Veľkej Británii. Ako lekár tu pôsobil 30 rokov. Potom sa odsťahoval do Grécka, kde žije dodnes.

„V polovici 80. rokov začalo do mojej ambulancie prichádzať čoraz viac pacientov s tráviacimi ťažkosťami… kvasinkovými ochoreniami… kožnými problémami… vaginitídou a únavou…

Táto zmena vo mne vyvolávala obavy. Snažil som sa zistiť, čo by za tým mohlo byť. V tom čase som natrafil na knihu od Dr. Crooka Kvasinkové pripojenie a konečne mi to celé začalo dávať zmysel.“

Naďalej pátral po príčinách a výsledky jeho hľadania publikoval knižne v roku 1985. Chaitow pochopil súvislosti medzi chronickou únavou, chronickou bolesťou a symptómami podobnými ako pri fibromyalgii.

Crookova kniha bola kľúčovou aj v kariére známeho amerického lekára a zástancu alternatívnej medicíny Dr. Mercolu.

Ovplyvnila ho natoľko, že sa začal venovať prírodnej liečbe. „Túto knihu som čítal v roku 1985, pretože mnohí z mojich pacientov trpeli podobnými symptómami. V tom istom roku som prestal pracovať ako rodinný lekár a založil som si vlastnú prax.“

Dr. Mercola hovorí, že vyskúšal Crookov prístup, ale pretože bol úplne zmanipulovaný a ovplyvnený bežným farmakologickým prístupom k liečbe, sústredil sa hlavne na vyničenie kvasiniek.

Predpisoval pacientom antifungálne lieky, no nikdy im nedal dietetické odporúčania, takže jeho liečba bola neúspešná.

„Uplynulo 6 až 7 rokov a mňa navštívil v ambulancii ďalší pacient (dieťa) s chronickou hnačkou, príznakmi poruchy autistického spektra a bežnými sprievodnými javmi, ktoré sa podľa Crookovej knihy vyskytujú práve pri Candide.

Tentoraz som však bol múdrejší a nariadil som dietetické odporúčania a liečba zabrala! Tento prípad mi otvoril oči a naštartoval ma na dráhu výživovej medicíny,“ hovorí Dr. Mercola.

Čo je to Candida a ako môže prerásť v problém

Candida albicans je kvasinková huba, ktorá nás dokáže veľmi potrápiť. Nachádza sa v každom z nás a vo väčšine prípadov nespôsobuje žiadne problémy.

Ak je však váš imunitný systém narušený, pretože ste brali antibiotiká, nesprávne sa stravujete alebo nedostatočne spíte, Candida sa začne prudko množiť a úplne sa vymkne spod kontroly.

Chaitow sa domnieva, že problémom je moderný životný štýl a strava. „Imunitný systém môže oslabovať množstvo vecí; nemusí to byť nič extrémne – stačí, že imunitný systém nebude fungovať tak, ako treba… Podľa všetkého tieto problémy začínajú v črevách…

Pravdepodobne ide o zmenu v črevnej mikroflóre. Na príčine môžu byť antibiotiká, strava (priveľa cukrov, vysoko rafinovaných sacharidov). V zdravej črevnej mikroflóre sa produkuje biotín.

Biotín potláča schopnosť baktérií meniť sa na agresívnejšie mycéliové formy, ktoré dokážu preniknúť cez hlienovú membránu čreva. Tým sa odštartuje prenikanie toxínov z čreva do tela.

Naše telo na to začína reagovať alergickými príznakmi. Môže to byť bolesť, únava a mnoho ďalších vecí. Za zdravotnými problémami sa môže ukrývať narušená črevná mikroflóra.

Pokiaľ je všetko v poriadku, prítomné kvasinky nespôsobujú problémy. Ak sa však mikroflóra naruší, objavuje se jeden problém za druhým.“

Príznaky a symptómy Candidy

Jedným z hlavných (a zreteľne viditeľných) klinických príznakov Candidy je biely povlak na jazyku. Ak je mikroflóra v rovnovážnom stave, jazyk je čistý a ružový. Ďalšími príznakmi, že sa Candida vymkla spod kontroly, sú:

  • náhla citlivosť na určité potraviny
  • neprirodzená a neprestávajúca únava
  • nezvyčajné bolesti bez zjavnej príčiny (ako napríklad zranenie)
  • problémy s kožou (ako napr. suché škvrny)
  • črevné problémy ako nafukovanie, zápcha a hnačka
  • vaginitída (zápal v genitálnej oblasti u žien)

Chaitow prišiel na zaujímavú vec – symptómy Candidy sú podobné symptómom, ktoré sa prejavujú pri nesprávnom dýchaní. Strávil viac ako 10 rokov skúmaním ich biochemických účinkov. Mnohé z nich sú úplne totožné s problémami, ktoré zapríčiňujú kvasinkové infekcie.

„Všimol som si, že ženy trpiace kvasinkovým ochorením dýchajú hlavne vrchnou časťou hrudníka. U žien sa takéto dýchanie vyskytuje neuveriteľne často,“ povedal Chaitow.

„Takéto poruchy dýchania vedú k množstvu symptómov, vrátane črevných problémov (pretože, ak ste v stave respiračnej alkalózy alebo hyperventilácie, dochádza k stiahnutiu hladkých svalov).

Všetky symptómy, ktoré sa u nich prejavovali, som považoval za dôsledok kvasinkového ochorenia. Poruchy dýchania mnohé z kvasinkových infekcií ešte zhoršujú. Nejde o nič patologické. Ide skôr o dysfunkciu…

Aj keď kvasinkové ochorenie nemusí byť s dysfunkciou dýchania nijako prepojené, ich symptómy sú si veľmi podobné. Niekedy naozaj prebiehajú paralelne, no vy pritom riešite len jeden problém. Ideálne by bolo zmeniť svoj životný štýl tak, aby ste si zlepšili dýchanie aj stravovacie návyky.

Pokiaľ budete riešiť len stravu a premnoženie kvasiniek, no pritom prehliadnete skutočne veľký problém, ktorý bude mať úplne inú príčinu, nemôžete uspieť.“

Akékoľvek dysfunkcie dýchania sa dajú vyriešiť pomocou Butejkovej metódy. Dýchaniu sa celkovo nevenuje dostatočná pozornosť, pritom správne dýchanie zabezpečuje dostatočné okysličenie organizmu (aj mozgu), účinne odbúrava stres a uvoľňuje úzkosť.

Redukovať stres je veľmi dôležité, pretože ak mu nevenujete pozornosť, môže vážne ohroziť vaše zdravie.

Ako dostať Candidu pod kontrolu

Candidu, ktorá je súčasťou črevnej mikroflóry, je dobré mať pod kontrolou. Hoci nie je práve patogénom, dokáže vyvolať príležitostné „parazitárne“ infekcie. Netreba ju úplne zničiť; stačí ju prirodzene potlačiť. To sa dá dosiahnuť tak, že ju jednoducho vyhladujete.

Candida je odkázaná na vaše „prešľapy“. Nezdravý životný štýl, antibiotiká, steroidy, antikoncepčné tabletky a ďalšie faktory menia vašu črevnú mikroflóru a poskytujú Candide príležitosť, aby mohla narásť až do invazívnej  infekcie. Kolotoč problémov sa môže začať.

„Pri všetkých chronických ochoreniach sa snažím predovšetkým akýmkoľvek spôsobom pomôcť pacientom naštartovať ich imunitný systém. Snažte sa imunitný systém odbremeniť a znížiť záťaž, ktorú ste naň uložili – možno postačí zdravší životný štýl, kvalitnejší a dostačujúci spánok a vhodná strava.

Prestaňte kŕmiť kvasinky a ničiť svoj imunitný systém; obnovte svoju črevnú mikroflóru,“ radí Chaitow. „Ak budete Candidu udržiavať pod kontrolou, ona sa už „uprace“ sama.

Nie je potrebné, aby ste ju vyhubili… Je neodmysliteľnou súčasťou črevnej mikroflóry, ktorá nás udržiava nažive. Vďaka nej sme zdraví. Ak si ju narušíme, cena bude privysoká.“

Zbohom vysoký krvný tlak

Vyhýbajte sa antibiotikám a stravujte sa zdravo

Prevenciou proti premnoženiu Candidy je vyhýbanie sa antibiotikám. Užívajte ich len v prípade, ak od toho závisí váš život. Rovnako dôležité je vyhýbať sa potravinám, ktoré obsahujú antibiotiká.

Týka sa to najmä mäsa, ktoré pochádza zo zvierat z veľkochovu v stiesnených podmienkach (CAFO). Do ich stravy sa pridávajú rôzne chemické látky a aditíva.

Najčastejšie dostávajú nízke dávky antibiotík, ktoré majú podporiť ich rast a ochrániť ich pred chorobami z nehygienických a nehumánnych podmienok chovu.

V USA nachádza až 80% antibiotík využitie v poľnohospodárstve. Ide o obrovské množstvo liekov. Okrem nich by ste sa mali vyhýbať aj nepotrebným hormónom (napríklad v antikoncepčných tabletkách) a cukru.

Vaša strava by mala obsahovať len nízky podiel čistých sacharidov, vysoký podiel vysoko kvalitných tukov a bielkoviny by mali byť zastúpené striedmo. Chaitow sa vyjadril nasledovne:

„Strava je kľúčom k úspechu. Mala by obsahovať minimum spracovaných potravín… Odporúčam predovšetkým stravu typickú pre Stredomorie. Konzumujte dostatok rýb (ak je to možné, tak nech nie sú z farmárskeho chovu) a chudého mäsa…

Najviac antibiotík spotrebuje poľnohospodársky priemysel, takže vieme, čo ohrozuje naše zdravie… Rôzne druhy zeleniny a ovocia – nie však priveľa príliš sladkého ovocia v začiatkoch liečby candidovej infekcie. Skvelou voľbou je napríklad papája.

Vyhnite sa všetkému, čo by mohlo podporovať kvasenie. Najpodstatnejšie je vyhýbať sa cukru, to znamená aj medu (hlavne v prvých mesiacoch liečby candidovej infekcie).

Potlačiť Candidu nie je nič zložité – chce to zdravý životný štýl a zdravé stravovanie. Počas liečby je nevyhnutné podporovať rast prospešných baktérií v črevnej mikroflóre. Prebiotiká a probiotiká však nestačia – musíte sa k tomu stravovať zdravo a vyhýbať sa antibiotikám, ako je to len možné.“

Kedy je medikamentózna liečba nevyhnutná

Crook vo svojej knihe odporúča Nystatín, antifungálny liek dostupný v práškovej i tabletkovej forme. Ide o pomerne neškodný liek, ktorý má len zopár vedľajších účinkov.

Podľa Chaitowa však treba užívať antifungálne lieky len za extrémnych podmienok, kedy sa zdravotný stav ani v priebehu času nezlepšuje. Ďalším liekom, ktorý môžete užívať, ak všetko ostané zlyháva, je antibiotikum Diflucan.

„Lieky používajte na liečbu Candidy len v krajnom prípade,“ odporúča Chaitow. „Rokmi sa preukázalo, že sa vám oplatí byť trpezliví. Liečba môže byť niekedy finančne náročná.

Spočíva v „investovaní“ do nutrične bohatej stravy, probiotík a pod. Niekedy zaplatíte viac aj za každodenné potraviny – napríklad ak nechcete kupovať priemyselne spracované mäso, priplatíte si za kvalitné, organické mäso zo spoľahlivého zdroja. Občas je nevyhnutné urobiť kompromis.

Pokiaľ nejde o extrémnu kvasinkovú infekciu, ktorá si vyžaduje okamžité riešenie, liečba antifungálnymi liekmi by mala byť na druhom mieste. Na prvom mieste je zdravá strava, zdravý životný štýl a probiotiká.

Existuje množstvo rastlinných produktov, ktoré dokážu liečbu Candidy podporiť. Viac ako 50% týchto infekcií si medikamentóznu liečbu vôbec nevyžaduje.“

Fermentované potraviny sú výborným zdrojom probiotík

Vysoko kvalitné probiotiká naozaj nie sú lacnou záležitosťou. Ak si však sami pripravíte fermentovanú zeleninu, výdavky za probiotiká sa vám podstatne znížia. Fermentovaná zelenina obsahuje OVEĽA viac prospešných mikroorganizmov ako komerčné probiotiká.

Skvelými prebiotikami sú podľa Chaitowa fruktooligosacharidy. Podporujú správne fungovanie črevnej mikroflóry a dajú sa užívať v práškovej forme.

„Zastávam názor, že fermentované potraviny sú ideálnym zdrojom probiotík,“ hovorí Chaitow. „[Ale] niekedy je to priveľký skok, najmä u ľudí v počiatočnom štádiu liečby. Je to pre nich niečo úplne nové.

Snažím sa tieto potraviny ľuďom predstavovať postupne… Čím je liečba zložitejšia, drahšia a náročnejšia, tým je vyššia pravdepodobnosť, že pacienti nebudú spolupracovať.

Ak lekár príde o pacienta, pretože to naňho bolo jednoducho priveľa – priveľa peňazí, komplikácií alebo nepríjemností, nič nedosiahol. Ide o to, aby to bolo čo najjednoduchšie. Používam prebiotiká a probiotiká, ktoré sú pre mňa najdostupnejšie.“

Užívanie fruktooligosacharidov má aj svoju tienistú stránku – môže spôsobiť premnoženie baktérií v tenkom čreve. Hoci sa to stáva len výnimočne, nemôžeme to vylúčiť.

Prirodzenejší spôsob, ako si zvýšiť príjem prebiotík, je konzumovať potraviny s vysokým obsahom vlákniny. Denne by ste mali prijať vyše 40 – 70 g vlákniny.

Je možné, že bez užívania doplnkov vlákniny (napr. chia semiačka) alebo psyllia sa vám nepodarí zabezpečiť, aby vaša strava obsahovala odporúčané množstvo vlákniny. (Zakúpte si organické, respektíve bio psyllium, pretože bežné psyllium býva silno kontaminované pesticídmi.)

Užívajte 2 až 3 lyžice z každého denne. Dosiahnete tak príjem vlákniny v množstve cca 80 g. Vláknina je ako zázračný substrát, ktorý vyživuje prospešné baktérie. Vďaka správnej výžive sa dokáže ich počet každých 20 minút zdvojnásobiť.

Užitočné doplnky

Chaitow uvádza zoznam doplnkov, ktoré odporúča pri liečbe Candidy. Je zaujímavé, že uvedené doplnky sú takmer úplne identické s doplnkami, ktoré zlepšujú funkcie mitochondrií. Ich užívanie bude pre vaše zdravie prospešné na viacerých úrovniach:

1. Kyselina kaprylová, triglycerid so stredne dlhým reťazcom (MCT) s 8 uhlíkmi (preto ju označujú aj C8). Prirodzene sa vyskytuje v kokosovom oleji, ale dá sa zakúpiť aj ako MCT olej, či už s 8-uhlíkovým reťazcom alebo v kombinácií s kyselinou dekánovou (kaprinovou, C10).

Žiadny iný zdroj potravy sa nepremieňa na ketóny tak rýchlo ako C8. Ketóny sú pre telo úžasným druhom paliva. Kyselina kaprylová má silné antifungálne vlastnosti a Chaitow ju odporúča ako alternatívu antifungálnych liekov.

2. Berberín, hlavná aktívna zložka voduľky kanadskej (Goldenseal), má antibakteriálne a protizápalové účinky a podporuje imunitný systém. Účinne napomáha aj správnemu fungovaniu mitochondrií.

3. Echinacea, ktorá podporuje správne fungovanie imunitného systému, má antibakteriálne a antibiotické vlastnosti.

4. Pau d’Arco (kôra stromu Lapacho) tiež disponuje silnými antifungálnymi vlastnosťami, ktoré účinne liečia premnoženú Candidu albicans. Základnou zložkou obsiahnutou v tejto kôre je beta-lapachon.

Je to silný katalyzátor pre molekulu s názvom NAD+. Táto molekula je receptorom pre elektróny v reťazci transportu elektrónov v mitochondriách. Tiež pôsobí ako signálna molekula. Je to senzor pre stres a choroby.

NAD+ s pribúdajúcim vekom klesá. Vedci, ktorí sa zaoberajú procesom starnutia a jeho zvrátením, považujú túto molekulu za jeden zo základných kontrolných mechanizmov, ktoré dokážu spomaliť proces starnutia.

Je možné, že je aj tým najpodstatnejším z nich. Pau d’Arco má výhodu, že nie je taký drahý, ako niektoré iné doplnky.

5. Aloe obsahuje mukopolysacharid, ktorý má veľmi pozitívny vplyv na imunitný systém. Je prínosná aj pre mitochondrie. Môžete si ju pridať aj do smoothie.

Niečo na záver

Pokiaľ váš životný štýl nie je práve najzdravší a spozorovali ste u seba niektoré zo spomínaných príznakov, je možné, že sa u vás Candida skutočne premnožila.

Netreba však zúfať. Stačí nasledovať spomínané odporúčania – obmedzte príjem sacharidov a obohaťte svoj jedálniček o potraviny s vysokým obsahom vlákniny. Všetko sa dá do poriadku.

Stop Candida

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*