Ako prírodne vyliečiť osteoporózu, spevniť kosti a predísť zlomeninám? Viac info tu

Chodíte po dome v topánkach? Nerobte to. Tu je dôvod!


Prečo by sme po dome určite nemali chodiť v topánkach

Už ste niekedy prišli na návštevu do domácnosti, kde vás pred vchodovými dvermi vítala široká paleta obuvi?

Ja áno, stretol som sa s tým u niektorých priateľov, ktorí pochádzajú z východu alebo Ázie. Vždy sa nad tým pozastavím, pretože málokto z mojich známych a príbuzných si necháva topánky pred vchodom.

Liečba osteoporózy

Väčšina ľudí, ktorých poznám, sa doma vyzúva, niektorí sa však rozhodnú nosiť obuv i vnútri.

Prečo by sme mali nosiť topánky aj po dome?

Tak to naozaj neviem! Je oveľa pohodlnejšie chodiť naboso a posilňuje to aj chodidlo a členok.

Dnes som však narazil na informácie, o ktoré by som sa rád podelil.

Houstonská univerzita vo svojom výskume zistila, že 39% topánok bolo nositeľom baktérie C. diff (Clostridium difficile). Táto baktéria ohrozuje verejné zdravie a je rezistentná voči širokej škále antibiotík.

Potvrdilo sa, že infekcie spôsobené baktériou C. diff môžu vyústiť do viacerých zdravotných ťažkostí, ako sú hnačky, ktoré sa môžu rozvinúť až do zápalu hrubého čreva.

Hrozia aj iné zdravotné problémy, hlavne, ak nie je zvolená primeraná antibiotická liečba a baktéria ostáva rezistentná.

Výskum Arizonskej univerzity zase na podrážkach topánok odhalil prítomnosť až deviatich rôznych druhov baktérií.

Topánky sú špinavšie ako sedadlá na WC

Ranná televízna šou Good Morning America tiež urobila test, a verte – neverte, zistilo sa, že podrážky topánok sú špinavšie ako sedadlá na toaletách!

Doktor Charles Gerba, mikrobiológ a profesor z Arizonskej univerzity, si na otestovanie vybral úplne nový pár topánok. Zistil, že už po dvoch týždňoch nosenia topánok sa na ne dostalo až 440 000 baktérií.

Je ohromujúce, že z tohto počtu tvorí až 27% samotná baktéria E Coli, ktorá môže byť pre človeka potenciálne i smrteľná.

Potvrdila sa i Klebsiella pneumonia, ktorá môže vyvolávať zápal pľúc, infekcie rán a krvného riečiska, ako aj Serratia ficaria, ktorá môže spôsobovať ochorenia dýchacieho traktu.

„Topánky bývajú znečistené z rozmanitých zdrojov a my si nimi častokrát kontaminujeme vlastné príbytky,” vyjadril sa autor štúdie M. Jahangir Alam, PhD.

Aj keď Clostridium difficile sa potvrdila len na topánkach 4 z 10 ľudí, je tu stále obrovské množstvo baktérií, ktoré si na podrážkach donesiete domov.

Zbohom vysoký krvný tlak

Domov si na topánkach prinášate obrovské množstvo rôznych druhov baktérií

Na podlahe väčšiny verejných záchodov nájdete 310 000 baktérií na 1 cm2 (zaujímavé je, že priemerne sa na sedadle WC nachádza 8 baktérií na 1 cm2, do 47 doma a do 155 na verejnom WC).

Takže toto sú minimálne dva vážne dôvody, pre ktoré by ste nemali chodiť po dome obutí. Ak máte doma malých „lezúňov“, ktorí strávia väčšinu dňa na dlážke (či už majú 2 roky alebo 4), o to dôležitejšie je topánky si doma vyzúvať.

Deti do dvoch rokov by sa na dlážke, po ktorej chodia ľudia obutí, vôbec nemali hrávať. Ak má vaše dieťa 1 až 2 roky, bolo by ideálne odkladať si topánky ešte pred vchodovými dvermi.

Zaujímavé je, že ľudia v mnohých krajinách, ako napríklad v tých spomínaných vyššie, si topánky nechávajú úplne mimo obývanej časti za zatvorenými dvermi.

Výborný nápad je odkladať si obuv už pri vchodových dverách alebo v garáži, aby ste sa vyhli akémukoľvek zanášaniu nežiaducich baktérií a mikroorganizmov do domácnosti.

Netreba zabúdať, že aj keď sa síce vo svojom domove pohybujeme bosí, aj jediné „vbehnutie“ dovnútra v topánkach (čo sa poľahky stáva v lete) môže priniesť tisíce nových a potenciálne škodlivých baktérií.

Vynasnažte sa osvojiť si vyzúvanie a skladovanie topánok mimo obytnej časti ako dobrý zvyk – zo zdravotných aj bezpečnostných dôvodov.

Mikróby, ropa a vedľajšie ropné produkty

Na topánkach nenájdete len baktérie, ale aj rôzne mikróby, chemikálie, ropu a vedľajšie ropné produkty.

Na podrážkach vašich topánok sa nachádza množstvo chemikálií a patogénov, ktoré si určite nechcete poroznášať po domácnosti, kde sa budete neskôr prechádzať bosí.

V západných krajinách, ako sú USA a Kanada, nie je zvykom vyžadovať od hostí, aby sa vo dverách vyzúvali, ale mnohé kultúry po celom svete to považujú za samozrejmosť.

Toto nepísané pravidlo slúži ako vynikajúca prevencia pred zanesením si mikróbov a baktérií (napríklad nebezpečnej C. diff) do vnútra.

Vyzutie si topánok predo dvermi znamená, že svoj domov alebo domov svojho hostiteľa rešpektujete. Niektoré náboženské tradície si vyžadujú vyzutie topánok pri modlitbe aj pri vstupe do domu.

Zhrňme si to: čo všetko nájdete na podrážkach svojich topánok?

Fekálie, viaceré formy baktérií, ktoré môžu vyústiť do žalúdočných problémov, infekcií a zápalov hrubého čreva, rôzne mikróby, chemikálie, ropu a omnoho viac.

Keď si toto všetko uvedomíte, možno prehodnotíte aj staré známe „pravidlo piatich sekúnd“, do ktorých sa údajne jedlo zo zeme môže zdvihnúť a bez obáv skonzumovať, ako i chodenie v topánkach, keď to vôbec nie je potrebné.

Stop Candida

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Zaujímavé. Väčšina ľudí s tým problém nemá. Ale čo domáci miláčikovia – mačky a psy?? Poznám jednu majiteľku, ktorá svojho československého vlčiaka drží vo vnútri v zime aj v lete a pritom má podlahové kúrenie. Ale to je už zrejme o inej téme.

Pridajte komentár

*