Chcete za pár minút zistiť, či vám v strave nechýbajú nejaké vitamíny, minerály alebo iné, pre telo dôležité látky?
S tým vám výborne pomôže naša rozšírená nutričná kalkulačka. Funguje tak, že si do nej zadáte všetky potraviny, ktoré ste počas dňa alebo týždňa skonzumovali.
No a hneď na to vám zobrazí podrobné množstvo vitamínov, minerálov a ďalších látok, ktoré ste zo stravy prijali, vrátane údajov ako sú kalórie, tuky či bielkoviny.
Takáto rýchla analýza vašej stravy vám umožní:
- zistiť, ktoré nutričné látky vám chýbajú
- zistiť, ktorých nutričných látok máte naopak nadbytok (niektorými vitamínmi sa totiž dá aj predávkovať)
- stanoviť, či konzumujete správny pomer cukrov, bielkovín a tukov
- doplniť do vášho jedálnička potraviny, ktoré chýbajúce látky obsahujú
- znížiť množstvo tých potravín, ktoré vám dodávajú až nezdravé množstvo napríklad bielkovín alebo tukov
- stanoviť si vlastné odporúčané dávky živín, ak si to vaša situácia vyžaduje (napríklad ak posilňujete, športujete alebo ak ste tehotná, prípadne kojíte)
- spočítať kalorické hodnoty potravín a ich zosumarizovanie do celkového množstva skonzumovaných kalórii
- predchádzať akútnym ochoreniam (napríklad pri nedostatku vitamínov skupiny B alebo vitamínu C)
- predchádzať chronickým ochoreniam ako rakovina či osteoporóza pri dlhodobom nedostatku vápnika alebo niektorých stopových prvkov (selén, zinok a podobne)
- mnoho ďalších vecí v rámci optimalizácie stravy a predchádzania ochorení
Informácie o kalkulačke
(A) Požiadavky na programové vybavenie vášho počítača
Pre spustenie kalkulačky potrebujete Microsoft Excel, vydanie 2007, 2010, 2013 alebo 2016.
Na odskúšanie sme vyhotovili ukážkovú verzia kalkulačky. Tá je plne funkčná, no obsahuje len 50 druhov potravín. Presvedčte sa, že na vašom počítači funguje tak, ako má.
Ukážkovú kalkulačku si môžete stiahnuť kliknutím tuto alebo na ikonku Excelu vľavo.
V prípade, že budete mať k jej používaniu akékoľvek otázky, pozrite si návod na použitie uvedený na konci tohto článku.
Prípadne nás kontaktujte prostredníctvom nášho kontaktného formulára.
(B) Zoznam potravín
Naša kalkulačka obsahuje dokopy 1643 potravín.
Zoznam potravín si môžete stiahnuť kliknutím tuto, alebo na ikonku PDF.
V ráci jednej potraviny, napríklad hrach, môže obsahovať rôzne formy ako surový, varený, mrazený alebo z konzervy.
Nutričné látky medzi jednotlivými formami sa môžu výrazne líšiť, keďže napríklad varením dochádza k úbytku niektorých druhov vitamínov.
Z toho dôvodu sú v kalkulačke uvedené rôzne druhy tej istej potraviny samostatne.
(C) Zdroj údajov
Pre obsah vitamínov, minerálov a kalorické hodnoty potravín sme ako zdroj údajov použili databázu amerického ministerstva poľnohospodárstva (USDA). Radi by sme použili slovenské, alebo aspoň európske zdroje, ale také sme bohužiaľ nenašli.
Považujte prosím hodnoty potravín za orientačné. Tie sa môžu líšiť v závislosti od pôdy na ktorej boli pestované, u zvierat potravou, ktorou boli kŕmené a množstva iných faktorov.
Poznámka
Rozšírenú verziu kalkulačky momentálne nepredávame. K dispozícii je len základná (ukážková) verzia, ktorú si môžete stiahnuť na odkaze uvedenom vyššie.
Návod na použitie
Na používanie kalkulačky potrebujete mať vo svojom počítači nainštalovaný Microsoft Excel 2007, 2010, 2013 alebo 2016.
Práca s ňou tak jednoduchá, že to zvládne snáď každý. Aj tí bez alebo iba s minimálnou znalosťou Excelu.
Tu je ukážka ako vyzerá (pre zväčšenie kliknite na obrázok):
Postup práce je nasledovný:
1. Zadanie údajov o konzumovanej strave
V ľavej časti obrazovky sa nachádza stĺpec, kde uvediete všetky potraviny a ich množstvo v gramoch, ktoré skonzumujete.
Zadávanie je extrémne jednoduché. Potraviny nepíšete, ale vyberáte si ich z ponúknutého zoznamu. Najprv vyberiete „Typ“ potraviny (A) a potom konkrétnu potravinu (B) . Tie sa vám vždy zobrazia aktuálne pre vybraný typ.
Čiže keď si vyberiete zeleninu, následne vám budú ponúknuté iba zeleniny. Je to tak navrhnuté pre jednoduchosť, aby ste nemuseli zakaždým listovať v zozname 1643 potravín.
Napokon uvediete váhu konzumovanej potraviny v gramoch (C).
Dokopy môžete zadať do 100 rôznych druhov potravín. Ak by ste potrebovali viac, dajte nám vedieť. No myslíme si, že 100 by malo bohato stačiť.
2. Zadanie obdobia, ku ktorému sa údaje vzťahujú
Zadáte obdobie v dňoch, ku ktorému sa konzumácia vybraných potravín vzťahuje (D).
Môže to byť jeden deň, prípadne pre uľahčenie uvediete všetky konzumované potraviny za niekoľko dní alebo týždeň.
Kalkulačka potom prepočíta priemery nutričných látok na jeden deň.
3. Nastavenie odporúčaných denných dávok výživy
V kalkulačke sú už prednastavené optimálne denné dávky podľa odporúčaní alternatívnej medicíny.
Tie však môžete zmeniť podľa vlastného uváženia. Taktiež, rôzne dávky platia pre mužov, ženy, tehotné ženy, či deti. Podrobný rozpis pre uvedené prípady nájdete v tomto článku.
Tam spomínané hodnoty sú však nižšie, ako tie prednastavené v kalkulačke. Ide o dávky podľa konvenčnej, nie alternatívnej medicíny.
4.Výsledok
Postupne ako zadávate údaje, výsledný rozbor stravy sa okamžite zobrazuje v ľavej časti. Hneď ako dokončíte zadávanie, výsledok je hotový.
Zobrazia sa vám údaje ako celková kalorická hodnota potravín, množstvo vitamínov, minerálov a ďalších látok (makronutrientov a mikronutrientov).
Tak a to je všetko!
V priebehu pár minút, bez toho aby ste vy museli hocičo ručne počítať, vám kalkulačka presne všetko vypočíta za vás (E):
Dokonca vám výsledok zobrazí ako percento dennej odporúčanej dávky a k tomu ešte aj farebne zvýrazní, či sa nachádzate v červenej alebo zelenej zóne!
Odporúčané denné dávky (ODD) sme navrhli my a sú pre priemerného dospelého človeka.
Ak sa vám nepáčia, chcete použiť vlastné alebo budete počítať stravu pre dieťa, tak ich jednoducho prepíšte. Percentá dennej dávky a farebné zvýraznenia sa automaticky prispôsobia.
Pravidlá pre farby sme nastavili nasledovne:
- Zelená farba a zelené odtiene vyjadrujú, že sa nachádzate v správnom pásme.
- Červená a jej odtiene naznačujú, že danej látky máte buď nedostatok alebo príliš veľa.
- Pre vitamíny rozpustné vo vode všetko nad 100% bude zelené. To preto, lebo týmito vitamínmi sa nedá predávkovať, prípadne len veľmi ťažko.
- Pre vitamíny rozpustné v tukoch a ostatné látky sa príliš vysoké hodnoty začnú opäť farbiť do červena. Tuto by ste sa mali snažiť nie o ich maximálne, ale optimálne množstvá.
Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Super, už aktívne čakám ten email 🙂 Dobrá práca, tento produkt je už naozaj kvalitný.
Tak to je už niečo iné – výborné. Dúfam, že budete časom pokračovať.
ALA nie je 3-omega !!! Z alfa-linolenovej sa 3-omega stane až po účinku 6-desaturázy a elongázy. ALA má len 18 uhlíkový reťazec a ten sa musí predĺžiť.
To len na doplnenie,
Dobrý deň, neviem či to píšem na správne miesto. Nedávno som si kúpil túto kalkulačku a myslel som si, že si jednoducho zostavím niekoľko zoznamov jedál, vďaka ktorým budem mať dostatok potrebných živín pre moje telo a ktoré budem môcť opakovať. No zistil som, že to nie je také jednoduché ako som čakal :D. Samozrejme to nie je chyba tejto kalkulačky, ktorá je skvelá. Touto cestou by som sa chcel spýtať či neplánujete vytvoriť určitý týždenný/mesačný jedálniček, ktorý by sa dal kúpiť. Je mi jasné, že existuje mnoho iných stránok, ktoré túto službu ponúkajú, ale ani v jednu nemám takú dôveru. Ak takúto službu nemáte v pláne, tak by ste mi prípadne mohli napísať na e-mail, by sme sa mohli dohodnúť.
Dobrý deň. Rôzne jednálničky si môžte urobiť tak, že si vytvoríte viaceré kópie kalkulačky a každnú uložíte pod iným menom, napríklad kalkulacka1-pondelok, kalkulacka2-utorok, atď. Takto nebudete musieť zadávať všetky jedlá vždy nanovo.
Čo sa týka vzorových jedálničkov, tak zatiaľ neplánujeme niečo také, keďže tých kombinácii by bolo nekonečne veľa. Chceme, aby si ľudia vybrali vlastné potraviny, ktoré im chutia a nie nasilu sa pridržiavali zoznamu, ktorý im pripravil niekto iný.
Ak by ale bol záujem, tak môžeme pouvažovať aj o niečom takom. Prípadne zostaviť diéty v rôznych situáciach, či už pre zdravých ľudí alebo tých, čo sa snažia dostať z nejakej choroby.
Dobrý deň.Po stiahnutí kalkulačky sa mi v ľavom stľpci neobjavia žiadne údaje.Neviem či je to moja chyba.Mám excel 2007.Ďakujem.
Dobrý deň. Najprv musíte zadať skupinu (vybrať z listu ponúknutých možností), ďalej potravinu (opäť z listu) a následne množstvo gramov. Potom sa v pravej časti načítajú údaje o vitamínoch a mineráloch.
V Exceli 2007 by to malo fungovať. Ak vám to stále nefunguje, pošlite mi kópiu obrazovky (stlačte tlačidlo PrintScreen a následne v emaili CTRL-V) a pozrel by som sa na to.
Ďakujem!Už mi to funguje.
Dobrý deň.Pozerám Váš náhľad na kalkulačku a vidím len vitamíny a minerály.Predpokladám, že je to len časť kalkulačky, a že sú v nej všetky zložky potravy.
Napíšte mi, prosím, stručne, čo všetko obsahuje.
Ďakujem.
Dobrý deň. Stiahnite si ukážku kalkulačky, tam uvidíte všetko čo obsahuje (teda okrem konkrétnych potravín – tie nájdete v zozname, ktorý sa tiež dá stiahnúť). Rovnako si ukážku kalkulačky vyškúšajte, či vám na počítači správne funguje.
Dobrý deň. Ako sa dá kúpiť kniha Nutričné hodnoty potravín, resp.balíček č.2? Zaujíma ma, či je kniha v maile (330 strán?), alebo príde poštou, alebo kuriérom. V prípade zásielky knihy neviem, či platí tá suma, resp. či môžem zaplatiť za balíček č.2 poukážkou na Váš účet.
Ďakujem.
P.S.Tie zložky potravy som našiel.
Kniha aj kalkulačka sú elektronické. Pri platbe PayPalom sa dajú hneď aj stiahnúť do počítača. Pri platbe na účet vám link na stiahnutie zašleme po pripísaní peňazí.
Ako si v tej kalkulačke pozriem nutričné hodnoty ku konkrétnej surovine? Napríklad si chcem zostaviť jedálniček podľa nutričných hodnôť, ale nemám čas hádať, ktorá potravina má aké nutričné hodnoty. Ako si to otvorím a pozriem si konkrétnu surovinu? Ďakujem
Sú dve možnosti:
1. Vytvoríte si kópiu kalkulačky a budete mať v Exceli otvorené naraz dve kalkulačky. V jednej kalkulačke si budete vytvárať jedálniček. V druhej si vyberiete želanú potravinu, zadáte napríklad 100 gramov a hneď uvidíte, aké nutričné látky obsahuje. Potom ju zadáte do prvej k ostatným potravinám, kde sa narátajú hodnoty za všetky potraviny spolu.
2. Ku kalkulačke je aj e-kniha zadarmo. Tá obsahuje nutričné látky vybraných potravín (nie všetkých 1643, ktoré obsahuje kalkulačka). Sú tam aj rebríčky potravín podľa nutričnej látky. Ak vám napríklad chýba vitamín A a nechce sa vám hádať, ktoré potraviny ho obsahujú vo veľkom množstve, tak si jednoducho pozriete rebríček pre vitamín A a hneď viete na ktoré potraviny sa treba zamerať.
A nejaký rozpis tých surovíny rozdelený do kategórií (ako máte v tej kalkulačke) neplánujete? Lebo toto je pre mňa dosť obmedzujúce. Príde mi pohodlnejšie si otvoriť všetky druhy hovädzieho mäsa a pozrieť si, ktoré obsahuje najviac tukov, potom sa presunúť o kategóriu nižšie na ovocie a nájsť si to, ktoré mi bude pasovať s cukrami do jedálnička, ktorý si vytvorím pomocou vašej kalkulačky. Ďakujem
Tých potravín v kalkulačke je 1643. Len ich menný rozpis by zabral približne 40 strán. Ak by sme ku každej potravine mali uviesť aj obsah 59 nutričných látok, bolo by to už vyše 2000 strán… Práve z toho dovodu sú tie dáta v kalkulačke, lebo iný formát by bol nepraktický.
USDA databáza má cez 7800 surovín v jednom excel dokumente (momentálne čerpám dáta odtiaľ), ale príjemnejšie by mi bolo, keby to bolo v slovenskom jazyku. Ja som hovoril o digitálnom prevedení, nie tlačovom 🙂 V takom excel dokumente si viem nájsť kategóriu za sekundu a vybrať si surovinu, ktorú potrebujem podľa rýchleho porovnania surovín. Ale ako píšem, privítal by som takú databázu v slovenskom jazyku.
USDA je databáza, z ktorej sme aj my čerpali. Má síce viac položiek ako naša kalkulačka, avšak mnohé sú viac menej duplikáty. Napríklad, uvádzajú bravčové pliecko pečené, dusené, grilované, smažené a neviem ešte aké. Síce príprava môže zmeniť čiastočne jeho zloženie (podiel tuku napríklad), ale rozdiely su minimálne.
Tiež tá americká databáza obsahuje plno potravín, ktoré sú pre Slovensko irelevantné – napríklad zloženie konkrétnych výrobkov alebo polotovarov predávaných len v amerických supermarketoch. My sme manuálne išli cez celú tu databázu a vybrali len tie potraviny, ktoré sú pre Slovensko aktuálne.
Dobrý deň,
je možné zakúpiť len databázu tých slovenský surovín, ktoré vaša kalkulačka obsahuje? Ak áno, prosím kontaktujte ma na maily.
Ďakujem
Bohužiaľ, samostatne databázu nepredávame.
Dobrý deň.Je v kalkulačke mak? Buď ho neviem nájst alebo tam neni.
Mak je pod skupinou „Korenie“
Korenie? Prečo nie semená? Slnečnicové a ľanové semeno je tiež pod korenie?
Tak sa tam nejako dostal. Také čierne korenie alebo rasca sú tiež semená, ale evidujú sa ako korenie. V databáze odkiaľ sme čerpali bol mak zaradený medzi korením.
Dobrý deň, prosím Vás bude mi to fungovať aj v OPEN OFFICE?
S pozdravom Roman
To neviem povedať, netestovali sme to v Open Office. Skúste si stiahnuť ukážku kalkulačky. Ak bude fungovať ukážka (demo verzia), bude fungovať aj plná verzia.
Skvělý nápad. Jde upravit podle sebe množství bílkovin, sacharidů a tuků? Každý člověk, který hubne má jinou potřebu. Děkuji
Áno, odporúčané dávky je možné si nastaviť podľa seba.
Tak kupit ? 🙂
Dobrý deň, prosím Vás, pri mineráloch nechýba náhodou jód?
Ďakujem.
Jód chýba, ale ten údaj sa nenachádza v zdroji, z ktorého sme čerpali (Americká databáza ministerstva poľnohospodárstva), preto tam bohužiaľ nie je.
Príjem jódu si musíte zabezpečiť potravinami, ktoré ho určite obsahujú dosť (morské riady kelp, morské živočíchy) alebo potom doplnkami stravy.
je možné koupit kalkulačku i v českém jazyce?
Bohužiaľ nie, kalkulačku máme len v slovenskom jazyku.
ešte sa dá zakúpiť ?
áno