V USA sú choroby srdca na poprednom mieste príčiny úmrtí. Ochorenie srdca, infarkt, arytmia, angina pectoris a srdcové zlyhanie sú stavy, ktoré priemerný Američan veľmi dobre pozná.
Hoci si však mnohí spájajú ochorenia srdca s mužmi, skoro rovnako postihuje aj ženy.
Pozrime do očí realite: ohrozené sú aj ženy
Ak ste si mysleli, že ochorenia srdca sú len mužský problém, tak sa mýlite.
1. Ochorenia srdca sú u žien hlavnou príčinou úmrtí
Približne 1 zo 4 žien v USA zomiera v následku srdcovej choroby, čím sa z nej stáva hlavný zabijak u mužov aj žien.
U žien sa však vo všeobecnosti zvykne vyvinúť koronárna choroba srdca asi o 10 rokov neskôr ako u mužov.
2. Hlavným zdravotným rizikom pre ženy je vysoký krvný tlak
Tichý zabijak, vysoký krvný tlak, núti vaše srdce pracovať s oveľa väčšou námahou než normálne a môže spôsobovať hromadenie tukov či poškodenie vašich artérií, mŕtvicu, zlyhanie srdca a dokonca i poškodenie obličiek či zraku.
Asi 30% žien má vysoký krvný tlak. Pravdepodobnosť výskytu tohto problému je u žien pred menopauzou menšia než u mužov rovnakého veku, po menopauze však štatistiky prudko rastú.
Popredný americký integračný kardiológ Dr. Stephen Sinatra vysvetľuje: „Dôvod je ten, že ženy majú menšie krvné cievy a vyšší sklon k diastolickej dysfunkcii než muži, vďaka čomu predstavujú smrtiace vedľajšie účinky hypertenzie oveľa vyššie zdravotné riziko.“
Vaše riziko môžu zvyšovať aj tehotenstvo, menopauza a nadváha.
3. K určitým kardiovaskulárnym problémom sú náchylnejšie ženy
Srdcové ochorenie je súhrnný výraz pre celý rad kardiovaskulárnych a obehových problémov, medzi ktoré patrí koronárna choroba srdca, choroba srdcovej chlopne, kardiomyopathia, mŕtvica, angína a infarkt.
Ženy majú väčší sklon k vzniku určitých stavov ako sú koronárne mikrovaskulárne ochorenie a syndróm zlomeného srdca.
Aké sú rizikové faktory pre ženy?
Isté zdravotné stavy a návyky, spájajúce sa so životným štýlom môžu spôsobovať vašu vyššiu predispozíciu k ochoreniu srdca oproti iným ženám.
Uvádzame niekoľko faktorov, z ktorých väčšine sa dá predchádzať a mať ich pod kontrolou.
1. Cukrovka
Cukrovka 2. typu spája s vyššou náchylnosťou k srdcovým problémom.
U žien s cukrovkou bolo v porovnaní so ženami, ktoré cukrovku nemajú, zaznamenané trojnásobne vyššie riziko fatálneho ochorenia koronárnych artérií (CAD).
2. Hypertenzia
Vysoký krvný tlak môže spôsobiť zväčšenie vášho srdca a to, že pumpuje s menšou účinnosťou než normálne, čo nakoniec pri jeho neliečení vedie k srdcovému zlyhaniu.
Zvyšuje tiež šance na to, že dostanete mŕtvicu alebo infarkt. Nanešťastie, ženy sú k vysokému krvnému tlaku prirodzene náchylnejšie.
3. Dyslipidémia
Abnormálne hladiny cholesterolu, ktoré môžu znamenať nízke hladiny cholesterolu lipoproteínu s vysokou hustotou (HDL), vysoké hladiny cholesterolu lipoproteínu s nízkou hustotou (LDL), či oboje, sú prijímané ako rizikové faktory vzniku kardiovaskulárneho ochorenia.
Dyslipidémia je veľmi bežná u žien, jej správne zvládanie však môže napomôcť vyhnutiu sa primárnych a sekundárnych kardiovaskulárnych príhod ako sú ischemická cievna mozgová príhoda, infarkt myokardu a tiež náhla srdcová smrť.
4. Obezita
Obezita alebo nadváha vaše relatívne riziko srdcového ochorenia zvyšuje.
Keď máte nadváhu, máte tiež väčší sklon k hypertenzii, stavu, ktorý sa k vám môže prikradnúť nenápadne a spôsobovať tiché škody na vašom tele.
5. Fajčenie
Fajčiace ženy majú vyššie riziko CAD ako fajčiari muži.
6. Sedavý spôsob života
Aj keď vám pripadá, že váš život je neustále naplnený horúčkovitou činnosťou, možno dostatočne nehýbete svojím telom.
V priemere majú sklon k vyšším úrovniam nečinnosti ženy než muži. Fyzická nečinnosť patrí k najrizikovejším faktorom pre ochorenie srdca.
Príznaky srdcových problémov u žien
Na rozdiel od mužov, ktorí často pociťujú postrehnuteľné príznaky problémov so srdcom, ako sú bolesť v hrudi či vystreľujúca bolesť v ruke, symptómy u žien sú menej zjavné.
V skutočnosti si 64 percent žien, ktoré podľahli náhlej srdcovej smrti, predtým nesťažovalo na žiadne problémy. Problém môže byť sčasti v tom, že ženy nesledujú tie správne príznaky.
Ženy tiež pociťujú širší okruh príznakov, z ktorých mnohé sa dajú pomýliť s niečím iným. Napríklad závrat a symptómy refluxu môžu byť omylom pokladané za poruchy trávenia.
Keď ale viete, čo máte hľadať a neignorujete príznaky, mohli by ste problém zachytiť včas. Nižšie uvedené symptómy, zoradené zostupne podľa závažnosti, udávali ženy, ktoré dostali infarkt:
- Nezvyčajná únava či letargia
- Nepokojný spánok
- Dýchavičnosť
- Poruchy trávenia alebo nepríjemné pocity podobné refluxu kyseliny
- Úzkosť
- Rýchly pulz/srdcový tep
- Ťažoba alebo slabosť v rukách
- Problémy s pamäťou
- Problémy s videním
- Strata chuti do jedla
- Brnenie v rukách či dlaniach
- Problémy s nočným dýchaním
V čom sa u žien líši bolesť ako symptóm
Nečakajte, že sa problém so srdcom ohlási typickou bolesťou v hrudi.
- Ženy zažívajúce bolesť sa pred alebo počas infarktu zvyčajne zmieňujú o vyžarujúcom nepríjemnom pocite či bolesti v sánke, krku, bruchu, chrbte alebo hrdle
- Prítomná môže byť aj bolesť alebo nepríjemný pocit vysoko v oblasti srdca, hoci mnohé ženy tento symptóm vôbec nepociťujú. Pociťovanie bolesti v hrudi udáva len jedna z ôsmich žien, a aj vtedy ju charakterizujú skôr ako napätosť, pobolievanie či tlak než bolesť.
Vyšetrenie a preventívna starostlivosť: radšej mať istotu než banovať
Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť srdcovej príhode, je mať pod kontrolou kontrolovateľné rizikové faktory a chodiť na pravidelné prehliadky.
1. Dajte si urobiť tieto testy
Prvým krokom k získaniu kontroly nad vaším kardiovaskulárnym zdravotným stavom je poznať svoj súčasný stav.
Overiť úroveň vášho rizika vám môžu pomôcť určité testy.
- Základné testy funkcie srdca: vybrať si pre seba ten správny test môže byť mätúce, preto vám to Dr. Sinatra zjednodušuje: „Zo všetkých dostupných možností z rozsiahlej palety možností kardiológa odporúčam na posúdenie základných srdcových funkcií tieto testy: elektrokardiogram (EKG), echokardiogram, záťažový test, holterové monitorovanie a test BNP (nátriuretických peptidov typu B).“
- Meranie cholesterolu HDL a triglyceridov: dajte si vyšetriť aj svoj pomer triglyceridu k HDL. Vysoký pomer naznačuje veľké riziko koronárnej srdcovej choroby. Priaznivý pomer vám dajú vyššie hodnoty HDL cholesterolu a nižšie hodnoty triglyceridov.
- Kontroly krvného tlaku: nezabúdajte si dávať často kontrolovať tlak. Ak máte problém s hypertenziou, choďte si ho dať zmerať čo najskôr.
- Testy na cukrovku: kvôli zvýšenému riziku srdcového ochorenia spájajúceho sa s cukrovkou 2.typu je dôležité overiť, či nie ste diabetička. Čo najvčasnejšie začatie liečby môže zamedziť poškodeniu vášho kardiovaskulárneho systému.
2. Začnite byť aktívna
Vykonávajte aspoň 30 minút až hodinu cvičení denne.
Aj keď máte sedavú prácu, udržujte aktivitu tým, že sa približne každú hodinu prejdete, hoci by to bolo zakaždým len na pár minút.
3. Lepšie zvládajte stres
Za pomoci alternatívnych metód ako sú joga či meditácie si nájdite spôsoby odventilovania stresu.
Alebo sa pre vyčistenie hlavy len jednoducho pozhovárajte s priateľkou, prípadne sa choďte prejsť do neďalekého parku.
4. Držte sa stravy, ktorá je zdravá pre srdce
Jedzte veľa čerstvých plodov, vlákniny, antioxidantov a potravín, potláčajúcich zápaly. Obmedzte rafinované sacharidy, cukor a spracované jedlá.
Skvelá pre zdravie vášho srdca môže byť stredomorská strava.
5. Prestaňte fajčiť
Aj keď už nejaký problém so srdcom máte, vzdanie sa fajčenia vám môže pomôcť znížiť riziko opakovaného infarktu, ako aj kardiovaskulárnej smrti až o 50 percent.
6. Obmedzte príjem alkoholu
Hoci istá dávka červeného vína môže byť pre vás dokonca prospešná, je dôležité vyhýbať sa nárazovému pitiu alebo príliš častému pitiu veľkých množstiev.
7. Zvážte užívanie výživových doplnkov
Podľa Dr. Sinatru: „Jeden z najúčinnejších nástrojov, ktoré máme na udržanie dobrého srdcového zdravia, sú výživové doplnky. Správne doplnky majú moc odvrátiť srdcové zlyhanie, udržať správny tep vášho srdca a podobne.“
Pre zdravie srdca môžu byť dobré doplnky, ako sú omega-3 mastné kyseliny a magnézium. Keď užívate antikoncepciu, zvážte pridanie vitamínov skupiny B či multivitamínov, lebo orálna antikoncepcia sa spája s nižšími hladinami vitamínov B6 a B12.
To zasa spätne môže zvyšovať hladinu homocysteínu a škodiť zdraviu vášho srdca.
Ak sa vám zdá držanie kroku za pomoci množstva doplnkov komplikované, zjednodušte si to.
Pri užívaní doplnku, ako je Omega Q Plus, kombinujúceho koenzým Q 10, omega-3 mastné kyseliny, L-Karnitín, kyselinu listovú a vitamíny skupiny B bude pre vás ľahké udržať svoje srdce zdravé.
Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Ďakujem za tento článok o infarkte srdiečka spôsobený kardiovaskulárnym onemocneným prekonala som infarkt mozgovocievny a to ma vedie k uplne sa venovat k všetkym ochoreniam srdca a MCP