Zlepšite svoj zrak a obnovte ostré videnie bez laserovej operácie pomocou zakázanej metódy, ktorá ohrozovala príjmy očných lekárov! Zistiť viac

Choroby podľa jazyka: Čo značí žltý, biely, čierny či hnedý povlak?


Ako podľa jazyka urobiť diagnózu a odhaliť príčiny vášho ochorenia

Ak sa cítite nie práve najlepšie, skúste si prezrieť svoj jazyk. Stav, v akom sa nachádza, vyjadruje dobrý obraz o vašom zdraví.

Farba, textúra a vlhkosť jazyka sú dobrými znakmi toho, čo sa odohráva v organizme. Veľa komplementárnych terapií, vrátane akupunktúry a naturopatie, používajú jazyk pre pomoc v diagnóze.

Liečba osteoporózy

Pri vyšetrení jazyka akupunkturista zisťuje nasledovné znaky:

  • farbu tela jazyka, jeho veľkosť a tvar
  • farbu a hrúbku jazykového povlaku
  • polohu abnormalít
  • vlhkosť alebo suchosť jazyka
  • stav takzvanej srsti jazyka

Uvedené znaky nevypovedajú len o všeobecnom zdravotnom stave, ale korelujú so špecifickými funkciami a disharmóniami orgánov, obzvlášť v tráviacom systéme.

Tu však je nutné poznamenať, že nie všetky odchýlky sú indikáciou nerovnováhy. Jedlo a lieky dokážu zmeniť povlak alebo farbu tela jazyka. Napríklad po káve jeho povlak zožltne.

Ďalej tiež niektorí ľudia majú na jazyku malé nemenné trhlinky, ktoré sa považujú za normálne.

Iní sa rodia s takzvaným „zemepisným jazykom“ pokrytým väčšími trhlinkami tvoriacimi „kopce“ a „doliny“. To je považované jednými terapeutmi za normálne, podľa druhých to už vypovedá o disharmónii v organizme.

Ako začať s diagnózou podľa jazyka

To, ako sa jazyk javí, nie je absolútnym indikátorom telesnej nerovnováhy.

Ak sa to však zoberie v celkovom kontexte, ktorý zahŕňa celotelové vyšetrenie, potom výsledky z „jazykového testu“ poskytujú pomerne spoľahlivý obraz o tom, kde sa nachádza zdravotný problém.

Diagnóza pomocou jazyka je v podstate také malé umenie. Vyskúšať si ho môžete aj sami. Pozorujte zmeny na svojom jazyku a porovnávajte ich s rodinou či priateľmi.

Po tom, ako prezriete viacero jazykov, zistíte, že sa navzájom výrazne líšia.

Ak si k tomu doštudujete zopár údajov, budete schopní povedať pomerne veľa o všeobecnom zdraví danej osoby.

Povrchové zmeny

Prejdite špičkou prsta po povrchu svojho jazyka. Mali by ste cítiť veľa maličkých uzliniek, ktoré na pocit pripomínajú vlasy alebo páperie.

Tieto uzlinky sa nazývajú riasy a v podstate ide o malé vlásky, medzi ktorými sú rozptýlené vaše chuťové poháriky. Zmeny na nich môžu byť úplne neškodné, ale môžu byť aj prejavom nejakého závažnejšieho ochorenia.

a) hladký povrch

Váš jazyk sa môže na dotyk zdať hladký v dôsledku nutričnej nedostatočnosti.

Vyblednutý hladký jazyk predznamenáva anémiu kvôli nedostatku železa, prípadne nízku hladinu vitamínov B, ktoré sú dôležité pre využívanie energie telom z dostupnej potravy.

b) záplaty ako keby na mape

Ak spozorujete malé jazvy, ako keby záplaty na svojom jazyku, ktoré zvyknú deň po dni meniť svoju polohu, môže to značiť, že trpíte na neškodné, ale niekedy nepohodlné ochorenie zvané geografický jazyk.

Za jeho príčinu sa považuje nedostatok vitamínov skupiny B, no vinníkom môže byť aj iritácia jazyka alkoholom alebo iektorými potravinami.

c) zvráskavený jazyk

Jazyk charakteristický drážkami, vráskami alebo brázdami môže predznamenávať takzvaný mieškový jazyk.

Ide o neškodnú, zvyčajne vrodenú odchýlku, ktorá občas spôsobuje pocity pálenia pri konzumácii štipľavých jedál. Tiež môže sťažovať udržiavanie jazyka v čistom stave, bez hromadenia sa baktérií.

Boľavé miesta a hrbole

Každý sme si niekedy zahryzli do jazyka tak silno, že to na ňom zanechalo bolestivú stopu.

V niektorých prípadoch však bolestivé miesto na jazyku môže znamenať viac než len povrchové poranenie.

a) hrboľ na špičke jazyka

Ten môže byť varovným znakom bakteriálnej alebo vírusovej infekcie. Prípadne sa jedná o alergickú reakciu na jedlo alebo lieky.

b) vredy

Vredy na jazyku sa častejšie zvyknú objaviť na spodnej strane a dajú sa rozpoznať na základe ich okrúhleho červeného okraja s bielym stredom.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

c) biele alebo sivé jazvy

Ide o útvary s tvrdým povrchom. Sú zvyčajne hrubé a vyčnievajú nad povrch jazyka.

Odborne sa im hovorí leukoplakia, ochorenie sliznice spôsobené podráždením od zubných kazov, koruniek, plomb, ale aj užívaním tabaku.

Vlasovitá leukoplakia je typická pre ľudí s oslabeným imunitným systémom, ako napríklad pri ochorení HIV či Epstein-Barrovom víruse. Vyznačuje sa nejasnou (neohraničenou) léziou objavujúcou sa po stranách jazyka.

d) bolestivé miesto alebo uzlinka na jednej strane jazyka

Môže ísť o znamenie rakoviny, jazyk by mal preto byť obhliadnutý lekárom. Tiež sa môže jednať o neliečený syfilis, ktorý má potenciál prerásť až do rakoviny na povrchu jazyka.

Zmeny v zafarbení jazyka

Zrejme ste si už všimli, ako váš jazyk dokáže zmeniť zafarbenie v závislosti od toho, čo skonzumujete (pamätáte sa na všetky tie dúhové farby, ktoré ste v detstve dokázali dosiahnuť jedením lentiliek?).

Zmeny od typicky ružového zafarbenia jazyka môžu predznamenávať, že nejakej potraviny si doprajete až príliš. Alebo môžu tiež signalizovať závažnejšie ochorenie.

a) čierne zafarbenie

Z času na čas môže jazyk nadobudnúť čierne, vlasovité zafarbenie.

Ide zvyčajne len o dočasnú a neškodnú zmenu spôsobenú nadmerným rastom riasiniek (papillae) na jazyku, ktoré uväznia baktérie a zbytky jedál.

Zlá ústna hygiena je najčastejším vinníkom. Okrem toho sa to stáva tiež v dôsledku:

  • dýchania ústami
  • nadmerného užívania tabaku (fajčenie alebo žuvanie tabaku)
  • dentálnych vôd
  • užívania niektorých druhov antibiotík
  • užívania bizmutových liekov na žalúdok

Okrem zmeny zafarbenia často spozorujete aj kovovú chuť v ústach a zapáchajúci dych. Riešením tu je kefovanie, vyplachovanie a použitie škrabky na jazyk pre odstránenie baktérií.

Čierny vlasatý jazyk sa zvyčajne upraví aj sám od seba. Pre istotu si ho však nechajte skontrolovať aj lekárom v prípade, ak príznaky pretrvávajú viac ako 10 dní.

b) žlté zafarbenie

Podobne, ako pri čiernom jazyku, aj v tomto prípade dochádza k uviaznutiu baktérii v hustom riasinkovom poraste na jeho povrchu.

Malé riasinky obaľujúce jazyk sa môžu zapáliť v dôsledku fajčenia, horúčky, dýchania ústami a dehydratácie.

Upravte svoju dentálnu hygienu a žlté zafarbenie by malo časom zmiznúť.

c) biele zafarbenie

Biely jazyk často znamená to isté ako čierny alebo žltý jazyk – uviaznuté baktérie v hustom riasinkovom poraste.

Aj niektoré príčiny sú podobné ako v predchádzajúcom prípade. Ide prevažne o fajčenie, dehydratáciu a sucho v ústnej dutine v dôsledku dýchania ústami.

Biela farba znamená, že sa tam nachádzajú baktérie, odumreté bunky a zbytky z jedla. Zamerajte zvýšenú pozornosť na čistenie jazyka kefkou a vyplachovanie.

Pridať môžete aj už spomínanú kefku na jazyk.

Menej často biele zafarbenie indikuje anémiu. Biely povlak zasa môže byť znakom afty, teda druhu kvasinkovej infekcie.

d) červené zafarbenie

Červená farba jazyka zvyčajne signalizuje nejaký zdravotný problém, hlavne u detí. Jahodovo alebo malinovo červená farba jazyka býva neraz prvým príznakom šarlachu.

U dospelých sa tieto prejavy objavujú menej často.

Ak vás však bolia ústa a jazyk vyzerá hladký a červený, vo vašej strave možno chýba niacín (vitamín B3), dôležitý vitamín skupiny B.

e) hnedé zafarbenie

Bod na jazyku, ktorý sa zmenil na hnedé, či inak tmavé zafarbenie môže byť formou rakoviny kože, melanómom.

Zrejme by ste to nečakali, no rakovina kože sa môže objaviť aj na iných orgánoch, ako na pokožke. Melanóm má totiž vysokú schopnosť metastázovať.

Záver

Vždy, keď na jazyku zaregistrujete bolesť, pálenie, opuch, prípadne zmeny v schopnosti zaznamenávať chuť, neobvyklé pohyby alebo potiaže s hýbaním jazyka, neváhajte vyhľadať odbornú lekársku pomoc.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Zdroj: What Does Your Tongue Say About Your State Of Health?, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. môj tam chýba

  2. Vladimír

    Hodně neodborný článek. Proč něco takového pouštíte mezi veřejnost.!!!! Máte k jazyku vydané minimálně 3 obsáhlé odborné literatury a když NE na Slovensku , tak v Čechách .

Pridajte komentár

*