Čo robiť pri zistení rakoviny skôr, než vás do svojich spárov zdrapne onkológia


 

Čo robiť pri zistení rakoviny skôr, než vás do svojich spárov zdrapne onkológiaDnes zomrie v EÚ na rakovinu približne približne 2000 ľudí. Na Slovensku zhruba 20. Je to trestuhodné, pretože rakovina je pomerne nové ochorenie a sotva by ste ju dostali, keby ste boli zdraví.

Ideálny čas na využitie prírodnej liečby je ešte predtým, než vám ju diagnostikujú. Dobre však poslúži aj vtedy, keď vám ju už diagnostikovali.

Stop Candida

Ak vás bude poháňať strach a hneď pobežíte za konvenčnými lekármi, tí použijú liečby, ako sú chemoterapia a ožarovanie. Tie však ohrozia váš imunitný systém, ktorý je za zvládnutie rakoviny primárne zodpovedný.

Aj keď budú úspešní, tieto prístupy vás obvykle zabijú o pár rokov neskôr z dôvodu iného ochorenia.

Očakáva sa, že v roku 2019 bude rakovina diagnostikovaná 30 000 Slovákom.

Už len slová „Máte rakovinu“ sú traumatizujúcou ranou, ktorá dokáže paralyzovať aj tých najotrlejších z nás. Ľahko sa môže dostaviť panika, ktorá má svoje vlastné dôsledky na zdravie a pohodu.

Zaujímavé je, že väčšina hovorí, že kým im nediagnostikovali rakovinu, pokladali sa za zdravých. Zdravý rozum vám však povie, že je to nemožné.

Rakovina, tak ako mnohé iné ochorenia, sa prejaví až vtedy, keď máte za sebou 80% cesty do príslovečnej jamy.

Mnohým rakovinám trvá roky, ba niekedy dokonca desaťročia, kým postúpia do bodu, že sa dajú diagnostikovať.

Ako uviedla Dr. Nasha Wintersová, naturopatická lekárka, ktorá sa špecializuje na liečbu rakoviny, rakovina je faktor res ipsa loquitur,  čo znamená „fakty hovoria samy za seba“.

Povedané inak, istým spôsobom nevediete zdravý životný štýl – alebo ste len jednoducho zabudli neutralizovať nevyhnutné pôsobenie toxínov, ktorým sme v súčasnom modernom svete všetci vystavovaní.

Proaktívne opatrenia sa môžu vyplatiť

Nanešťastie, konvenčná medicína venuje skutočnej prevencii rakoviny len malú pozornosť a iba málo lekárov je patrične vzdelaných v hodnotení laboratórnych testov, ktoré vedia poskytnúť včasné indikácie, že prichádza problém, napriek tomu, že také testy sú okamžite dostupné.

V práci „Metabolický prístup k liečbe rakoviny“ posudzuje Wintersová niekoľko často ignorovaných laboratórnych testov, ktoré vám vedia poskytnúť pekný prehľad o tom, ako si počína váš imunitný systém a či vám môže hroziť riziko rakoviny alebo iného chronického ochorenia.

Tejto dôležitej téme sa venuje aj Dr. Leigh Erin Connealyová v článku „Rakovinová revolúcia: prelomový program na zvrátenie a prevenciu rakoviny“, ktorý je aj názvom jej knihy.

Aj vtedy, keď ste presvedčení, že ste celkom zdraví, ideálnym scenárom by bolo nájsť si lekára, ktorý vám môže pomôcť posúdiť vaše riziko a poskytnúť usmernenie, ako svoje zdravie optimalizovať.

Čo ale, keď vám už rakovina diagnostikovaná bola? To je téma konkrétne tohto článku, hoci väčšina odporúčaní platí jak pre prevenciu, tak pre liečbu.

Zvládnutie svojich emócií

Mať diagnostikovanú rakovinu zvykne otriasť každým. Dôležitým prvým krokom je mať nástroje na účinné zvládnutie svojich emócií. Jedným z mojich obľúbených nástrojov sú Techniky emocionálnej slobody (EFT).

Sú neinvázne, ľahko sa učia a dajú sa robiť úplne všade, v akomkoľvek čase. Vo videu nižšie Julie Schiffmanová demonštruje, ako sa vyrovnať s emocionálnym (a fyzickým) stresom súvisiacim s diagnózou rakoviny prsníka.

 

Keď človek čelí diagnóze rakoviny, je ľahké spanikáriť a stratiť z dohľadu celkový obraz. Väčšina ľudí okamžite začne s konvenčnou liečbou, ktorá sa obvykle skladá z chemoterapie, ožarovania a operácie.

Spamätanie sa za pomoci EFT, meditácie alebo ktorejkoľvek inej formy úľavy od stresu, ktorú pokladáte za účinnú, vám môže pomôcť upokojiť sa natoľko, aby ste mohli zvážiť svoje alternatívy.

Väčšina ľudí je indoktrinovaná myslieť si, že chemoterapia, ožarovanie a operácia sú „dané“, no v skutočnosti existuje veľa alternatív rôzneho druhu.

Aby mohla holistická liečba fungovať, musí sa najprv uskutočniť. To zase znamená, že musíte byť dostatočne odvážni a nepodľahnúť príliš panike, aby ste mohli preskúmať svoje možnosti a dopriali im čas fungovať, skôr ako vhupnete do paradigmy „vyrež, otráv, spáľ“.

Inšpiráciu môžete nájsť aj v podcaste Kate Bowlerovej „Všetko je možné“. Bowlerová, ktorá prežila rakovinu, spovedá celý rad jednotlivcov, rozpráva sa s nimi o tom „čo sa v tých zlých časoch naučili“.

Niektoré diskusie sa krútia okolo straty a žiaľu, zatiaľ čo iné hovoria o živote s chronickým ochorením.

Hľadanie vlastnej cesty

Takže, aké sú vaše možnosti? Na túto tému som napísal veľa článkov a robil rozhovory s mnohými alternatívnymi odborníkmi na rakovinu.

Jedným zo spôsobov, ako začať, je nájsť si kvalifikovaného experta, ktorý vám môže pomôcť vybrať si z možností.

Wintersová, napríklad, je naturopatická lekárka špecializujúca sa na konzultácie s klinickými lekármi liečiacimi pacientov s rakovinou.

Pre zazmluvnenie jej služieb bude váš lekár musieť vstúpiť do sekcie pre lekárov na jej webovej stránke drnasha.com a objednať si konzultáciu.

Môžete tam nájsť aj bezplatného sprievodcu popisujúceho päť krokov, ktoré odporúča urobiť Wintersová, keď vám diagnostikujú rakovinu.

Konzultácie ponúka aj spoločnosť Hope4Cancer, ktorá má integračné centrá pre liečbu rakoviny v Mexiku, Kolumbii a Thajsku a na želanie vášho onkológa s ním budú konzultovať možnosti liečby.

Viac o týchto zariadeniach sa môžete dozvedieť z môjho interview so zakladateľom spoločnosti Hope4Cancer, Dr. Antoniom Jimenezom (interview with Hope4Cancer’s founder, Dr. Antonio Jimenez).

Študijný materiál sa dá nájsť na stránke Hope4Cancer.com, vrátane tlačového pdf súboru sumarizujúceho sedem hlavných princípov liečby rakoviny, z ktorých Hope4Cancer vychádza.

Tretím užitočným zdrojom, kde môžete nájsť onkológov naklonených holistickej a integratívnej liečbe rakoviny, je nadácia Best Answer for Cancer.

Ide o hybridnú neziskovku, ktorá slúži integratívnym lekárom aj pacientom s rakovinou a inými chronickými ochoreniami.

Základy výživy

Ako ste možno očakávali, strava vám môže pomôcť vzniku rakoviny nielen predchádať, ale je aj dôležitou súčasťou liečebnej skladačky.

Nutričný prístup, ktorý má najväčšiu vedeckú podporu, spočíva hlavne v časovo obmedzenom jedení obmedzujúcom časové okno vášho jedenia na spočiatku šesť až osem hodín a nakoniec na štyri hodiny.

To vám pomôže zvýšiť metabolickú autofágiu, znížiť vašu inzulínovú reistenciu, zlepšiť spánok, radikálne zvýšiť vašu metabolickú flexibilitu, zvýšiť ketóny a zlepšiť činnosť mitochondrií – najmä ak do svojho pôstneho okna pridáte cvičenie.

Podľa mojich skúseností je veľká väčšina ľudí uspôsobená k spaľovaniu sacharidov ako svojho hlavného paliva, nie k spaľovaniu tukov.

Jedna z najúčinnejších stratégií na stanie sa spaľovačom tukov, aké poznám, je držať každý deň hladovku 16 až 18 hodín (a teda konzumovať len v časovom okne 6 až 8 hodín, napríklad medzi 11:00 až 17:00).

Nezabúdajte, že rakovina je metabolické ochorenie, ktoré spočíva v dysfunkcii mitochondrií. Stručne povedané, rakovinové bunky spaľujú glukózu, čo vytvára oveľa reaktívnejšie druhy kyslíka než tuky a ketóny.

Aby mohla bunka spaľovať tuk, musí byť zdravá a normálna. Rakovinové bunky tuk spaľovať nevedia, a tak strava bohatá na tuky a s malým obsahom cukru rakovinu v podstate vyhladuje a pritom vyživuje zdravé bunky.

Aby bolo jasné, časovo obmedzené jedenie a ketogenickú stravu môžete bezpečne zaradiť aj vtedy, keď absolvujete tradičnú liečbu rakoviny. Vlastne môže tak spraviť chemoterapiu účinnejšou.

Onkologické centrum ChemoThermia v Turecku sa, napríklad, špecializuje na liečbu pokročilých štádií rakoviny nízkymi dávkami chemoterapie, čo je do veľkej miery možné vďaka zaradeniu ketogenickej stravy.

Viac o ich obvyklom liečebnom protokole sa môžete dozvedieť v článku „Metablicky podporované terapie pre zlepšenie liečby rakoviny“ (v angličtine).

K ďalším stratégiám, využívaným v tomto centre, patrí hladovka, hypertermia a hyperbarická kyslíková terapia.

Stop Candida

Prečo je nutričná ketóza taká dôležitá

Jedným z popredných bádateľov v tomto odbore je Thomas Seyfried, PhD. V mojom interview s ním z mája 2019 Seyfried vysvetľuje, že pôvodcom rakoviny je poškodenie respiračnej činnosti vašich mitochondrií, čo spúšťa kompenzačnú fermentáciu, ktorú riadia onkogény.

Aby rakovinové bunky prežili, musia využívať fermentáciu a dva najdostupnejšie fermentovateľné palivá v rakovinovom mikroprostredí sú glukóza a glutamín (jedna z najbežnejších aminokyslín nachádzajúca sa v bielkovinách).

Z tohto dôvodu je rozhodujúcou zložkou liečby rakoviny zameranie sa na glukózu a glutamín. Najjednoduchším prístupom je uviesť pacienta do terapeutickej ketózy, a potom sa strategicky zamerať na dostupnosť glukózy a glutamínu.

Seyfriedov výskum tiež vnáša toľko potrebné svetlo do toho, ako funguje metastázovaná rakovina, a tým aj do jej liečby.

Podľa Seyfrieda je metastázovaná rakovinová bunka v podstate hybridná zmes makrofágu (bunky imunitného systému) a dysregulovanej kmeňovej bunky.

Makrofágy sú časťou nášho hlavného obranného systému proti bakteriálnym infekciám.

Nacházajú sa v krvnom riečisku a tkanivách a v tele môžu ísť kamkoľvek. Keď dôjde k zraneniu alebo infekcii, okamžite sa pohnú chrániť tkanivo.

V prípade metastázovaných rakovinových buniek sa tieto kvôli svojej dysregulovanej energii a činnosti nekontrolovane množia a nepredvídateľne šíria telom.

Tak ako normálne makrofágy, aj metastázované rakovinové bunky sú schopné prežívať v hypoxických prostrediach (bez kyslíka), čo je dôvod, prečo je väčšina angiogénnych liečob metastázovanej rakoviny neúčinných.

Seyfriedov výskum naznačuje, že tieto metastázované rakovinové bunky môžete účinne zabiť strategickým zameraním sa na glutamín.

Hyperbarická kyslíková terapia a kryoterapia

Ďalším prvkom, ktorý začíname čoraz viac vídať v programoch holistickej liečby rakoviny, je pridanie hyperbarickej kyslíkovej terapie.

Ako už bolo spomenuté, ide o jednu z doplnkových terapií používaných v Onkologickom centre ChemoThermia v Turecku.

V roku 2015 uverejnili Seyfried a Dominic D´Agostino, PhD. (ďalší bádateľ, ktorý tvrdí, že rakovina je metabolické ochorenie) štúdiu preukazujúcu fenomenálnu synergiu medzi ketogénnou stravou a použitím hyperbarického kyslíka na metastázované rakoviny.

Ďalšou často opomínanou alternatívou rozoberanou v Connealyovej knihe „Rakovinová revolúcia: prelomový program na zvrátenie a prevenciu rakoviny“ je kryoterapia, pri ktorej vám zmrazia rakovinové bunky. Kryoterapia obvykle dobre zaberá na rakovinu prsníka.

V našom rozhovore (spomenutom vyššie) Connealyová líči liečbu 9-centimetrových prsných tumorov kryoterapiou v kombinácii s koktejlom chemoterapie a hypodermického imela, ktorá úspešne odstránila tumor za jediný mesiac.

Veľmi dôležitá je optimalizácia vitamínu D

Ďalším zásadným krokom, ktorý by ste mali zvážiť bez ohľadu na to, pre aký druh liečby rakoviny sa rozhodnete, je optimalizácia vášho vitamínu D.

Výskum dokazuje, že k väčšine rakovín dochádza u ľudí, ktorí majú krvnú hladinu vitamínu D v rozmedzí 10 až 40 nanogramov na mililiter (ng/ml), a ako optimálna hladina ochrany pred rakovinou bolo stanovené rozpätie 60 až 80 ng/ml.

Všeobecne povedané, výskum dokázal, že keď dosiahnete minimálnu sérovú hladinu vitamínu D 40 ng/ml, zníži sa vaše riziko rakoviny o 67 %, v porovnaní s hladinou 20 ng/ml a nižšou.

Niekoľké štúdie tiež dokázali, že vyššie hladiny vitamínu D  chránia konkrétne pred rakovinou prsníka.

Štúdia z roku 2005 ukázala, že ženy s hladinami vitamínu D nad 60 ng/ml majú o 83% nižšie riziko rakoviny prsníka, než tie s hladinami pod 20 ng/ml.

Nenapadá mi žiadna iná stratégia, ktorá by dokázala ponúknuť také dramatické zníženie rizika.

K takmer identickému záveru dospeli spoločná analýza dvoch randomizovaných pokusov uverejnená v júni 2018 a výhľadová kohortová štúdia.

Tie podobne ako zistenia z roku 2005 ukázali, že ženy s hladinami vitamínu D rovnými a vyššími ako 60 ng/ml, mali o 82 % nižšiu mieru výskytu rakoviny prsníka než tie, ktorých hladiny boli 20 ng/ml, alebo nižšie.

Vitamín D zvyšuje aj vaše šance rakovinu prežiť a dôkazy naznačujú, že pridanie vitamínu D ku konvenčnej liečbe rakoviny môže zvýšiť jej účinnosť.

Stránka GrassrootsHealth uľahčuje testovanie ponukou lacnej súpravy na test vitamínu D, tvoriacej súčasť jej zákazníkmi sponzorovaného výskumu. Tiež máte možnosť dať si vyšetriť svoj vitamín D a omega-3 index.

Keď sa do tohto výskumu zapojíte, tak ďalej pomáhate výskumu vitálneho zdravia, ktorý môže v nastávajúcich rokoch pomôcť miliónom ľudí. (Všetky tržby za tieto súpravy idú priamo GrassRootsHealth.)

Všetkým ženám tiež odporúčam prihlásiť sa do projektu Prevencia rakoviny prsníka (Breast Cancer Prevention project), aby ste si dali zistiť svoju hladinu vitamínu D a pomohli tak predísť vzniku prvotnej rakoviny, alebo, ak ste ju už mali, pomohli predísť jej opätovnému výskytu.

Ďalšie odporúčania pre liečbu rakoviny

Ako už bolo rozoberané v článku „Metablicky podporované terapie pre zlepšenie liečby rakoviny“ (spomenutom vyššie), klinické dôkazy z Onkologického centra ChemoThermia v Turecku ukazujú, že nutričná ketóza a hladovka môžu radikálne zlepšiť výsledky liečby a minimalizovať potrebu chemoterapie, a to aj v pokročilom štádiu a u ťažko liečiteľných prípadov rakoviny.

Medzi ďalšie stratégie, okrem tých, ktoré už boli spomenuté a ktoré po pridaní do komplexného plánu rakovinovej liečby môžu pomôcť minimalizovať vaše riziko vzniku rakoviny a zlepšiť váš výsledok, patria:

1. Sauna

Ďalšou veľmi dôležitou zložkou je detoxikácia. Väčšina z nás je každý deň zaplavovaná tisíckami toxínov, z ktorých mnohé majú karcinogénny potenciál.

Jedným z najjednoduchších a zrejme najbezpečnejších spôsobov je použitie infrasauny s nízkym vyžarovaním elektromagnetického žiarenia, doplnený o použitie blízkeho infračerveného svetla, lebo vaša koža je dôležitým vylučovacím orgánom.

Pri vysokých teplotách tiež ťažšie prežívajú rakovinové bunky. Som pevne presvedčený, že v tomto smere sú najlepšie sauny s blízkym infračerveným žiarením, nie tie s ďalekým, a veľmi odporúčam saunu SaunaSpace.

2. Cvičenie

Jeden z hlavných dôvodov, prečo cvičenie zaberá, je to, že znižuje inzulínovú rezistenciu.

Jedna z najnovších štúdií zameraných na cvičenie kvôli rakovine bola uverejnená na internete 5. augusta 2019.

Bolo zistené, že ženy, ktoré veľa cvičili a schudli, mali priaznivejšie profily biomarkerov rakoviny prsníka, než tie, ktoré cvičili, no neschudli.

3. Minimalizujte svoje vystavovanie elektromagnetickým poliam (EMF)

Minimalizujte svoje vystavovanie elektromagnetickým poliam (EMF), jak z bezdrôtových technológií, tak aj z elektrických rozvodov v domácnosti.

Ak sa chcete o tom, ako EMF ovplyvňujú vaše zdravie, dozvedieť viac, prečítajte si článok „Škodlivé účinky EMF vysvetlené“.

4. Pre optimalizáciu svojej tvorby melatonínu si každú noc doprajte osem hodín kvalitného spánku

Melatonín (hormón s antioxodačnou a protirakovinovou aktivitou) brzdí množenie nádorových buniek a zároveň spúšťa ich apoptózu (sebadeštrukciu).

Tiež bráni tvorbe nových krvných kapilár, ktoré tumory potrebujú pre svoj rýchly rast (angiogenéza).

5. Znížte svoju expozíciu toxínom prostredia

Znížte svoju expozíciu toxínom prostredia, ako sú pesticídy, čistiace prostriedky pre domácnosť, syntetické osviežovače vzduchu a znečistené ovzdušie.

6. Svoje jedlá varte, namáčajte alebo pripravujte v pare

Svoje pokrmy nevyprážajte ani negrilujte, aby ste sa vyhli vytváraniu akrylamidu, známeho karcinogénu.

Z rovnakého dôvodu sa vyhýbajte všetkých spracovaným mäsám.

Ako hovoriť s niekým, komu bola diagnostikovaná rakovina

V neposlednom rade ešte malá rada pre priateľov a rodinu tých, ktorým bola diagnostikovaná rakovina alebo nejaké iné chronické ochorenie.

Hovoriť o zdrvujúcej diagnóze môže byť veľmi ťažké jak pre pacienta, tak pre ľudí v jeho okolí.

Tejto citlivej téme sa venuje článok z júla 2019 v časopise The Atlantic. Taylor Lorenzová líči príbeh Kate Bowlerovej, 35-ročnej historičky a spisovateľky. Keď Bowlerovej diagnostikovali rakovinu, bolo to ako blesk z jasného neba.

V roku 2015 vyhľadala liečbu kvôli bolesti brucha. Ukázalo sa, že ide o 4. štádium rakoviny hrubého čreva a že jej nedávajú ani rok života.

Podcast „Všetko je možné“, o ktorom som sa tu už zmienil, bol výsledkom jej cesty.

Napriek zlovestnej diagnóze Bowlerová prežila. Dnes, o 4 roky neskôr, sa jej záujem posunul k vzdelávaniu ľudí o tom, ako podporiť ľudí v ich utrpení.

Veľa o tom ju naučili jej vlastné skúsenosti a mnohé veci, ktoré ľudia hovoria, jej vôbec nepomáhali. Bowlerová napríklad navrhuje, aby pri rozhovore s niekým, kto trpí:

1. Ste sa nesnažili porovnávať vaše a ich trápenie – Znie to možno zvláštne, ale spôsob, akým prežívame utrpenie, je jedinečný a len náš, a tak počúvať príbehy o situácii niekoho iného obvykle nepomáha. Tiež to odvádza pozornosť od pacienta, čím sa táto prenáša na vás.

2. Ste neponúkali riešenia a liečebné stratégie, keď vás o ne nežiadajú.

3. Ste im nehovorili, že ich utrpenie je súčasťou vyššieho Božieho plánu“, alebo že má nejaký vyšší zmysel – náhody sa dejú. Niekedy je to jednoducho len smola. Občas bude mať tragický príbeh šťastný koniec, no nie je to zaručené.

4. Ste sa urobili dostupnými a iba prítomnými – Lorenzová píše: „Bowlerová mala priateľov, ktorí sa po tom, čo jej bola diagnostikovaná rakovina, vytratili z jej života, lebo nevedeli, ako sa k jej tragédii postaviť. No typ človeka, ktorý jej podľa vlastných slov najviac pomohol, keď bolo najhoršie, bol taký, ktorý sa len objaví, na nič sa nepýta a iba pred vami štrikuje.“

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: articles.mercola.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Definitiva

    Úplný prvopočiatok predchádzania rakovine je zdravbý spôsob života, na prvom miesta zdravá strava.
    Dnes je zhoda v príčinách rakoviny, je to nezdravé stravovanie. Rakovina je civilizačné ochorenie spôsobené hromadením škodlivín v tele v dôsledku zlej stravy.
    Ak chceme predísť rakovine, tak musíme odstrániť príčiny vzniku rakoviny, musíme:
    1. Zdravo sa stravovať, jedine MAKROBIOTIKA spĺňa definíciu zdravej stravy, vid. Kushi, Makrobiotikou ke skutečnému zdraví. Tiež Campbell, Čínska štúdia.
    2. Aktívny telesný pohyb, min 2 x týždenne po 30 min, zhlboka dýchať, potiť sa, mať vysoký tep. Najúčinnejšie sú beh do kopca a plávanie, sú zadarmo.
    3. Zdravé životné prostredie, to sa rokmi len zhoršuje, spoločnosť nekoná v prospech zdravia, ale v prospech „blahobytu“, ktorý zabíja.
    4 Duševná pohoda. Dnes prakticky nejestvuje, človek je v jednom kole, robota, rodina, nemá čas na zamyslenie, brať poznanie a ani nepomyslí nad zmenou životného štýlu.
    Bod jedna vás nestojí ani čas, ani peniaze. Ak nestíhate body 2,3,4, tak sa zamyslite nad zmyslom života, nad poslaním človeka na Zemi, nad Božím zámerom. Je vaším zmyslom života zarábať veľa peňazí a privodiť si choroby? Prestaňte robiť otroka sociálno parazitickým korporáciám, odsťahujte sa na vidiek a duchovne naplňte svoj život, majte šťastnú rodinu, ktorá bude základom úspešnej spoločnosti.
    O makrobiotike som písal viac krát, mám osobné skúsenosti a len tie najlepšie. Len zdôrazním, prestaňte konzumovať mlieko a mliečne výrobky, kazeín zapína rakovinové gény. Všetko o zdravom mlieku je jeden obrovský podvod na ľuďoch.
    Výskyt ochorení pri makrobiotike je 2- 5 %, tak pri Západnej, tzv. zdravej strave /mäso, mlieko, tuky, oleje, cukry, škroby…/ je výskyt civilizačných ochorení 30 – 40% a každoročne narastá, ak každý dostane len jednu diagnózu, tak mám chorú celú populáciu.

    • Komentár má veľa-veľa pravdy a vo veľkej miere možno s ním súhlasiť, no nestotožňujem sa s tvrdením, že „jedine MAKROBIOTIKA“ spĺňa definíciu zdravej stravy. Veľa múdrych rád a odporúčaní na základe dlhodobých skúseností nájdeme aj v ajurvéde, ktorá člení ľudí na tri metabolické typy (makrobiotika na dva), pričom táto prapôvodná indická veda a makrobiotika sa vhodne dopĺňajú.

      To najlepšie od špičkového japonského bádateľa Michia Kushiho, žiaľ, nebolo vydané, preto doplním, že jeho skvelými pokračovateľmi sú vysokoodborní českí spoluautori Jarmila Průchová a Jaroslav Průcha – ich knihy našťastie dostupné sú, pričom ich obsah je písaný formou zrozumiteľnou pre širokú verejnosť.

      K inak skvelému obsahu komentára mám (aj vďaka ajurvéde) iba jedinú pripomienku:
      Nie každý si môže dovoliť prepínať svoj organizmus a zvyšovať tep – pita (väčšinou to bývajú ľudia s krvnou skupinou A+, ktorých o. i. charakterizuje vyššia telesná teplota a zrýchlený pulz) by mali podľa mňa cvičiť len do prvej kvapky potu, aby si ešte viac nezrýchľovali už beztak rýchly metabolizmus a aby u nich nedošlo k rozkolísaniu TK či k zníženiu hladiny krvného cukru.

      P. S.: Čo sa celkovo týka makrobiotickej stravy (t. j. 50 % každodenného jedálnička tvoria celé varené obilné zrná):
      Žijeme na Slovensku a kupujeme tu skrz-naskrz prešľachtené obilie, ktoré má o. i. v posledných rokoch aj zníženú klíčivosť (neraz skôr zhnije, ako naklíči). Veľa ľudí má na takéto obilie alergiu a máme aj ľudí s celiakiou. Ale celá táto oblasť by asi potrebovala konfrontáciu viacerých odborníkov zameraných na tento – dosiaľ poriadne neprebádaný, pritom dôležitý – okruh vedomostí a praktických skúseností.

    • Dodatok:
      A tiež je otázkou, či obilný lepok nepoškodzuje zdravie (hlavne mozog) človeka rovnako ako mliečny kazeín.

  2. Tlamka Jozef

    Jestvuje terapia rakoviny na báze t.zv. egyptského paradoxu – na jednej strane je proces mumifikácie a na druhej strane zachovanie života …má to svoje tajomstvá
    od Sodného jazera Lake Natron až po ionizačné a excitačné procesy cez pyramidálne energie……..

  3. Stravou sa daju vyliecit v podstate vsetky choroby a da sa im tiez predist.

    SUROVA VEGANSKA STRAVA (raw vegan) je jedina vhodna strava pre cloveka (ako aj pre zvierata, ktore v prirode nejedia nic varene!). Clovek by nemal jest nic, co je spracovane nad asi 40 stupnov celzia, pretoze to je mrtva strava. Takato strava vyvolava reakciu imunitneho systemu, ktory vysle biele krvinky do zaludka, pretoze varenu stravu vidi ako nepriatela, ktory do tela nepatri. Tym biele krvinky nie su k dispozicii inde v tele a takato akcia niekolkokrat za den imunitny system vysiluje. Plus E-cka, hormony v mase, lepok, atd. su skodlive, co je znama vec.
    PRI SUROVEJ VEGANSKEJ STRAVE SA CLOVEK ZBAVI VSETKYCH CHOROB A NAVZDY!!!
    Dokazali to uz stovky a mozno aj tisicky ludi na tejto planete.
    Bohuzial, ludstvo je na varenej strave zavisle, a velmi tazko sa tato zavislost, ktora nas zivot nesmierne skracuje, prekonava. Hlavne tepelne spracovane bielkoviny posobia ako opium (podobna latka vznika pri ich spracobani teplom) a robia ludi zavislymi.
    Kto vie anglicky, ma dvere dokoran k nespocetnemu mnozstvu literatury na tuto temu.
    Prosim, pozrite si tieto stranky, moze to zmenit a zachranit Vas zivot:
    https://www.beautifulonraw.com
    https://www.markusrothkranz.com/index.html

    Na tejto stranke sa da stiahnut pdf knihy zadarmo: Raw Eating. Napisana v 60-tich rokoch Armenskym lekarom, ktory zil na dvore Iranskeho saha a ktory stratil dve svoje deti, tretie ale zachranil surovou veganskou stravou. Taktiez sa vyliecil zo vsetkych chorob a zdravotnych problemov. Tento uzasny a vysoko moralny clovek knihu poskytol ludstvu zadarmo, po desiatich rokoch vlastneho vyskumu:
    https://banaanisaar.ee/wp-content/uploads/2013/02/RawEating.pdf

    Na Slovensku je uzasna lekarka, ktora vedie Skolu verejneho zdravia. Surovymi stavami, zeleninou a pohybom dokaze ludi zbavit za dva tyzdne potreby mnohych liekov. Precitajte si aj svedectva:
    http://www.skolaverejnehozdravia.sk

    V USA v Hippocrates Institute liecia rakovinu prave ocistou tela a surovou stravou. Pozrite si ako to robia a svedectva vyliecenych tu:
    https://hippocratesinst.org/category/hippocrates-information/recovery

    Existuje takzvana susicka jedla (Food dehydrator), ktora susi jedlo niekolko hodin, ale teplota pri suseni neprekroci asi 40 stunov. Takto pripravene jedlo je stale zive a telu prospesne.

    Prajem vela inspiracie a zlepsenie zdravia a vitality!

Pridajte komentár

*