Mnohí ľudia, ktorým záleží na svojom zdraví, považujú tofu za zdravú náhradu vajíčok či mäsa.
Bohužiaľ, nie sú si plne vedomí faktu, že konzumujú komerčne vyrábaný produkt, ktorý ich v skutočnosti vystavuje veľkému množstvu zdravotných rizík.
Čo je zlé s tofu?
Odpoveď na túto otázku je jednoduchá: proces jeho výroby.
Ľudia na západe nekonzumujú celé sójové výrobky. To, čo sa konzumuje u nás, je výsledok spracovania, ktorého úlohou je odseparovať dva základné zložky sójových bôbov: oleja a bielkovín.
No a po takomto spracovaní sa už vôbec nejedná o prírodný produkt. A čo je ešte horšie, nie je ani bezpečný.
Vysoký stupeň spracovania z tofu neodstráni mnohé toxíny. Navyše, chemikálie použité v procese spracovania ničia aj to málo prospešných látok, ktoré sa v sóji nachádzajú.
To, čo ostane zo sóje na konci výroby, je karcinogénny produkt plný toxických zvyškov. Tie pochádzajú z týchto zdrojov:
- kyselinové kúpele
- látky vznikajúce pri vysokom tlaku a teplote
- ropné rozpúšťadlá
V každom prípade, po celom procese spracovania sóje môžeme s kľudom vyhlásiť, že sa nejedná o zdravé jedlo. Ba naopak.
Dokonca aj v Ázii, kde sa sója konzumuje pravidelne, je považovaná za nevhodnú na časté jedenie.
Navyše, spomedzi všetkých potravín je sója najviac zamorená pesticídmi.
Zdravotné riziká spájané so sójou
Tofu, ktoré pochádza zo sóje, má niekoľko problémov týkajúcich sa jeho obsahu.
Medzi najvážnejšie patrí vysoká koncentrácia kyseliny fytovej, ktorá sa nachádza v šupke a otrubách. Táto látka dokáže nebezpečne blokovať absorpciu viacerých životne dôležitých minerálov v tráviacom trakte.
Ide hlavne o nasledovné minerály:
- vápnik
- meď
- horčík
- zinok
- železo
Konzumácia tofu počas jedného roka
Keďže mnohí vegetariáni a vegáni často jedia tofu a iné sójové produkty namiesto mäsa, podstupujú takzvanú vysoko sójovú diétu.
Pravidelná konzumácia tofu počas jedného roka môže viesť k viacerým závažným zdravotným problémom, ako napríklad:
- ochorenia štítnej žľazy
- rakovina
- predčasná puberta
- poškodenie mozgu
- alergie
- problémy s pohlavnými orgánmi
Sója a tofu sú známe tým, že dokážu znižovať zlý cholesterol v krvi. Avšak niektorí experti s tým nesúhlasia.
Ich štúdie ukazujú, že v skutočnosti konzumácia sóje vedie u väčšiny ľudí k nárastu hladiny homocysteínu v krvi. Zvýšená úroveň homocysteínu zasa zvyšuje riziko infarktu a ďalších ochorení srdcovocievneho systému.
Záver
Vajcia a mäso z voľne chovaných zvierat, kŕmených trávou a inou prirodzenou potravou, je oveľa lepšou voľbou než komerčne vyrábané tofu.
Obzvlášť deti a mládež sú veľmi citlivé na efekty sóje, ktoré napodobňujú pohlavné hormóny, hlavne estrogén.
Tiež sa odporúča, aby sa dojčiace matky vyhýbali všetkým sójovým produktom.
Zdroj: Exclusive Tofu Diet for One Year, What Happens After?
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Ktovie ako je na tom náš výrobca alfabio, odkial má sóju ako ju spracuváva….u mna si pokazili meno tým, že začali do pomazánok pridávať palmový olej….
Na to sa uz pytali viaceri, tu je odpoved od Alfabio:
Dobry den,
Všetky naše produkty obsahujú repkový olej s jednou výnimkou a tou je škvarková nátierka. Palmový olej, ktorého množstvo je len okolo 1 % sa do nátierky prenáša z cibuľových škvarkov, ktoré nakupujeme. Pouzivaju vsak palmový olej od firmy, ktorá sa zaviazala obnovovať palmové háje v rovnakom počte, v akom ho vyrúbe.
V portfóliu projektov Oddelenia vývoja na rok 2015 je aj projekt, týkajúci sa odstránenia palmového tuku zo škvarkovej nátierky. Časom nájdete na pultoch predajní škvarkovú nátierku bez palmového tuku.
Spoločnosť AlfaBio sa stavia k ochrane životného prostredia veľmi zodpovedne. Ekologické správanie našej spoločnosti je zakotvené v jej politike a cieľoch. O zodpovednom prístupe AlfaBio k životnému prostrediu sa dozviete viac na našich web stránkach.
S pozdravom / Best regards
Ing. Vladimír Tropp
Project manager
No a to ani nehovorím, že 98% sóje je už sója geneticky modifikovaná, väčšinou od,,známej“ firmy Montsato. A aj nemodifikovaná ovplyvňuje štítnu žľazu. Takže bohužiaľ, sóju vôbec netreba jesť. Ja som teda nezohnala nikde čistú, gen. neupravenú sóju. Ak o nejakej viete, budem rada, ale aj v bio potravinách nevedia a to som sa pýtala na veľa miestach a druhá vec, ak aj je upravená, tak to tam jednoducho nenapíšu- a je to. Tak ako napr. v každej čokoláde a i. je sójový lecitín z genet. sóje…a pod určité precento to tam ani nie sú povinní písať. Takže tak.
Ja čo dlhé roky čítam články MUDr. Mercolu viem, že by sme nemali konzumovať žiadnu inú sóju ako bio fermentovanú. Okrem toho dnes väčšina sóje je gmo (jed). Mnohí ľudia ani nevedia, že sú alergickí na sóju…
Odkial mate informaciu ze vacsina soje je GMO? Ci myslite vacsina soje v USA?
Na Slovensku ani v EU GMO soju nenajdete, ani vyrobky z nej. Upravte si trosku zdroje informacii a neverte slepo vsetkemu co sa prelozi z americkych stranok, lebo potom vyzerate ze ste mimo..
je, 98 % u nás používanej a dovážanej sóje je GMO
A v odpovedi AlfaBio nebolo uvedene, ci tato soja je v bio-kvalite, resp. bez GMO…
nebolo uvedene NON GMO, ako na produkte ceskej firmy resp. snazila som sa to najst, a nenasla som … A zaujal ma „projekt, týkajúci sa odstránenia palmového tuku zo škvarkovej nátierky“ , xixixi :-)))))))) neprazit na nom a basta ! Uprazit si cibulove vlocky vo vlastnom zavode a na kokosovom oleji. (Ten repkovy je bio ?)
V USA repkový olej sa volá canola oil. Je to gmo repka. Jed na n-tú.
Zenobia,
na obale musi byt vyznacene co produkt obsahuje, nie co neobsahuje :-))))
To ze si tam niekto da informaciu NON GMO je marketingovy tah, odlisia tym svoj produkt v ociach par ludi ktori si na zaklade tohto oznacenia myslia ze je produkt zdravsi alebo lepsi 🙂
Verte ze ked sa raz na europsky trh ddostane GMO soja, bude oznacena na obale, europske zakony su v tomto velmi prisne. No zatial je akekolvek pouzitie GMO v potravinach v EU cdeloplosne zakazane a kontrolovane.
Slovenská firma sója produkt by mala mať sóju non-gmo.