Odhaľte príčinu vášho ochorenia štítnej žľazy, vyliečte ju prírodnou cestou za 90 dní a zbavte sa potreby neustáleho užívania liekov! Zistiť viac

Čo sa stane, keď budete jesť jadierka z jablka


Čo sa stane, keď budete jesť jadierka z jablka

Mnohé naše babičky nás varovali pred jedením jadierok z jabĺk, pretože ich považovali za jedovaté. Možno ste už zažili skúsenosť, kedy ste nechtiac prehltli zopár jadierok a potom ste premýšľali nad tým, či sa vám niečo nestane.

Sú medzi nami aj takí, ktorí jedia jablká celé, teda aj s jadierkami. A nikdy sa im nič nestalo. Mnohí z nich dokonca vedia o ich „škodlivých účinkoch“, ktoré sú ohlasované. No je to skutočne pravda?

Prírodná liečba osteoartritídy

Jablkové jadierka uvoľňujú kyanid, keď sa rozdrvia

Jablkové jadierka obsahujú amygdalín (alebo vitamín B17), ktorý je známy kyanogénny glykozid.

Má ochrannú funkciu, ale keď jadierka rozžujete alebo rozdrvíte, amygdalín sa v tele premení na kyanovodík. Ten je pre vás toxický, pretože bráni bunkám správne využiť kyslík, čo vedie k ich smrti v priebehu niekoľkých minút pri jeho vysokých dávkach.

Možno ho viac poznáte ako chemickú bojovú látku, ktorú Nemci používali počas druhej svetovej vojny. Údajne ho však použili aj počas iránsko-irackej vojny v roku 1980.

Jadierka z jabĺk nie sú jediné, ktoré obsahujú kyanidové prekurzory. Amygdalín obsahujú aj marhule, broskyne, čerešňové kôstky a mnohé iné (viac ako 2500 rastlinných druhov).

Ale konzumácia jablčných jadierok nie je to isté, ako keby ste boli priamo vystavení kyanovodíku. To je dôvod, prečo majú jablkové jadierka ochranný povlak (kvázi škrupinku), ktorý je odolný voči tráveniu.

Ak ste už niekedy zjedli celé jadierka z jabĺk, určite ste si všimli, že prejdú vaším telom v podstate bez toho, že by vám ublížili. Kyanid sa vytvára len vtedy, ak sa jadierka poškodia (drvením alebo žuvaním).

To znamená, že prehltnutie niekoľkých celých jadierok nemá na telo žiaden účinok.

To je príklad toho, ako ich geniálne chráni matka príroda. Schopnosť jadierok produkovať kyanid pri drvení odrádza zvieratá od ich žuvania, čím sa celé nepoškodené jadierka vracajú na zem, aby z nich vyrástli nové jablone.

Museli by ste zjesť príliš veľa rozdrvených jadierok z jabĺk, aby sa pre vás stali nebezpečné

Konzumácia niekoľkých jadierok v jednom jablku (v priemere 5 jadierok) nie je pre dospelého človeka nebezpečná.

Riziko sa však zvyšuje u detí a zvierat kvôli ich menšej veľkosti. Toto riziko je však stále veľmi nízke.

Predstavitelia Illinoiského centra pre otravy (The Illinois Poison Center) uviedli veci na pravú mieru, keď sa vyjadrili, že toxicita kyanidu vyplývajúca z neúmyselného prehltnutia kôstok obsahujúcich amygdalín, ako sú čerešňové kôstky, je mimoriadne vzácna.

V skutočnosti, kôstky a jadierka spôsobujú skôr zápchu ako otravu. Aspoň niekoľkokrát do roka nám hlásia prípady volania záchranky pre deti, ktoré prehltli 10-20 celých čerešňových kôstok. Tieto deti boli úplne v poriadku a neprejavovali sa u nich žiadne príznaky otravy. 

Avšak úmyselná konzumácia veľkého počtu kôstok alebo jadierok môže spôsobiť toxicitu. Takýchto prípadov sme zaznamenali 20 až 40, kedy dospelí ľudia rozžuli marhuľové kôstky, čo vyústilo do toxicity kyanidom, ale bez fatálnych následkov.

Ak si chcete pozrieť niekoľko matematických údajov, tak 1 gram jablčných jadierok obsahuje 1 až 4 mg amygdalínu. V prípade rozžutia sa to isté množstvo jadierok zmení na 0,06 až 0,24 mg kyanidu. Smrteľná dávka kyanidu z marhuľových jadier predstavuje 0,5 až 3,5 mg/kg telesnej hmotnosti.

Ako poznamenal odborník na výživu:

Presná smrteľná dávka jadierok z jabĺk sa veľmi líši. Závisí to od telesnej hmotnosti, individuálnej znášanlivosti a typu jabĺk.

Poskytli nám nasledujúcu tabuľku, aby sme mali predstavu, koľko rozdrvených jadierok z jabĺk by nám mohlo spôsobiť fatálne následky.

Telesná hmotnosť (kg)Jablčné jadierka (g)Počet jablčných jadierok
919-52927-756
54113-3,175162-4,536
59123-3,440176-4,914
64132-3,704189-5,292
68142-3,969203-5,670
73151-4,234216-6,048
77161-4,498229-6,426
82170-4,763243-6,804
86180-5,027256-7,182
91189-5,292256-7,182

Letrile, údajný liek proti rakovine, sa vyrába z amygdalínu

Tá istá zlúčenina, ktorá z jabĺk robí problémové – amygdalín – sa používala na výrobu patentovaného lieku proti rakovine s názvom Leatrile.

O kyanide sa predpokladá, že je aktívnou protirakovinovou zložkou v lieku Leatrile, ktorá je známa aj ako amygdalín B17 alebo vitamín B17 (hoci odborníci sa niekedy sporia o tom, že ho môžeme radiť medzi vitamíny).

Odhaduje sa, že v roku 1978 ho vyskúšalo viac ako 70 000 Američanov – a to aj napriek tomu, že bol v USA zakázaný od roku 1963.

Väčšina ľudí získava Leatrile z Nemocnici v Tijuane, pretože v Mexiku je tento liek stále legálny. Niektorí sa tiež snažili vyliečiť sa z rakoviny sami, a to konzumáciou drvených marhuľových kôstok, ktoré môžu byť nebezpečné.

Orálna konzumácia je totiž pre telo viac toxická ako vnútrožilové podávanie, pretože časť kyanidu sa uvoľní už v žalúdku pôsobením žalúdočných kyselín.

Kanematsu Sugiura, vysoko rešpektovaný odborník na rakovinu z New York’s Memorial Sloan Kettering Cancer Center, zistil, že Leatrile výrazne znižuje šírenie rakoviny pľúc u myší.

Avšak toto výskumné rakovinové centrum údajne zmietlo pozitívnu štúdiu o Leatrile pod koberec, pretože sa podvolilo politike a konfliktu záujmov.

Máte vyššiu šancu dostať otravu z manioku ako z jablkových jadierok

Maniok je koreň tropickej rastliny, ktorý sa používa v Ázii, Afrike a Južnej Amerike, pretože je hojný a lacný.

Prírodná liečba osteoartritídy

Má pozoruhodné výživové prínosy pre naše zdravie vo forme tapiokovej múky. Tapioka je škrob odolný voči tráveniu, ktorý sa z tohto koreňa vyrába.

Čo má maniok spoločné s jablkovými jadierkami je to, že obe potraviny obsahujú kyanogénne glykozidy. Maniok však obsahuje odlišný typ týchto zlúčenín ako jablká.

Koreň manioku obsahuje toxickú zlúčeninu linamarín, z ktorého následne vzniká kyanovodík.

Nesprávna tepelná úprava manioku je spojená s otravou kyanidu, ktorá sa prejavuje vracaním, nevoľnosťou, závratmi, bolesťami žalúdka, bolesťami hlavy a ochrnutím v dôsledku tohto ochorenia a môže viesť až k smrti.

Maniok by sa nemal konzumovať surový, ak sa však olúpe a uvarí, toxické látky sa z neho odstránia. Je potrebné poznamenať, že tapiokovú múku si môžete bežne kúpiť v obchode.

Ktorá časť jablka je najzdravšia?

Zatiaľ kým sa vedie diskusia o tom, či je zdravé konzumovať jablká celé alebo nie, čo nie je sporné, je to, že je dôležité jesť šupku, ktorá obsahuje silné antioxidanty.

Šupka z jablka obsahuje aj kyselinu ursolovú, ktorá predchádza starnutiu a ochoreniam súvisiacim s vysileným svalstvom.

Ak sa rozhodnete jesť šupku z jablka, vyberajte si bio jablká, ktoré sú pestované bez použitia pesticídov a iných chemikálií. Jablká patria medzi najviac kontaminované druhy ovocia, takže ak ich plánujete jesť, vyberte si nepostrekované.

Z mnohých vedeckých výskumov vyplýva, že konzumácia jabĺk je prospešná pre naše celkové zdravie.

Zdravie mozgu: U jabĺk bolo preukázané, že ochraňujú nervové bunky pred oxidačným stresom, ktorý je spôsobený ich toxicitou. Zohrávajú dôležitú úlohu pri znižovaní rizika neurodegeneratívnych ochorení, ako je Alzheimerova choroba.

Tu je zopár ich najdôležitejších zdravotných prínosov:

1. Mozgová mŕtvica

Je dokázané, že konzumácia jabĺk je spojená s výrazným zníženým rizikom mozgovej mŕtvice.

2. Cukrovka

3 porcie jabĺk (a iných druhov ovocia, ako sú čučoriedky a hrozno) o 7% znižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu.

Dôvodom je to, že regulujú hladinu cukru v krvi kvôli ich prospešným látkam:

  • Uľahčujú vstrebávanie glukózy v tráviacom trakte
  • Stimulujú tvorbu beta buniek v pankrease na vylučovanie inzulínu
  • Zvyšujú absorpciu glukózy v krvi stimuláciou inzulínových receptorov

3. Rakovina

Jablká majú rad vlastností, ktoré môžu znížiť riziko rakoviny, ako sú antimutagénna aktivita, antioxidačná aktivita, protizápalové mechanizmy, antiproliferatívna aktivita, aktivita vyvolávajúca apoptózu, ako aj „nové mechanizmy na epigenetické udalosti a prirodzenú imunitu.

Podľa časopisu Planta Medica:

„U jabĺk bolo preukázané, že zabraňujú karcinogenéze kože, mliečnych žliaz a hrubého čreva u zvierat. Epidemiologické pozorovania ukazujú, že pravidelná konzumácia jedného alebo viacerých jabĺk denne môže znížiť riziko vzniku rakoviny pľúc a hrubého čreva.“

4. Srdcové ochorenia

Konzumácia jabĺk je spojená s nižším rizikom vzniku srdcových ochorení, čo súvisí s ich obsahom antioxidantov.

Prečo by ste mali jesť jablká?

Jablká obsahujú veľké množstvo výživných látok a antioxidantov, ako je quercetín, ktorý je známy tým, že bojuje proti rakovine a zabraňuje uvoľňovaniu histamínu v tele.

Je zaujímavé, že ženám, ktoré počas tehotenstva jedli jablká, sa narodia deti, ktoré majú nižšie riziko vzniku astmy počas ich prvých 5 rokoch života.

Podľa New York Fruit Quarterly:

„Vzhľadom k tomu, že jablká obsahujú také vysoké množstvo antioxidantov, nie je prekvapujúce, že znižujú riziko vzniku chronických ochorení. Tri štúdie potvrdili súvislosť medzi konzumáciou jabĺk a zníženým rizikom vzniku rakoviny. 

Štúdia tiež preukázala, že konzumácia jabĺk a ich šupiek je spojená so zníženým rizikom astmy. 

Konzumácia jabĺk je tiež spojená so zníženým rizikom ischemickej choroby srdca.

Znížené riziko vzniku cukrovky 2. typu bolo spojené s konzumáciou jabĺk a bobuľovitého ovocia v inej významnej fínskej štúdii. 

Laboratórne testy preukázali, že jablká a ich zlúčeniny majú ochranné účinky proti mnohým ochoreniam. Naše laboratórium zistilo, že jablká, a predovšetkým ich šupka, majú silnú antioxidačnú aktivitu a môžu výrazne potlačiť rast rakoviny pečene a hrubého čreva. 

Na základe výsledkov všetkých týchto štúdií môžeme povedať, že jablká zohrávajú významnú úlohu pri znižovaní rizika širokej škály ochorení.“

Záver

Napriek všetkým zdravotným prínosom patria jablká medzi ovocie s relatívne vysokým obsahom fruktózy, a to 9,5 g v prípade stredne veľkého jablka.

Mali by ste ich preto konzumovať s mierou. Okrem toho, jablčný džús jej obsahuje podstatne viac, čo je dôvod, prečo je lepšie konzumovať celé jablká a nie odšťavené.

Čo sa týka konzumácie jadierok, ako už bolo spomenuté, množstvo kyanidu je v skutočnosti neškodné, ak nebudete jesť naraz stovky rozdrvených jadierok.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Spracoval: Badatel.net, Zdroj: articles.mercola.com

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Vladimír Jurišta

    denne konzumujem niekoľko jablk , tri štyri,päť a jem ich celé,ostane iba stopka,jadrá rovnako rozhryziem, pretože som presvedčený, že vše tky jadrá majú ochranné genetické mechanizmy , ktoré pri uvedenom príjme neškodia…jablká je treba dobre umyť,skontrolovať či nie sú nahnité,červivé,inak poškodené,také vyhodiť…
    dovozové,moc lesklé nekonzumovať…
    dobrú chuť a ešte neite po ich zjedení vodu a nejedzte ich po inom jedle…

    • Veľmi správne, súhlasím. Robím to presne tak isto, jadierka z jabĺk požujem a zjem.
      Jabĺčka sú veľmi zdravé a ako jediné ovocie sa môžu kombinovať aj so zeleninou.
      Taktiež nikdy nejem ovocie po jedle, ale pred jedlom, napriek tomu že všetci tvrdia že to má byť naopak, teda po jedle. Ľudia si to žiaľ nedajú vysvetliť. Je smutné, že toto tvrdia aj lekári.

  2. Ja som sa zatiaľ neotrávil a už dlhodobo konzumujem jablká vrátane šupky a jadierok. Taktiež konzumujem aj papriku (najradšej štipľavú) vrátane jadrovníka. Či aj paprikové jadierka obsahujú kyanid, neviem.

  3. Pokiaľ ma pamäť neklame, amygdalín, resp. B-17 by mal pomáhať pri liečbe onkologických ochorení, ako to bolo neraz prezentované i na tomto portáli. Vo veľkom sa predáva vo forme potravinových doplnkov, v zahraničí sa aplikuje dokonca injekčná liečba. Kyanovodík ktorý sa z jablčných i horkých marhuľových jadierok uvoľňuje, by mal podľa toho likvidovať rakovinové bunky, pričom zdravé majú zostať nepoškodené. Ak sa mýlim, opravte ma prosím.

  4. Redakcia, prosím môžete sa k tomu vyjadriť?
    V jednom článku poukazujete na vitamín B 17 ako zázračný liek proti rakovine (viď článok „Vitamín B17: Najväčší utajený prípad v celej histórii rakoviny“) a v tomto článku varujete pred požutím jadierok z jabĺk, ktoré obsahujú ten istý vitamín B17?
    Rada by som v tom mala jasno, ďakujem.

    • Nevarujeme, len upozorňujeme na to, že pri konzumácii jadierok vo veľkmom množstve môže dôjsť v dolsledku rozkladu vitamínu B17 v žalúdku k otrave. Preto pri ich konzumácii treba byť obozretní a neprekračovať bezpečné dávky.

  5. Z jablkovych jadierok sa nedá robiť biznis, tak preto na nich upozorňujú 😉

  6. Dobrý deň, posuniem ďalej injekcie, tabletky B17 po liečbe onkologického ochorenia, vitamin B15, Enzymy originál z Cytopharmy Mexiko, infúzny vitamín C, infúzie, injekcie vitamín C, v prípade záujmu správa na
    [email protected]

  7. vesekre ovoce s jadyrkama ZASADNE rozblendrujem v supermixeru. Mame take Mixerovy varic, CHLAPCI ANHAZI ZELENINU KORENI ZVLAST NUDLE A ZA 5 MINUT JIZ PAPAJI…
    ZA CHVILI ODCHAZIME K LEKARI NA TEST PRED CESTOVANIM A NE A NE PREKLAD DO ANGLINY, PROSIM MUZE PREKLADAC BYT UMISTEN NASTALO S TEXTY., DIKY, JDU SE JEN PREVLECI A AN JEMNOM VYHOLIT…

Pridajte komentár

*