Ako sa navždy zbaviť osteoartritídy (artrózy kĺbov) pomocou byliniek, stravy a cvičenia? Viac info tu

Čo sa stane, keď raňajkové sacharidy nahradíte na tuk bohatým avokádom


Čo sa stane, keď raňajkové sacharidy nahradíte na tuk bohatým avokádom

Tuk dlho trpel zlou povesťou a dlhodobým spájaním so zlým zdravím a chorobou.

Jedna štúdia však objasňuje, čo sa deje s vaším telom – najmä s kardio-metabolickými faktormi u ľudí s nadváhou alebo obezitou – keď nahradíte raňajkové sacharidy na tuk bohatými avokádami.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

V zlou povesťou poznačenom svete potravinového tuku vystupuje avokádo ako kladný hrdina: je nabité prospešnými tukmi, ktoré vo vás udržiavajú pocit plnosti a dlhšej sýtosti.

Národná výživová databáza amerického Ministerstva poľnohospodárstva uvádza, že jedna porcia avokáda – približne 40 gramov (g) – obsahuje skoro 6 g tuku, menej než 1 g cukru, takmer 3 g vlákniny a 3,4 g sacharidov.[i]

Toto zvláštne ovocie má pôsobivý výživový profil, pozostávajúci z mononenasýtených mastných kyselín (MUFA), polynenasýtených mastných kyselín (PUFA), potravinovej vlákniny, kyseliny listovej a draslíka, ako aj esenciálnych mikroživín a fytochemikálií.[ii]

V kontexte štandardnej západnej stravy je dokázané, že konzumácia avokáda môže priaznivo ovplyvňovať glukózovú a inzulínovú odozvu vášho tela.[iii]

Tím vedcov sa podujal zistiť, čo sa deje, keď vo svojich raňajkách nahradíte energiu zo sacharidov energiou z avokáda, ako bolo naznačené kardio-metabolickými účinkami.

Zaradenie avokáda do raňajok

Sústavne sa ukazuje, že typické západné jedlo so svojím vysokým obsahom sacharidov a obsahom nezdravého tuku ovplyvňuje kardio-metabolické markery a tiež mení inzulínovú senzitivitu tela.[iv]

Pre náhodný pokus boli získaní dospelí s nadváhou alebo obezitou vo veku od 25 do 60 rokov so zvýšenými hladinami glukózy a inzulínu.[v] Subjekty nemali žiadnu históriu kardiovaskulárneho, respiračného, obličkového, gastrointestinálneho ani krvného ochorenia.

Účastníkov rozdelili do troch skupín, menovite takých, ktoré jedli pri troch príležitostiach na raňajky jedlo obsahujúce buď polovicu alebo celé čerstvé avokádo odrody Hass, či konzumovali energeticky porovnateľné jedlá bez avokáda.

Výsledky podľa vedcov demonštrovali znížené maximálne koncentrácie glukózy a inzulínu, ako aj zvýšenú vazorelaxáciu, čiže uvoľnenie napätia ciev, keď jedlo obsahovalo polovicu alebo celé avokádo.

Je známe, že na jedenie rýchlo reagujú aj oxidačný stres a zápal, najmä pri strave bohatej na sacharidy alebo bohatej na tuk.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Štúdia nezistila rozdiel v biomarkeroch týchto dvoch oblastí, čo by mohlo byť tým, že sú možno potrebné ďalšie štúdie príjmu potravy.

Vedci dospeli k záveru, že „začlenenie čerstvých avokád do jedla môže ľuďom pomôcť dosiahnuť stravovacie odporúčania na konzumáciu väčšieho množstva ovocia a zeleniny… a potenciálne mať dôležité kardio-metabolické prínosy, ktoré by sa oplatilo bližšie preskúmať.

Predošlá štúdia zistila, že u subjektov konzumujúcich avokádo nedochádzalo po jedle napriek pridanému tuku k zvyšovaniu hladiny triglyceridov, zatiaľ čo sa zvýšila u samostatnej skupiny, ktorá jedla hamburgery.

Podľa výskumníkov môže preto prijímanie avokáda spolu s hamburgerom mať protizápalové benefity a prínosy pre vaskulárne zdravie.

Málo známa pravda o tukoch

Tuky boli celé desaťročia vo veľkom a mylne démonizované.

Jedným z dôvodov môže byť nezdravý pomer omega-6 a omega-3 mastných kyselín v mnohých spracovaných jedlách, keďže vybočenie z ideálneho pomeru 1:1 k 4:1 omega-6 a omega-3 mastných kyselín môže prispievať k zápalu.

Arašídový olej, napríklad, obsahuje niekoľko tisíckrát viac omega-6 ako omega-3 mastných kyselín![vii]

Lenže aj keď sú druhy a pomery tukov vo všeobecnosti prijateľné, aj tak môžu prechádzať procesom lipidovej peroxidácie, kedy stuchnú pri varení, napríklad pri grilovaní či vyprážaní, alebo dokonca v žalúdku počas trávenia.[viii]

Popravde je však zdravý tuk veľmi dôležitý pre každú jednu bunku vášho tela. Konzumácia zdravých tukov podporuje rôzne telesné procesy, počínajúc kožným zdravím až po vstrebávanie živín. Napomáha dokonca posilneniu vášho imunitného systému.[ix]

Záver

Svojím výnimočne vysokým obsahom dobrých tukov avokádo rozhodne vyčnieva a ukazuje sa byť múdrym doplnkom vašich každodenných jedál.

Hovoriť o jeho obsahu tuku však znamená iba kĺzať po povrchu jeho úžasných prínosov, pretože dokáže poskytnúť ochranu pred niektorými najhoršími degeneratívnymi ochoreniami, aké súčasné ľudstvo pozná, ako sú choroba srdca, artritída, cukrovka a rakovina.[x]

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: GreenMedInfo.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. zajimavé téma Green Deal
    Cituju–ČAS NA PARTY

    Představte si, že se někdo rozhodne uspořádat tematickou párty a zvolí téma „modrá“. Pozvete 10 svých přátel a požádáte každého z nich, aby přinesl plastový sáček modrých bonbónů M & Ms™. Když hosté dorazí, vysypou své tašky do prázdné mísy. Hostitel položí naplněnou misku na startovací stůl. Pokud předpokládáme, že každý host přinese v průměru asi 100 kusů, je to celkem asi 1000 kusů. V průběhu večera hosté obsah misky využívají střídmě (hostitel se zdržuje). Na závěr večera ještě zbývají nějaké bonbóny. Jeden z hostů při odchodu z provozovny tvrdí a směle tvrdí, že sladkostí je asi o polovinu méně, než si přinesl, a že by to tedy měly být ty samé, které si přinesl s sebou.ačkoli s sebou přinesl podstatně méně sladkostí než ostatní! Kromě toho, že toto tvrzení je trochu neslušné, co z toho můžeme vyvodit?

    Přísně vzato, máme co do činění se vzorkem bez výměny, což znamená, že pravděpodobnost vytažení bonbonu darovaného kýmkoli se bude v průběhu času lišit v závislosti na tom, kolik z příspěvku konkrétní osoby zůstane po výběrech. Tuto informaci bohužel nemáme. Pro ilustraci předpokládám, že od všech hostů se vylosuje zhruba stejný počet bonbónů a že celkový počet bonbónů je tak velký, že se poměr mezi vytaženými a zbývajícími bonbony alespoň zpočátku mění jen nepatrně. Pravděpodobnost tedy zůstává téměř konstantní, dokud se nedostaneme pod 10 kusů. Z toho vyplývá následující závislost na počáteční pravděpodobnosti. Jak už to v klimatologii bývá,Pravděpodobnostní nejistoty a jejich šíření budu ignorovat. Budu pracovat pouze s řády.

    Pokud zbyl jen jeden kousek cukroví, byla stoprocentní šance, že ho někdo přinesl. Ale kdo? Pravděpodobně první, kdo přišel a dal své cukroví do misky, pokud obsah nebyl smíchán. FILO – First In, Last Out! Nebo spíše osoba, která přinesla nejvíce cukroví, pokud je obsah dobře promíchán. Při absenci informací o množství a pořadí bonbónů vložených do misky můžeme pravděpodobně říci pouze to, že existuje pravděpodobnost 1:10, že jediný bonbón, který zbyde, patří konkrétní osobě, za předpokladu, že máme pravděpodobnost 0,1, že každý přinesl přibližně stejný počet bonbónů. To nám však neumožňuje určit, kdo tou osobou je.

    Když zbydou dva bonbóny, začne to být trochu zajímavější a komplikovanější. Jaká je pravděpodobnost, že oba kusy přinesl stejný člověk? Pravděpodobnost posloupnosti událostí je součinem pravděpodobností jednotlivých událostí. Ta pravděpodobnost je asi 0,1 x 0,1 nebo 0,01 v dobře promíchaném případě, budu předpokládat. Co když zbyde pět kusů? Pravděpodobnost, že jeden a tentýž člověk přinesl všech pět zbytků, je asi 0,1 až 5, tedy 0,15 ≈ 10 -5. Mělo by být zřejmé, že přiřazení zdroje se rychle stává nejisté, protože počet zdrojů a počet událostí (kusů bonbónů) narůstá! Proto je velmi nepravděpodobné, že by všechny zbývající kusy přinesla stejná osoba. To znamená, že je velmi nepravděpodobné, že zbude velké množství bonbónů, které jsou všechny od stejné osoby. Pravděpodobnost se však zvýší na 1, když počet bonbónů klesne na 1.

    ANALOGICKÝ ČAS

    Ve výše uvedeném příběhu představuje mísa punče troposférickou atmosféru, přidané modré M & M představují roční tok dobře promíchaného CO 2, který je přiváděn během zimy, a spotřebované cukroví představuje roční tok CO 2, který pochází z globální propady, zejména v létě, jsou zachyceny. Počet bonbónů, které zbydou na konci večírku, představuje roční čistý přírůstek CO 2. Vzhledem k tomu, že koncentrace CO 2 v atmosféře se ročně zvyšuje o množství rovnající se téměř polovině odhadovaných antropogenních emisí, panuje všeobecný názor, že pouze lidé jsou zodpovědné za zvýšení atmosférického CO 2je odpovědná a že odstranění antropogenních emisí zastaví nárůst CO 2 a tím i nárůst teploty na Zemi.

    Jeden problém s předpokladem, že za roční nárůst CO 2 jsou zodpovědné pouze antropogenní emise, je ten, že pro to neexistují žádné empirické důkazy. Pokles antropogenních emisí během vrcholu pandemie COVID nevedl k žádnému měřitelnému poklesu celkového nárůstu v roce 2020 ani tempa nárůstu za žádný z měsíců; ani pokles nebyl rychlejší než obvykle. Podrobně jsem to probíral zde .

    Výše uvedený článek ukazuje, že koncentrace CO 2 v atmosféře sezónně kolísá. Od října do května se zvyšuje asi o 8 PPMv a od června do září klesá asi o 6 PPMv. Během počáteční fáze, od podzimu do časného jara, je fotosyntéza výrazně omezena a čistou změnou je zvýšení koncentrace CO 2 v atmosféře . V dubnu 2020 však došlo k pandemii souvisejícímu poklesu antropogenního CO 2-Koncentrace asi o 18 %, ale nebyla pozorována žádná změna v rychlosti nárůstu; křivka vypadala v podstatě stejně jako v předchozím roce. Podobně maximální koncentrace dosažená v květnu byla prakticky stejná jako v letech 2018–2019, ačkoli odhadované antropogenní emise CO 2 byly od prosince 2019 do května 2020 sníženy.

    Antropogenní zdroje CO 2 , z nichž ne všechny pocházejí ze spalování fosilních paliv, představují pouze asi 4 % celkového toku CO 2 v uhlíkovém cyklu , což silně naznačuje, že nízký tok antropogenního CO 2 přes biogenní zdroje a odplyňování z ohřívací vody je zakrnělé, což vede k zanedbatelné zbytkové antropogenní akumulaci v atmosféře.

    Veškerý CO 2 je distribuován do různých jímek (vzduch, voda, suchozemské rostliny, fytoplankton) v poměru k jejich podílu na ročním úhrnu. Propady nemohou zjistit, zda CO 2 pochází z fosilních paliv, z dýchání rostlin nebo z bakteriálního rozkladu! To znamená, že pokud všechny emise fosilních paliv zítra magicky ustanou, mohli bychom pouze očekávat, že tempo růstu koncentrace CO 2 v atmosféře klesne o < 4 %, nikoli o 50 %, k čemuž jsme vedeni.

    Problém je v tom, že zdroje a jímky reagují citlivěji na frekvenci CO 2 (parciální tlak) než na jiné rozdíly, jako je atomová hmotnost molekul CO 2 . Zdroje proto nemohou významně rozlišovat mezi antropogenními a přírodními zdroji, jako jsou biogenní CO 2 nebo mořské emise. Totéž platí pro propady, s výraznou výjimkou, že fotosyntetické organismy mírně preferují lehké molekuly CO 2 s 12Zobrazit izotop C. To je smyslem malého příběhu o M & Ms. To znamená, že pokud osoba, která si nárokuje zbývající bonbón, nepřinesla, pravděpodobně by tam stále nějaké bonbóny zbyly, i když zjevně nemohly být jeho.

    Jiný přístup spočívá v tom, že pro aproximaci prvního řádu, ve které se nebere v úvahu izotop, by snižování atmosféry CO 2 přímo úměrně relativní frekvenci CO 2 mělo odstranit -Zdroje. To znamená, že pokud existuje čistý roční zisk 2 nebo 3 PPM, téměř všechny musí pocházet z nejhojnějších zdrojů – z oceánského odplyňování a biogenní respirace. Stejný argument o triviálním příspěvku sopečné činnosti platí také pro antropogenní emise.

    Většina údajných důkazů o antropogenních koncentracích CO 2 v atmosféře je založena na změnách hladin izotopového uhlíku. Argumentem je, že fosilní paliva mají malý deficit 13 C a naměřený nárůst relativního množství 12 C v atmosféře tedy musí pocházet z CO 2 z fosilních paliv. Situace je složitější, než se očekávalo, protože nedávná práce ( Kieft et al., 2021 ) ukázala, že bakteriální recyklace rozpuštěných organických látek v oceánech může obohatit izotop 13C!

    Během noci rostliny vydechují CO 2 . Spící listnáče stále dýchají kořeny (v zimě). Stálezelené stromy v boreálních lesích však více dýchají, protože si zachovávají jehličí. Očekával bych toto dýchání, které pro CO 2 přispívá -v zimě nárůst, nedostatek 13 má C.

    Další chybou v izotopové obraně je, že by se mělo upřednostňovat lehký ( 12 C bohatý) CO 2, který je odplyňován z povrchu oceánu, protože vítr potřebuje méně energie, aby jej odnesl pryč, než je tomu u těžších molekul. Nejsem si vědom, že by to někdo vzal v úvahu při obhajobě tvrzení, že nárůst atmosférického CO 2 je výsledkem antropogenních emisí, ačkoli některé rané práce ( Doktor a kol., 2008 ) byly provedeny na sladké vodě. Kromě toho Mayorga a spol. (2012), že izotopová frakcionace probíhá mezi rozpuštěným uhlíkem, kyselinou uhličitou, vodným hydrogenuhličitanem a vodným uhličitanem během konverze mezi druhy, se změnami pH a s odplyněním. Dřívější práce Wanninkhofa (1985) ponechaly některé otázky nezodpovězené, ale uvedly:

    „Krabicový model od Keelinga a spol. (1980) ukazuje rozdíl ve změně δ 13 C v atmosféře od roku 1956 do roku 1978 o 0,15 ‰ v závislosti na tom, zda se použije frakcionační konstanta vzduch-voda -14 ‰ nebo 0 ‰. To je poměrně významné, vezmeme-li v úvahu, že celková změna δ 13 C v atmosféře za posledních 100 let je asi -I ‰, na základě dat letokruhů (Peng et al., 1983).

    DOBA DŮKAZU

    Od vypuštění družice Orbiting Carbon Observatory-2 (OCO-2) koncem roku 2014 jsem viděl mnoho map CO 2 . Nepodařilo se mi najít většinu z nich, kteří prováděli obecné online vyhledávání. Nebyly dostupné na stránkách NASA JPL OCO-2. Celý archiv byl zřejmě přebalen, ale vše, co jsem našel, byla data z let 2015 – 2017. Nejméně jedno video bylo smazáno z webu JPL OCO-2 NASA (odkaz nefunguje). Novější mapy nejsou tak uživatelsky přívětivé jako původní grafika, která byla zpřístupněna veřejnosti. Při hledání vhodného OCO-2 CO 2-Mapy na mě udělaly dojem dvě věci: 1) jak obtížné bylo najít dříve publikované mapy a 2) jak velké byly rozdíly mezi několika dostupnými mapami.

    Ačkoli se o CO2 říká, že je „dobře promíchán“ v mezích svého kvantitativního rozlišení, koncentrace, umístění a roční období se značně liší. Nejstarší mapa CO 2 z družice OCO-2 je pro tuto diskusi pravděpodobně nejužitečnější, protože ukazuje rozložení koncentrací za období 5 týdnů na začátku (dole) fáze sezónního vzestupu pro severní polokouli (NH).

    Obrázek 1a (níže) je první publikací dat OCO-2 na setkání Americké geofyzikální unie v roce 2014. Zdá se, že hlavní zdroje jsou na venkově, jako je Amazonská pánev a jižní Afrika, se sekundárními zdroji z odplyňování v oceánech. v rovníkovém pásu. Nejedná se o regiony s vysokou hustotou obyvatelstva nebo koncentrovanou průmyslovou činností.

    Obrázek 1b, který byl vytvořen s daty přibližně o dva měsíce později, ukazuje, jak moc se změnilo umístění nejdůležitějších zdrojů za pouhý měsíc v rané fázi náběhu NH. Žádná z červených a jen malá část žlutých položek nepochází z automobilů nebo továren. Přírodní biogenní zdroje spojené s hnijícím kompostem ležícím na zemi a dýcháním stálezelených stromů, zejména v boreálních lesích Severní Ameriky a Sibiře, jednoznačně dominují zdrojům severní polokoule. Emise z tropických oceánů zmizely, možná proto, že je stále brzká zima a povrchové vody se ochladily. Zdá se, že stále existuje pás severního CO 2-Zdroje z oceánu, ale to může být výsledek mrtvého, rozkládajícího se fytoplanktonu, který je stále blízko povrchu.

  2. více zdroj i grafy, doporučuji a dovolila jsem si to vložit sem, snad neva děkuji.
    zde to pokračovaní
    https://eike-klima-energie.eu/2021/12/18/co2-party-spass-mit-wahrscheinlichkeiten/

Pridajte komentár

*