Vyliečte prírodnou cestou bez antibiotík chronickú kvasinkovú infekciu (candidu), ktorá spôsobuje únavu, depresie, ekzémy, migrénu a nadváhu. Zistiť viac

Čo sa udeje s vaším telom, ak budete mesiac jesť 1 lyžicu včelieho peľu denne


Včelí peľ a jeho účinky na energiu (únavu), imunitu a trávenie

Zrejme ste už počuli o surovom mede a o niektorých jeho mimoriadne prospešných zdravotných účinkoch.

Jedným z hlavných dôvodov, prečo je surový med tak prospešný, je jeho prirodzený obsah propolisu (včelieho tmelu), materskej kašičky a včelieho peľu.

Stop Candida

Surový med preto môžeme považovať za „apiterapeutickú superpotravinu“! Je výborným prírodným sladidlom. O jeho funkcii ako sladidle si môžeme viac prečítať tu (v angličtine). Avšak tento článok nie je o mede.

V dnešnom článku sa chcem zamerať na niektoré z viacerých mimoriadnych vlastností superhviezdy apiterapie, ktorou je VČELÍ PEĽ.

Apiterapia je odnožou alternatívnej medicíny, ktorá na liečbu využíva produkty včiel ako sú med, peľ, včelí chlieb, propolis, materská kašička a včelí jed.

Včelí peľ sú sladké granule kvetovej chuti plné života. Obsahuje takmer všetky živiny potrebné pre zdravie ľudského organizmu.

Podľa jednej teórie by nám na prežitie stačila jedna malá čajová lyžička včelieho peľu denne v prípade, že by nastal koniec sveta, no stále by sme nejakým spôsobom mali prístup k včeliemu peľu.

Samozrejme však, že sa nechcem dožiť situácie, kedy by som záver uvedenej teórie musela skúšať na vlastnej koži.

Ale čo presne je včelí peľ?

Je dobre známe, že naši malí včelí priatelia sú veľmi pracovití. Keď lietajú a opeľujú kvety a stromy, zozbierajú stovky, niekedy až niekoľko miliónov „peľových zrniek“ z jediného kvetu!

Zrnká peľu sa samé zachytávajú na malých chĺpkoch na zadných nohách včiel. Včela potom začne vylučovať lepkavú tekutinu, ktorou obalí a zlepí dokopy pozbierané zrnká peľu.

Tak vzniknú granule včelieho peľu.

Včela dokáže na jedenkrát odniesť najviac dve granule včelieho peľu. Vzniknuté granule včely prinášajú späť do úľa, kde ich uskladnia do buniek včelieho plástu.

Potom takto uložený peľ v bunkách plástu zapečatia tenkou vrstvou medu a včelieho vosku ešte predtým, než začne prebiehať anaeróbna fermentácia peľu.

Tento konečný včelí produkt poznáme ako „včelí chlieb“, ktorý pre včeliu kolóniu slúži ako zdroj bielkovín.

To je naozaj zaujímavé. Akým spôsobom sa ale získava včelí peľ pre našu spotrebu?

Viac informácií o spôsobe získavania včelieho peľu a jeho statusu ako „superpotraviny“ nájdeme vo videu nižšie.

Včelári najčastejšie umiestňujú pred vstupný otvor do úľa tzv. pascu na peľ. Pasca na peľ má podobu malej búdky, v ktorej sa nachádza jemná mriežka.

Keď včely vchádzajú do úľa, musia prejsť cez túto mriežku, na ktorej sa zachytávajú peľové granule zo zadných nôh včiel.

Táto procedúra včelám nijako neubližuje, no včelári si musia dávať pozor, aby z každého úľa zozbierali len malé množstvá peľu. Tým sa predíde tomu, aby včely netrpeli nedostatkom potravy.

Jedna včelia kolónia vyprodukuje 0,9 až 6,8 kg peľu ročne alebo 50 až 250 g denne.

Granule včelieho peľu sú rôznej farby a veľkosti, každá granula je jedinečná. Včelí peľ existuje v čerstvej, zamrazenej či dehydrovanej podobe.

Celkovo včelí peľ obsahuje viac než 250 látok, vrátane aminokyselín, tukov, vitamínov, makro a mikroživín a flavonoidov.

Poďme si ešte povedať pár slov o apiterapii (včelia terapia).

Presné zloženie včelieho peľu:

  • 30 % stráviteľné sacharidy
  • 26 % cukry (najmä fruktóza a glukóza)
  • 23 % bielkoviny (vrátane 10 percent esenciálnych aminokyselín)
  • 5 % tuky (vrátane esenciálnych mastných kyselín)
  • 2 % zlúčeniny fenolov (vrátane flavonoidov)
  • 1,6 % minerálov (vrátane vápnika, fosforu, horčíka, sodíka, draslíka, železa, medi, zinku, mangánu, kremíka a selénu)
  • 0,6 % vodorozpustných vitamínov a kyselín (vrátane vitamínu B1, B2, B6 a C)
  • 0,1 % vitamínov rozpustných v tukoch (vrátane vitamínov A, E a D)

Vyzerá to dobre, však? Poďme si však povedať niečo o skutočných priaznivých účinkoch včelieho peľu.

Top päť zdraviu prospešných účinkov včelieho peľu

Včelí peľ je „superpotravina“ s vysokým obsahom enzýmov a bielkovín. Vo videu nižšie sa dozvieme o zdraviu prospešných účinkoch včelieho peľu viac.

1. Protizápalové účinky

Protizápalové účinky včelieho peľu (vďaka jeho obsahu flavonoidov) sú prirovnávané k účinkom nesteroidných protizápalových liekov, ako je napríklad Neproxen.

Prírodná liečba osteoartritídy

Dajme sa znovu do poriadku a zbavme sa zápalov tým, že do našej stravy zaradíme aj včelí peľ.

Najlepšie výsledky dosiahneme, keď naša strava bude pozostávať z čo najviac biopotravín, keď budeme pravidelne cvičiť a do stravy zahrnieme aj zeleninovú šťavu!

2. Podpora životnej energie a vitality

Včelí peľ je vďaka svojmu obsahu širokej škály živín výborným prirodzeným zdrojom energie.

Sacharidy, bielkoviny a včelie vitamíny obsiahnuté v peli včiel nám poskytnú dostatok potrebnej energie na celý deň.

Protistresový účinok pomáha tiež odbúrať únavu či zlepšiť výdrž. Včelí peľ tiež vyživuje nadobličkové žľazy, a tak pomáha odbúrať adrenalínovú únavu.

3. Zbohom alergiám

Včelí peľ znižuje v organizme obsah histamínu. Keď začneme užívať včelí peľ, máme šancu zbaviť sa astmy, alergie a problémov s dutinami!

Včelí peľ je mimoriadne účinný aj v boji proti chorobám dýchacích ciest.

4. Dôkladnejšie posilnenie imunitného systému

Včelí peľ podporuje zdravie tráviacej sústavy a črevných baktérií, ktoré sú základom silnej obranyschopnosti nášho organizmu.

Včelí peľ má vlastnosti podobné antibiotikám, ktoré pomáhajú organizmus chrániť pred napadnutím vírusmi.

Včelí peľ má navyše vysoký obsah antioxidantov, a tak zároveň chráni bunky pred oxidáciou, ktorú spôsobuje pôsobenie voľných radikálov.

5. Zlepšenie trávenia

Včelí peľ okrem liečivých vitamínov, minerálov a bielkovín obsahuje tiež enzýmy, ktoré podporujú trávenie.

Enzýmy pomáhajú nášmu telu pri štiepení a vstrebávaní živín, ktoré získavame z potravy.

Liečivé účinky včelieho peľu taktiež pôsobia blahodarne proti zápalom čriev, čo tiež prispieva k zlepšeniu trávenia.

Ako užívať včelí peľ

Je teda najvyšší čas, aby sme prirodzenou cestou zlepšili náš príjem živín!

Včelí peľ zaraďujeme medzi tzv. funkčné potraviny, čo znamená, že je najlepšie ich konzumovať spolu s jedlom, najmä s ovocím (vláknina v ovocí ešte viac zvýrazňuje pozitívne účinky včelieho peľu).

Ak je to po prvýkrát, čo ste do Vašej stravy zaradili včelí peľ, je nevyhnutné začať malými dávkami, aby ste zistili, či je pre Vás včelí peľ vhodný.

Spočiatku užívame 1 až 2 granule – granule si dáme pod jazyk a necháme ich roztopiť, no môžeme ich aj jemne žuť.

Ak sa u Vás neobjaví reakcia či podráždenosť na granule včelieho peľu, ďalší deň môžeme dávku zdvojnásobiť. Takto pokračujeme po dobu aspoň jedného týždňa, čím si spoľahlivo vybudujeme toleranciu na včelí peľ.

Pre celkové zdravie a pocit pohodlia budú úplne postačovať 1 až 2 vrchovaté kávové lyžičky surových granúl denne.

Môžeme ich napríklad zamiešať do čerstvo vytlačenej zeleninovej šťavy, do smoothie, do jogurtu alebo ich môžeme zjesť priamo!

Na každodenné užívanie Vám tiež odporúčame tento včelí produkt, ktorý si môžete zakúpiť na Slovensku TU a v Česku TU.

Možné vedľajšie účinky včelieho peľu

Pre väčšinu ľudí je bezpečné užívať včelí peľ orálne po dobu 30 až 60 dní, v závislosti od veľkosti dávky.

Bezpečnosti užívania včelieho peľu by mali najväčšiu pozornosť venovať osoby, u ktorých by sa mohli objaviť alergické reakcie – jedná sa najmä o osoby, ktoré majú alergiu na peľ.

Ak začnete po skonzumovaní včelieho peľu pociťovať svrbenie, zdureniny a opuchy, ťažkosti s dýchaním či závrat, okamžite prestaňte s užívaním včelieho peľu a poraďte sa so svojim lekárom.

Ako sme už spomenuli vyššie, vždy začnite užívať nie rovno celú polievkovú lyžicu, ale len štipku. Postupne dávku zvyšujte, ak vám to nebude robiť žiadne zdravotné problémy alebo spôsobovať alergické reakcie.

Včelí peľ by nemali užívať tehotné ženy.

O autorke

Nicole Eckertová je odborníčkou na výživu, svoj prístup zakladá na princípoch celostnej medicíny. Je zakladateľkou a majiteľkou internetového blogu Holisticole.

Nicolin zámer, ktorý je poháňaný jej vášňou, je podeliť sa o svoje rozsiahle vedomosti z oblasti holistickej medicíny, čím Vám chce pomôcť naplno rozvinúť Váš potenciál.

Sledujte jej každodenné príspevky na blogu Holisticole na stránke www.holisticole.com.

Jej blog sa venuje zdravému životnému štýlu. Nájdeme tu príspevky nabité informáciami, liečebné, stravovacie a iné programy ako aj recepty z organických potravín.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. … Všetko pekne ale včely by sme mali najprv viac chrániť, zakázať pesticídy a herbicidy

  2. Vera Kohoutova

    Jíte květový pyl? Ačkoliv samotní výrobci jej doporučují jíst bez jakékoliv úpravy, zasloužilý včelař Jaroslav Kopeček z Beskyd upozorňuje, že neupravený pyl projde trávicím traktem bez vstřebání. Co je tedy zapotřebí s pylem provést, aby mělo smysl pojídat jej po lžičce denně? Jednoznačně nechat ho zfermentovat.

    Je zapotřebí převařit asi 40 gramů vody, po vychladnutí přimíchat 25 gramů medu a 100 gramů pylu. Vše řádně promíchejte, napěchujte do jedné či více skleniček a nechejte 3 dny v otevřené sklenici při v pokojové teplotě. Poté konzumujte jednu až tři lžičky denně, děti a při prevenci poloviční dávku. Při nízkém tlaku doporučujeme užívat na noc. Neužívejte při onemocnění ledvin, nádorových onemocnění a první 3 měsíce těhotenství. Fermentovaný pyl skladujte v lednici. Zdroj: http://www.energiezivota.com/superfoods/124-kvetovy-pyl-je-vcelim-pokladem-pro-nase-zdravi

    • Pel sfermentuje az po 3 mesiacoch.
      Pel sa moze dokladne prezuvat v ustach, aby sa obal peloveho zrna narusil.

  3. Pre maximálne využitie tohto „zlatého“ Božieho daru včelári doporučujú 3-dňovú fermentáciu v pomere 2 diely medu a 1 diel peľu. Nech vám slúži na zdravie! 🙂

  4. Prosim Vas ako dlho vydrzi pel? Totiž mam ho v špajzi v sklenenej fľaši a bude tomu uz aj rok co je tam. Bude ešte dobrý? Ďakujem za odpovede.

  5. Záleží na tom či je použitý peľ sušený, surový (mrazený),alebo fermentovaný (perga) ten pochádza priamo z plástových buniek považuje sa za najkvalitnejší a môže mať uvedené vlastnosti a účinky.

Pridajte komentár

*