Zlepšite svoj zrak a obnovte ostré videnie bez laserovej operácie pomocou zakazovanej metódy, ktorá ohrozovala príjmy očných lekárov! Zistiť viac

Čo sa udeje vo vašom tele, ak každý deň zjete ľanové semienka


ľanové semienka

Ľanové semienka sú v súčasnosti pomerne novým zdravotným trendom, ktorý objavili milióny ľudí v západnom svete.

Ľan ako rastlina sa pritom používa už takmer 5000 rokov pri výrobe plátna.

Zbohom vysoký krvný tlak

V prípade vyžitia ľanu textíliách, hodí sa na ne preto, lebo táto rastlina má silné a pružné vlákna, ktoré dorastajú do pomerne veľkej dĺžky. Je tak možné z neho vyrobiť jemné plátna, ktoré dlho vydržia.

V prípade využitia ľanu pre konzumáciu, na západe ide síce o pomerne nový trend, no v ázijských krajinách poznajú jeho zdravotné prínosy už stovky rokov.

Ako konzumovať ľanové semienka

Niekedy sa o ľanových semienkach hovorí aj ako o takzvanej „super potravine“. To vďaka ich vysokému obsahu nutričných látok a vlákniny.

Aby sa ľahšie jedli, je ich možné pridať do každého jedla, ako napríklad do ovsenej kaše, miešaných nápojov, ryže, zemiakov či jogurtu.

Ľanové semienka by sa mali konzumovať vždy pomleté (napríklad v mlynčeku na mak). V opačnom prípade by len prešli tráviacim traktom neporušené a telo by tak z nich takmer nič nezískalo.

Ak sa vám ich nechce vždy zakaždým mlieť a potom čistiť mlynček, dajú sa kúpiť aj pomleté.

Dávajte ale pozor, aby boli uzavreté vo vzduchotesnom obale a po otvorení ich držte v chladničke, aby nezoxidovali.

Čo dokáže v tele spôsobiť ich pravidelná konzumácia?

No a teraz sa už poďme bližšie pozrieť na to, aké sú ich hlavné zdravotné prínosy pre naše telá a čo všetko v ňom dokážu napraviť.

1. Blahodárne pre nervovú sústavu

Ľanové semienka majú vysoký obsah omega-3 mastných kyselín.

Posledný výskum poukazuje na to, že omega-3 kyseliny sú jednou z najdôležitejších látok, ktoré telo potrebuje pre boj s depresiou.

Okrem toho, sú veľmi potrebné aj pre udržiavanie mozgu v dobrej kondícii, prejavujúcej sa napríklad dobrou pamäťou a rýchlym myslením.

2. Znižujú cholesterol

Ľanové semienka dokážu znížiť hladinu cholesterolu v krvi v priemere až o 50%.

Okrem toho, znižujú aj hladinu trigliceridov, čo je snáď ešte dôležitejšie ako samotný cholesterol -a to v rozmedzí 25 až 60%.

3. Cukrovka

Ľanové semienka nepredchádzajú iba vzniku cukrovky, no v mnohých prípadoch výrazne zlepšujú aj stav už existujúceho ochorenia.

A to až natoľko, že pri troche skromnosti môžeme hovoriť o jej liečení, hlavne čo sa týka cukrovky typu 2.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

4. Nielen omega-3, ale aj 6 a 9

Ako sme už spomenuli vyššie, ľanové semienka sú veľmi bohaté na omega-3 kyseliny.

Obsahujú však aj dôležité omega-6 a 9 mastné kyseliny.

V podstate, len 3 polievkové lyžice ľanových semienok vám ich dodajú toľko, ako riadne veľký, až pol kilový kus ryby.

5. Pravidelné vyprázdňovanie čriev

Vysoké množstvo vlákniny v ľanových semienkach zabezpečí, že pohyb potravy a jej strávených zvyškov nebude v črevách ničím blokovaný.

Pravidelná stolica je jedným z najdôležitejších faktorov detoxikácie tela a prevencie rakoviny hrubého čreva.

6. Prevencia civilizačných ochorení

Ľanové semienka obsahujú lignany, ktoré bránia rozvoju viacerých druhov rakovín, ale napríklad aj takej osteoporóze.

Okrem toho, lignany znižujú v tele zápaly a pôsobia priaznivo na ochorenia ako lupus či artritída.

7. Dodávajú telu bielkoviny

Ľanové semienka majú vysoký podiel kvalitných bielkovín.

Táto ich vlastnosť sa zíde nielen vegetariánom, ktorí majú často problém dodávať telu dostatok kvalitných bielkovín, ale prínosom budú aj pre ľudí konzumujúcich mäso.

8. Pomáhajú pri chudnutí.

Ľanové semienka po konzumácii nasávajú do seba vodu a výrazne tým zväčšujú svoj objem.

Aj malé skonzumované množstvo tak dodá telu pocit plnosti, čím znižujú chuť do jedla a pomáhajú preto pri chudnutí.

Ako vidíte, pravidelná konzumácia ľanových semienok so sebou prináša širokú paletu zdravotných prínosov – od znižovania rizika niektorých ochorení, cez zlepšovanie telesných funkcií až po úpravu telesnej váhy.

Existuje však nejaké riziko nadmernej konzumácie ľanových semienok?

Samozrejme, ako sa vraví všetkého veľa môže škodiť. Avšak ľanových semienok by ste museli skonzumovať naozaj strašne veľa, aby sa dostavili nejaké neželané účinky.

Preto je možné s kľudom vyhlásiť, že ľanové semienka vám ponúkajú len samé výhody a žiadne riziká.

Vo všeobecnosti sa odporúča zjesť 2 až 4 polievkové lyžice pomletých ľanových semienok denne. No kľudne môžete aj viac, ak chcete.

Prírodná liečba osteoartritídy

Zdroj: This is What Happens to Your Body When You Eat Flaxseed Every Day

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. dakujem za info !

  2. Prosím opatrně však, protože některé druhy lněného semínka obsahují vysoké množství omega-6 na úkor žádoucí „trojky“ a takový len tělu příliš nepomůže. A ještě něco – všeho s mírou; nadbytek lněného semínka tělu naopak škodí, stává se pak karcinogenním.
    Jindra, milovník lněného semínka

    • Dobry den, mozte poradit, ako zistim, ktore semienka su tie spravne?

      • 1. ty dobré omega3 : omega6 = 3 : 1, odrůda: Natural, Recital, Baladin, Kaolin, Flanders, Libra …

        2. ty horší omega3 : omega6 = 1 : 1, odrůda: Raciol …

        3. ty nejhorší z pohledu zdraví pro zánětlivá onemocnění omega3 : omega6 = 1 : 12, odrůda Amon, Jantar, Lola …“

        • Dobrý deň, ako zistim ktora odroda ľanu je tá dobrá, ked na obale sa len uvádza ľan- semeno ľanu potravinárskeho hnedého?

  3. Na nejakej stranke davnejsie som citala,ze na artritidu pomaha zomlete lanove semienko+ biely jogurt+lanovy olej.Idem vyskusat tuto kuru,ked nepomoze tak neposkodi.Inac si lanove davam na postruhane jablcka na ranajky.

    • Budwig dieta: Zomleté ľanové semienka, cottage cheese + ľanový olej (neviem presne či takto – dá sa nájsť na internete). Najlepšie všetko v bio kvalite. Dá sa pridať aj ovocie, najlepšie lesné plody a papať to na raňajky. Na http://www.tv.naturalnews.com bolo o tom video.

    • Na artritídu najlepšie funguje, budete sa diviť, zázvor. Odvar z čerstvého koreňa zázvoru – nastrúhať na jemnom strúhadle, kopcovitá kávová lyžička do 2,5 dcl šálky, zaliať horúcou vodou, prikryté nechať lúhovať 15 min. Piť 2x denne PO jedle!. Nikdy nie nalačno, lebo sa po čase môže narušiť žalúdočná sliznica.
      Dá sa uvariť väčšie množstvo a dať do termosky. Odvar by sa nemal piť viac ako 2 týždne, potom si spraviť prestávku a znovu opakovať. Potom, keď problém pominie, iba udržiavať pitie odvaru tak raz za 2 dni.
      Ďalej je veľmi účinná šťava zo šalátovej uhorky (šťaviť aj so zelenou šupkou), tej sa dá piť neobmedzene ale pri väčšom množstve konzumovanom v jeden deň treba ju trošku prisoliť (himalájskou soľou), pretože je to šťava močopudná.
      Moja artritída to po takejto kúre vzdala. Je pravda, že som vtedy skoro vôbec nejedla mäso, údeniny, obiloviny a tvrdé a údené syry a žiadne mlieko.

  4. Ani bio ľanový olej lisovaný za studena nie je na zahodenie. Treba to držať v chladničke a od otvorenia skonzumovať do 14 dní.

  5. muj kamarat ma cukrovku tipu 2 chtel bych vedět jesli mu ten lek pomuže

  6. Viera Danizikova

    Pozdravujem najoblubenejsiu stranku o zdravi a do noveho roka vam vsetkym prajem hlavne to zdravie a vela novych clankov, ktore su pre mna velmi dolezite. ja by som sa chcela opytat na lanove semienka ci sa mozu davat aj malym detom.Za vysvetlenie dakujem a ostavam s pozdravom „SVETU MIER“ Vierka

  7. Pán Jindra má pravdu, že nadbytok ľanového semienka škodí. Kto pozná recept Dr. Butovej proti rakovine (mix tvarohu, ľanového semienka a ľanového oleja), vie, že pomletého semienka by sa nemalo denne konzumovať viac, ako 1 polievková lyžica. Mal som kamarátku – chirurgičku, ktorá zomrela na nepriechodnosť čriev v dôsledku nadmernej konzumácie ľanového semena. Doporučuje sa pomleté semienko skonzumovať do 15 minút, lebo potom sa stáva toxickým. Preto si ho radšej melte sami.

  8. POZOR PRI KÚPE ĽANOVÝCH SEMIEN, VŽDY SI ZISTITE O AKÚ ODRODU IDE!!!!!!!!

    Je dobře známo, že v současné stravě má člověk příliš velký přebytek omega6 nad omega3 mastnými kyselinami (mnohdy v poměru až 30:1), a to podporuje a akceleruje rozvoj zánětlivých onemocnění v těle. Potřebou je tedy zlepšit poměr přijímaných mastných kyselin ve prospěch omega3 a přiblížit se alespoň k poměru 1:1 či ještě lépe dosáhnout zřejmě optimálního poměru omega3 : omega6 = 3 : 1. A to je kamenem úrazu u různých nových odrůd lnu olejného. Staré odrůdy lnu měly standartně hodnoty omega3 : omega6 = 3 : 1 (omega3 průměrně 55-65% celkem z tuků, omega6 průměrně 16-20% celkem z tuků). Jenže ty nebyly v potravinářství moc oblíbené, protože pokud se z nich izoloval olej, rychle žluknul a stával se nechutný k požívání (oxidace omega3 mastných kyselin). V nedotčeném semínku však k takovým změnám rychle nedochází, a tak když se použije na omega3 bohatá odrůda, čerstvě se pomele a upeče se z ní pečivo, tak než by došlo k oxidaci, tak bude pečivo už dávno snězené. Potravinářský průmysl dotlačil šlechtění lnu k vyšlechtění odrůd, které mají velmi nízký obsah omega3 a vysoký obsah omega6 – výsledek? – olej je dlouhodobě velmi stabilní, chutný, nežlukne, ale z důvodu podpory rozvoje zánětlivých onemocnění je nezdravý a agresivní! A tak řada lidí, kteří vzhlíží k semínkům lnu (musí být samozřejmě rozemleto) jako k potravnímu doplňku pro zlepšení stavu svého zánětlivého onemocnění, dělá nevědomky přesný opak – své zánětlivé onemocnění ještě více rozdmýchává. Pro srovnání odrůdy lnu s těmito „lepšími potravinářskými“ vlastnostmi obsahují omega3 : omega6 = 1 : 12 !!! (omega3 průměrně 2-5% celkem z tuků, omega6 průměrně 70-75% celkem z tuků), některé odrůdy mají trochu mírnější nepoměr omega3 : omega6 = 1 : 1 (omega3 průměrně 36% celkem z tuků, omega6 průměrně 41% celkem z tuků). Dnes se právě v prodejnách zdravé výživy apod. prodávají převážně nové potravinářské odrůdy se stabilní olejovou složkou, ale bez výše uvedených zdravotních výhod a přitom se nikdy nedovíte, kterou odrůdu kupujete, abyste si mohli správně vybrat. A které odrůdy patří do těch rozdílných skupin podle obsahu omega3 a omega6 mastných kyselin?

    1. ty dobré omega3 : omega6 = 3 : 1, odrůda: Natural, Recital, Baladin, Kaolin, Flanders, Libra …

    2. ty horší omega3 : omega6 = 1 : 1, odrůda: Raciol …

    3. ty nejhorší z pohledu zdraví pro zánětlivá onemocnění omega3 : omega6 = 1 : 12, odrůda Amon, Jantar, Lola …“

    • zdroje: eagri.cz/public/web/file/299559/Len_konopi_2014.pdf
      eagri.cz/public/web/file/113305/Len_sety_2010.pdf
      panpekar.blogspot.no/2012/01/lnena-seminka.html

    • Prosím, mohli by ste konkrétne poradiť, ktorý ľanový olej ma najväčší podiel omega 3? Ktorá značka, ktorý výrobca…?

    • Dobry den, prosim vas poradili by ste mi, kde sa daju kupit odrody lanovych semienok, ktore maju spravny pomer omega3 : omega6 = 3 : 1, odrůda: Natural, Recital, Baladin, Kaolin, Flanders, Libra … ? Vopred dakujem za odpoved RH

Pridajte komentár

*