Ako si za 28 dní natrvalo znížiť vysoký krvný tlak bez užívania liekov na predpis? Viac info tu

Čo sa vlastne udeje vo vašom tele počas alkoholovej opice


Čo sa vlastne udeje vo vašom tele počas alkoholovej opice

Všetci sme tam už raz boli.

Vyprahnuté ústa. Siná pichavá bolesť hlavy. Degradácia základných kognitívnych schopností. Zmietanie sa vo vlastnej sebaľútosti.

Liečba osteoporózy

Áno, to všetko je obávaná alkoholová opica.

Keď vezmeme do úvahy ťažké stavy po konzumácii alkoholu, je prekvapujúce, že v priemere jeden zo šiestich ľudí sa ťažko opíja až 4 krát do mesiaca, respektíve raz za týždeň.

Možno je to aj tým, že konzumácia alkoholu sa napriek reklamným obmedzeniam tvrdo propaguje. Len v USA sa v rokoch 2002 až 2009 minulo na jeho propagáciu až 8 miliárd dolárov.

O čom sa však už v týchto reklamných šotoch nehovorí, je popis toho, čo nasleduje po „dobrej piatkovej noci“ – objímanie svojich porcelánových priateľov na druhý deň ráno.

Čo presne sa odohráva v našom organizme počas vytriezvovania, ktoré sprevádzajú bolesti hlavy, nevoľnosť a letargia?

Mnohí by ste zvalili uvedené príznaky na dehydratáciu. To je síce čiastočná pravda, no štúdie naznačujú, že do hry je zapojených oveľa viac významnejších faktorov.

Pohľad do vnútra tela

Symptómy sprevádzajúce stavy po užití alkoholu sa týkajú niekoľkých oblastí:

  • Priame fyziologické efekty alkoholu na mozog a ďalšie orgány
  • Stavy alkoholickej závislosti
  • Nealkoholové faktory, ako toxicita ostatných prídavných látok nachádzajúcich sa v alkoholických nápojoch
  • Narušenie spánkových cyklov

Dôkazy ukazujú, že na celkový stav počas opice vplývajú súčasne viaceré faktory. My sa v nasledujúcom texte budeme zameriavať na popis každého z nich.

Váš žalúdok a črevá sú opuchnuté

Alkohol priamo dráždi žalúdok a črevá, dôsledkom čoho sa vytvorí zápal žalúdočnej výstelky (napr. gastritída), s čím je spojené oneskorené vyprázdňovanie žalúdka.

Toto sa týka predovšetkým nápojov s vysokým obsahom alkoholu (nad 15%). Ide teda o niektoré druhy vín, likérov a samozrejme liehovín alebo takzvaného „tvrdého alkoholu“.

Vysoká konzumácia alkoholu môže viesť až k stukovateniu pečene, teda k nahromadeniu triglyceridov a voľných mastných kyselín v pečeňových bunkách.

Okrem toho alkohol zvyšuje produkciu žalúdočnej kyseliny, ako aj sekréciu tráviacich štiav v pankrease a črevách.

Každá z týchto vecí počas opice dokáže vyvolať zvýšenú bolesť brušnej dutiny, nevoľnosť, ale aj známe zvracanie.

Váš mozog je hladný

Keďže alkohol vedie k stukovatelej pečeni, ktorá je menej efektívna pri plnení svojich úloh, nasleduje nahromadenie nespracovanej kyseliny mliečnej, ktorá spomaľuje tvorbu glukózy v krvi.

K tomu pridružený obmedzený príjem potravy v dôsledku nevoľností produkciu glukózy spomalí ešte viac.

A keďže glukóza je primárnou potravou pre mozog, hypoglykémia potom prispieva k prejavom alkoholovej opice príznakmi, akými sú únava, slabosť a výkyvy nálad.

Cukrovkári sú obzvlášť citliví na fluktuácie hladiny krvného cukru. Nepodarilo sa však zatiaľ spoľahlivo preukázať, či nízka koncentrácia cukru prispieva k prejavom opice aj symptomaticky.

Liečba osteoporózy

Ste smädný a nutrične vyčerpaný

Nie je pochýb o tom, že alkohol je močopudný.

Konzumácia 50 gramov alkoholu spolu s 0,25 litra vody (čo sú približne 2 poldeci tvrdého zapité pohárom vody alebo 3 deci vína) vedie k eliminácii 0,6 až 1 litra vody počas nasledujúcich niekoľkých hodín.

Alkohol tiež spomaľuje vylučovanie hormónov hypofýzy , ktoré sú zodpovedné za re-absorpciu vody a elektrolytov v obličkách.

Preto po užití alkoholu sa namiesto opätovnej absorpcie vylúčia močom z tela von.

Potenie, zvracanie a hnačky sú všetko bežné príznaky opice, ktoré môžu naďalej prispievať k strate telesných tekutín a nerovnováhe dôležitých minerálov.

Váš mozog vysiela chybné spánkové signály

Alkohol bežne považovaný za ukľudňovač. Na mozog má z počiatku sedatívny účinok, pretože potláča produkciu glutamátu – mozgového stimulantu, ktorého úlohou je udržať nás pri vedomí.

Avšak, keď hladina alkoholu v krvi klesá k nule (obdobie počas opice), naše telo reaguje zvýšenou produkciou uvedeného stimulantu.

To potom vedie k poruchám spánku, ako aj k podráždeniu žalúdka.

Chémia vášho mozgu je totálne rozhodená

Aj keď presný mechanizmus, ako alkohol spôsobuje bolesti hlavy zatiaľ nie je známy, výskumy ukazujú, že to má niečo dočinenia s prenášačmi nervových vzruchov histamínom, serotonínom a prostaglandínmi.

Intoxikácia alkoholom vedie tiež k vazolidatácii (rozširovaniu ciev), ktorá vyvoláva bolesti hlavy a nízky krvný tlak.

Prechádzate abstinenčnými príznakmi odvykania si od alkoholu

Niekoľko výskumov naznačuje, že alkoholová opica je vlastne mierna manifestácia syndrómu odvykania si od alkoholu u ľudí, ktorí na ňom nie sú závislí.

Pri bližšom pohľade na odvykacie príznaky a príznaky alkoholovej opice zistíme, že sa výrazne prekrývajú.

Jedna klinická štúdia hodnotila závažnosť odvykacej epizódy u alkoholikov meraním 10 príznakov bežne prítomných aj počas opice, akými sú nevoľnosti, zvracanie, triašky, potenie, úzkosť, bolesti hlavy či rôzne zmyslové poruchy.

Pozorovanie faktu, že opätovná konzumácia alkoholu tak počas odvykania, ako aj počas opice, uľavila nepríjemným príznakom napovedá o tom, že tieto dva stavy zdieľajú spoločný proces.

Vyhýbajte sa čiernej hmote: Ostatné prídavné látky v alkoholových nápojoch, ktoré prispievajú k opici

Väčšina alkoholických nápojov obsahujú malé množstvá biologicky aktívnych substancií. Ide najčastejšie o rôzne príchute, aromatické látky a farbivá.

Výskum ukázal, že alkoholické nápoje pozostávajúce z čistého etanolu a vody (ako napríklad vodka) spôsobujú menšie prejavy opice, ako nápoje s vyšším množstvom prídavných látok, akými sú whiskey, brandy alebo červené víno.

Na spresnenie výsledkov je však nutné uskutočniť viac výskumu.

Zopár záverečných odporúčaní ako sa vyhnúť nepríjemnej opici

Najúčinnejšou cestou, ako sa vyhnúť alkoholovej opici, je abstinencia. Avšak konzumácia alkoholu je hlboko zakorenená v našej kultúre a nie vždy sa mu dá vyhnúť.

Pozrime sa preto na zopár jednoduchých krokov, ktorými sa dajú minimalizovať nepríjemné po-alkoholické stavy:

  • Nemixujte alkohol navzájom, ani s bublinkovými nápojmi a už vôbec nie s tými diétnymi (ako napríklad Diet Coke)
  • Ostaňte dobre hydratovaný pred, počas aj po pití alkoholu
  • Zajedzte si niečo pred pitím
  • Nefajčíte v ten deň, keď budete piť
  • Vyberajte si nápoje rozumne (skôr čistejšie destilované liehoviny ako tmavé likéry)
  • Vytancujte to (alebo vykonajte inú telesnú aktivitu)

Ak sa vám aj napriek najlepšej snahe nepodarí opici vyhnúť, uľaviť si môžete aj bežnými liekmi, ako paralén či ibuprofén. Tie však často majú vedľajšie účinky.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Zdroj: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Nefajčíte v ten deň, keď budete piť ?
    Toto povedzte fajciarovi a ho rozosmejete neskutocne. Vacsina fajciarov, ked si zajde na pivo tak pri tom vyfajci minimalne 2x tolko ako normalne a nevedia si predstavit pit pivko bez cigaretky. A ludia co prestavaju fajcit maju najvacsi problem si dat pivo resp kavu bez toho aby si zapalili. 🙂

  2. mne jeden kamarat, ktory studuje farmaciu povedal o obycajnom ciernom uhli na pretravenie. Vraj obsahuje akusi latku, ktora na seba navazuje vsetky jedy v zaludku, teda aj etanol. Odkedy som to vyskusal vzdy nosim v penazenke pre istotu jedno taketo cierne uhlie 🙂 … niekedy pijem aj celu noc, pred spanim si dam jedno uhlie a na druhy den mi nic nieje, zatial co ostatni nevedia ako sa volaju 🙂 alebo funguje to aj rano po prebudeni sa, bolo mi zle, bol som bledy a po uziti jednej tablety do jednej hodiny mi uz absolutne nic nebolo 🙂

  3. paralen si urcite po alkohole nedávajte , ak si nechcete odrovnat pecen uplne

  4. XO brandy a finske kvalitne vodky s cistou vodou a nie je problem.

  5. Presne tak, ak piť, tak jedine dobrú domácu slivovicu, alebo dobré XO či whisky, z popisovaných stavov nemám po konzumácii vôbec nič, ráno sa zobudím a mám čistú hlavu 😀 Hlavne sa vyhýbať miešaným drinkom a sladkým alkoholom.

    Tip pre niekoho čo to preženie, silná dávka vitamínu C pred spaním a ráno neviete že ste niečo pili 😀

  6. Všetci tu píšete že nepiť je to najlepšie. Ja somnikdy nepila nnič iné ako pivo. Ale tie stavy čo mávam na druhý deň si neviete predstaviť. Jedine čo mi trochu pomôže je lexaurin. Viem že to. Neni správne ale asi by som umrela ináč. Ak niekto vie ocom píšem skúste mi poradiť niečo iné. Ďakujem

  7. Ja to mam jednoduche. Odkedy nemam zlcnik a vznikla mi gastritida typu C, tak alokohol mi robi zle. A hlavne bublinkovy.
    Jedine co si mozem dat je to co popisuje badatel – kombinacia vody a slaby alkohol – radler, slaby vinny strik z bieleho vina, pripadne vareneho (asi sa odpari etanol), nealko pivo. A paradoxne aj demanovka ale len pol stamprliku a zapit vodou.
    Cize nieco co neobsahuje velku davku etanolu (vsak to je je jed) a nie na prazdny zaludok. Potom to ide v malom mnozstve aj ked mate problemy ako ja.

  8. Alkohol je svinstvo ako chemoterapia. Som onkologický pacient a viem o čom hovorím. Hladovka víťazí nad všetkým!!!!!! Ostatné sú keci.

Pridajte komentár

*