Čo vypovedá farba vašich očí o vašej osobnosti? Vedci to vysvetlili


Čo hovorí farba vašich očí o vašej osobnosti? Vedci to vysvetlili

Viete, že existujú faktory, ktoré majú vplyv na to, akej farby sú vaše oči? Poznáte tieto faktory? Iste, väčšina z ľudí na takúto otázku odpovie tak, že je to vec „genetiky“. Čiastočne to je pravda. Len čiastočne.

Podľa univerzity v Delaware „farba očí nie je tým jednoduchým príkladom, ktorý je daný len genetikou. Farba očí nie je výhradne len genetickým znakom.

Zbohom vysoký krvný tlak

Farba očí je spôsobená variáciou niekoľkých rôznych génov a interakciou medzi nimi… preto je možné, napríklad, že dvaja modrookí rodičia môžu mať dieťa s hnedými očami.“

(Tu je potrebné poznamenať, že nehovoríme o bielej časti očí, o očnom bielku, ale o farebnej časti oka, o dúhovke. Biela časť oka takisto nie je zanedbateľná. Jej odtieň je indikátorom zdravotného stavu človeka.)

Ľuďom sa podarilo úspešne dešifrovať ľudský genóm a tieto „interakcie“ sa vyskytujú veľmi často, pričom mnohé z nich sú nevysvetliteľné. Porozmýšľajte nad tým, aký názov sme dali tomuto článku.

Čo by už len mohla prezradiť farba vašich očí o vašom zdraví a dokonca o vašej osobnosti? Nuž, pokiaľ sa dá dôverovať všetkým tým štúdiám, vaše oči toho o vás povedia celkom dosť.

Tu je päť vecí, ktoré farba očí prezrádza o zdraví a osobnosti človeka!

Svetlé oči: ste súťaživí

V štúdii, ktorej sa zúčastnilo 336 osôb, austrálski vedci skúmali ľudí s bielym európskym pôvodom s cieľom identifikovania ich osobnostných znakov.

Analyzovali a posudzovali sa vyhlásenia typu: „Ľudia sa so mnou cítia v pohode“, „Seba vnímam ako niekoho, kto je ohľaduplný a láskavý takmer voči všetkým“.

Okrem týchto vyhlásení boli k testovaniu osobností pripojené aj slovné spojenia ako priateľskosť, veľkorysosť a empatia.

Analýzou informácií a údajov získaných výskumom sa zistilo, že ľudia so svetlejšími očami (napríklad šudia s modrými a svetlozelenými očami) sú považovaní za súťaživejších a za ľudí, ktorí len tak ľahko nesúhlasia s čímkoľvek.

Svetlé oči: nie je pravdepodobné, že by sa u vás vyvinulo vitiligo

Vitiligo je autoimunitné ochorenie, pri ktorom určité oblasti kože strácajú pigmentové bunky. Vitiligo sa prejavuje nepravidelnými alebo depigmentovanými oblasťami kože, ktoré stratili pigment a sú belavé, alebo úplne bezfarebné.

Tieto bezfarebné oblasti kože alebo fľaky pokrývajú telo, vrátane kože pod vlasmi, očnej sietnice a slizníc.

Štúdiou, ktorú uskutočnili vedci z Lekárskej fakulty Univerzity v Colorade, bolo zistené, že len 27 % z takmer 3 000 ľudí, ktorí trpia diagnózou vitiligo, malo modré alebo sivé oči.

Medzi vitiligom a inými chorobami existuje súvislosť. Myslíme tým konkrétne to, že keď sa vyskytne u niekoho vitiligo, dá sa predpokladať, že dotyčná osoba má, alebo sa u nej skôr či neskôr vyvinie cukrovka typu 1, lupus a ochorenie štítnej žľazy.

Táto väzba funguje aj v opačnom slede. (Pre vysvetlenie uvedieme, čo je lupus, lebo o ňom sa veľa nehovorí  a väčšina ľudí ani nevie, o čo ide. Lupus je závažné, nevyliečiteľné ochorenie.

Liečba osteoporózy

Je to chronické, dlhodobé autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje hyperaktivitu imunitného systému a napáda zdravé bunky.

Imunitný systém nesprávne identifikuje telu vlastné zdravé bunky, tkanivá a orgány. Začne proti nim bojovať. Choroba a jej priebeh nie je predvídateľný. V tele môže latentne pretrvávať celé roky a udrieť môže kedykoľvek a akokoľvek.

Lupus je zákerné ochorenie. U niekoho sa prejavuje ako kožné vyrážky, u iného vypadnú vlasy alebo spôsobuje zmenu na nechtoch. Môže ale napadnúť aj životne dôležité orgány.

90 % prípadov lupusu postihuje ženy, a to predovšetkým vo veku 14-44 rokov.)

Tmavé oči: pijete menej

Christopher Quinn, oftalmológ a člen predstavenstva Americkej optometrickej asociácie hovorí, že „ľudia so svetlými dúhovkami pijú viac, to je nepopierateľný záver uvedenej štúdie.“ Ale aký to má dôvod, prečo to tak je?

Štúdia, o ktorej hovorí Dr. Quinn, je prieskum realizovaný na Univerzite v Georgii (Georgia State University). Štúdie sa zúčastnilo 12 000 mužov a žien. Práve týmto zistením došlo k definovaniu „skutočnej súvislosti medzi farbou očí a konzumáciou alkoholu“.

Vedci poznamenávajú, že vzťah medzi farbou očí a sklonom ku konzumácii alkoholu pravdepodobne pramení z „väčšej citlivosti na alkohol (a užívaním niektorých liekov u ľudí, ktorí majú tmavé oči) a spojeniami, prepojeniami medzi limbickými (limbické centrum je centrum emócií a centrum vzrušenosti) centrami mozgu a farbou očí.

Tmavé oči: ste dôveryhodnejší

V rámci štúdie, ktorá bola publikovaná v časopise PLOS ONE, vedci požiadali 238 dobrovoľníkov o to, aby ohodnotili dôveryhodnosť osoby na základe farby jeho/jej očí.

„Farba očí mala na odpoveď významný vplyv,“ poznamenali autori. Uviedli však aj to, že o niečo menej sú si istí tým, či ostatné črty tváre (brada, čeľuste, obočie, atď.) tiež nezohrali svoju úlohu pri posudzovaniach, akým bolo toto.

Vedci to uzavreli tým, že „…nebolo to spôsobené výhradne hnedou farbou očí. Nedá sa potvrdiť, že by hnedá farba očí bola vyvolávala markantnejšie vnímanie dôveryhodnosti.

Skôr to asi bolo spôsobené črtami tváre, ktoré spoločne s hnedými očami vyvolávajú určitý dojem“. Také črty tváre, akými sú napríklad väčšie oči, väčšie ústa a širšia brada, podľa autorov takisto korelujú s vyvolávaním dojmu dôveryhodnosti jednotlivca.

Tmavé oči: máte zdravšie oči

Podľa štúdie publikovanej v časopise Klinická a experimentálna oftalmológia (Clinical and Experimental Ophthalmology) môžu mať ľudia so svetlými očami až dvakrát vyššiu predispozíciu na vznik makulárnej degenerácie, než ľudia s očami tmavšieho farebného odtieňa.

Degenerácia makuly je stav, ktorý môže mať za následok rozmazané videnie alebo stratu zraku v centre zorného poľa.

Podľa oftalmológov dôvodom uvedeného môže byť to, že tmavšie dúhovky blokujú ultrafialové žiarenie účinnejšie než dúhovky, ktoré sú svetlej farby.

Ultrafialové svetlo je samozrejme významným rizikovým faktorom z hľadiska vývoja niekoľkých ochorení súvisiacich s očami. Medzi ne zaraďujeme progresívne zhoršovanie zraku, ktoré nastáva s pribúdajúcim vekom.

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Špekulant

    No, neviem, na niektoré tvrdenia mám kontrapríklady hneď v mojej rodine. Treba to brať ako článok na pobavenie.

  2. Svoboda Vladislav Vaclav

    Uprimne receno, sem velice rad, ze se mi naskytla tato moznost, odebirat, od Vas, tyto doporucene clanky, priklad, oci, osobnost, zrak, atd. Srdecne dekuji……

  3. ráda čtu články,které se týkají zdraví.Je jasné,že si z nich vyberu to,o čem jsem přesvědčená,že je dobré.Ne,že bych přímo s článkem nesouhlasila,ale vybrat si z toho musí každý sám.Snad nevadí,že jsem češka,přiznám,že se mi líbí vaše řeč,připadá mi taková měkčí.Občas,když nevím,o jakou zeleninu jde nebo jiné slovo,tak se zeptám.Zatím mi vždy někdo odpoví a poradí.Máte taky dobré programy v televizi,hlavně zábavné.Děkuju,že jsem se mohla přihlásit.

Pridajte komentár

*