Vyliečte prírodnou cestou bez antibiotík chronickú kvasinkovú infekciu (candidu), ktorá spôsobuje únavu, depresie, ekzémy, migrénu a nadváhu. Zistiť viac

Coca-Cola po druhý rok za sebou vyhlásená za najväčšieho znečisťovateľa plastmi na svete


Coca-Cola po druhý rok za sebou vyhlásená za najväčšieho znečisťovateľa plastmi na svete

(TMU) – V celosvetovom audite plastového odpadu, uverejneného neziskovou organizáciou Zbavme sa plastov, bola spoločnosť Coca-Cola označená za najväčšieho znečisťovateľa.

V stredu uverejnená správa ukazuje, že nadnárodný konglomerát na výrobu nealkoholických nápojov má na svedomí viac plastového dopadu než ďalší traja najväčší znečisťovatelia dovedna.

Stop Candida

Viac ako 72 500 dobrovoľníkov v 51 krajinách pracovalo v septembri počas jednodňového upratovania na plážach, vodných cestách, či prechádzalo ulicami miest, zbierajúc plastové fľaše, obaly, vrecká, úlomky a ďalší odpad, aby dokončili audit.

Správa uviedla, že najhorším znečisťovateľom zo všetkých je Coca-Cola, s 11 732 plastmi zaznamenanými v celkovo 37 krajinách na štyroch kontinentoch, čo predstavuje zhruba 2,5 percenta z celkového plastového odpadu, analyzovaného v správe.

Hlavným zdrojom plastov bola spoločnosť v Afrike a Európe a druhým najväčším v Ázii a Južnej Amerike.

Ďalší plastoví hriešnici

Na druhom a treťom mieste ako ďalší najväčší producenti plastového odpadu sa umiestnili spoločnosti Nestle a PepsiCo, v tomto poradí.

Tesne za nimi sa umiestnila spoločnosť Mondelez International – výrobca značiek obľúbených občerstvení, ako sú Oreo, Ritz, Nabisco a Nutter Butter – a spoločnosť Unilever.

Ďalším poprednými značkami v desiatke najväčších producentov plastového odpadu boli spoločnosti Mars, Procter & Gamble, Colgate-Palmolive, Phillip Morris International a Perfetti Van Mille.

Vo svojom vyhlásení organizácia Zbavme sa plastov skritizovala spoločnosti, ktoré sa v audite umiestnili na čelných miestach, za to, že „ponúkli tie najhlúpejšie riešenia plastovej krízy, zdôrazniac, aké dôležité je pre hlasy zo spotrebiteľského sektora vyžadovať zodpovednosť a dožadovať sa konca používania jednorazových plastov“.

Celosvetový koordinátor skupiny Von Hernandez dodal:

„Táto správa poskytuje ďalšie dôkazy, že korporácie naliehavo potrebujú robiť viac pre zameranie sa na krízu znečistenia plastmi, ktorú vytvorili.

Ich pokračujúce spoliehanie sa na plastové obaly na jedno použitie vedie k zaťažovaniu životného prostredia ďalším plastovým odpadom.

Recyklácia tento problém nevyrieši.

Zbohom vysoký krvný tlak

Takmer 1 800 členských organizácií združenia Zbavme sa plastov žiada korporácie, aby urýchlene znížili svoju výrobu jednorazových plastov a hľadali inovatívne riešenia zamerané na alternatívne systémy dodávky výrobkov, ktoré nevytvárajú znečistenie.“

Podľa údajov poskytnutých nadácii The Ellen MacArthur Foundation Coca-Cola už predtým priznala, že produkuje ohromujúcich 3,3 milióna ton plastových obalov ročne, čo sa rovná približne 200 000 fľašiam za minútu.

Podvodný trik so „100% recyklovateľnosťou“

Mnohé spoločnosti tvrdili, že svoje produkty vyrábajú ako „100-percentne recyklovateľné“.

Organizácia Zbavme sa plastov to skritizovala ako korporátnu propagandu, ktorá žalostne zlyháva v riešení skutočného problému, poznamenajúc, že „recyklácia nie je tým zázračným riešením, za aké ho často vyhlasujú.“

Začiatkom tohto mesiaca Cola Cola zaviedla novú plastovú fľašu, ktorá je vraj vyrobená z recyklovaného morského plastu, zatiaľ čo vlani sa spoločnosť zaprisahala pozberať a recyklovať „ekvivalent každej fľaše či plechovky, ktorú predáva v rámci celého sveta“.

Plastové fľaše sa však dajú recyklovať len niekoľkokrát. Potom sa ich polymérové reťazce skrátia, čo vedie k zhoršeniu kvality. Mnohé plasty sa tiež menia na produkty, ako sú odevy, stavebný materiál a ďalšie výrobky, ktoré sa už nikdy znova nerecyklujú.

Správa ďalej hovorí:

„Z problému plastov sa nemôžeme dostať recyklovaním a firmy, ktoré tvrdia, že je to riešenie, sa len jednoducho vyhýbajú vykonaniu skutočných zmien.“

Používanie plastov je kľúčom k fungovaniu globálnej ekonomiky. Zatiaľ čo väčšina globálnych a miestnych úradov priznáva, akú obrovskú škodu to spôsobuje životnému prostrediu, ich používanie tiež vydláždilo cestu k úžasným pokrokom súčasnej spoločnosti v odvetviach medicíny, konzervácie potravín, dopravy vody, hygieny, špičkových technológií a v celom rade ďalších použití.

Lenže v ekonomike, ktorá kladie najväčší dôraz na krátkodobý zisk a v kultúre, ktorá sa točí okolo pohodlia a masovej spotreby, sa plasty stali aj prekliatím – mentalitou vyhadzovania a produktov na jedno použitie, ktoré nahrádzajú trvanlivé, opätovne použiteľné a umývateľné výrobky.

S nárastom dodávok bridlicového plynu v USA a na celom svete sa cena výroby a exportu plastov stala nižšou, čím sa stal trh s plastmi pre priemysel fosílnych palív a petrochémie opäť nesmierne ziskovým.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: themindunleashed.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Marie Kubešková

    Proč se neprodává ve skle, které by se vracely jako se vrací pivní – a funguje to. Zdrovna tak sklenice od zeleniny a další – za totality se to vracelo a nebyly tyto odpady.
    Je mi líto přírody a zvířátek, kterým ty plasty – neumyté – voní a oni je sní a potom za bolestí umřou.
    Moc prosím, jestli můžete v tom něco udělat – moc lidí by vám bylo vděčno. Moc zdravím a moc děkuji – Maruš

  2. Nepochopím, prečo sa ľahkovážne spúšťa megavýroba nezmyslov skôr, ako sa domyslia dôsledky takéhoto krátkozrakého, často až absurdného ľudského konania. Skutočne nemá kto túto našu tuposť zastaviť??

Pridajte komentár

*