Ako prírodne vyliečiť osteoporózu, spevniť kosti a predísť zlomeninám? Viac info tu

Čučoriedky sú prírodným zázrakom pre optimálne zdravie srdca a mozgových funkcií


Čučoriedky sú prírodným zázrakom pre optimálne zdravie srdca a mozgových funkcií

(Olivia Cook, Natural News) Čučoriedky sa zdajú byť len ďalším obľúbeným ovocím, no v skutočnosti sú doslova nutričnou bombou plnou antioxidantov a fytonutrientov, ktoré dokážu urobiť zázraky pre vaše telo a myseľ.

Toto drobné modré superovocie je viac ako len sladká pochutina. Pridanie hŕstky týchto bobúľ do vašej stravy môže byť jedným z najjednoduchších a najchutnejších spôsobov, ako zlepšiť svoje zdravie a predĺžiť si život.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Čučoriedky sú nabité dôležitými vitamínmi a minerálmi, ktoré vaše telo potrebuje, aby zostalo zdravé. Sú dobrým zdrojom vitamínov ako vitamín A, B6 (pyridoxín), B9 (folát), C, E a K1 (fylochinón).

Sú tiež nabité dôležitými minerálmi ako vápnik, meď, železo, horčík, mangán, fosfor, draslík a zinok.

Len jedna porcia týchto bobúľ (150 gramov) vám dokáže zabezpečiť vysoké percento vašich nutričných potrieb – 36 percent dennej dávky vitamínu K, 25 percent mangánu, 24 percent vitamínu C a 14 percent vlákniny.

Čučoriedky zlepšujú zdravie mozgu a kognitívne funkcie

Antioxidanty v čučoriedkach, najmä antokyány a flavonoidy, pomáhajú chrániť váš mozog pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi.

Štúdia z roku 2023 publikovaná v The American Journal of Clinical Nutrition (Americký žurnál klinickej výživy) ukázala, že konzumácia ekvivalentu 178 gramov čerstvých čučoriedok denne vo forme prášku z divokých čučoriedok viedla k výraznému zlepšeniu kognitívnych funkcií u starších dospelých, ktorým hrozia viaceré neurodegeneratívne ochorenia mozgu.

To naznačuje, že polyfenoly v divokých čučoriedkach dokážu zlepšovať pamäť a výkonné funkcie mozgu.

Na podporu týchto zistení recenzia z roku 2021 v International Journal of Molecular Sciences (Medzinárodný žurnál molekulárnych vied) zdôraznila, že antioxidačné antokyány v čučoriedkach pomáhajú chrániť pred faktormi, ktoré urýchľujú starnutie mozgu a prispievajú k neurodegeneratívnym ochoreniam.

V recenzii sa zistili pozoruhodné zlepšenie pamäte, pozornosti, výkonných funkcií a psychomotorickej rýchlosti.

Okrem toho, prehľad 11 štúdií z roku 2019 publikovaných v časopisoch The Journals of Gerontology, Series A, Biological Sciences a Medical Sciences spája vyšší príjem potravín bohatých na flavonoidy, ako sú čučoriedky, s lepším výkonom mozgu.

Zbohom vysoký krvný tlak

To zahŕňalo kognitívne procesy, ako sú výkonné funkcie a zlepšená pamäť u detí vo veku 7 až 10 rokov, a vylepšené výkonné a psychomotorické funkcie u dospelých vo veku 60 rokov a starších.

(Súvisiace: Čučoriedky sú superpotravina, ktorá vám môže pomôcť zlepšiť zdravie mozgu.)

Čučoriedky zlepšujú aj zdravie srdca a kardiovaskulárne funkcie

Vďaka vysokému obsahu rozpustnej vlákniny pomáhajú tieto malé bobule vášmu telu udržiavať si zdravú hladinu cholesterolu tým, že sa naviažu na cholesterol a žlč v črevách a odstránia ich z tela.

Keďže žlč obsahuje cholesterol, žlčové kyseliny a ďalšie zložky, účinné zbavenie sa žlče je kľúčové pre udržanie hladiny cholesterolu pod kontrolou. No a to je dôležité aj pre udržanie zdravia srdca.

Okrem vlákniny antokyány a polyfenoly v čučoriedkach znižujú zápaly v tele a zlepšujú prietok krvi tým, že pomáhajú odstraňovať nánosy plaku z tepien.

Výskum publikovaný v The British Journal of Nutrition (Britský žurnál výživy) zistil, že čučoriedky pomáhajú brániť oxidácii LDL (zlého) cholesterolu, čo je významný krok pri znižovaní rizika srdcových chorôb.

Čučoriedky navyše podporujú zdravý krvný tlak. Sú nabité živinami ako vápnik, horčík a draslík, ktoré sú životne dôležité pre reguláciu krvného tlaku. Tieto plody sú tiež prirodzeným zdrojom kyseliny dusičnej, molekuly, ktorá pomáha udržiavať krvné cievy pružné – čo ďalej prispieva k znižovaniu krvného tlaku.

Zistite viac o úžasných superpotravinách, ako sú čučoriedky, na stránke Superfoods.news.

Prípadne si pozrite nasledujúce video o tom, prečo sú čučoriedky „zázračným liekom“ pre zdravie srdca, mozgu a trávenia:

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Autor: Olivia Cook, Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Medveď to vie – bohovské ovocie. Miľujem čučoriedky – bojím sa medveďov.

  2. Kazde ovocie je zdrave, len treba vsetko s mierou, esteze zvierata intuitivne vedia co maju jest a nepotrebuju zidovske studie a clanky typu „zjedzte kazdy den to a to a uvidite co sa udeje s vasim telom za 30 dni“

    • Marek Košice

      Kým to nebude napísané na N-ku, Aktualitách a podobne, tak to bude pre ovce HOAX. A tam to nikdy napísané nebude….

  3. Žiadna vláda, ktorá likviduje poklad národa, t.j. najúrodnejšiu poľnohospodársku pôdu nemôže byť národnou ! Tomu môže veriť len skutočný idiot ! A toto nie je prvý krát ! Farizeji ! Vraj super investícia ! Ďalšiec klamstvo, ako pri iných zahraničných montovniach na Slovensku ! Že ich huba nebolí !
    https://www.infovojna.bz/article/video-obcania-mesta-surany-ostro-vystupili-proti-vystavbe-baterkarne-ohrozujucej-zivotne-prostredie-na-uzemi-najurodnejsej-ornej-pody-na-slovensku

  4. Najväčší zločinec a terorista moralizuje o dezinformáciách! On, čo je hlavným manipulátorom a šíriteľom klamstviev sa hra na dobrého chlapca ! Tak tomuto uverí už skutočne len korunovaný idiot ! Ale pre zapredaný a falošný mainstream (hl. šíriteľ dezinformácií) je to samozrejme komixový hrdina ! :o)))
    https://www.trend.sk/spravy/bill-gates-narazil-nevyriesitelny-problem-ktory-svete-pacha-coraz-viac-skody?itm_brand=trend&itm_template=news&itm_modul=denny_suhrn_sprav&itm_position=12

  5. Kolko ich vypijes za tyzden?

  6. To platí o našich lesných čučoriedkach, nie umelo pestovaných a predávaných za nehoráznu cenu v super/hyper – marketoch. Tie obchodné ani nesfarbia jazyk na tmavofialovo. Hlavne, že sú to „čučoriedky“.

    • Presne tak. Z marketu chutia ako guma z trenírok.

    • Pestujem čučoriedky kanadské. Trepeš, lebo o tom veľa nevieš. V supermarketoch sa predávajú kanadské/ americké čučoriedky, o ktorých sa tu píše a ktoré majú vnútro svetlo zelené žlté a nefarbia. Nie sú to tie, ktoré rastú u nás v lesoch.
      To je iný rastlinný druh.

      • Čučoriedka „kanadská“ latinsky Vaccinum corymbosum a čučoriedka „naša“ latinsky Vaccinum mirtillis. Sú to geneticky príbuzné rastliny. Značný prínos pre zdravie má aj čučoriedka kanadská. Jej výhodou sú veľké plody a možnosti väčších výnosov na pestovateľských farmách. Chcem vidieť ako niekto dokáže vypestovať veľké množstvá pre ľudí aj čučoriedky „mirtillis“.

  7. Marek Košice

    Nájde sa medzi vami niekto nepríčetný, kto verí týmto sr*čkám o tom „anonymovi“?

    https://koktejl.azet.sk/clanok/ojvjVFZ/bombovy-anonym-ma-chciet-aby-v-zime-vyhnali-deti-na-mraz-minister-vnutra-reaguje/?utm_source=pokec.sk&utm_medium=homepage_promo

    „Predhodíme vám problém, a potom naň vymyslíme taký typ riešenia, ktoré by ste bez toho problému nikdy neprijali.“ …či tak nejak znie tá múdrosť….

    Tak čo, kedy bude „Internet pass“? Začiatkom budúceho roka, či?…
    AKÁ ŠKODA, že vo vláde nie je PS a Korčok……. Za ich vlády by ma to totiž až tak extrémne neštvalo, lebo by som to očakával….

  8. Na tomto mieste – v príjemnom nedeľnom večernom čase – nemám vôľu sa vyjadrovať k zdravotným benefitom tohto výborného lesného ovocia, vzhľadom na dostatočne vypovedajúci obsah redakčného článku..

    Nadpis ma zaujal z iného „titulu“.

    A síce: Z pohľadu slovenského jazyka, evokovalo vo mne príjemný pocit „rýdzo“ slovenské spisovné nádherné slovíčko: „ČUČORIEDKA“, ktorého obsahový význam dnes, je už pre český dorast i strednú generáciu – zrejme neznámy..

    Preklady slova – ČUČORIEDKA – do niekoľko ostatných jazykov:

    1. Česky: borůvka
    2. Anglicky: blueberry
    3. Nemecky: Heidelbeere
    4. Taliansky: mirtillo
    5. Rusky: черника (černika)
    6. Poľsky: jagoda
    7. Švédsky: blåbär
    8. Fínsky: mustikka
    9. Maďarsky: áfonya
    10. Bulharsky: боровинка (borovinka)

    Musím uznať, že „našej čučo-riedke“ sa ani zďaleka nepodobá žiaden cudzo-jazyčný termín (pozn.: najbližšie: боровинка – borovinka). Proste, ten slovenský (čučoriedkový), je pre mňa najviac „zvonivo-spevavý“.

    1/ Je veľká škoda i do budúcna pre ďalšiu slovenskú generáciu, že si sami zbytočne „zahnusujeme“ slovenský jazyk „anglikanizmamy“ len preto, aby sme boli „cool“, všakže?!

    Pritom na každý anglikanizmus máme „záplatu“ v podobe adekvátnej slovenskej slovnej náhrady. (Pozn.: To je i pre mňa Výzva, aby som učinila Štúrovi a Bernolákovi – zadosť, čo sa týka môjho písania – využívať v prvom rade – náš spisovný slovný – „genofond“. )

    2/ Kedysi – začiatkom milénia, Julo Satinský nazval vo svojej knižke pod názvom – „Čučoriedkáreň“ – mladé 16-18 ročné „čaje“ = Čučoriedky, ako synonymum pre čerstvé sladko-šťavnaté k – „ochutnaniu“ súce dievčatá.

    A tu je jeho jedna skrátená „prírodno-kulinárska“ poviedočka z vyššie menovanej knižky, str. 178.

    „Pamätám sa, ako som chlapcom pripravoval v prírode obed. Dievčatá za mojich mladých čias chodili do dievčenského tábora, zatiaľ čo my do chlapčenského. Keď som piekol v tábore rezne na prírodno, tak som každý vyklepal, zabalil do lopúchového listu, na chvíľu namočil do mlieka a potom som ich poukladal do vopred pripravenej jamy na horúci kameň, pokryl ďalším horúcim kameňom a nad jamou som nakládol vatru a tak ich dusil. Boli to rezne dusené v lopúchovom liste – veľká pochúťka! K tomu zopár zemiakov a všetci sa olizovali! Samozrejme, alobal sme nemali. Zemiaky sme piekli rovno v pahrebe. Keď sa našlo na ne trochu masla, bola to veľká delikatesa.

    Z pudingového prášku a z vody sme narobili do (hliníkových) ešusov puding a zasypali sme ho čerstvými čučoriedkami!! Nepoznám väčšiu rozkoš, ako jesť z ešusu vanilkový puding s čučoriedkami.

    Vedel som navariť i dobrú polievku z chlebových kôrok. Hubník zo starých rohlíkov a čerstvo nazbieraných húb.. Ale boli aj serióznejšie ponuky dňa. Napríklad také opekané hríby pri táboráku. A keď ste k dubáku alebo rýdziku pripichli na prút kúsok slaninky – to bola paráda! Ony sa vám začali na prúte zoznamovať, slaninka pustila na rýdzik šťavu, rýdzik začal prenikavo rozvoniavať – neodolali ani tie najsilnejšie nátury!“

    Tak len toľko – krátke návraty do detských liet v pionierskych táboroch, dnes „ideovo a pro-západne“ premenované na – skautské tábory..

    P.S: Snáď som tu týmto mojím príspevkom, byť – „mierne od veci“ nikoho – „nevyrušila“.

    Taká malá „nedeľná chvíľka poézie“.. Vďaka za pochopenie!

    • Bolo to mimoriadne skvelé Ajša Skvelé pobavilo ma to °°°° prajem peknú noc na ľavej strane dýchaj me z hlboka Pa

      • Dobre sa vyspi, Boba..😏
        Zajtra Ťa tu čakáme..

        • VDaka ti tešim sa na teba Ajša si mudra a sčítaná citim, že ide z teba mudrost určite sa venuješ mudre joge prstovej ktorá ťa obohacuje a dáva ti silu a dobro v duši dobru noc no iste máš vrodené niečo čo má málokto

    • Ďakujem aj ja za tvoj prínos, nielen kulturàlny ale hlavne spoločenský čučoriedkami ochutený

Pridajte komentár

*