Vyliečte prírodnou cestou bez antibiotík chronickú kvasinkovú infekciu (candidu), ktorá spôsobuje únavu, depresie, ekzémy, migrénu a nadváhu. Zistiť viac

Cukrovka a vaše chodidlá: Dôležité fakty, ktoré musíte poznať


Cukrovka a vaše chodidlá: Dôležité fakty, ktoré musíte poznať

Jednou z komplikácií cukrovky je kvôli veľmi vysokým hladinám cukru v krvi diabetická neuropatia. Tento závažný problém môže viesť k ťažkému a často trvalému poškodeniu nervov v tele.

Preto je dôležité mať sa na pozore, aby ste najvčasnejšie príznaky diabetickej neuropatie postrehli a mohli tak začať s liečbou a zmenami životného štýlu.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

K bolesti diabetickej nohy zvyčajne dochádza v noci a nasledujúci zoznam uvádza príznaky, na ktoré by ste mali dávať  pozor:

  • Necitlivosť na zmeny teploty
  • Znížená citlivosť, brnenie či svrbenie v chodidle
  • Pocit pálenia
  • Kŕče a ostré bolesti
  • Ochabnuté svaly
  • Bolesť v kĺboch a kostiach
  • Hypersenzitivita
  • Chýbajúca odozva členkového reflexu

Okamžite by ste sa mali pozhovárať s odborníkom na nohy, endokrinológom či všeobecným lekárom, keď máte nasledovné príznaky:

  • Ranu, vred alebo rez na chodidle, ktoré sa veľmi dlho hoja alebo sa zapálili
  • Závrat alebo sa vám krúti hlava
  • Brnenie či slabosť, ktoré vám bránia vykonávať každodenné činnosti či dokonca zaspať
  • Abnormálne zmeny vo fungovaní vášho reprodukčného, tráviaceho či močového systému

Nožný vred je niečo, čo by vás malo naozaj znepokojovať. Pri neliečení môže privodiť gangrénu, ktorá si bude vyžadovať chirurgický zákrok, alebo častejšie amputáciu.

Vredy sú rany či boľavé miesta, ktoré sa časom nehoja, rozhodne sa teda usilujte o čo najvčasnejšiu liečbu.

Cukrovka a vaše chodidlá: Dôležité fakty, ktoré musíte poznať

Tento záber skutočného pacienta trpiaceho diabetickým nožným vredom by vás mal znepokojiť

Prírodná liečba osteoartritídy

Ako sa starať o svoje chodidlá

Cukrovka môže viesť k problémom s chodidlami a keďže riziko je vysoké, mali by ste vedieť, čo máte robiť:

1. Nezabudnite si každý deň prezrieť chodidlá. Hľadajte boľavé miesta či pľuzgiere – aj tie najmenšie, aby ste o nich mohli okamžite povedať svojmu lekárovi.

2. Nohy si umývajte a dôkladne osušte. Toto je nevyhnutné, aby sa vám na chodidlách nedržali mikróby, ktoré môžu spôsobiť infekciu. Aby ste si nepoškodili kožu, používajte vlažnú vodu a jemné mydlo.

3. Nechty na nohách si strihajte dorovna. Robte to bez ohľadu na to, či cukrovku máte alebo nie. Je dobré, keď si ich striháte po kúpeli, kedy nechty zmäknú. Ich strihanie dorovna môže zabrániť vrastaniu nechtov.

4. Nechoďte naboso. Chôdzu naboso mnohí odborníci na zdravie odporúčajú, lebo má veľa zdravotných výhod, nie je však pre vás tým pravým, keď máte cukrovku.

Môže viesť k rezným ranám, najmä keď kráčate vonku. Keď máte boľavé miesta či vredy, mali by ste sa vyhýbať chôdzi naboso aj doma.

Váš lekár by vám mal pri každej návšteve prezrieť obe nohy aj chodidlá.  Užitočný je aj nožný lekár čiže podiater, najmä u starších pacientov s cukrovkou 2.typu.

Stop Candida

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Mária Pižemová

    Už dávno odoberám od vás tieto články a konštatujem, že sú veľmi múdre, správne a v mnohom mi pomohli vaše rady. Často ich využívam. Ďakujem za túto pomoc. Dokonca šetrí čas i peniaze. Je treba sa zaujímať o účinky liekov v bylinách.

Pridajte komentár

*