Ako je možné, že toľkí ľudia, ktorí majú naplnené základné potreby, sa aj napriek tomu cítia chudobní, osamotení, depresívni a znepokojení?
Existuje niečo, čo by mohlo pomôcť zastaviť túto epidémiu pocitov nešťastia modernej spoločnosti? Áno.
Výskum renomovaného neurochirurga Jamesa Dotyho a rôzne ďalšie vedecké dôkazy hovoria, že existuje riešenie tohto problému. V skutočnosti ho poznáme už dávno z náboženstva a filozofií východných kultúr.
Je to súcit.
Doty, autor najpredávanejšej knihy New York Times s názvom Into the Magic Shop, je riaditeľom Centra pre výskum a vzdelávanie v oblasti súcitu a altruizmu (Center for Compassion and Altruism Research and Education) na Stanfordskej univerzite.
Pre Huffington Post napísal:
„Súcit je uvedomenie si utrpenia druhého a túžba zmierniť ho. Dnešná moderná spoločnosť súcit často odmieta a považuje ho za bezvýznamný a nezmyselný náboženský výraz.
Na základe poznatkov a skúseností však môžeme podporiť názor všetkých významných svetových náboženstiev: súcit je dôležitý.
„Naša chudoba nespočíva v nedostatku financií, ale v sociálne slabej prepojenosti.“
Čo môže do nášho života priniesť súcit k druhým?
Súcit a prepojenie s druhými dokáže posilniť naše zdravie a prispieť k pocitu šťastia a spokojnosti. V neposlednom rade dodá nášmu životu cieľ a zmysel.
Súcit je tiež začiatkom toho, ako nájsť v zamestnaní cestu, aby ste sa stali vodcom – služobníkom (Servant Leadership).
Marcel Schwantes opisuje Servant Leadership ako „filozofiu a súbor postupov, ktoré zlepšujú život jednotlivcov, pomáhajú budovať silnejšie organizácie a robia svet spravodlivejším a láskavejším”.
Jack Ma – zakladateľ spoločnosti Alibaba
Jack Ma, zakladateľ spoločnosti Alibaba, ktorý dokázal sám zarobiť miliardy, tvrdí, že dôležitejšie ako EQ (emocionálna inteligencia) a IQ je LQ (kvocient lásky).
Schwantes píše, že podľa modelu lásky, ktorý nám predstavil Ma, sa úspech nemeria vašou hodnotou (alebo hodnotou spoločnosti), ale tým, koľko problémov ste vyriešili vďaka uplatňovaniu súcitu a koľkým ľuďom na svete ste pomohli.
Ma hovorí:
„Na čo je dobré zarábať peniaze ako stroj? Ak nie ste nijako osožní pre ostatných, chýba vám LQ… princípom vášho života musí byť láska. Na ničom inom nezáleží.”
Dalajláma o súcite
„Ak budeme hovoriť, že súcit je niečo posvätné, nikto nás nebude počúvať. Ak však povieme, že láskavé správanie voči druhým zníži náš krvný tlak, nepokoj, stres a zlepší celkové zdravie, ľudia tomu začnú venovať pozornosť.“
Medzi súcitom a empatiou však existuje zásadný rozdiel. Empatia vám pomôže precítiť utrpenie druhého človeka, ale nerozviaže vám ruky, aby ste mu pomohli. So súcitom sa však ocitnete v koži druhého a uvidíte, čo robiť, aby ste zmiernili jeho utrpenie.
Inými slovami, súcit je podľa Schwantesa objektívnejšia forma empatie.
Úspešnosť veľkých vodcov spočíva v schopnosti vidieť veci očami druhého.
S týmto tvrdením súhlasí aj Jeff Weiner, výkonný riaditeľ sociálnej siete LinkedIn: Ak súcitíte s druhými, dokážete im pomôcť čeliť zložitým a neutešeným situáciám bez toho, aby vás to zaťažilo či oslabilo.
Preto je lepšie viesť druhých so súcitom ako s empatiou.
Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Keby to vetci pochopili bol by na svete MIER “ SÚCIT“