Znížite si za 28 dní vysoký krvný tlak prírodnou cestou, bez užívania škodlivých liekov na predpis a natrvalo! Zistiť viac

Dávajte si pozor na smarfóny: Telefón explodoval a zabil spiace dievča


Telefón exploduje a zabíja spiace dievča

Zomrieť v spánku sa často považuje za najpokojnejší spôsob odchodu z tohto sveta, ak taký vôbec existuje. Bohužiaľ to však nebol prípad štrnásťročnej Aluy Asetkyzy Abzalbekovej z kazašského Bastobe.

Dievča išlo spať s mobilom pod vankúšom, počúvajúc pri zaspávaní hudbu. Telefón bol zapojený do neďalekej elektrickej zásuvky, čo je typická scéna u mnohých ľudí.

Zbohom vysoký krvný tlak

Podľa polície potom batéria telefónu explodovala, ťažko zranila Alue hlavu a zabila ju. Rodina ju našla až ráno a zavolala zdravotníkov, ktorí však už úbohému dievčaťu nevedeli pomôcť.

Tieto vyhlásenia potvrdili forenzní experti. Telefón explodoval nadránom, keď sa prehrial pri nabíjaní. Značka smartfónu nebola zverejnená.

Aluina smrť bola náhla, tragická a bolestná pre všetkých, ktorí ju poznali. Jej najlepšia priateľka, pätnásťročná Ayazhan Dolasheva, uverejnila na sociálnych sieťach tento odkaz:

„Stále tomu nemôžem uveriť. Bola si najlepšia. Boli sme spolu od detstva. Byť bez teba je pre mňa také ťažké. Veľmi mi chýbaš. Opustila si ma navždy.“

Epidémia explodujúcich mobilov

Nanešťastie, Aluina smrť nebola taká ojedinelá, ako by sme sa nazdávali.

Začiatkom tohto roku nakrúcala CCTV muža v Indii, keď mu vo vrecku vybuchol mobil. Pracoval s dvoma ďalšími kolegami v železiarňach a vtom bolo vo vrecku jeho nohavíc vidieť malý výbuch.

Muž vyskočí a snaží sa zbaviť mobilu, ktorý silne dymí. Keď sa mu ho podarí vytiahnuť z vrecka, leží na podlahe, naďalej zapĺňajúc miestnosť dymom. Muž v obave pred ďalšou explóziou rýchlo uteká preč.

Majiteľovi telefónu popálenú nohu ošetrili, mal však šťastie, že sa mu telefón podarilo vybrať skôr, ako mu spôsobil horšiu škodu.

Minulý rok zasa v šanghajskej štvrti Minhang vo východnej Číne explodoval žene mobil na prístrojovej doske auta – počas jazdy. Incident bol zaznamenaný aj kamerou a v pozadí sa rozliehajú jej výkriky.

Podobne ako v prípadoch robotníka v továrni a Aluy, aj tento výjav sa začína obyčajne: žena riadi auto a na prístrojovej doske má pripevnený svoj telefón Apple iPhone 6.

Ten potom zachvátia plamene. Ženy sa zmocní panika, je však nútená riadiť ďalej, lebo je v neustále prúdiacej premávke. Zdá sa ale, že telefón horieť prestal.

Potom ho znova zachvátia plamene a tentoraz už nezhasínajú. Žena zastavuje auto a vybieha von, kričiac na okoloidúceho, ktorý sa zastavil skontrolovať, či je v poriadku: „Vybuchol mi mobil! Vybuchol mi mobil!“

Pred touto udalosťou si dala žena vymeniť batériu v opravovni telefónov. Po výbuchu od nej síce spoločnosť telefón vzala a dala jej novú batériu, no opraviť telefón a zaplatiť škody na jej aute odmietla.

„Šoférovala sama; telefónu sa nikto nedotkol,“ povedal jej manžel. „Jednoducho náhle vzbĺkol. V tom čase ho nenabíjala, ba ani nepoužívala.“

„Keď sme vo februári batériu v opravovni kupovali, povedali nám, že je pravá. Ďalšiu zodpovednosť prevziať odmietli a odškodnenie nám neposkytnú.

Požiadali sme ich o nový telefón. Hovoria, že nám môžu dať už len používaný. Pripadá nám to, že nás žmýkajú ako zubnú pastu. Budú nás žmýkať dovtedy, dokým nestratíme trpezlivosť a nevzdáme to; vtedy bude pre nich prípad uzavretý.“

Prečo telefóny explodujú

Tento jav znie ako niečo z hororového filmu. Na explózie  telefónov však existuje prosté, vedecké vysvetlenie.

Zbohom vysoký krvný tlak

V prvom rade je dôležité všimnúť si, že vo väčšine prípadov nejde o chybu telefónu, ale batérie. V batérii sú oddeľovače brániace spojeniu dvoch elektród.

Keď majú tieto oddeľovače nejaký kaz, môžu sa elektródy dotknúť a spôsobiť výbuch. Je to preto, lebo elektrolyty dostávajú energiu, ktorá mala byť uchovaná v batérii.

Tieto elektrolyty sú nestabilné a citlivé na teplo, čo spôsobuje, že ostatné chemikálie vytvárajú plyn, ktorý zvyšuje teplotu a tlak, čo vedie k explózii. Práve to sa v roku 2016 stalo dnes už neslávne známemu telefónu Samsung Galaxy Note 7.

Väčšina telefónov používa lítiovo-iónové batérie, ktoré preťaženie prílišným nabíjaním zvyčajne bezpečne znášajú. Ak batéria exploduje, je to zvyčajne kvôli nejakej výrobnej chybe batérie.

Dôležité je však poznamenať, že sústavné preťažovanie telefónu prílišným nabíjaním môže nakoniec znížiť jeho výkon.

Ako zabrániť explodovaniu telefónov

Dobrou správou je, že vybuchnutie vášho mobilu je vysoko nepravdepodobné. Na predchádzanie tomuto druhu nehôd má zabudované bezpečnostné prvky.

Vždy však existujú spôsoby, ako sa telefón alebo jeho batéria môžu poškodiť a tieto prvky nepriaznivo ovplyvniť.

Pád a poškodenie batérie

Ak vyzerá batéria nafúknutá, deformovaná, alebo sa stále bez príčiny prehrieva, je zrejme poškodená.

Vysoké teploty a horúce prostredie

Sem patrí práca s viacerými otvorenými aplikáciami, dlhé telefonáty, používanie aplikácií náročných na CPU, nabíjanie, pobyt na priamom slnečnom svetle či iné prirodzené spôsoby, ako sa môže prehriať telefón.

Nemusí vždy explodovať telefón, no môže to viesť aj k skrátenej životnosti batérie.

Tuto je niekoľko spôsobov, ako problémom zabrániť:

1. Pri nabíjaní odstráňte puzdro či obal telefónu.

2. Nevystavujte telefón priamemu slnečnému svetlu.

3. Nenechávajte telefón dlhodobo v rozpálenom aute.

4. Nenabíjajte telefón, keď je vo vaku alebo na inom mieste, ktoré zadržiava teplo.

5. Nepoužívajte nesprávne alebo lacné nepôvodné nabíjačky.

6. Vyvarujte sa namočeniu telefónu.

7. Prederavenie batérie pri nehode alebo inej agresívnej situácii.

8. Nenabíjajte telefón cez noc, pretože ak by začal náhodou horieť, nevšimnete si to a môže vzniknúť väčší požiar vo vašom byte či dome. Udusili by ste sa dymom skôr, než by vás zobudilo teplo plameňov. Najviac úmrtí pri požiaroch totiž nebýva v dôsledku popálenia, ale udusením.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: theheartysoul.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Dr.Dusan Belacik

    When telephones were chipper and simple we had no problem with telephones nor health hazards. Now when
    they are mobile, smart and more advanced they are lots of health hazards and deaths caused by the explosion.
    Can we do something about it? No. It is inadequate social
    control.

  2. Fakt mne zajímá, co si lidé myslí ale anglicky neumím, ve škole se to naše generace neučila, takže ten anglicky psaný příspěvek je mi/nám k …Sakra, jsme ČEŠI, V ČESKÉ REPUBLICE, TAK SI NA TU ANGLINU NAS…TE! U nás mluvíme a píšeme česky, ne anglicky, rusky, německy, svahilsky…chytrej Dr!!!
    K článku: Kde jsou časy, kdy jsme chodily děti ukládat s pohádkou, když byly větší, s důvěrným popovídáním, s těmi ještě většími aspoň s pusou na dobrou noc. I kdyby v ty doby byly existovaly smartfony, něco takového by se nemohlo stát. My rodiče jsme svoje děti znali, zajímaly nás, věděli jsme, co od nich můžeme očekávat. Naše děti v Česku nám nebyly lhostejné, jak je to kdesi v cizině, hlavně v té Américe. Napsala bych, že nedej bože, aby se ty cizí způsoby dostaly někdy k nám, jenže bohužel je pozdě, přišlo to s Václavem Flaškou Havlem. Zakořeňují a úspěšně se za vydatné podpory zv.VIP „lidí“ rozrůstají.

Pridajte komentár

*