Ako sa navždy zbaviť osteoartritídy (artrózy kĺbov) pomocou byliniek, stravy a cvičenia? Viac info tu

Dávajte si pozor na vedľajšie účinky týchto 20 liekov: Poškodzujú pamäť!


Dávajte si pozor na vedľajšie účinky týchto 20 liekov: Poškodzujú pamäť!

Lieky na predpis vedú celosvetovo každý rok k viac ako 100.000 úmrtiam a u ďalších 1,5 milióna ľudí vyvolávajú vážne vedľajšie následky, ktoré si vyžadujú hospitalizáciu.

Negatívne reakcie na lieky sú uvádzané ako 4. najčastejšia príčina úmrtia. Každý liek na predpis preto predstavuje určité zdravotné riziká. Strata pamäte je jedným z nich.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

3 skupiny liekov, ktoré najčastejšie vedú k problémom s pamäťou

Medzi liekmi existujú 3 skupiny, ktoré majú vyšší vplyv na mozog a jeho kognitívne schopnosti, ako ostatné lieky.

Ak užívate liek z takejto skupiny, je vysoká šanca, že bude mať na pamäť nepriaznivé účinky.

1. Lieky „proti“ niečomu

Akýkoľvek liek začínajúci slovom „anti“ (slovensky „proti“), ako napríklad antidepresíva, antihistamíny, antibiotiká, antispazmodiká či antihypertenzíva, budú pravdepodobne ovplyvňovať vašu úroveň acetylcholínu.

Acetylcholín je primárnym neurotransmiterom zodpovedným za pamäť a učenie.

Jeho nízke úrovne môžu vyvolať prejavy veľmi podobné tým pri demencii, ale aj stratu pamäte, mentálnu dezorientovanosť, zahmlené videnie, halucinácie či delírium.

2. Lieky na spanie

Predpisované lieky na podporu spánku sú neslávne známe tým, že vedú v strate pamäte.

Niektorí ľudia dokonca nazývajú najobľúbenejšie lieky na spanie Zolpidem TevaZolpidem Orion (obsahujúce účinnú látku zolpidemtatrat) aj ako lieky na amnéziu.

Užívatelia týchto liekov sú známi bdelým spánkom, bezprizornosťou, rizikovým šoférovaním a halucináciami..

Lieky obsahujúce látku zolpidemtatrat vyvolávajú stavy podobné kóme či opilostným omdletiam a zároveň ochudobňujú mozog o spánkovú regeneráciu.

Zbohom vysoký krvný tlak

Existujú lepšie spôsoby ako na nespavosť!

3. Statíny

Statíny, ktoré znižujú hladinu cholesterolu v krvi, sú zrejme najškodlivejšia skupina liekov pre váš mozog. Dokonca sa dnes už aj vyžaduje, aby bola strata pamäte uvedená v ich príbalových letákoch ako možný vedľajší účinok.

Cholesterol tvorí až 1/4 vášho mozgu a je nevyhnutný pre funkcie pamäte, učenia a rýchleho rozmýšľania.

Preto nie je žiadnym prekvapením, že lieky znižujúce hladinu cholesterolu v krvi majú na mozog neželané vedľajšie účinky.

20 liekov, ktoré spôsobujú stratu pamäte

Teraz sa podrobnejšie pozrime na zoznam konkrétnych 20 liekov, ktoré sú notorický známe svojimi možnými rizikami pre mozog:

  1. Lieky na epilepsiu – Fenytoín (Sodanton, Epilan)
  2. Lieky na Parkinsona – Skopalomín, Atropin, Glykopyrolát
  3. Lieky na spanie – Zolpidem, Zopiclon, Zaleplon (Sonata)
  4. Lieky proti bolesti – Morfín, Kodeín
  5. Benzodiazepamy – Diazepam, Alprazolam (Xanax), Lorazepam
  6. Lítium
  7. Chinidín
  8. Inzulín
  9. Steroidy
  10. Antibiotiká – Ciprofloxacin
  11. Chemoterapia
  12. 12 Antihistamíny
  13. Interferóny
  14. Lieky obsahujúce Naproxén – Emoxén Gél, Nalgesin S, Napsyn, Vimovo
  15. Tricyklické antidepresíva – Noveril, Anafranil, Amitriptilin
  16. Lieky proti vysokému krvnému tlaku
  17. Beta blokátory (zvlášť tie používané na glaukóm)
  18. Lieky obsahujúce Metyldopu – Dopegypt
  19. Antipsychotiká – Haldoperidol, Thioridazine
  20. Barbituráty – Amobarbital, Pentobarbital, Secobarbital, Fenobarbital

Uvedený zoznam bol pripravený Richardom C. Phosom, Ph.D., bývalým riaditeľom Katedry psychiatrie na Mount Sinajskej fakulte medicíny.

Čo teda ďalej robiť?

Ak užívate niektoré z uvedených liekov, odporúčame vám poradiť sa so svojim lekárom v prípade, že spozorujete akékoľvek nepriaznivé účinky na vašu pamäť.

Najlepšie by bolo, ak by vám lekár pomohol nájsť buď bezpečnejšie alternatívy týchto liekov alebo navrhnúť zdravé zmeny vo vašom životnom štýle, ktoré by odstránili potrebu liekov.

Ak predsa len budete pokračovať v ich užívaní, snažte sa znížiť tlak na mozog proaktívnym prístupom, akým je lepšie stravovanie, viac pohybu a tiež pomocou doplnkov stravy podporujúcich mozog.

Čiže jednoducho povedané: Snažte sa vytvoriť prostredie, ktoré zachová výkonovú kapacitu mozgu aj napriek nepriaznivým vplyvom vašich liekov.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Zdroj: Beware 20 Medications That Cause Memory Loss

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. baxova alena

    Dobrý den trpím 20 let nespavostí existuje jiný lek na nespavost nežli zolpidem který jak jsem se dočetla na vašich stránkách, má nežádoucí učinky, ztrátu paměti? děkuji

    • maria novakova

      dobry den, vas príspevok ma zaujal tiez by som vedela rada odpoved, moja mama tiez ma podobne problemy so spankom a tiez tak dlho, uz bere kadejake lieky ktore sa velm tazko nakonbinuju s inými liekmy , ma 67r nedavno mala pasovy opar a obvodny lekar jej nevedel dat k tomu lieky aby sa jej stav zlepsil ale naopak mala velmi velke problemi s vedlajsimi ucinkami tak vam dakujem ak by ste mali nejake schodne vychodisko,,,teraz s nou pojdem k ludovej liecitelke, este sa pokusim jej pomoct aj takto 🙂

      • Dostatok pohybu, idealne na cerstvom vzduchu, aspon 1-2 km/3000-5000 krokov denne, primerane mnozstvo stravy (hlavne zelenina a ovocie), pripadne male pivko alebo si potiahnut z travy a uvidite, ze budete spat ako male deti. Treba sa prekonat. Prijimat energiu v strave a viest fyzicky a dusevne pasivny zivot => nadmerne mnozstvo energie. Telo nepotrebuje vela oddychu a neupadne do spanku. A samozrejme nejaky rezim. Moja starka sa tiez reklamovala, ze uz o 4 rano je hore a nezaspi. Lenze o 18tej uz bola v posteli a o 20tej spala. 8 hodin spanku aj mna potesi. 😀

    • odporúčam užívať konope (THC)

    • kupujem si v lekárni melatonín – je to hormón zodpovedný za zaspávanie

  2. Pouzivam od bolesti palladone 12 mg. Mám lieky aj na kolisavy tlak. Neviete mi napísať niečo o tych liekoch.

  3. Atarax je nenávykový liek na spánok, nepatrí medzi hypnotiká, ale sedatívne účinkuje až o niekoľko (4-5) hodín, patrí medzi anxiolytiká.

  4. Ten doktor sa nevolá Richard C. Phos, ale Richard C. Mohs.
    http://health.howstuffworks.com/human-body/systems/nervous-system/improving-memory8.htm

  5. Užívala som lieky na úzkosť a teraz sa zo závislosti na nich dostával predpísaným liekom Tiapridal. Pociťujem dosť výrazne zníženú koncentráciu aj pamäť na udalosti aj len zo dňa, často si veľa udiatého nepamätám a moje vnímanie je proste..nie úplné akokeby. Mávam s tým veľký problém. Niekedy aj zabúdam o čom vlastne hovorím pri rozhovore. Vedeli by ste mi prosím Vás poradiť? Mám len 18 rokov, stravujem sa zdravšie, snažím sa byť fit, lenže tiež by som rada žila dobre i v psychickom zdraví a nemusela sa hanbiť za svoju myseľ.. Dá sa vrátiť späť a zlepšiť pamäť? Ďakujem

  6. Na dobrý spánok sú vhodné čaje ako sú medovka a levanduľa,ale jedná šálka na to nestačí a treba ich piť veľmi pravidelne už pred večerom šálku a druhu asi hodinu pred spaním a piť ho dlhodobo,výsledky sa určite každému dostavia.
    Tiež sú vhodné himalajské čaje s dobrým ukľudňujúcim účinkom.
    Aby sa odbúrali psychické stavy pravidelne užívať omegu 3 pitím olejov s ich bohatým obsahom napr.rybí olej(tuk),konopný olej a ľanový olej po 1 lyžici ráno pol hod pred jedlom a tiež aj večer pred jedlom.
    V krajinách kde je dovolené užívanie konopy,nie však fajčenie,ktoré ničí hrtan,priedušky a pľúca,ale konopný výťažok .ktorý lieči a zlepší psychické stavy a naviac pomáha odbúravať návyk od psychotropných liekov.
    Pri jej užívaní sa nemajú nezmyselne zvyšovať dávky,aby sa nám nestala návyková. https://www.youtube.com/watch?v=TGaLKxelYZs

    • Nespavec Domáci

      No ale, keď vypijem liter čaju na spanie… tak sa budím kvôli potrebe isť močiť !
      A tak mi močenie prerušuje spánok !

  7. Dobrý deň,
    beriem lieky na epi, Depakin, Lamictal, Fenitoin a navyše Diazepam,

    všetky lieky sú škodlivé napamäť? Ďakujem za odpoveď, Patrícia.

  8. majka-z-gurunu

    Beriem roky dve z uvedených,ale držím si pamäť študovaním naučných kníh .Z romantiky by som „osprostela “ 😀 Mám ale známu,ktora ma schizo a depko lieky, a po tretej vete zabuda čo bola tá prvá veta.Cistý Alzhaimer 🙂 Ešteže beriem len to čo beriem , su „životne doležite“.

  9. kazda chemia skodi a to nie len na pamet…a ci uz ide o chemiu v liekoch,ovoci,zelenine,v mese,priemyselne spracovanych vyrobkoch…to je uplne jedno….ale je zas pravda,ze o tej v liekoch sa viac hovori

  10. Som veľmi zvedaví ako si má diabetik 1.typu vyhnúť inzulínu.
    Pre neznalých plná závislosť na inzulíne.
    Ďakujem za odpoveď

  11. Měchurová Marie

    Nevěřte všemu, co kdo napíše. Určitě přemíra léků škodí, je lepší, když se jim člověk může vyhnout. Mám za sebou před deseti lety 6 sílných chemoterapií a pořád mám paměť jako slon. Možná, že občas na něco zapomenu, ale hlavně, že žiju !!

Pridajte komentár

*