Vyliečte si prírodným spôsobom cukrovku typu 2 úplne, prípadne znížte potrebu užívania liekov pri cukrovke typu 1 a minimalizuje jej následky! Zistiť viac

Domáca liečba zápalu priedušiek: 10 tajných babičkiných receptov


zapal-priedusiek

Zápal priedušiek, odborne nazývaný aj bronchitída, predstavuje opuchnuté a zahlienené prieduškové trubice nachádzajúce sa medzi nosom a pľúcami.

Zvyčajne ide o zápal spôsobovaný vírusmi, baktériami či dokonca časticami vo vzduchu, ktoré dráždia sliznice priedušiek.

Prírodná liečba osteoartritídy

Príznaky a typy zápalu priedušiek

Medzi najčastejšie príznaky zápalu priedušiek patria:

  • hlienovitý kašeľ
  • ťažkosti s dýchaním
  • bolesti v hrudi
  • upchatý nos
  • únava
  • bolesti svalov
  • horúčka

Bronchitída môže byť akútna, ale aj chronická.

Akútna bronchitída prichádza náhle a jej vyliečenie trvá v priemere dva až tri týždne. Obyčajne k nej dochádza po 3 až 4 dňoch infekcie horných dýchacích ciest (nosa a nosových dutín).

Zápal priedušiek, ktorý sa opakuje alebo, ktorý neprechádza dlhú dobu, sa nazýva chronická bronchitída. Za tú sa považuje vtedy, ak je prítomná po väčšinu dní v mesiaci alebo viac ako 3 mesiace v roku. Najčastejšie postihuje fajčiarov.

Ľudia trpiaci astmou môžu mať aj takzvanú astmatickú bronchitídu.

Recepty starých mám na zápal priedušiek

V dnešnom článku vám prezradíme tradičné recepty našich starých mám. Použiť sa dajú na domácu liečbu tak dospelých, ako aj detí.

Rozdiel je v tom, že u detí sa používa menšie dávkovanie.

Druhým rozdielom je, že u detí použite radšej tie recepty, ktoré neobsahujú štipľavé zložky (ako napríklad cibuľa alebo zázvor). Ak im to však nevadí, kľudne môžete použiť aj tie.

Ak si nebudete istí, či konkrétny recept je vhodný pre vás alebo vaše dieťa, poraďte sa o jeho vhodnosti s vaším lekárom.

1. Zázvor (ďumbier)

Zázvor sa často používa na liečbu bežnej nádchy a prechladnutia, no pomáha aj pri zápale priedušiek.

Protizápalové a imunitu podporujúce látky nachádzajúce sa v zázvore pomáhajú zmierňovať chorobné prejavy podráždených, zapálených a opuchnutých bronchiálnych trubíc.

Tu je pár receptov na to, ako použiť zázvor:

  • Pridajte po polovici čajovej lyžičky postrúhaného zázvoru, škorice a klinčekov do pohára s horúcou vodou. Dobre premiešajte a užívajte niekoľko krát denne až do zmiernenia príznakov.
  • Môžete si pripraviť bylinný čaj tak, že pridáte po jednej čajovej lyžičke sušeného zázvoru a čierneho korenia do pohára vriacej vody. Nechajte to lúhovať pár minút a potom pridajte med. Pite to 2 krát denne.
  • Môžete tiež skombinovať po jednej čajovej lyžičke práškového zázvoru, čierneho korenia a klinčekov. Užívajte to s mliekom a medom.

2. Cesnak

Vďaka svojim antibakteriálnym a protivirálnym vlastnostiam je cesnak veľmi prospešný pri liečbe zápalu priedušiek, obzvlášť pri akútnej bronchitíde.

Recept:

  1. Vezmite 3 strúčiky cesnaku.
  2. Ošúpte ich a pokrájajte na drobné kúsky.
  3. Vložte ich do pohára mlieka a to prevarte (stačí priviesť do varu a potom nechať vychladnúť).
  4. Vypite na noc pred spaním.

3. Kurkuma

Na liečbu bronchitídy je možné využiť aj silné protizápalové účinky kurkumy.

Na odstránenie hlienov a urýchlenie vyzdravenia použite nasledujúci recept:

  1. Pridajte jednu čajovú lyžičku kurkumy v prášku do pohára mlieka.
  2. Prevarte to (stačí priviesť mlieko do varu).
  3. Pite tento nápoj 2 až 3 krát denne. Pre rýchlejší nástup účinku to vypite na prázdny žalúdok.

Poznámka: Tento recept nie je vhodný pre ľudí, ktorí trpia na žlčníkové kamene, prekyslený žalúdok alebo žalúdočne vredy.

4. Eukalyptový olej (naparovanie a zábal)

Veľmi efektívnou terapiou na bronchitídu sú naparovanie a zábal.

Eukalyptový olej dokáže zmäkčiť hlieny v upchatých dýchacích trubiciach. Okrem toho má tiež antibakteriálne vlastnosti, ktoré tiež napomôžu liečivému procesu.

Zahoďte okuliare a zlepšite si zrak

Postupujte nasledovne:

  • Pridajte pár kvapiek eukalyptového oleja do prevarenej vody, prekryte si hlavu uterákom a inhalujte paru. Keď nemáte k dispozícii eukalyptový olej, môžete použiť esenciálny olej z borovice alebo čajovníka (tea tree).
  • Eukalyptový olej môže byť aplikovaný aj priamo na hrudník ako zábal. Keďže je príliš koncentrovaný, môžete ho zmiešať s kokosovým alebo olivovým olejom. Takýto olejový zábal pomôže z priedušiek odstrániť hlieny a zlepšiť činnosť dýchacieho systému.

5. Slaná voda

Kloktanie slanej vody niekoľkokrát za deň je ďalším skvelým spôsobom, ako liečiť viaceré chorobné príznaky zápalu priedušiek.

Jednoducho pridajte jednu čajovú lyžičku do pohára teplej vody, premiešajte, aby sa soľ rozpustila a vodu potom kloktajte.

Používajte však presne uvedené dávkovanie soli – 1 čajovú lyžičku na 2 dcl vody.

Pri vyššom množstve soli hrozí, že vysoká koncentrácia soli vyvolá v hrdle pálivý pocit. Pri nižšom zasa, že kloktanie nebude účinné.

6. Med

Med je prírodný prostriedok na zmierňovanie kašľa sprevádzajúceho zápal priedušiek.

Protivirálne a antibakteriálne účinky medu budú mať upokojujúci efekt na sliznice hrdla. Súčasne s tým med podporí aj váš imunitný systém.

Použite niektorý z týchto 2 receptov:

  1. Pridajte 1 čajovú lyžičku do šálky vášho obľúbeného čaju a pite niekoľkokrát denne.
  2. Môžete tiež pridať med do teplej (nie horúcej) vody s čerstvou citrónovou šťavou na zmiernenie upchatého a zahlieneného hrdla, ktoré často zápal priedušiek sprevádza.

7. Cibuľa

Cibuľa je známa svojimi výbornými účinkami na rozpúšťanie hlienov, čím vám poskytne úľavu a zmiernenie príznakov pri bronchitíde.

Zároveň pomocou nej zabránite ďalšiemu hromadeniu hlienov v dýchacích cestách.

Postupujte takto:

  • Zjedzte každé ráno jednu čajovú lyžičku surovej cibuľovej šťavy na prázdny žalúdok.
  • Pridávajte si surovú cibuľu do šalátov a tiež ju používajte pri varení a pečení, pretože aj tepelne upravená cibuľa stále má na telo liečivé účinky.

8. Epsomská soľ (síran horečnatý, MgSO4.7H2O)

V prípade hlavne akútneho zápalu priedušiek vám príde veľmi vhod kúpeľ vo vode s epsomskou soľou.

Kúpeľ si pripravíte takto:

  1. Pridajte 1 až 1.5 kg epsomskej soli do vane s teplou vodou.
  2. Keď sa soľ úplne rozpustí, ponorte sa do vody na približne 30 minút.
  3. Ak trpíte na chronickú bronchitídu, robte to 2 krát do týždňa. Pri akútnej bronchitíde to robte každý večer, prípadne každý druhý večer.

Epsomská soľ sa dnes dá už bežne zohnať v lekárňach.

9. Sezamové semienka

Sezamové semienka majú medicínske vlastnosti, medzi ktoré patrí aj schopnosť liečiť zápaly priedušiek a zmierňovanie bolestí v hrudníku, ktoré ich často sprevádzajú.

Recepty:

1. V mlynčeku na mak alebo na čierne korenie pomeľte po 1 čajovej lyžičke sezamových a ľanových semienok. Pridajte štipku soli a 1 čajovú lyžičku medu. Užívajte túto zmes každý deň pred spaním.

2. Môžete tiež zmiešať polovicu čajovej lyžičky suchého prášku zo sezamových semienok a 2 polievkové lyžice vody. Užívajte to 2 krát denne až do ústupu príznakov ochorenia.

10. Čistá voda

Keď ste chorí na zápal priedušiek, odporúča sa udržiavať telo dobre hydratované.

Okrem iných vecí, je to dôležité aj pre znižovanie hustoty hlienov, aby sa tak umožnilo ich ľahšie vykašlávanie.

Pite preto dostatok tekutín, hlavne čistej, nebublinkovej a neprisladzovanej vody.

Liečba osteoporózy

Spracoval: Badatel.net, Použitý zdroj: ncbi.nlm.nih.gov

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Inhalátor

    Zápaly priedušiek, pľúc, mandlí, či zápaly nosných dutín sú vo väčšinou spôsobené vírusmi, baktériami, ale i inými votrelcami.

    Veľmi dobre skúsenosti ako zničiť týchto pôvodcov som dosiahol inhalátorom pozostávajúcim s himalajskej soli a alpy – lesany francovky.

    Do užšieho hrnca dáme variť trocha vody s dvomi až tromi hrsťami himalajskej soli.
    Pri dosiahnutí varu hrniec položíme na linku a hneď striekneme injekčnou striekačkou troška lesany alpy a naparujeme sa pri občasnom premiešaní kvôli intenzívnejšiemu odparovaniu sa soli a zároveň aj alpy lesany.

    Inhalátor nám takto úspešne pomôže zničiť nielen votrelcov, ale i odstrániť všetky druhy hlienov v pomerne krátkom čase.

    Pri napadnutí nosnej dutiny pneumokokmi dýchame (nie príliš horúcu paru) zhlboka ako sa len dá iba nosom a vydychujeme ústami.

    Kúru môžeme aplikovať 3-4 krát denne.

    Môj syn keď mal asi 3 mesiace dostal kašeľ, zápal hrdla, zdurenie príušných žliaz, pretrvávajúcu bolesť uši a zápal oči a z nosa mu pri odsávaní išli hlieny žlto zelené až hnedé.
    Celý mesiac sme s nim chodili na injekcie a jeho stav sa rapidne zo dňa na deň ešte zhoršoval a nevedeli sme ako ďalej.

    Vtedy som bol aj možno povedať dobrým bylinkárom, ale tie mu iba zmiernili pri inhalovaní prvosienkou a inými odhlieňujúcimi rastlinkami hlieny a kašeľ.

    Pri inhalovaní soľou a alpou francovkou len po prvej kúre mu začali vytekať z nosnej dutiny a tiež začal vykašľavať všetky nahromadené ťažké hlieny.
    Chlapčeka som držal šikmo dole nad varičom na podlahe a pri tom mi strašne vrieskal a čim viac vrieskal, tým viac hlienov mu vyšlo a ešte v ten večer začal po dlhej dobe ako tak dýchať nosom.
    Na ďalší deň som kúru zopakoval, ale už miernejšiu a vízia mojej intuície ma utešila,že to už bude vporiadku, a naozaj po 3-ch dňoch sa chlapčekovi pri dýchaní nosom uľavilo a všetky zápaly postupne prestali.

    Tu istú soľ aj alpu lesanu som vyskúšal na kloktanie pri angíne a tiež už po krátkom čase baktérie vyženie. Vyskúšajte si to to.

  2. Ďakujem, vyskúšam. Veľmi si vážim všetkých, ktorí venujú svoj drahocenný čas a napíšu svoje osobné skúsenosti, aby pomohli ostatným. Prajem veľa zdravia.

Pridajte komentár

*