Objatie je silná forma sebavyjadrenia. Objatiami vyjadrujeme rôzne druhy emócií, nálad a pocitov. Sú nimi napríklad šťastie, radosť, vzrušenie, strach, smútok, ľútosť, láska a obdiv.
Objatia dávame aj prijímame ako prejav lásky a útechy. Objatia sú úžasné. Zo spojenia vášho tela s telom inej osoby pramení hlboké ľudské spojenie a chvíľkové spojenie vašich duší.
Keď je niekto smutný, môže z jedného vrúcneho objatia získať hlboký pocit útechy. Objatia spúšťajú niekoľko telesných reakcií, ktoré si nie vždy uvedomujeme a väčšina z nich môže byť veľmi prospešná pre naše zdravie a celkovú pohodu.
Existujú vlastne isté vedecké dôkazy a výskum, ktoré dokazujú, aké sú objatia pre našu celkovú pohodu dôležité.
Tuto je 5 dôležitých dôvodov, prečo by ste svojimi objatiami nemali nikdy šetriť (pokiaľ z vás netečie pot):
1. Objatia znižujú hladinu stresu
Objatie dokáže človeku výrazne znížiť hladinu kortizolu, kolujúceho v tele. Štúdia uverejnená v roku 2013 experimentovala s účinkami objatia u ľudí, ktorí udržiavali vzťahy na diaľku.
Každý účastník si musel sadnúť na 15-minútový rozhovor so svojím vzdialeným partnerom prostredníctvom človeku podobného zariadenia v životnej veľkosti, ktoré sa dalo objať, zatiaľ čo ostatní komunikovali prostredníctvom mobilných telefónov.
Výsledok ukázal, že tí, ktorí sa zhovárali cez objímateľné zariadenia, mali oproti skupine s mobilnými telefónmi výrazne znížené hladiny stresu.
Stres človeka nesmierne vyčerpáva. Keď zažívame ťažké chvíle v práci alebo škole, cítime sa slabí, demoralizovaní a nešťastní. Hľadáme silu, aby sme mohli pokračovať ďalej.
Jedno silné objatie človeka, ktorého máte radi, dokáže upokojiť vaše emócie a pomôcť vám zbaviť sa pochybností o sebe. Z tepla a blízkosti ľudí, ktorým na nás záleží, čerpáme silu a motiváciu.
Keď sa najbližšie budete cítiť skleslí, schúľte sa do objatia svojho partnera, alebo vezmite na ruky a silno objímte svoje dieťa.
Objímanie detí je zvyčajne najlepším zdrojom inšpirácie a motivácie. Ich nevinnosť vyžaruje okolo ľudskej duše chladivú auru.
2. Objatie pomáha človeku premôcť žiaľ
Stratiť niekoho, koho milujeme, je jedna z najťažších vecí, aké môže človek v živote zažiť. Keď si tú stratu uvedomíme, zisťujeme, že nie sme schopní ďalej žiť, alebo sa zbaviť okov bolestivého smútku.
Strácame predstavu o budúcnosti a vŕtame sa v minulosti. Cítime sa zraniteľní a ublížení, akoby nás celý vesmír trestal za všetko to zlé, čo sme kedy vykonali a to dobré, čo sme nevykonali.
Objatie nám dokáže vrátiť náladu a poskytnúť skutočnú útechu.
V časoch smútku a žiaľu nám dokáže ponorenie sa do niečieho objatia, či už toho človeka poznáme alebo nie, zmierniť bolesť a upokojiť naše duše.
Nezbaví nás žiaľu úplne, no dá nám silu a vôľu s ním bojovať a zbaviť sa reťazí citových múk. Keď niekomu kondolujeme, je dôležité smútiaceho pozostalého objímať čo najdlhšie, dokým objatie nepreruší. Dožičte mu načerpať pokoj z vášho tepla.
3. Objatia robia človeka šťastnejším
Objatia pomáhajú človeku zlepšiť náladu a celkové rozpoloženie. Keď niekoho objímate alebo niekto objíma vás, môže vám to pomôcť aj udržiavať hladiny oxytocínu.
Štúdia z roku 2006 dokazuje, že keď sa objímame s tými, ktorých milujeme, máme veľmi zvýšené hladiny „hormónu šťastia“ alebo tiež „hormónu spojenia“.
Môže ísť o náklonnosť celoživotnú alebo dočasnú, ale je tam. Oxytocín sa spája so šťastím a eufóriou a jeho hladiny môžu stúpnuť, keď prichádzame do blízkeho kontaktu s tými, ktorých máme radi.
Jeho účinok je silnejší u žien a pri pôrode stimuluje kontrakciu svalov maternice. Tiež sa dáva do súvisu so znížením krvného tlaku u žien, nie však u mužov.
Spomínam si, ako ma vlani v múzeu objal dvojročný chlapček, ktorý s objímaním nemal žiadny problém. Nezaujímali ho artefakty ani obrazy. Jediné, čo ho zaujímalo, boli ľudia.
Malý chlapec podišiel ku každému s otvoreným náručím a bol prijímaný s úsmevmi a radosťou. Pri pohľade na intenzitu lásky, prýštiacu z jeho srdca, som uronila slzu.
Celý deň som sa vznášala vysoko v oblakoch a na to objatie nikdy nezabudnem.
4. Objatia môžu znižovať riziko ochorenia
Ďalšie účinky objímania, ako sú znižovanie stresu a pocit šťastia, môžu pôsobiť súčasne a udržiavať vás zdravých a menej náchylných k ochoreniam, s výnimkou stavov prenášaných telesnými tekutinami a vonkajšími činiteľmi.
Štúdia z roku 2014, ktorej sa zúčastnilo 404 dospelých účastníkov, dokázala, že objatia a sociálna interakcia môžu veľmi znižovať negatívne účinky stresu alebo im predchádzať.
Účastníkov tiež vystavili bežnému vírusu nádchy a u väčšiny ľudí, ktorí neochoreli, bolo zistené, že majú lepšie podporné systémy a zdroje náklonnosti než ostatní.
Vo všeobecnosti platí, že choroby ľahšie postihnú slabé a unavené telo.
Hoci existujú aj ďalšie zrejmé metódy prevencie ochorení (strava, cvičenie, správna zdravotná liečba, atď.), časté objatia môžu pomôcť poskytnúť vašej mysli, telu a duchu extra výhodu navyše.
5. Objatia môžu zmierňovať úzkosť a strach
Keď je človek vydesený, napätý, úzkostlivý, utrápený alebo zľaknutý, môže objatie v danom čase pociťovanie týchto emócií zmierniť.
Keď človeku prúdi v žilách adrenalín a je kvôli niečomu veľmi úzkostlivý či vyľakaný, je náručie iného človeka pre ukotvenie jeho emócií a vytvorenie pocitu ochrany dôležité.
Od toho, kto ho objíma, môže načerpať odvahu a smelosť a pomaly sa mu môže začať upokojovať tep. Štúdia z roku 2013, publikovaná Psychologickou asociáciou, hovorí, že u ľudí s nízkou sebaúctou môže dotyk výrazne zmierniť ich strach.
Jedna výskumníčka zariadila, aby študenti na internátoch vypĺňali dotazník. Kým pracovali, krátko sa dotkla lopatiek niektorých účastníkov otvorenou dlaňou.
Neskôr sa zistilo, že študenti, ktorých sa dotkla, pociťovali pri vypĺňaní dotazníka menšiu „úzkosť“. Rozdávajte viac objatí. A viac objatí aj prijímajte.
Záver
Objímanie je skutočne nádhernou formou komunikácie. Objatiami sa vytvárajú a upevňujú hlboké putá.
Zmierňujú stres. Môžu zvyšovať šťastie. Znižujú riziko ochorenia a dokážu potláčať strach. Preto sa objímajte.
Zdroj: theheartysoul.com, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Je pravda, co se tu o dotecích píše. Kdo je sám a má rád zvířata, má jistě psa nebo kočku (morče,fretku…) a potvrdil by, jak moc ve smutku, napětí, stresu…pomáhá pohladit, obejmout, přitisknout si to zvíře. Zvíře má vždycky čas i „náladu“ lásku svému páníčkovi radostně a s vděčností oplácet. Což se od mnohých našich milých i nejmilejších lidí bohužel tak často nedočkáme. Ale i jinak – 8x za den se s někým objímat se mi zdá trochu, ne-li ZAS dost přehnané, pokud se nejedná o matku a nedospělé dítě. Ráda bych znala názor na to i jiných…