Ako si prírodne vyliečiť štítnu žľazu za 90 dní a zbaviť sa potreby užívania liekov? Viac info tu

Druhý týždeň tehotenstva – užitočné rady a zdravé návyky


Druhý týždeň tehotenstva – užitočné rady a zdravé návyky

 

Tehotenstvo trvá približne štyridsať týždňov, no hodiny začínajú tikať hneď od prvého dňa kedy sme naposledy mali normálnu menštruáciu.

Zbohom vysoký krvný tlak

V priebehu prvého týždňa sa náš organizmus ešte zbavuje starej krvi a tkaniva, ktoré pochádzajú z vnútorného povlaku maternice – obvykle to považujeme za poslednú menštruáciu pred tehotenstvom.

 

Pomaly sa však dostávame do druhého týždňa tehotenstva. Povedané presnejšie, naše dieťatko ešte nebolo počaté ale sme na najlepšej ceste – k samotnému počatiu s najväčšou pravdepodobnosťou dôjde už koncom tohto týždňa!

Poďme si teraz podrobnejšie popísať čo sa deje a ako prebieha druhý týždeň tehotenstva.

Čo sa deje s naším organizmom?

V priebehu druhého týždňa tehotenstva sa na vnútornom povrchu maternice začne tvoriť povlak, ktorý bude nášmu bábätku slúžiť ako výživná potrava.

Okrem toho naše telo začne tiež vylučovať tzv. folikulostimulačný hormón (FSH), ktorý pôsobí na konečné dozretie vajíčka. V 14. deň nášho menštruačného cyklu obvykle nastáva ovulácia (uvoľnenie vajíčka z vaječníkov).

Presný deň, kedy nastane ovulácia sa však v závislosti od dĺžky nášho menštruačného cyklu môže pohybovať od 11. až po 21. deň.1 Životnosť vajíčka je 12 až 24 hodín a výsledkom oplodnenia vajíčka spermiou v priebehu tejto doby je počatie bábätka.2

Ktoré vplyvy by mohli brániť ovulácii?

Nižšie uvádzame niekoľko faktorov, na ktoré by sme si mali dávať pozor pretože by mohli zabrániť našej ovulácii:

1. Nadváha (index telesnej hmotnosti (BMI) je viac ako 24,9), ale aj podváha (index telesnej hmotnosti (BMI) je menej ako 18,5) by mohli zapríčiňovať hormonálne výkyvy a brániť tak v ovulácii.3

2. Neprimerane časté či náročné cvičenie môže viesť k vylučovaniu hormónov, ktoré môžu mať nepriaznivý vplyv na ženské pohlavné hormóny, akými sú napr. progesterón a estrogén. Ženské pohlavné hormóny sú dôležité pre optimálny priebeh ovulácie.

3. Stres môže nepriaznivo pôsobiť na hypotalamus – je to časť mozgu, ktorá je zodpovedná za priebeh menštruácie. Ak sme často pod vplyvom stresu, pokúsme sa do našej každodennej rutiny začleniť tiež niektorú z techník zameraných na upokojenie mysle a tela.

Najznámejšou takou technikou je meditácia – vďaka nej je možné sa s každodenným stresom veľmi účinne vyrovnať.

4. Nezdravé stravovacie návyky – časté vynechávanie jedál či nárazové diéty – môžu nášmu organizmu brániť v pravidelnej ovulácii.

Ak teda chceme otehotnieť a mať čo najlepší priebeh tehotenstva, dbajme o to, aby naša strava pozostávala takmer výlučne z jedál s dostatočným obsahom výživných látok a jedávajme pravidelne.4

Ktoré zdravé návyky treba dodržiavať?

Nižšie je vymenovaných niekoľko prospešných krokov a opatrení, ktoré nám pomôžu sa na tehotenstvo lepšie pripraviť:

1. Širokým oblúkom sa vyhýbajme tabakovým výrobkom, alkoholu a ostatným drogám. Ich konzumácia a užívanie by mohli zapríčiniť nízku hmotnosť novorodenca, problémy s dýchaním, vrodené poruchy atď.

Majme tiež na pamäti, že aj muži ktorí fajčia, užívajú drogy alebo holdujú nadmernej konzumácii alkoholu môžu mať problémy s plodnosťou.

2. Zvýšenú pozornosť musíme tiež venovať užívaniu liekov. Mnohé z liekov na predpis ako aj tie, ktoré možno kúpiť bez lekárskeho predpisu, by nám mohli škodiť, najmä ak sa chystáme otehotnieť.

Pred užívaním akýchkoľvek liekov, bylinných extraktov či výživových doplnkov sa vždy najprv poraďme s našim lekárom.

3. Vyhýbajme sa vplyvu toxických látok ako sú napr. výkaly hlodavcov a mačiek – mohli by spôsobiť vznik infekcie.

4. Naša strava by mala byť zdravá a vyvážená. Zvlášť dôležité je aby sa v našej strave nachádzalo dostatok kyseliny listovej, ktorá znižuje riziko vzniku vrodených chýb mozgu a chrbtice nášho bábätka.

Náš lekár by nám tiež mohol predpísať vitamínový či výživový doplnok na doplnenie chýbajúcej kyseliny listovej – ak teda plánujeme tehotenstvo, myslíme tiež na túto možnosť a poraďme sa o nej s naším lekárom.

5. Ak máme akýkoľvek zdravotný problém, tiež sa o ňom poraďme s našim lekárom a uistime sa, že ho máme pod kontrolou.

Choroby, akými sú cukrovka, astma, epilepsia či dokonca zdravotné problémy s ústnou dutinou môžu na naše tehotenstvo vplývať veľmi nepriaznivo.5

Čo vraví ajurvéda?

Ajurvéda odporúča viacero metód a liečebných postupov, ktorých je vhodné sa pridŕžať, ak chceme počať a porodiť zdravé dieťatko.

1. Panchakarma – očista a omladenie celého tela

Panchakarma využíva niekoľko techník, ako sú olejová masáž (snehan), potenie (swedan), zvracanie (vaman), výplach čriev na liečebné účely (basti) atď.

Stop Candida

Všetky tieto techniky slúžia na očistu a omladenie celého organizmu. Uvedené metódy sú považované za veľmi užitočné, ak sa chceme na tehotenstvo pripraviť čo najlepšie.

2. Stravujme sa zdravo

Ajurvéda kladie tiež veľký dôraz na zdravú stravu, ktorá pozostáva zo zdravých a čo najmenej priemyselne spracovaných potravín. Platí to samozrejme najmä vtedy, keď sa usilujeme otehotnieť.

Ajurvéda odporúča, aby sa obaja partneri aspoň tri mesiace pred počatím potomka v stravovaní riadili princípmi sattva (sattvická strava).

Sattvická strava má základ najmä v ovocí, zelenine, v naklíčených potravinách, orechoch, koreňových potravinách, v hľuznatých plodoch, mede, mlieku a v tvarohu.

Strava kvality sattva je prospešná pre telo aj myseľ a zlepšuje naše zdravie, dlhovekosť, silu, múdrosť a šťastie.6

Fazuľa urdová (vraví sa, že dodáva nášmu organizmu silu a zlepšuje imunitu) a sezamový olej (údajne má priaznivé účinky na menštruáciu) sa považujú za mimoriadne prospešné najmä pre tehotné ženy.

Zelenina zelenej farby, ovocie, cerálie, mlieko, maslo ghee (prepustené maslo) a ďatle sú zase mimoriadne výživné pre muža.

3. Vyskúšajme jogu

Ak plánujeme otehotnieť a chceme mať čo najlepší priebeh tehotenstva, pokúsme sa do nášho každodenného režimu začleniť aj cvičenie jogy.

Viacero výskumov už potvrdilo, že pravidelná joga počas tehotenstva môže viesť k optimálnej hmotnosti dieťatka pri pôrode, znižuje riziko predčasného pôrodu a znižuje tiež pravdepodobnosť komplikácií ako sú vnútromaternicová rastová retardácia plodu (IUGR) či hypertenzia v tehotenstve.7

V tehotenstve sa považuje za veľmi prospešné precvičovanie najmä nasledovných dvoch ásan:

1. Tadásana (pozícia hory), v ktorej sedíme s prekríženými nohami, ruky máme vystreté nad hlavou a dlane tlačíme proti sebe.

2. Baddha konásana (pozícia spojených členkov), v ktorej najprv sedíme s vystretými nohami, potom ich v kolenách pokrčíme dovnútra tak, že pred sebou spojíme spodnú časť oboch chodidiel.

Avšak predtým, ako počas tehotenstva začneme s akýmkoľvek novým cvičebným plánom, mali by sme sa najprv poradiť s naším lekárom.

4. Cvičenie pránajámy

Technika pránajámy sa zakladá na ovládaní dychu (hlboký nádych a výdych). Pránajáma nám pomôže uvoľniť sa a priaznivo tiež vplýva na emocionálnu stabilitu.

Táto technika nám tiež môže veľmi pomôcť práve priamo pri pôrode. Pri precvičovaní pránajámy v tehotenstve buďme však opatrné a postupujme pomaly – vyhýbajme sa dýchaniu nasilu či zadržiavaniu dychu.

Jedna z jednoduchých techník pránajámy anulom vilom, ktorá je vhodná aj pre tehotné ženy, využíva dýchanie striedavo raz cez jednu a potom cez druhú nosovú dierku – jednu z nosových dierok si vždy zboku nosa zapcháme palcom alebo prstenníkom pravej ruky.

Ak sa chceme naučiť techniku pránajámy vykonávať správne, je dobrým nápadom požiadať skúseného učiteľa jogy o pomoc a informácie.8

5. Spievanie mantier

Ajurvéda nám tiež odporúča počas tehotenstva vyskúšať spievanie mantier. Spievanie mantier pôsobí upokojujúco na matku a je prospešné aj pre bábätko.9

Zhrnutie

Už v druhom týždni tehotenstva sa náš organizmus začína pripravovať na ďalšiu ovuláciu a na počatie nového potomka.

Naše šance na úspešné počatie a priebeh tehotenstva sa zvyšujú ak budeme dodržiavať niekoľko základných a rozumných odporúčaní – udržiavať si optimálnu hmotnosť, úplne sa vzdáme konzumácie alkoholu, v strave budeme prijímať dostatočné množstvo kyseliny listovej a nebudeme to preháňať s cvičením.

A tiež nám veľmi môžu pomôcť techniky na uvoľnenie akou je napríklad aj meditácia. Tá nám okrem iného účinne pomáha vyrovnať sa s každodenným stresom.

Zdroje

1. Pregnancy Week 1 & 2. American Pregnancy Association.

2. Pregnancy Calendar Week 2. The Nemours Foundation.

3. Weight, fertility and pregnancy health. Department of Health & Human Services.

4. Conceiving a baby. Department of Health & Human Services.

5. Preconception health. U.S. Department of Health and Human Services.

6. Singh, R. B., K. K. Reddy, Jan Fedacko, Fabien De Meester, Agnieszka Wilczynska, and D. W. Wilson. “Ancient Concepts of Nutrition and the Diet in Huntergatherers.” Open Nutra J 4 (2011): 130-5.

7. Narendran, Shamanthakamani, Raghuram Nagarathna, Vivek Narendran, Sulochana Gunasheela, and Hongasandra Rama Rao Nagendra. “Efficacy of yoga on pregnancy outcome.” Journal of Alternative & Complementary Medicine 11, no. 2 (2005): 237-244.

8. MUÑOZ, MARIA ISABEL ROJAS. “Pregnancy a Mystical Expression.” Image 1 (2016): 13.

9. Patil, Veena Ajay. “Ayurvedic Modality for Supraja.” International Journal of Ayurvedic Medicine 6, no. 1 (2015).

Prírodná liečba osteoartritídy

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Pridajte komentár

*