Zlepšite svoj zrak a obnovte ostré videnie bez laserovej operácie pomocou zakázanej metódy, ktorá ohrozovala príjmy očných lekárov! Zistiť viac

Dve dôležité veci, ktoré nás učia včely


Dve dôležité veci, ktoré nás učia včely

Mnohí včelári sa o svoje včely starajú s láskou. Veď napokon sú to práve včely, ktorým vďačíme za väčšinu nášho jedla a život na Zemi.

Vyznačujú sa dvoma vlastnosťami, ktoré by sme sa od nich mohli naučiť.

Stop Candida

Byť citlivý a priebojný zároveň

Všetky včely robotnice sú samičky. V úli sú aj samci, ktorých nazývame trúdy, ale ich jedinou úlohou je oplodnenie kráľovnej. Ako sa včelia kráľovná spári s trúdom je jeden z najzaujímavejších faktov o včelách, ktoré poznám.

Kráľovná a trúd sa stretnú letiac vo vzduchu a splynú na sekundu alebo dve. Hneď na to, trúd zahynie. Trúdy nemajú žihadlá, ani nepomáhajú včelám v úli. Okrem rozmnožovania, sú vlastne nepotrební.

Vo včeľom svete vládnu “ženy”. Sú to rázne, ťažko pracujúce robotnice. No zároveň je to jeden z najcitlivejších hmyzov našej planéty. Absolútne oddané svojej matke a sestrám, včely sú ochotné kedykoľvek obetovať svoje životy pre spoločné dobro úľa.

Prepojené jedna s druhou, včela ľahko odhalí, keď je iná včela v nebezpečenstve a ponáhľa sa jej na pomoc.

Dve dôležité veci, ktoré nás učia včely

Hociktorý včelár vám potvrdí, že včely nie sú útočné. Milujú jedna druhú svojím zvieraco-hmyzím spôsobom. Ak ste pokojní vy, budú aj ony. Rýchlo sa prispôsobia a dôverujú. Niekedy, keď prehliadam úľ, nechtiac prederavím včelí plást.

Keď sa to stane, do pár sekúnd príde včela a začne opravovať narušené miesto. Je na tom niečo úchvatné, ako rýchlo si všimnú poškodenie a začnú ho opravovať.

Veľkosť nie je prekážkou dokázať veľké veci

Mozog včely je menší ako ľanové semienko. Napriek tomu, využívajú prepracovaný systém dorozumievania – tancom. Nazýva sa to “kruhový tanec” a včely sa pri ňom natriasajú a pohybujú často v smere osmičky.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Kruhovým tancom si odovzdávajú informácie, ktorým smerom a v akom uhle letieť, aby sa dostali k zaujímavej znáške nektáru.

Krídla včely predstavujú 1/18-inu veľkosti tela a pohybuje krídlami 230 krát za sekundu počas letu.

Jedna včela doletí aj desať kilometrov od svojho úľa a celý úľ nalieta takmer 150 tisíc kilometrov, čo je vzdialenosť väčšia ako 3 krát obvod Zeme, aby dopracovala jeden kilogram medu (minulé leto naše včely nazbierali v priemere 50 kg medu na jeden úľ).

Zaujímavé pritom je, že včely nikdy nespia. Týmto malým opeľovačom, veľkosti menšej ako papierová spinka, priamo vďačíme za tretinu všetkého jedla, ktoré konzumujeme.

Viem, priame porovnávanie ľudí a včiel nie je spravodlivé, keďže nemáme rovnaké schopnosti ako včely, ale máme iné – svoje. Čo tým chcem povedať, je, že včelám nik nehovorí, čo môžu a čo nemôžu urobiť.

Oni jednoducho sú, robia si svoju prácu, ľúbia sa navzájom…a sú tým najproduktívnejším spoločenstvom, aké vo svete existuje. Ak ich budeme počúvať, pozorovať a starať so o nich, kým sú tu.

Viac informácií nájdete aj TU.

Od včiel sa totiž môžeme veľa naučiť nielen o svete, ale aj o nás samých.

Zbohom vysoký krvný tlak

Spracoval: Badatel.net, článok pripravený pracovitými Sv. Včelami

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Článek o včelách je neodborný a zavádějící. Tak špatné články by neměl časopis s názvem Badatel uvádět. Není pravda, že dělnice jsou saničky. Jsou bezpohlavní. Jediná samička v úlu je matka. Není pravda, že jediným úkolem trubce je oplodnit matku. V průběhu plodného období roku, trubec zahřívá nebo chladí plod společně s mlaďuškami, je pro řádné fungování včelstva stejně nezbytný jako dělnice nebo matka. Včelstvo je jeden mnohačetný organiznus, jehož zdárné fungování je závislé na všech členech společenstva, matce, dělnicích, trubcích, vajíčkách a plodu.

  2. terezkaterka

    Stroupek, vďaka.

  3. Blažej včelár

    Článok píše správne, včelie robotnice sú samičky. Nie sú bezpohlavné. Ak úľ príde o matku, tak jedna alebo viac robotníc môže začať klásť plod, síce iba trúdí plod, lebo tieto samice neboli nikdy oplodnené.

  4. Aj zz množstvom doneseného medu autor tak trošku zavádza. Je treba vedieť, že ročná spotreba medu podľa sily včelstvá je cca 80 kg. Tých 50 kg odobratých je nespotrebovaný prebytok. Okrem toho spotrebujú aj cca 30 kg peľu a množstvo prinesenej vody. Klobúk dolu

  5. Zbožňujem med,medím si aj kávu a spotrebujem ho dosť obdivujem ľudí včelárov,je to fantastická práca s včelami ,určite krajšia ako práca s ľuďmi,preto že tie sa vždy dokážu odvďačiť,keď sa k nim pristupuje z láskou,čo sa o ľuďoch povedať nedá.

  6. Dana Stokláskova

    Co možná nevíte o včelách. Zajímavé čtení, ale i zkušenosti léty praxe prověřenýmí.

  7. Monika Kozelková

    Něco, jenž možná o včelách nevíte.

Pridajte komentár

*