(Lance D. Johnson, Natural News) Milióny ľudí na celom svete po vystavení elektromagnetickému žiareniu (EMR) z každodenných technológií, ako sú mobilné telefóny, Wi-Fi routery či inteligentné zariadenia, pociťujú rôzne oslabujúce symptómy – od bolesti hlavy a nespavosti až po búšenie srdca a kognitívne poruchy.
Doteraz bol tento stav známy pod mozaikou mien, vrátane elektromagnetickej citlivosti, elektrohypersenzitivity a mikrovlnného syndrómu, čo u postihnutých ľudí vytváralo zmätok a stigmatizáciu.
V prelomovom úsilí o zjednotenie a destigmatizáciu tohto stavu zaviedol projekt OneName (Jedno meno) nový termín: Syndróm elektromagnetického žiarenia alebo EMR syndróm.
Oznámenie z januára 2025 predstavuje prelomový bod pre jednotlivcov žijúcich s postihnutím súvisiacim s EMR syndrómom, ako aj pre obhajcov, vedcov a lekárov pracujúcich na zvyšovaní povedomia a uznaní tohto zdravotného problému.
Cieľom nového názvu je zjednodušiť porozumenie verejnosti, podporiť nachádzanie riešení a pripraviť pôdu pre jeho globálne uznanie.
Prečo na mene záleží
Chýbajúci jednotný, všeobecne akceptovaný termín celé roky brzdil snahy vzdelávať verejnosť, podporovať povedomie a presadzovať vedecký výskum.
Názvy ako „elektrohypersenzitivita“ alebo „mikrovlnný syndróm“ často stigmatizovali jednotlivcov tým, že tento problém považovali skôr za osobnú citlivosť než ako fyziologickú reakciu na faktory prostredia.
Iné, ako napríklad „Havanský syndróm“, boli mätúce alebo zavádzajúce a evokovali skôr geopolitické intrigy než všadeprítomný vplyv bezdrôtového žiarenia.
Ruth F. Mossová, marketingová profesionálka a advokátka s EMR syndrómom, opísala svoju frustráciu z používania viacerých rôznych pojmov po jej diagnóze ešte v roku 2015.
„Dostala som päť rôznych odpovedí,“ povedala. „Nikto si nebude pamätať zdravotný stav, ak sa to nazve 10 rôznymi spôsobmi. Ľudia potrebujú jedno meno, ktoré dokážu rozpoznať a zapamätať si.“
Projekt OneName (Jedno meno) sa snažil riešiť túto výzvu zvolaním rôznorodej skupiny zainteresovaných strán, vrátane jednotlivcov s postihnutím súvisiacim s EMR syndrómom, zdravotníkov a vedcov. Počas ročného procesu tím vyhodnocoval vstupy verejnosti a odborné analýzy, aby dospel k pojmu „EMR syndróm“.
„Toto rozhodnutie bolo výsledkom procesu skutočnej spolupráce,“ povedal Kent Chamberlin, Ph.D., emeritný profesor elektrotechniky a počítačového inžinierstva na Univerzite v New Hampshire a kľúčová postava projektu.
„Vytvorili sme nielen jednotnú identitu pre tento zdravotný problém, ale aj obnovený pocit nádeje pre tých, ktorí s ním žijú.“
Veda za EMR syndrómom
EMR syndróm nie je novým fenoménom. Správy o nepriaznivých účinkoch elektromagnetických polí (EMF) na zdravie sa datujú do 70. rokov 20. storočia, keď americký vojenský personál pracujúci s radarovým zariadením hlásil symptómy ako bolesti hlavy, únavu a kognitívne problémy.
Dnes je tento zdravotný problém čoraz viac spojený s rozširovaním bezdrôtových technológií, vrátane 5G sietí.
V recenzovanej štúdii z roku 2020 sa zistilo, že 1,6% až 10,3% populácie v rôznych krajinách hlási symptómy zodpovedajúce EMR syndrómu. Tieto symptómy často postihujú viaceré telesné systémy, vrátane kardiovaskulárneho a neurologického a môžu vážne obmedziť schopnosť jednotlivca fungovať v moderných, technológiami poháňaných prostrediach.
Napriek rastúcim dôkazom zostáva táto diagnóza kontroverzná. Kritici tvrdia, že symptómy môžu byť psychosomatické a súvisiace s paranoidným správaním, zatiaľ čo zástancovia poukazujú na štúdie ukazujúce fyziologické zmeny u jedincov vystavených elektromagnetickým poliam.
Projekt OneName sa preto snažil preklenúť túto priepasť výberom termínu, ktorý je vedecky dôveryhodný a zároveň prístupný verejnosti.
„Predchádzajúce názvy – ako napríklad elektrohypersenzitivita – boli problémom, keď osoba išla k lekárovi,“ uvádza doktorka Sharon Goldbergová, lekárka integratívnej medicíny a členka rozhodovacieho výboru.
„Takéto výrazy označovali osobu za príliš citlivú. To bolo potrebné zmeniť.“
Zavedenie „EMR syndrómu“ prichádza v kritickom čase. Americká Federálna komisia pre komunikácie (FCC) čelila rastúcej kritike za svoje zastarané limity vystavenia bezdrôtovému žiareniu, ktoré boli naposledy aktualizované v roku 1996.
V roku 2021 vyhrala koalícia skupín presadzujúcich ochranu zdravia, vrátane organizácií Children’s Health Defense (Ochrana zdravia detí) a Environmental Health Trust (Trust pre environmentálne zdravie), súdny spor ohľadne neschopnosti FCC riešiť dôkazy o škodách spôsobených 5G a inými bezdrôtovými technológiami.
Obhajcovia teraz presadzujú systémové zmeny, vrátane prísnejších predpisov, bezpečnejších technologických návrhov a väčšej informovanosti verejnosti.
„Ide o nasmerovanie na cestu k väčšej informovanosti a bezpečnejším postupom, ktoré možno použiť pre bezpečnejší a zdravší život,“ povedala Pam Wallaceová, zástankyňa bezpečnej technológie a členka organizačného výboru.
Miestne komunity tiež konajú. Niektoré mestá prijali nariadenia vyžadujúce, aby boli veže s vysielačmi umiestnené aspoň 1100 metrov od domovov, škôl a firiem. Ide o odporúčanie založené na zisteniach komisie z New Hampshire študujúcej environmentálne a zdravotné účinky vyvíjajúcej sa technológie 5G.
Nová definícia tohto zdravotného problému teraz pripraví pôdu pre právne zmeny, ktoré lepšie ochránia zdravie ľudí.
Autor: Lance D. Johnson, Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
- S narastajúcim vystavením elektromagnetickému žiareniu je na vzostupe aj „mikrovlnný syndróm“
- Bývalý prezident Microsoftu Kanada hovorí, že bezdrôtové technológie spôsobujú neplodnosť, rakovinu a DNA poškodenia
- Krok správnym smerom: Grécke mesto Kalamata blokuje pilotný program 5G
- Významný profesor biochémie varuje: Mobilná sieť 5G je najhlúpejší nápad v dejinách
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Pridajte komentár