V posledných rokoch sa esenciálne oleje stali značne známe množstvom svojich využití jak v aromaterapii, tak v integratívnej medicíne.
Vedeli ste však, že esenciálne oleje môžu byť účinné aj ako liek proti rakovine?
Zistili to čínski výskumníci po preskúmaní liečivých vlastností 10 najobľúbenejších esenciálnych olejov, ktoré sa v súčasnosti používaj: mätového, zázvorového, grapefruitového, jazmínového, levanduľového, harmančekového (rumančekového), tymiánového, ružového a škoricového.
Každý z týchto olejov bol testovaný na antibakteriálnu účinnosť, ako aj in vitro toxikológiu proti trom líniám ľudských rakovinových buniek, jednou z nich bola aj bunková línia MCF-7 rakoviny prsníka.
Posudzované boli tiež bunková línia A-549 rakoviny pľúc a bunková línia PC-3 rakoviny prostaty.
Esenciálne oleje preukazujú silnú cytotoxicitu proti určitým variantom rakoviny prostaty, pľúc a prsníka
Pri testoch vystavil tím výskumníkov tri línie rakovinových buniek zvyšujúcim sa koncentráciám každého esenciálneho oleja.
Celkovo bol pozorovaný na dávke závislý pokles prežitia týchto troch bunkových línií, čo značí, že pri podávaní väčšieho množstva esenciálneho oleja hynulo viac rakovinových buniek.
Pri koncentrácii 0,2 percenta vykazovali silnú cytotoxicitu voči bunkám PC-3 rakoviny prostaty všetky esenciálne oleje, pri bunkovej životaschopnosti v rozsahu pod štyri percentá.
Väčšina esenciálnych olejov bola tiež účinná voči bunkám línie A-549 rakoviny pľúc, pričom jediným „outsiderom“ bol mätový esenciálny olej.
Keď ale prišlo na bunkové línie MCF-7 rakoviny prsníka, ukázali sa byť významne silnejšie tieto štyri esenciálne oleje:
- škoricový
- tymianový
- harmančekový
- jazmínový.
Najsilnejší z nich bol tymianový, ďalšími v poradí boli jazmínový, škoricový a harmančekový.
Na esenciálne oleje zo všetkých bunkových línií najmenej reagujúca línia rakovinových buniek MCF-7 bola všetkými štyrmi týmito olejmi takmer úplne zničená, pričom harmančekový olej v laboratóriu zabil až 93 percent z nich.
Ešte účinnejší bol tymianový olej, ktorý dosiahol výsledok 97-percentnej miery zabitia buniek MCF-7 rakoviny prsníka.
„U bunky MCF-7 bola cytotoxicita škoricového, tymianového, harmančekového a jazmínového oleja významne silnejšia než u ďalších šiestich esenciálnych olejov,“ vysvetľuje štúdia.
„Frakcie životaschopných buniek, v uvedenom poradí, sa zredukovali na 5,31 %, 3,47 %, 6,93 % a 4,34 %.“
Harmančekový olej: mocný antibakteriálny prostriedok
Čo sa týka antibakteriálnej sily, umiestnil sa harmančekový (rumančekový) olej v zozname podobne vysoko.
Hoci nebol taký účinný ako esenciálne oleje ružový, škoricový, tymianový a levanduľový, ktoré už v priebehu 5 minút zabíjali baktérie Propionibacterium acnes, alebo tiež P. Acnes (mikroorganizmus zodpovedný za to, čo bežne poznáme ako akné), harmančekový olej sa napriek tomu ukázal byť účinný.
„Baktericídne aktivity ďalších esenciálnych olejov klesali v poradí:
harmančekový˃grapefruitový=citrónový˃zázvorový˃mätový˃jazmínový,“ dodáva štúdia.
„Baktérie boli úplne zabité po 20 [minútach] harmančekovým esenciálnym olejom, po 30 [minútach] grapefruitovým a citrónovým esenciálnym olejom a po 45 [minútach] zázvorovým esenciálnym olejom.“
Harmančekový olej: silný antioxidant
Známy svojimi upokojujúcimi prínosmi sa harmančekový olej dlho podával ako účinná liečba na ďalšie závažné stavy, ako sú, okrem iných, zápal (protizápalový), svalové kŕče, migrenózne bolesti hlavy, podráždený žalúdok a plynatosť, hubovité ochorenia a parazity (antihelmintikum).
Dávnejšia štúdia, uverejnená v časopise Industrial Crops and Products, zistila, že harmančekový olej je aj silný antioxidant.
Z 11 testovaných esenciálnych olejov, medzi ktoré patrili levanduľový, tymianový, saturejkový, rozmarínový, šalviový, pepermintový, palinový a feniklový, sa najvyššia antioxidačná aktivita zistila u oleja z rumančeka (harmančeka) rímskeho.
„Tymiánový a saturejkový olej vykazovali najvyššie tlmenie rastu všetkých testovaných organizmov zrejme kvôli vysokému obsahu thymolu a carvacrolu,“ uvádza sa v abstrakte štúdie.
Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Když už to tu tak všechno podrobně rozebíráte i s procenty úspěšnosti, nebylo by dobré uvést ještě to nejhlavnější co lidi zajímá, a to je dávkování a způsob užívání?
Existujú produkty o rôznej koncentrácie, preto sa nedá uviesť nejaké jedno univerzálne dávkovanie. Každý produkt má svoje dávkovanie uvedené na obale.