Nie je nič horšie než to, keď musíme trpieť fyzickou bolesťou, ktorá sa ďalej zosilňuje emočným stresom. Povedzme to konkrétnejšie.
V roku 2010 boli zverejnené výsledky štúdie, v ktorých sa uvádza, že potláčanie negatívnych emócií, medzi ktoré patrí aj hnev, zvyšuje chronickú bolesť ľudí, ktorí trpia fibromyalgiou.
Ak teraz počujete prvýkrát slovo „fibromyalgia“, pokračujte v čítaní, aby ste sa o tom dozvedeli všetko.
Čo potrebujete vedieť o fibromyalgii
Fibromyalgický syndróm alebo FMS je porucha, ktorá spôsobuje, že osoba pociťuje vo svojom tele muskuloskeletálnu bolesť (bolesť muskuloskeletálneho systému – bolesti kostí, nervov, svalov a spojivového tkaniva, kĺbov, šliach).
Tieto bolesti sú sprevádzané únavou, zmenami nálady a problémami s pamäťou. Mali by ste vedieť, že lekári nevedia, čo spôsobuje fibromyalgiu.
Výskyt fibromyalgie sa môže pripísať rôznym faktorom vrátane genetiky, infekciám a fyzickej alebo emocionálnej traume.
Na liečbu fibromyalgie neexistuje žiaden liek. To, čo môže pri fibromyalgii pomôcť zredukovať chronické bolesti je životný štýl s cvičením, relaxáciou a obmedzovaním stresu.
Pokiaľ ide o príznaky, ľudia s fibromyalgiou zažívajú rozsiahlu telesnú bolesť a po celom tele majú množstvo na dotyk precitlivených bodov.
Štúdia ukazuje, že potlláčaný hnev zosilňuje príznaky fibromyalgie
Európsky vestník o bolestiach uskutočnil v roku 2010 28-dňovú štúdiu, do ktorej bolo zapojených 333 starších žien s fibromyalgiou (ich priemerný vek bol 47 rokov).
Cieľom štúdie bolo zistiť, či hnev v každodennom živote človeka s fibromyalgiou zosilňuje bolesť a či potlačenie hnevu alebo prejavenie hnevu súvisí s úrovňou bolesti, ktorú zažili.
Zistilo sa, že hnev, ktorý je osobnostnou charakteristikou niektorých osôb, čiže keď je hnevlivosť vlastnosťou danej osobnosti, spôsobuje, že človek sa rozhnevá zdanlivo aj bez dôvodu.
Takýto človek sa rozhnevá dokonca aj na základe miernej provokácie. Tento prejav súvisí s prežívaním zvýšenej chronickej bolesti osoby, ktorá má túto poruchu.
Vezmime si príbeh Very
V záujme ilustrácie toho, o čo ide pri fibromyalgii, použijeme jeden príbeh, ktorý bol uverejnený v Časopise medicinálneho zdravia (Medical Health News).
Tento príbeh je o osobe, ktorú sme nazvali Vera. Vera sa hnevala na svojho otca za to, že z jej matky urobil nešťastnú ženu a na svojho manžela sa hnevala kvôli tomu, že bol necitlivý a nestaral sa o nič.
Výsledkom jej hnevu bolo to, že jej to spôsobovalo fyzické bolesti, ktoré sa prejavovali v rozmedzí od tupých bolestí až po bolesti, ktoré boli neznesiteľné a diagnostikované ako fibromyalgia.
Je to smutné, ale keď Vera rozpráva o svojom hneve, stále sa s ním snaží bojovať. To však spôsobuje, že jej príznaky fibromyalgie sa zintenzívňujú.
Podľa výsledkov štúdie, čím viac sa zabraňuje prepuknutiu hnevu, tým intenzívnejšia je fyzická bolesť.
Týka sa to žien, ktoré trpia fibromyalgiou. Na druhej strane tie ženy, ktoré sa rozhnevali a nechali voľný priechod svojmu hnevu, vypustili ho zo seba von, zažili najmenej fyzickej bolesti.
Z toho vyplýva, že Vera nebola na svoj hnev citlivejšia než ostatné ženy. Ona však zažívala tento hnev oveľa častejšie a chybu robila v tom, že vtedy, v danom okamihu ho zo seba nevypustila. Hnev v sebe potlačila.
Je tiež dôležité poznamenať, že vtedy, keď je človek zlostný, odpútanie vlastnej pozornosti a zameranie sa na pozitívne emócie, nie je dostatočne účinným nárazníkom alebo katalyzátorom. Takýto postoj nevedie k zneškodneniu toho, čo tento hnev znamená a spôsobí.
Neexistuje nič, čo ho zneškodní. Najhoršie, čo proti sebe môžete urobiť, je to, že potláčate svoj hnev.
Podľa štúdie zverejnenej v roku 2010 v časopise Výskum a starostlivosť artritídy, situácia, keď Vera potláčala svoj hnev, kompromitovala a ohrozila neuroendokrinnú funkciu jej organizmu.
Tým sa znížil jej fyzický aj psychický prah bolesti. V dôsledku toho jej hnev spôsoboval ešte väčšie fyzické bolesti. Toto je fibromyalgia.
Ako minimalizovať chronickú bolesť zosilňovanú hnevom
Záver štúdie naznačuje, že psychologická intervencia by sa mohla viac zamerať na zdravé prejavenie hnevu smerom von, smerom k zdroju, ktorý tento hnev vyvolal.
Tým by sa mohli zmierniť symptómy fibromyalgie. Čo sa týka Very – tá by mala začať spracovávať svoje emócie v podpornej skupine a prostredníctvom psychoterapie.
Ak sa vám zdá, že zažívate niečo podobné ako Vera, začnite tým, že si osvojíte základnú myšlienku a tou je nasledovné: vyjadrite svoje pocity navonok, pre seba zdravým spôsobom prejavte svoj hnev navonok.
V žiadnom prípade ho v sebe nepotláčajte. Sami si tým škodíte.
Vaša chronická bolesť spôsobená fibromyalgiou sa nebude zosilňovať a čo je ešte lepšie, časom by mohla ustúpiť. Prečítajte si niekoľko tipov na to, ako zdravým spôsobom vyjadriť a prejaviť svoje negatívne pocity, vrátane hnevu.
4 spôsoby, ako zdravo vyjadriť svoj hnev
1. Vyrozprávajte sa niekomu, komu veríte
Porozprávajte sa s niekým, koho poznáte, či už je to priateľ, rodina alebo terapeut. Dajte tejto osobe vedieť, ako sa cítite, aké máte pocity a hovorte aj o svojom hneve.
Pre vaše zdravie nie je osožné, ak tieto pocity zadržiavate v sebe, vo svojom vnútri. Vyhľadajte niekoho, komu dôverujete a vypustite zo seba všetky tie emócie, ktoré ste v sebe uväznili.
2. Napíšte list
Napíšte list. Nie je potrebné posielať ho, takisto nie je potrebné, aby ho následne ktokoľvek čítal. Jednoducho len napíšte list. Uveďte v ňom všetky svoje pocity a popíšte, ako veľmi ste rozhorčení.
Vyjadrenie svojich pocitov týmto spôsobom vám môže pomôcť uvoľniť všetky tie negatívne emócie, ktoré sa vo vás kumulujú.
Akonáhle ste skončili a máte pocit, že ste zo seba všetko dostali von, kľudne a bez váhania ho môžete vyhodiť do smetia alebo sa ho môžete zbaviť aj akýmkoľvek iným spôsobom.
3. Kričte do vankúša
Znie to hlúpo, ale je to skvelá bútľavá vŕba na to, ako zo seba dostať von hnev. Táto metóda vám môže pomôcť vyjadriť a vypustiť svoj hnev bez toho, aby ste o tom museli niekomu hovoriť.
Neživému predmetu môžete bez problémov vykričať úplne všetko. Ak sa rozhodnete nasledovať túto radu, možno budete následne veľmi prekvapení, o koľko lepšie sa budete cítiť.
4. Porozprávajte sa s osobou, na ktorú ste sa nahnevaní a urobte to zdravým spôsobom
Niekedy pomáha povedať osobe, na ktorú ste nahnevaní, čo cítite. Nemali by ste to robiť tak, že na ňu budete vrieskať alebo tak, že s ňou budete bojovať.
Pomôže vám to v tom, že druhému dáte jasne na vedomie, čo je príčinou toho, ako sa cítite a čo vás donútilo dostať sa do stavu, ktorý je pre vás škodlivý.
Ktovie, možno si tá druhá osoba nebola vedomá toho, aké emócie vo vás vyburcovala. Takáto konverzácia môže poskytnúť riešenie pre prípad, že sa to niekedy v budúcnosti zopakuje.
Záver
Ponaučenie, ktoré si potrebujete z tohto článku zobrať, spočíva v tom, že si máte byť vedomí nasledovného: starajte sa o svoje duševné a fyzické zdravie najlepšie, ako viete.
Keď ste naštvaní, nepotláčajte to. Namiesto toho skúste jeden z uvedených návrhov, ktoré sme vám tu poskytli. Riešte svoje negatívne emócie pozitívnym spôsobom.
K tomu, aby ste riešili svoj hnev, vám nemusia diagnostikovať fibromyalgiu. Akonáhle si všimnete, že negatívne emócie začínajú ovplyvňovať váš duševný a fyzický stav, urobte potrebné kroky k tomu, aby ste sa cítili lepšie.
Spracoval: Badatel.net
Súvisiace články
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Přijde mi směšné s někým, kdo okolí, i mne, roky omezuje,pomlouvá, napadá, rozčiluje nebo přivádí k zoufalství, v klidu mluvit a VYSVĚTLOVAT mu, jak jeho chování na mne negativně působí a co mi to zdravotně způsobuje. Vždyť ta ženská to dělá právě proto a ještě se cítí jako ředitelka zeměkoule. A to všechno z hloupé závisti a svého pocitu nadřazenosti. Ve skutečnosti to je zlý, celoživotně osamělý člověk, ženská ješitnější než kdejaký chlap, s trvaým pocitem nedocenění, touhou být neustále středobodem vesmíru. Tomuto stvoření mám vysvělovat, co mi její chování dělá se zdravím? To bych jí udělala jedině radost, naopak se musím tvářit lhostejně, i když vím, co mi to se zdravím dělá. Na určitou akci musí být přiměřená reakce – tedy podle mého poněkud razantnější. S takovým člověkem nic po dobrém nejde, jen se přileje olej do ohně. Na hyterku platí jediné – šok. Jenže kdo by měl povahu na to ji „vyléčit“ raz dva? A tak mám chronické bolesti. Řvát, ať do polštáře nebo vůbec není můj sty, jsem zvyklá trpět tiše, povídat o svých problémech neumím, spíš jsem to ucho a pomahačka, tak snad zkusím to psaní, za tu radu děkuji, tím nkomu neublížím.
Verka,skoro akoby som čítala o sebe
Plne s Vami súhlasím. Nikto doteraz nevymyslel spôsob odboja proti riaditeľom zemegule. Žiadne dobré slovo nepomáha.