Flavonoidy z hrozna sú kľúčom k dlhovekosti a celkovému zdraviu


Flavonoidy z hrozna sú kľúčom k dlhovekosti a celkovému zdraviu

(Olivia Cooková, Natural News) Po stáročia bolo hrozno základom ľudskej stravy – od starovekých civilizácií až po vinohrady modernej Európy. Hoci je už dlho spájané so zdravím a vitalitou, až nedávno začala veda odhaľovať jeho skutočný potenciál.

Tajomstvo zdravotných prínosov hrozna spočíva v silných polyfenoloch nazývaných flavonoidy, ktoré nielen chránia mozog a srdce, ale podporujú aj celkové zdravie a pohodu človeka.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Flavonoidy sú skupinou prírodných zlúčenín nachádzajúcich sa v rastlinách, vrátane hrozna, ktoré je najčastejšie spomínaná rastlina v biblických písmach.

Tieto silné antioxidanty chránia telo pred oxidačným stresom, ktorý zohráva významnú úlohu pri starnutí a vzniku chronických ochorení a rôznych dlhotrvajúcich zdravotných ťažkostí.

Hrozno, najmä jeho šupka a semená, sú plné týchto vysoko účinných fytozlúčenín a ponúkajú celý rad zdravotných prínosov pre mozog, srdce, pokožku a ďalšie telesné orgány.

Dlhovekosť

Zdravotné prínosy flavonoidov do značnej miery spočívajú v ich schopnosti bojovať proti oxidačnému stresu – procesu, ktorý urýchľuje starnutie a poškodenie buniek.

Oxidačný stres časom vedie k chronickým stavom, ako sú rakovina, cukrovka, srdcové choroby a neurodegeneratívne ochorenia, ktoré postihujú mozog a nervový systém, ako sú Alzheimerova alebo Parkinsonova choroba.

Flavonoidy z hrozna pomáhajú neutralizovať tieto škodlivé voľné radikály, čím spomaľujú poškodenia, predlžujú životnosť buniek a pravdepodobne aj predlžujú celkovú očakávanú dĺžku života.

Zdravie srdca a kardiovaskulárne funkcie

Jedným z najznámejších zdravotných prínosov hrozna a produktov na báze hrozna typu červené víno, je ich schopnosť podporovať zdravie srdca.

Fenomén známy ako „francúzsky paradox“ poukazuje na to, že obyvateľstvo vo Francúzsku, napriek konzumácii stravy bohatej na tuky, má nižšiu mieru srdcových chorôb.

Vedci sa domnievajú, že významnú úlohu v tom zohráva pravidelná konzumácia červeného vína, ktoré je bohaté na resveratrol a ďalšie hroznové flavonoidy.

Hrozno podporuje zdravie srdca a kardiovaskulárne funkcie okrem iného nasledujúcimi mechanizmami:

Ako vyliečiť štítnu žľazu

  • Nižší krvný tlak. Resveratrol pomáha uvoľniť krvné cievy, uľahčuje prietok krvi a znižuje námahu srdca.
  • Nižšia hladina cholesterolu. Flavonoidy z hrozna pomáhajú znižovať zlý cholesterol (LDL) a zvyšujú dobrý cholesterol (HDL), čím znižujú riziko srdcových chorôb.
  • Bránenie vzniku krvných zrazenín. Resveratrol sa spája s nižším rizikom opuchov a zápalov. Má tiež účinky na zrážanie krvi, čo pomáha znížovať riziko mŕtvice a iných kardiovaskulárnych príhod. Znižovaním zápalov v krvných cievach flavonoidy znižujú riziko aterosklerózy – stavu, pri ktorom sa tepny upchávajú tukovými usadeninami.

Zahrnutie hrozna, hroznovej šťavy alebo dokonca striedme množstvo červeného vína do stravy môže podporiť dlhodobé zdravie srdca a celého kardiovaskulárneho systému.

Zdravie mozgu a kognitívne funkcie

Okrem ochrany srdca zohrávajú hroznové flavonoidy úlohu aj pri zachovaní zdravia mozgu. Ukázalo sa, že najmä resveratrol má neuroprotektívne vlastnosti – pomáha chrániť neuróny a predchádzať nástupu neurodegeneratívnych ochorení.

Niekoľko štúdií preukázalo, že flavonoidy, najrozšírenejšie biologicky aktívne fytonutrienty spomedzi polyfenolov z hrozna, zlepšujú prietok krvi mozgom a chránia pred kognitívnym poklesom a zhoršujúcou sa stratou pamäti s pribúdajúcim vekom.

Štúdia publikovaná v časopise Journal of Neuroscience zistila, že flavonoidy zabraňujú tvorbe beta amyloidných plakov – abnormálnych proteínových zhlukov, ktoré sa hromadia v mozgu ľudí s Alzheimerovou chorobou.

Najmä resveratrol zlepšuje pamäť pri zníženej tvorbe týchto škodlivých nezvyčajných zhlukov a neurofibrilárnych cievnych spletí. Toto zistenie poskytuje nádej pre budúce terapie zamerané na prevenciu alebo spomalenie kognitívneho útlmu u starších ľudí.

Protirakovinové účinky

Hroznové flavonoidy boli tiež študované pre ich protirakovinové vlastnosti. Pomáhajú zabraňovať rozvoju určitých typov rakoviny vyvolaním apoptózy (programovanej bunkovej smrti) v rakovinových bunkách a taktiež potláčajú rastu nádorov.

Výskum ukazuje, že flavonoidy ako kvercetín a resveratrol dokážu narušiť rast rakovinových buniek v prsníku, hrubom čreve a prostate. Môžu tiež znižovať riziko metastáz, kedy sa rakovina rýchlo šíri z jednej časti tela do druhej.

Zdravie a omladenie pokožky

Hroznové flavonoidy majú tiež významné účinky na zdravie pokožky. Tým, že tieto prírodné zlúčeniny chránia kožné bunky pred oxidačným poškodením a UV žiarením, pomáhajú predchádzať predčasnému starnutiu kože.

Podporujú tiež tvorbu kolagénu – proteínu, ktorý udržuje pokožku pevnú a pružnú.

Protizápalové vlastnosti hroznových flavonoidov pomáhajú znižovať zápaly kože, ktoré môžu výrazne prispievať k stavom, ako sú akné (ochorenie typické upchatými pórmi a pupienkami), ekzém (stav, pri ktorom je pokožka suchá, svrbivá a červená) a ružovka/rosacea/kuperóza (chronické ochorenie kože, ktoré spôsobuje začervenanie a viditeľné krvné cievy).

Určite preto zahrňte hrozno do svojho jedálnička ako súčasť zdravej, striedmej stravy, aby ste odomkli jeho plný potenciál pre dlhší a zdravší život.

Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Autor: Olivia Cooková, Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. Podle průzkumu plánuje většina Ukrajinských uprchlíků zůstat v Česku natrvalo

    https://aktax.cz/podle-pruzkumu-planuje-vetsina-ukrajinskych-uprchliku-zustat-v-cesku-natrvalo/

    • Teba „Zuzana“ to že tu prebieha ukrajinizácia (a hlavne v ČR) iste trápiť nebude, myslím.
      Inak tento rok bola u nás úroda hozna čistá katastrofa – namiesto 250 – 300 kg maximálne dva kýble. Nuž jaksi sa to nasadené všetko s.erie rok čo rok viac a viac.
      Kupodivu sliviek, špendlíkov, mirabel bolo ako nikdy predtým. Ale to tu na Slovensku a v ČR tých okrajincov moc netrápi keďže sa zaradiť, držať hubu a krok nemienia. A výsledok bude len ešte vecsia debilizacia Slovákov a Čechov.

  2. Narazil som na výbornú stránku o tortách, zákuskoch a koláčoch – papajú aj oči.
    https://tortyodmamy.sme.sk/kolace/jablkove-pite

Pridajte komentár

*