Nie je to žiadnym tajomstvom…
Dôsledky globálneho otepľovania sa začínajú výrazne prejavovať po celom svete. Okrem oblastí, v ktorých je teplejšia klíma bežná po celý rok, možno aj v Európe či Spojených štátoch badať zmeny a nestálosť počasia, najmä pri zmene ročných období.
Ani tá najbohatšia, najvýznamnejšia či najvynaliezavejšia krajina nedokáže zastaviť globálne otepľovanie.
Krajiny, ktoré sa nám pod týmito vlastnosťami vybavia zrejme ako prvé, budú ku globálnemu otepľovaniu len prispievať, pretože industrializácia je jeho hlavným spúšťačom. A Amerika je jedným z hlavných priekopníkov priemyselnej revolúcie.
Šírenie parazitov z rozvojových do rozvinutých krajín
Cestovný ruch má v súvislosti s globálnym otepľovaním svoje dobré, ale aj zlé stránky. Globálnym otepľovaním sú najviac postihnuté krajiny tretieho sveta.
Niektoré druhy parazitov sa z jedného kontinentu na iný ľahko prenášajú okrem iného aj prostredníctvom cestovného ruchu.
Za posledné roky v západných krajinách prudko vzrástol výskyt zdraviu nebezpečných parazitov, ako sú toxokaróza, cysticerkóza a cytomegalovírus. Tieto parazity sa bežne vyskytujú najmä v krajinách tretieho sveta.
Len za posledných päť rokov bolo v Spojených štátoch toxokarózou nainfikovaných až 2,8 milióna osôb. Po celom svete sa výskyt tohto parazitárneho ochorenia za posledných päť rokov zvýšil o 40 %.
Tento parazit sa nachádza najmä v psích a mačacích výkaloch a jeho výskyt je čím ďalej tým častejší práve v tých mestách Západu, ktoré sú typické nižšou životnou úrovňou.
Medzi príznaky, ktoré prezrádzajú prítomnosť tohto parazita v ľudskom organizme, patrí horúčka a zjazvenie sietnice.
Mnohí ľudia žijúci v týchto oblastiach sa buď napokon rozhodli vzdať sa chovania domáceho zvieraťa, alebo začali svojich domácich maznáčikov brávať na pravidelné a časté kontroly u veterinára. Veľká pozornosť sa začína venovať aj tomu, akú potravu zvieratá konzumujú.
Nositeľom parazitov pritom vôbec nemusí byť váš domáci maznáčik. Je možné, že vaše deti, ako aj vy, sa nevedomky dostanete do kontaktu s výkalmi, ktoré po sebe zanechali túlavé psy a mačky.
Cytomegalovírus – čo to je?
Cytomegalovírus naskutku patrí medzi tie najdesivejšie zo všetkých tých hrozných medzikontinentálnych vírusov.
Podľa medzinárodného denníka The Wall Street Journalje v Spojených štátoch týmto vírusom infikovaných približne 35 000 novorodencov ročne, z čoho približne 8 000 novorodencov sa vplyvom tohto vírusu už narodí s vrodenými vývojovými poruchami.
Výskyt uvedených problémov prevažuje najmä v mestách s nižšou životnou úrovňou.
Cytomegalovírus sa prenáša prostredníctvom telesných tekutín a u krehkých novorodeniatok sa potom prejaví ako vrodená vývojová porucha, najmä v podobe mentálnej retardácie.
A potom tu máme najobávanejšieho parazita – cysticerkózu. Za vznikom tejto pliagy sa skrýva tzv. pásomnica dlhočlánková.
Cysticerkóza zaznamenáva v súčasnosti najväčší výskyt na juhu Spojených štátov na pohraničí s Južnou Amerikou – že tento vírus bujnie, je doložené jeho nálezom u 170 000 osôb ročne.
Tento druh pásomnice sa najčastejšie nachádza v bravčovom mäse. Jej prítomnosť v ľudskom organizme sa prejavuje zahmleným videním, migrénami a opakovanými záchvatmi.
Vedľajšie účinky infikovania parazitmi
Výskyt parazitov pochopiteľne vyvoláva obavy ohľadom celkového zdravia populácie. Veľkým dôvodom znepokojenia tu však je, že parazitárne infekcie výrazne oslabujú ľudskú inteligenciu a mentálne schopnosti.
Za posledné obdobie sa klíma na celom svete každým rokom otepľuje a spomínaným parazitom sa darí mimoriadne dobre práve v teplých oblastiach.
Podľa štatistík NASA, priemerná teplota podnebia planéty Zemvzrástla od 19. storočia o 1,62 °C. Vzhľadom na to, že z pohľadu Zeme sa jedná o veľmi krátke obdobie, toto priemerné zvýšenie teploty treba považovať za veľmi vysoké.
Nemalý objem finančných prostriedkov putuje každý rok na ozdravné programy, ako aj na kampane zamerané na informovanie verejnosti. Ich zmyslom je vychovávať a informovať obyvateľstvo ohľadom skutočností, ktoré sa neakceptujú ľahko.
Globálne otepľovanie neohrieva klímu len v krajinách tretieho sveta, a preto to nie sú len tieto krajiny, v ktorých narastá výskyt parazitárnych ochorení.
Ak sa budú spomínané parazity aj naďalej rozmáhať doterajším tempom, pravdepodobne sa budú vyvíjať aj do iných podôb, druhov či mutácií, ktoré budú zrejme ešte odolnejšie a zhubnejšie než ich rodičovské bunky.
Je pritom celkom možné, že vedľajšie prejavy väčšiny chorôb a infekcií spôsobených týmito parazitmi bude čisto neurologickej povahy.
To sa nebude prejavovať nijako inak len znížením ľudskej inteligencie a mentálnych schopností, najmä u novorodencov.
Na týchto nových generáciách sa tak začne prejavovať úpadok ľudských schopností a kvality práce. A to sa veľmi negatívne prejaví na medzinárodnej a celosvetovej produktivite.
Vzdelávanie a proces akulturácie sa stanú ešte problematickejšie než už sú z toho dôvodu, že následky týchto chorôb bývajú dlhodobé.
ACTV-1 – vírus, ktorý požiera mozog (doslova)
Ak sa nepodarí nejakým spôsobom rýchlo priškrtiť vývin a šírenie týchto parazitov, mentálne schopnosti a inteligencia človeka pôjdu časom výrazne dole.
Verejnosť a zodpovední sa zatiaľ snažili túto predstavu ignorovať. Spomínané parazity sa však, ako sa dalo očakávať, vyvíjajú rapídnym tempom a rozhodne by nebolo správne zľahčovať, aké dôsledky bude mať ich pokračujúci vývin na človeka.
Vedec a biológ John Hopkins objavil chlorovírus typu ACTV-1. Donedávna sa predpokladalo, že tento chlorovírus sa nachádza len v zelených riasach.
Vedci však objavili jeho novú mutáciu, ktorej sa darí vo vnútornom prostredí ľudského organizmu a ľudských orgánov, kde zapríčiňuje až 30% miernych kognitívnych porúch u osôb, ktoré boli týmto vírusom infikované.
U pacientov, ktorí boli infikovaní vírusom ACTV-1, sa tieto mierne kognitívne poruchy prejavovali smutným spôsobom – oslabené matematické zručnosti, výraznejšie poruchy pozornosti, mierna dyslexia a niekoľko ďalších kognitívnych porúch, ktorými sa tieto infikované osoby z pohľadu rozumových schopností a inteligencie zaraďujú do znevýhodnenej skupiny.
Cesta vpred
Americká vláda poskytuje Centru pre prevenciu a kontrolu chorôb (CDC)a iným agentúram stovky miliónov dolárov ročne.
Ich úlohou je pochopiteľne skúmať a kontrolovať vývin parazitov a s tým súvisiacich parazitárnych chorôb. Na odstránenie týchto chorôb a ich príčin bude však nutné vynaložiť ešte väčšie úsilie.
Časy sa menia. Ak si zodpovední nedajú záležať a nepodarí sa im vykynožiť tieto parazity v ich zárodku, môže sa stať, že jedného dňa už bude neskoro – ako prvé utrpia ľudské schopnosti a s nimi súvisiaci blahobyt.
Praktické odporúčanie tu je, že by sme si mali viac všímať úroveň čistoty prostredia, v ktorom žijeme. Napríklad tak, že upraceme a zlikvidujeme výkaly po zvieratách, ktoré by mohli byť nositeľmi škodlivých parazitov.
Zdroj: theheartysoul.com, Spracovala: Silavedomia.sk
Súvisiace články
- Žiadne globálne otepľovanie: Podľa dát NOAA, už ôsmy rok pokračuje globálne ochladzovanie
- Parazity zabili viac ľudí ako všetky vojny dohromady. Kde hrozí nákaza, aké sú príznaky a aká je liečba?
- 8 byliniek, s ktorými účinne vyzabíjate všetky vnútorné parazity
- Zbavte sa črevných parazitov pomocou týchto ingrediencií
Odoberajte nové články na email!
Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:
Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.
Pridajte komentár