Vyliečte prírodnou cestou bez antibiotík chronickú kvasinkovú infekciu (candidu), ktorá spôsobuje únavu, depresie, ekzémy, migrénu a nadváhu. Zistiť viac

Glyfosát spájaný s rakovinou nájdete aj v Cheerios, Doritos či Oreo keksoch


Glyfosát spájaný s rakovinou nájdete aj v Cheerios, Doritos či Oreo keksoch

Cheerios od firmy General Mills je jednou z prvých potravín, ktoré dávajú rodičia svojim deťom pri zavádzaní tuhej stravy. Sú drobné, primerané a ľahko sa dajú požuť.

Na webstránke Cheerios dokonca nájdete sekciu pre „nových rodičov, ktorí sa rozhodli predstaviť svojim deťom tuhú stravu pomocou Cheerios“.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Stránka uvádza, že Cheerios sú vhodné už pre batoľatá od veku 9 mesiacov a dokonca pridáva „fakt, že 4 z 5 detských lekárov odporúčajú Cheerios ako finger food (prvé jedlá, ktoré dokážu malé deti uchopiť medzi prsty, a tak sa učiť samostatne jesť)”.

Cheerios si dôveru rodičov získali aj tým, že nie sú vyrobené z geneticky modifikovaných potravín a prísad.

Hlavnou zložkou Cheerios je ovos; kukuričný škrob a cukor, ktorý obsahujú, je tiež z kukurice a cukrovej trstiny, ktorá nie je geneticky modifikovaná.

Tak odkiaľ sa vzali tieto výstrahy pred obľúbenou rodinnou pochúťkou?

Cheerios a ďalšie obľúbené spracované potraviny obsahujú zvyšky glyfosátu

Arnesco, registrované laboratórium FDA (americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv) zistilo, že aj napriek tomu, že spomínané produkty sú vyrábané z potravín, ktoré nie sú geneticky modifikované, Cheerios a iné produkty obsahujú zvyšky glyfosátu.

Glyfosát, aktívna zložka herbicídu Roundup od firmy Monsanto, sa nedávno objavila v tlači v palcových titulkoch.

Jednak je to najpoužívanejšia poľnohospodárska chemikália v histórii, ale aj preto, lebo Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC) rozhodla, že je pravdepodobne karcinogénna.

Napriek jeho všeobecnému rozšíreniu nie je možné povedať, koľko glyfosátu sa nachádza v našej strave, pretože Ministerstvo poľnohospodárstva USA (USDA) to nekontroluje.

FDA vo februári 2016 vyhlásil, že bude testovať určité potraviny na prítomnosť glyfosátu, ale testovanie bolo v novembri pozastavené. Medzičasom začali súkromné organizácie testovať na vlastnú päsť.

Posledné testovania prebehli pod záštitou neziskovej organizácie Food Democracy Now! a organizácie The Detox Project.

Testovalo sa pomocou techniky kvapalinovej chromatografie v tandeme s hmotnostnou spektometriou (LC-MS/MS), čo je jedna z najspoľahlivejších foriem analýzy glyfosátových rezíduí.

Otestovalo sa 29 obľúbených potravín a glyfosátové zvyšky sa potvrdili u mnohých produktov, vrátane Doritos, Oreo keksov, Pita Chips od Stacy´s a ďalšie:

  • Cheerios od General Mills (1 125,3 ppb)
  • Kashi krehké ovsené sušienky s horkou čokoládou (275,57 ppb)
  • Ritz Crackers (270,24 ppb)

Podľa správy by tieto zistenia mali Američanom otvoriť oči a pomôcť im zobudiť sa:

„Nové vedecké dôkazy poukazujú na fakt, že ľudské zdravie pravdepodobne poškodzujú už veľmi nízke dávky glyfosátu, napr. 0,1 ppb. U obľúbených potravín sa pri testovaní nameralo  289,47 ppb až 1 125,3 ppb glyfosátu.

…Tieto nové priekopnícke poznatky o tom, že jeden z najznámejších druhov cereálií v USA obsahuje až 1 125,3 ppb glyfosátu, by mali všetkým Američanom otvoriť oči ohľadom neprijateľne vysokej hladiny rezíduí pesticídov v potravinách…

…Jednotlivci a rodičia si musia uvedomiť, že glyfosát sa z potravín nedá zmyť ani odstrániť varením či pečením. Rezíduá glyfosátu ostávajú v potravinách nemenné jeden aj viac rokov a to aj v prípade, že potraviny sú zmrazené alebo spracované.”

Prijateľný denný príjem (ADI) pre glyfosát je príliš vysoký

Situáciu ešte viac zhoršili americké regulačné orgány, ktoré stanovili prijateľný denný príjem pre glyfosát na 1,75 miligramu na kilogram telesnej hmotnosti na deň (mg/kg/th/deň) v porovnaní s 0,3 mg/kg/th/deň, ktorý udáva Európska únia.

Najnovšie nezávislé vedecké dôkazy v správe odporúčajú ADI pre glyfosát vo výške 0,025 mg/kg/th/deň, čo je 12x nižšia dávka, akú stanovila Európska únia a 70x nižšia dávka oproti odporúčanej dávke v USA, ktorú stanovil EPA (Úrad pre ochranu životného prostredia).

Americká Aliancia pre prirodzené zdravie (ANH) vysvetľuje:

Bezpečná hranica výšky príjmu glyfosátu bola stanovená na základe priemyselných testov, ktoré skúmali účinok vysokých dávok glyfosátu u dospelých laboratórnych zvierat.

Kritici tvrdia, že testy nemusia byť presné, pretože glyfosát môže fungovať ako endokrinný disruptor. To môže ovplyvňovať hormóny v tele, a tak spôsobovať rozličné účinky v rôznych štádiách ľudského vývoja.

Okrem toho, testy sa vykonávali na izolovanom glyfosáte a nie na komerčných pesticídnych prípravkoch obsahujúcich ďalšie pomocné látky, ktoré by mohli byť samy toxické alebo by mohli zintenzívňovať toxicitu glyfosátu.”

Zbohom vysoký krvný tlak

Glyfosátové rezíduá sa našli aj v mnohých obľúbených raňajkových potravinách

Vôbec nie je jednoduché zistiť, akému množstvu glyfosátu je denne vystavený priemerný Američan, pretože ho (glyfosát) môžeme nájsť takmer všade.

Prítomnosť herbicídu bola potvrdená v mnohých instantných ovsených produktoch (aj určených pre dojčatá), napríklad v tých s jahodovou, banánovou, škoricovou príchuťou či s príchuťou javorového sirupu.

ANH už predtým detegovala prítomnosť glyfosátu v ďalších potravinách, vrátane bagelov, chleba a pšeničných cereálií.

10 z 24 raňajkových potravín, ktoré boli testované ANH, obsahovali výrazné množstvo  glyfosátu.

Zaradili sa sem ovsené vločky, bagely, smotana do kávy, organický chlieb a dokonca aj organické vajcia od sliepok, ktoré nie sú z klietkového chovu a kŕmené medikovanými zmesami.

Okrem toho advokačná skupina Moms Across America poslala na otestovanie vzorku 10 vín. Všetkých 10 testovaných vzoriek sa preukázalo byť pozitívnych na glyfosát – dokonca aj organické vína, hoci u nich bolo množstvo glyfosátu podstatne nižšie.

Štúdia glyfosátových rezíduí z Inštitútu životného prostredia v Mníchove potvrdila prítomnosť glyfosátu aj v 14 najpredávanejších nemeckých pivách.

Glyfosát sa potvrdil dokonca aj v nápoji PediaSure Enteral Nutritional Drink, ktorý sa podáva dojčatám a malým deťom pomocou hadičiek na kŕmenie.

30% testovaných vzoriek obsahovalo vysoké dávky glyfosátu nad 75 ppb, čo je oveľa viac ako množstvo, ktoré dokáže zničiť črevné baktérie u kurčiat (0,1 ppb).

Asi nie je prekvapivé, že vzorky ľudskej krvi a moču tiež obsahujú glyfosát.

Laboratórne testy, ktoré sa vykonali na podnet organizácií Moms Across America a Sustainable Pulse namerali u Američaniek maximálne hladiny glyfosátu v moči, ktoré boli 8x vyššie ako hladiny zistené v moči Európanov.

Glyfosátom sa postrekujú niektoré obilniny tesne pred žatvou

Konzumáciou geneticky modifikovaných potravín, ktoré nie sú organické (hlavných kandidátov na postrek Roundup), sa hladina glyfosátu v tele zvyšuje.

Avšak aj produkty bez obsahu geneticky modifikovaných potravín, ako napríklad Cheerios, môžu obsahovať veľké množstvo glyfosátu. Je to zrejme výsledkom bežnej praxe používania herbicídu ako vysušovadla krátko pred zberom.

V severnejších, chladnejších regiónoch musia poľnohospodári pestujúci pšenicu a jačmeň čakať, kým sa plodiny pred zberom vysušia.

Namiesto toho, aby počkali dva ďalšie týždne, kým sa obilie vysuší prirodzene, farmári začali v predstihu postrekovať úrodu glyfosátom, čím ničia plodiny a urýchľujú proces ich vysúšania.

Vysušovanie pšenice glyfosátom je obzvlášť bežné v rokoch s vlhkým počasím a stáva sa bežnou praxou v Severnej Dakote, v severnejších štátoch stredozápadu USA a v oblastiach Kanady a Škótska (kde má aj svoj pôvod).

V niektorých prípadoch môžu dokonca potraviny, ktoré nie sú geneticky modifikované obsahovať viac glyfosátu ako geneticky modifikované obilniny, pretože sú postrekované len pár týždňov predtým, ako sa dostanú na váš stôl v podobe cereálií, chleba, sušienok a podobne.

Nikto nesleduje, koľko obilia sa vysuší glyfosátom; tí zaangažovaní v tomto priemysle sa riadia heslom „keď sa nespýtate, my vám nepovieme“. Okrem pšenice a ovsa sa gyfosátom bežne vysušujú aj:

  • Šošovica
  • Kukurica
  • Tritikale (hybrid pšenice a raže)
  • Cukrová repa
  • Hrach
  • Ľan
  • Repka olejná
  • Zemiaky
  • Sójové bôby bez GMO
  • Raž a pohánka
  • Proso
  • Slnečnica

Prečo by vás malo veľmi zaujímať, koľko zvyškov glyfosátu prijmete v strave

Výrobcovia glyfosátu ho oddávna propagovali ako neškodný pre ľudí i životné prostredie, a dokonca tvrdili, že je biologicky ľahko odbúrateľný.

Všetci boli presvedčení o jeho bezpečnosti a ani USDA, ani FDA nemonitorovalo jeho použitie ani rezíduá v potravinách.

Keď však IARC klasifikovala glyfosát ako možný ľudský karcinogén (spája sa so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny prsníka, štítnej žľazy, obličiek, pankreasu, pečene a močového mechúra a so vznikom myeloidnej leukémie), predstava o jeho bezpečnosti sa rozplynula.

Výskum publikovaný v Entropy, ktorého autormi sú Stephanie Seneff, PhD., a Anthony Samsel, PhD., a vlastné včasné štúdie glyfosátu firmy Monsanto odkryli niektoré možné mechanizmy, ktoré vysvetľujú, ako môže glyfosát spôsobovať ochorenia.

Glyfosát spôsobuje extrémne narušenie funkcie a životného cyklu mikróbov a prednostne napáda prospešné baktérie, čo umožňuje patogénom rozšíriť sa a prevziať kontrolu.

Podľa správy publikovanej v Entropy, glyfosátové rezíduá „zosilňujú škodlivé účinky ďalších zvyškov chemických látok a toxínov z potravín, a tak narúšajú normálne funkcie tela a vyvolávajú ochorenia“.

To zahŕňa (ale neobmedzuje sa len na) nasledovné:

Stop Candida

  • Autizmus
  • Alergie
  • Rakovina
  • Parkinsonova choroba
  • Gastrointestinálne ochorenia, ako sú zápalové ochorenie čriev, chronická hnačka, kolitída a Crohnova choroba
  • Kardiovaskulárne choroby
  • Neplodnosť
  • Roztrúsená skleróza
  • Obezita
  • Depresia
  • Alzheimerova choroba
  • Amyotrofická laterálna skleróza a iné

Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. terezkaterka

    Glyfosát je vo všetkom. Tak čo budeme konzumovať ?

Pridajte komentár

*