Ako prírodne znížiť cholesterol, vyčistiť upchaté cievy a predísť infarktu či mŕtvici? Viac info tu

Gravidná samica orangutana sa schúlila na poslednom strome a dívala sa na to, ako buldozéry ničia jej dažďový prales


Gravidná samica orangutana sa schúlila na poslednom strome a dívala sa na to, ako buldozéry ničia jej dažďový prales

Bezohľadné zasahovanie človeka do prírody v súčasnosti dotlačilo populáciu orangutanov až na pokraj vyhynutia.

Ako po celom svete neustále pokračuje bezohľadné klčovanie dažďových pralesov ľudskou spoločnosťou, ktorá v bujných a zdravých pralesoch vidí len svoj zisk, celé populácie divých zvierat, ktoré tam žili odjakživa, takto náhle prichádzajú o svoj domov a nemajú kam ísť.

Liečba osteoporózy

O tom, že situácia je tragická, nie je potrebné zvlášť diskutovať. Lepšie je však vidieť (aspoň na fotografii) ako stokrát počuť.

Tragédia na ostrove Borneo

Na ostrove Borneo, ktorý je súčasťou Malajského súostrovia nachádzajúceho sa v juhovýchodnej Ázii, záchranári zvierat na fotografiách zachytili jeden z takýchto tragických a dojemných okamihov.

Na týchto fotografiách vidíme samicu orangutana vo vysokom štádiu gravidity, ako sa v zúfalstve vyšplhala až na najvyššie vetvy osamelého stromu, ktorý tam po nájazde buldozérov ostal stáť ako jeden z mála z jej pôvodného, odvekého domova.

Boon-Mee, ako ju záchranári pomenovali, sa na vetvách stromu chúlila celý čas a smutne sa dívala na to, ako chladné buldozéry s rachotom ničia aj tie posledné zvyšky dažďového pralesa.

Boon-Mee bola veľmi vyčerpaná a vystrašená a bolo očividné, že nebude chcieť opustiť korunu tohto stromu, na ktorom našla posledné útočisko, prizerajúc sa, ako ťažká technika láme a drví na márne kúsky to, čo bolo kedysi jej domovom.

V dôsledku utrpenej traumy a nepredstaviteľnej únavy už Boon-Mee nebola viac schopná zháňať potravu pre seba a svoje nenarodené mláďa. Inými slovami, ostala jej už jediná vyhliadka – smrť vyhladovaním.

Rozrastajúce sa plantáže v Indonézii a pokles populácie orangutánov

Územie celej Indonézie zažíva nárast pestovania palmy olejnej na rozsiahlych plantážach.

Tieto plantáže sa však rozliehajú na územiach, kde ešte nedávno životom prekypovali bujné dažďové pralesy – domov nespočetných živočíšnych druhov, ako aj napríklad celej populácie orangutanov, ktorej súčasťou je aj hrdinka nášho príbehu Boon-Mee.

Všetky živočíchy, ktoré v niekdajších bujných a hojných pralesoch na ostrovoch, ako je Borneo alebo Sumatra, nachádzali svoj domov, sa takto de facto stávajú vydedencami, bezdomovcami.

Vysoké počty primátov, medzi ktoré patria aj orangutany ako Boon-Mee, sa každý rok stanú bezbrannou obeťou strelnej zbrane alebo mačety z ruky zástupcov veľkého poľnohospodárskeho priemyslu.

Nové alarmujúce údaje, podľa ktorých sa populácia orangutanov denne zmenší o 25 jedincov, len potvrdzujú tento smutný trend.

Podľa údajov Svetového fondu na ochranu prírody (World Wide Fund for Nature (WWF)) približne pred sto rokmi predstavovala populácia orangutanov v celej juhovýchodnej Ázii približne 230 000 orangutanov.

Za jedno storočie však toto číslo prudko kleslo. Na Borneu dnes žije už len približne 41 000 a na Sumatre len okolo 7 500 orangutanov – tieto dva ostrovy spomíname len preto, že okrem nich už v prírode voľne žijúceho orangutana nenájdeme.

Ako to napokon s Boon-Mee dopadlo

Odhliadnuc od celého smutného obrazu, príbeh Boon-Mee sa končí relatívne dobre.

Táto samica orangutana mala šťastie – majitelia plantáže sa nad ňou zľutovali a obrátili sa na medzinárodnú organizáciu záchrancov zvierat International Animal Rescue (IAR), čo je organizácia záchrancov-dobrovoľníkov so sídlom v Anglicku.

Poprosili ich o poskytnutie pomoci pre Boon-Mee, ktorá mala čochvíľa priviesť na svet svoje mláďa.

S povolením miestnych úradov, ktoré majú na zodpovednosti správu pralesov, tím záchrancov z organizácie IAR dorazil na miesto po niekoľkých hodinách predierania sa stále tlejúcim, čerstvo spáleným a vyklčovaným pralesom.

Stop Candida

Keď konečne dorazili na miesto, ostali šokovaní, pretože okrem Boon-Mee tu našli ešte ďalších troch orangutanov.

Jedným z nich bola Charanya, ďalšia hrdá mamička, ktorá práve porodila svoje mláďa a zúfalo sa mu snažila nájsť nejakú potravu. Kalaya bola ďalšia samica orangutana, ktorá sa podľa všetkého len nedávno stala matkou.

Očividne bola vo fáze dojčenia a momentálne, po všetkých útrapách, aj v stave bezvedomia. Záchranári sa preto domnievali, že jej mláďa buď zahynulo, alebo ho ukoristili pytliaci, aby sa z neho stal niečí domáci maznáčik.

Boon-Mee bola ešte stále nažive, no dochádzali jej posledné sily. Kŕčovito sa pridŕžala kôry stromu a bola už natoľko zoslabnutá, že nebola schopná zliezť zo stromu sama.

Záchranárom teda neostala žiadna iná možnosť, len ju na diaľku uspať uspávacou puškou. Nakoniec, ako padala zo stromu, ju bezpečne zachytili do siete.

Lis Key, hovorkyňa organizácie IAR, sa pre médiá vyjadrila:

„Je mimoriadne smutné vidieť, v akej hroznej situácii sa ocitli tieto zvieratá. Prišli o svoj domov v dôsledku bezohľadného zásahu spoločností, ktoré na pôde pôvodného pralesa majú v pláne vo veľkom pestovať palmu olejnú.

Úbohé zvieratá, ktoré stratili svoj domov, boli navyše od hladu úplne vysilené.

Je to síce veľmi malá, ale predsa len nejaká útecha vedieť, že spoločnosť tentokrát urobila správne rozhodnutie – ani ich nevyhnali, ani nezastrelili, ale zavolali na pomoc nás.“

V nasledujúcom videu si môžete pozrieť prácu záchranárov oragnutánov:

Za všetkým je palmový olej

Palmový olej je rastlinný olej, ktorý sa získava extrahovaním z plodov a semien palmy olejnej.

Olej z tohto druhu palmy, ktorá je známa tiež ako africká palma, sa používa ako prísada pri výrobe veľkého množstva výrobkov, ktoré nájdeme v regáloch predajní po celom svete.

Olej získaný z plodov palmy olejnej sa používa nielen pri výrobe potravín, ako sú napríklad instantné rezance, jogurt, zmrzlina či víno, ale používa sa aj ako biopalivo a taktiež pri výrobe celej plejády výrobkov do domácnosti, ako sú čistiace a pracie prostriedky, šampóny, kozmetika, rúž na pery a pod.

Za posledné obdobie sa každý rok vyprodukuje priemerne 66 miliónov ton palmového oleja.

Takáto masívna produkcia len ďalej zosilňuje trend, v dôsledku ktorého dochádza k rabovaniu, klčovaniu a vypaľovaniu pôvodných dažďových pralesov – aby sa získal priestor pre rozrastajúce sa plantáže palmy olejnej.

Táto bezohľadná aktivita človeka je jedným z hlavných dôvodov rapídneho ubúdania dažďových pralesov po celej Zemi a násilného vysídľovania nielen domorodého a vidieckeho obyvateľstva, ale aj vysídľovania a následného vymierania vzácnych živočíšnych druhov, ktoré sú vo väčšine prípadov typické len pre danú, konkrétnu oblasť.

Záver

Veľkovýroba palmového oleja je priamo zodpovedná za to, že orangutan ako živočíšny druh sa ocitol na pokraji vymretia. V súčasnosti je orangutan oficiálne považovaný za kriticky ohrozený živočíšny druh.

Populácia orangutana žijúceho na ostrove Borneo sa v rozmedzí rokov 1999 až 2015 zmenšila o viac než polovicu.

Ako vyliečiť štítnu žľazu

Zdroj: themindunleashed.com, Spracoval: Badatel.net

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. A někde jsem četla, že asi 60 procent celkové produkce palmového oleje jde na výrobu bio-nafty!!! To jen jak je celá ekologie postavená na hlavu!!!

Pridajte komentár

*