Znížite si cholesterol prírodným spôsobom bez nebezpečných liekov, vyčistite upchaté cievy od usadenín a predíďte tak infarktu či mŕtvici! Zistiť viac

Harvardský vedec vystríha pred konzumáciou nízkotučného mlieka


Harvardský vedec vystríha pred konzumáciou nízkotučného mlieka

Väčšina z nás vyrastala vo viere, že kravské mlieko je zdravé a keď ho nebudeme piť dostatok, tak naše kosti budú oslabené a začnú sa rozpadávať.

David Ludwig, vedec z Harvardu, sa pripojil k mnohým ďalším výskumníkom, ktorí pravdivosť uvedeného tvrdenia spochybňujú.

Stop Candida

Jeho nedávna publikácia v Journal of the American Medical Association Pediatrics (Žurnál americkej lekárskej pediatrickej asociácie) sa venovala veľkému „boomu“ s nízkotučným mliekom.

Prvotné riešenie na obezitu viedlo k ešte väčšiemu rozšíreniu obezity

Keď obezita nabrala epidemické rozmery, veľkej popularite a reklamám sa začali tešiť najmä nízkotučné produkty.

Avšak, dosť skoro sa ukázalo, že ak sa z potraviny odoberie tuk a pridá sa do nej ako náhrada cukor, tak ten môže v konečnom dôsledku narobiť viac škody, ako jeho tučný predchodca.

Americké ministerstvo poľnohospodárstva spolu s Americkou pediatrickou akadémiou následne sformulovali odborné odporúčania apelujúce na ľudí, aby obmedzili príjem cukrom sladených nápojov.

To sa však netýkalo nízkotučného mlieka. Ľudia všetkých vekových kategórii sú dodnes podnecovaní k pitiu aj 3 pohárov mlieka denne.

Doktor Ludwig spochybňuje dôvody, pre ktoré sa pitie mlieka prezentuje ako správna vec. Zastáva názor, že všetky kalorické nápoje by sa mali hodnotiť rovnakým meradlom.

K problému uvádza:

„V prvom rade prehodnoťme dôležitosť mlieka (plnotučného či nízkotučného) v našom stravovaní. Ľudia totiž nemajú prirodzenú potrebu prijímať živočíšne mlieko, keďže z neho získavajú len málo potrebných živín.“

Mlieko v strave našich predkov

Pitie mlieka je relatívne moderný luxus, bez ktorého naši dávni predkovia prežili celé tisícročia.

Skutočnosť je taká, že ak sa na mlieko pozrieme gram po grame, zistíme, že existujú potraviny, ktoré obsahujú oveľa viac vápnika v porovnaní s mliekom.

Potraviny ako brokolica, kel, rukola alebo špenát majú viac než 160 mg vápnika v jednej porcii.

Dobrými zdrojmi sú tiež sardinky, orechy, semienka a fazuľa (viac o tom, ktoré produkty sú lepším zdrojom kalcia ako mliečne výrobky sa dočítate v našom predošlom článku).

Liečba osteoporózy

Takže, ak neplánujete vyrásť na poriadne veľkú kravu, nemusíte vôbec piť tak veľa mlieka len kvôli vápniku. Radšej sa obzrite aj po iných zdrojoch.

Ako nízkotučné mlieko vedie k obezite?

Čo sa týka nízkotučného mlieka (s 0% až 2% obsahom tuku), je tento argument ešte jasnejší.

Podľa doktora Ludwiga, existuje zopár klinických pokusov, ktoré porovnávajú vplyv nízkotučného a plnotučného mlieka na redukciu váhy, ale aj na iné oblasti zdravia.

Niektoré štúdie už poukázali na to, že keď ľudia konzumujú nízkotučné mlieko, cítia sa menej sýti.

To samozrejme vedie ku kompenzácii iným jedlom, niekedy dokonca až k prehnanej.

Ľudia potom zjedia omnoho viac a ich celkový príjem kalórií sa zvýši.

Podporuje mliečny tuk zlý cholesterol alebo nie?

Mnoho ľudí má strach z plnotučného mlieka pre vysoký obsah nasýtených tukov (až 60% mliečneho tuku).

Tento typ tukov údajne podporuje tzv. „zlý“ LDL cholesterol (ide o lipoproteín s nízkou hustotou), ktorý sa často spája so srdcovocievnymi ochoreniami.

Avšak nasýtený tuk v mlieku zvyšuje aj „dobrý“ HDL cholesterol (lipoproteín s vysokou hustotou). Tento má, naopak, ochranné účinky na kardiovaskulárny systém.

Analýza publikovaná v American Journal of Clinical Nutrition (Americký žurnál klinickej výživy) z roku 2010 v závere uvádza:

„Neexistuje žiaden významný dôkaz, ktorý by spájal mliečne nasýtené tuky so zvýšeným rizikom ischemickej choroby srdca alebo iných kardiovaskulárnych ochorení“.

Záver

Existujú pre človeka aj lepšie zdroje vápnika a ostatných živín než mlieko.

Ak sa však predsa len rozhodnete pre konzumáciu mlieka, uprednostnite radšej plnotučné mliečne výrobky.

Tie môžu skôr podporiť zdravie srdca, kontrolovať cukrovku, zvýšiť absorpciu vitamínov, znížiť riziko rakoviny čriev, ba dokonca pomôcť aj pri chudnutí.

Liečba osteoporózy

Zdroje: archpedi.jamanetwork.com, www.undergroundhealth.com/

Súvisiace články


Odoberajte nové články na email!

Ušetrite čas a prihláste sa na odoberanie nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy Vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.



Upozornenie: Tento článok je názorom jeho autora. Zdravotné rady v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu ani vyšetrenie lekárom. Príspevky a komentáre pod článkom môžu vyjadrovať postoje, ktoré sa nemusia zhodovať s postojmi redakcie.

 

Komentáre

  1. To fakt v USA na to prisli az v poslednych rokoch? Alebo to len tajili pred verejnostou? Vseobecne „LIGHT“ vyrobky su urcite fantasticky biznis, od jogurtov a syrov cez salamy, sladkosti, chipsy az po smotany s 0% tuku..
    Aspon teda mne a mojmu okoliu su tieto veci zname uz dobrych 15-20 rokov..

  2. ľudia sa cítia menej Sýti, musí byť makké i podľa vzoru dobrí ľudia nom. plurálu

  3. jediny sposob ako spravit cosi uzitocne z kravskeho mlieku je premenit ho na kefir, inak sa mu radsej z dialky vyhnite, alebo, ked uz mlieko,tak potom kozie

  4. MUDr. Igor Bukovský , PhD – Návod na prežitie pre muža – častá konzumácia mliečnych výrobkov podporuje rast a delenie buniek – toto už v roku 2001 ukázala japonská analýza celosvetových dát o rakovine a stravovaní. Teda je to už známe dlhú dobu, mlieko vôbec nepijem už rok ani žiadne výrobky nejem z kravského mlieka – tvaroh, jogurt, smotana…nič plnotučné ani nízkotučné,všetko je nekvalitné a škodlivé, bez týchto potravín sa cítim lepšie.

  5. Jana Podstanická

    No ja teda vôbec nemám dojem, že v nízkotučnom mlieku je nejaký cukor /ako náhrada tuku/ a tiež nemám pocit, že pri konzumovaní nízkotučných potravín som nejaká nenásytná! Nezdieľam názor o škodlivosti odtučnených potravín!

  6. Napiste raz nieco aj o prinosoch suroveho cerstveho mlieka zo spravneho druhu (jersey, gurnsey) krav vylucne zijucich z travy, chovanych bez chemie, cize bio, a vyrobkov z neho. Lebo vzdy pisete len o skodlivosti mlieka, ale uz nikdy nedodate, ze sa to tyka pasterizovaneho, krabicoveho mlieka.

  7. no fuj to mlieko , …. celé generácie vyrastali na mlieku !!! nebol to žiadny luxus – veď skoro v každom dvore chovali kravu , mlieko je jedlo , nie nápoj , zdraviu prospešné je hlavne kyslé mlieko , roky ja a moja rodina pijeme mlieko surové z družstevného dvora ( samozrejme že je kontrolované ) , robíme domáce syry , kefír , jogurty na litre a kyslé mlieko , žiadne light ani bio a sme zdraví . Viem , niekto má intoleranciu na mlieko – ale to je o inom .

  8. Pari Špekulantka

    Nie som zástanca ani odporca, ale ten článok mi pripadá tendenčný. Je určitý druh antibiotík, ktorý sa nejako bije s vápnikom. Je pri ňom zakázané jesť mliečne výrobky. Keď som omylom spolu s ním zjedla makové jedlo, vyplašene som telefonovala lekárovi, lebo mak obsahuje veľa vápnika. Lekár povedal, že mak nevadí, lebo vstrebateľnosť vápnika z neho je nízka. Takže aj toto treba mať na pamäti. Obsah vápnika nie je všetko.

  9. Mlieko za komunizmu, z červeného sáčku, bolo mlieko, ale teraz tie blivajzy už nie sú mliekom. Ja pijem mlieko, lebo mi chutí. Zrušili u nás automat, vtedy som pil aj dva litre denne, teraz sporadicky. Niekedy keď spaním, aby som nebol hladný

  10. Na cronovu chorobu vraj zaberá IVERMECTIN. Treba skúsiť. Tak isto aj na prostatu a je toho viac, na čo zaberá.

Pridajte komentár

*